انواع سیستم های حرارت مرکزی

انواع سیستم های حرارت مرکزی را می توان به چند دسته گوناگون به ترتیب زیر طبقه بندی نمود. (منظور از حرارت مرکزی این است که حرارت در مکانی خارج از ساختمان مانند موتورخانه ایجاد و توسط لوله کشی به داخل ساختمان منتقل گردد که بیشتر در ساختمان های متوسط و بزرگ استفاده می شود.)

۱ . حرارت مرکزی با آب گرم

در این سیستم توسط گرم کردن آب در موتورخانه و انتقال آن به مبدل های حرارتی داخل ساختمان، گرما به محیط منتقل می شود.

از نظر نوع گردش آب ، این سیستم به دو دسته تقسیم می شود :

الف . سیستم با جریان طبیعی که در آن گردش آب بوسیله نیروی طبیعی آب و بدون عامل خارجی (پمپ) صورت می گیرد.

ب . سیستم با جریان اجباری که در آن انرژی لازم برای گردش آب در مدار توسط پمپ تامین می شود.

سیستم حرارت مرکزی با آبگرم بیشتر در ساختمان های مسکونی ، تجاری و تاسیسات کوچکتر کاربرد دارد.

۲ . حرارت مرکزی با آب داغ

این سیستم کاملا مشابه سیستم حرارت مرکزی با آبگرم است، تنها با این تفاوت که فشار این سیستم از فشار جو بیشتر بوده و دمای آن تا ۲۰۴ درجه سانتی گراد می رسد.

این سیستم در تاسیسات بزرگ مانند مراکز صنعتی کاربرد دارد.

۳ . حرارت مرکزی با بخار

در این سسیستم سیال ناقل بخار است. حرارت در این سیستم نسبت به دو مورد قبلی بسیار بیشتر بوده و بازدهی آن در داخل یک کنوکتور حدود ۱۰۰۰ BTU است.

این سیستم بیشتر در مناطق بسیار سرد، حرارت مرکزی منطقه ای، آسمان خراش ها، کارخانجات بزرگ و تاسیسات برخی بیمارستان ها و رختشویخانه ها کاربرد دارد.

۴ . حرارت مرکزی با هوای گرم

در این سیستم سیال ناقل گرما هواست. ایجاد هوای گرم ممکن است به طور مستقیم در دستگاهی مانند کوره هوای گرم و یا غیر مستقیم توسط آب گرم و یا بخار ارسالی از دیگ، از وسایلی مانند هواساز صورت بگیرد. گردش هوا در این سیستم نیز می تواند طبیعی یا اجباری (توسط فن) باشد.

انواع سیستم های حرارت مرکزی

۵ . حرارت مرکزی از نوع DX

سیستم های حرارت مرکزی ار نوع DX بر پایه سیکل تبرید تراکمی و مبردهایی مانند (R-134A , R-22 و …) کار کرده و توانایی گرمایش و سرمایش را در یک واحد مشترک و بدون نیاز به تجهیزات موتورخانه دارند. در واقع در این سیستم ها یک یونیت (واحد) در خارج از ساختمان (مانند پشت بام) نصب شده و با لوله کشی مبرد ، حرارت و برودت تولیدی در آن را به چندین یونیت داخلی که در قسمت های مختلف ساختمان نصب شده است، می رساند.

از جمله این سیستم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

داکت اسپلیت

سیستم تهویه مطبوع GHP

سیستم تهویه مطبوع VRF

حرارت مرکزی از نوع DX

۶ . دستگاه اکونوپک

دستگاه اکونوپک دستگاهی گرمایشی و سرمایشی است که تمامی تجهیزات ایجاد کننده هوای گرم توسط مشعل گازسوز، کوره و لوله های آن و همچنین تجهیزات ایجاد کننده هوای سرد در یک مجموعه واحد وجود دارند که توضیحات بیشتر آن در متن اکونوپک توضیح داده شده است.

تهویه مطبوع ماخ از جمله تولید کنندگان انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی، متناسب با احتیاجات هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه دستگاه های تولید شده در شرکت ما به شکل مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمتی مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های حرارت مرکزی ، انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

انواع سیستم های حرارت مرکزی
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + پانزده =

error: