چیلر و برج خنک کننده چگونه کار می کنند ؟

وظیفه برج خنک کننده چیلر کاهش چند درجه ای دمای آبگرم ارسالی از سمت چیلر و بازگرداندن مجدد آن است. چیلرهای آبی (چیلر تراکمی آب خنک) و جذبی به برج خنک کننده جهت خنک کاری آب کندانسور خود نیاز دارند. در سیستم چیلر و برج خنک کننده یک مبدل حرارتی به نام کندانسور که معمولا از نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) یا صفحه ای (Plate and Frame) است وجود دارد که با گرفتن حرارت از مبرد (توسط آب) باعث کندانس کردن (تقطیر) مبرد گازی شکل چیلر و تبدیل آن به مبرد مایع می شود. مبرد گازی شکل خارج شده از کمپرسور چیلر که به شدت داغ است وارد کندانسور شده و از سمت دیگر کندانسور، آب با درجه حرارت پایین (آب خنک شده برگشتی از برج) وارد کندانسور می شود. طی تبادل حرارت صورت گرفته در کندانسور ، مبرد گرمای خود را به آب داده و از حالت گاز به مایع تغییر فاز می دهد. آب گرم شده توسط پمپ (پمپ آب گرم) به برج خنک کننده ارسال و در آنجا توسط هوایی که با فن دمیده می شود، خنک می گردد تا مجدد دمای آن کاهش یافته و به کندانسور برگردد.

همزمان با آن نیز، در سمت دیگر چیلر یک مبدل حرارتی به نام اواپراتور وجود دارد که بر خلاف کندانسور ، این بار آب در اواپراتور چیلر سرد می شود تا با پمپ مخصوص، آب سرد شده به مصرف کننده هایی مانند هواساز یا فن کویل ها (برای سرمایش هوای یک ساختمان) یا به مصرف کننده های صنعتی (برای خنک کاری یک دستگاه یا فرآیند صنعتی) پمپاژ شود.

نحوه کار چیلر و برج خنک کننده

تصویر شماتیک دیگری از نحوه کار چیلر و برج خنک کننده :

چیلر و برج خنک کننده

استفاده از چیلر و برج خنک کننده به صورت یکپارچه (چیلر هوا خنک)

البته چیلر و برج خنک کننده (chiller & cooling tower) به صورت یکپارچه نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. بدین صورت که با حذف برج خنک کننده از مدار چیلر آبی ، برای خنک کاری مبرد در کندانسور ، به طور مستقیم از فن ها و کویل هایی در بالای چیلر (در شکل زیر با کادر زرد رنگ نشان داده شده است) استفاده می شود که درون کویل ها ماده مبرد جریان یافته و وقتی فن ها شروع به کار می کنند، هوا را از اطراف کویل ها عبور می دهند و به این شکل حرارت از مبرد گرفته می شود تا مبرد از حالت گازی به حالت مایع تغییر فاز دهد. این نوع کندانسور را کندانسور هوایی یا هوا خنک  می نامند و به چیلری که از کندانسور هوایی استفاده کند، چیلر هوا خنک یا هوایی گفته می شود. (در اماکنی که با کمبود آب روبروست و یا آب ناسالمی دارد بهتر است که از چیلر هوایی استفاده شود زیرا چیلر هوا خنک مصرف آب ندارد. همچنین در جاهایی که رطوبت هوا بالاست ، نمی توان از برج خنک کننده و چیلر آب خنک استفاده کرد زیرا راندمان دستگاه کاهش می یابد.)

چیلر تراکمی هوا خنک

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر هوا خنک

استفاده از تکنولوژی های جدید در سیستم

چیلر و برج خنک کننده سال هاست که به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم های سرمایش در ساختمان های مختلف و همچنین در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه تکنولوژی های جدید باعث افزایش راندمان و طول عمر آنها شده است. برای مثال امروزه، هم در موتور محرک کمپرسور چیلر و هم موتور فن برج خنک کننده از موتورهای Variable Speed Drive یا سرعت متغیر استفاده می شود که مزیت آن این است که موتورهای محرک الکتریکی همواره با تمام توان کار نکرده و فقط متناسب با نیاز درخواستی از سوی مصرف کننده و با تغییر دور به صورت اتوماتیک ، انرژی مصرف می کنند. در نتیجه مصرف انرژی برق به طور قابل ملاحظه ای در این سیستم ها کاهش یافته است.

طراحی

پارامترهای متعددی برای طراحی برج خنک کننده چیلر در نظر گرفته می شود. این پارامترها شامل نرخ جریان سیال (دبی) ، دماهای ورود و خروج ، ترکیب سیستم ، آپشن های کنترلی و … هستند. پس از مشخص کردن نیازها و درخواست های مالک پروژه، استفاده خردمندانه از این پارامترها به طراحان این اجازه را می دهد تا راه حل هایی را برای طراحی بهینه فراهم کنند. نکته اصلی که باید در طراحی مد نظر قرار گیرد این است که برای ساده سازی سیستم کوشش فراوانی انجام شود. ساده سازی همواره به معنی کاهش قطعات سیستم نیست. ساده سازی در اینجا به مفهوم ارائه راه حل هایی است که این قابلیت را به سیستم دهد که به صورت عمومی قابل فهم باشد.

طراحی سیستم چیلر و برج خنک کننده

ساخت و فروش برج خنک کننده چیلر

شرکت ماخ متشکل از مهندسان متخصص و با تجربه در زمینه طراحی ، ساخت و فروش چیلر و برج خنک کننده و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است که متناسب با نیاز هر پروژه ای و مطابق با استانداردهای روز، دستگاه مورد نظر طراحی و تولید شده و به طور مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و در نتیجه با قیمتی مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرها و برج های خنک کننده و سایر دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت برج خنک کننده چیلر و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

برج خنک کننده

مطالعه بیشتر ⇓

کولینگ تاور (برج خنک کننده)

چیلر تراکمی آب خنک

طراحی و تولید برج خنک کننده

طراحی و ساخت چیلر

انواع کمپرسور چیلر تراکمی

چیلر و برج خنک کننده
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هشت =

error: