یکی از اولین سوالات کسانی که در مورد انواع چیلرها با شرکت ما تماس می گیرند در خصوص قیمت چیلر است. اگر چه پاسخ دادن به این سوال به سادگی امکان پذیر نیست (به علت وجود آپشن های مختلف) ولی من در این متن تمام سعی خود را انجام می دهم تا بهترین توضیح را در مورد قیمت انواع چیلر تراکمی ارائه دهم. قیمت دستگاه چیلر در فرآیند خرید ، بسیار شبیه خرید یک اتومبیل یا خانه است. به خاطر وجود آپشن های مختلف، لیست قیمت چیلر می تواند بسیار متغیر و وسیع باشد. به طور مثال اگر قیمت پایه یک اتومبیل از ۲۰ هزار دلار شروع می شود، به راحتی می تواند با افزودن آپشن ها تا ۴۰ هزار دلار افزایش یابد و به خاطر سپری کردن مدت زمان زیادی از تایم خود در اتومبیل، بسیاری از افراد حاضرند برای افزایش راحتی ، کیفیت و ایمنی هزینه اولیه بیشتری را پرداخت کنند.

همین اصول در مورد لیست قیمت انواع چیلر نیز صادق است. با توجه به این حقیقت که انسان ها در اکثر روزهای سال به هوای با دما و رطوبت مناسب نیاز دارند و تاثیر مستقیمی که بر زندگی و سطح تمرکز آنها بر کار دارد، انتخاب دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با آپشن های مورد نیاز و صحیح در ابتدای ساخت ساختمان جدید و یا مدرن سازی ساختمان های قدیمی برای رسیدن به آسایش حرارتی و تنفسی با حداقل هزینه ها ، تصمیمی حساس محسوب می شود. در ضمن چیلرها کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت به عنوان دستگاه خنک کننده دستگاه های صنعتی دارند.

تعدادی از افراد نیز فقط بر روی یافتن ارزان ترین قیمت چیلر تمرکز می کنند و بنابرین سایر موارد مانند کاهش هزینه های مصرف انرژی و تعمیرات ، گارانتی ، کیفیت و … را مد نظر قرار نمی دهند. اکنون تعدادی از بهترین آپشن های مربوط به انواع چیلر تراکمی هوا خنک ، چیلر تراکمی آب خنک ، چیلر صنعتی ، چیلر اسکرو ، چیلر اسکرال ، چیلر خانگی و … را بیان می کنیم.

آپشن های انواع چیلرهای تراکمی

۱ . الکتروموتور اینورتر یا دور متغیر Variable Speed Drive یا همان VSD (در برخی مراجع به آن VFD نیز گفته می شود)

حدود ۴۵ درصد از انرژی مصرفی یک ساختمان مربوط به سیستم سرمایش و گرمایش است که از این مقدار حدود ۳۵ درصد مربوط به مصرف برق الکتروموتور محرک کمپرسور است. استفاده از الکتروموتورهای دور متغیر (اینورتر) به جای دور ثابت منجر به کارکرد بهینه کمپرسور در حالت های کاری مختلف می شود و فقط همین آپشن مصرف برق یک چیلر تراکمی را ۳۰ درصد در سال کاهش می دهد که اگر در رقم سالانه مصرف برق چیلر ضرب شود، رقم قابل توجهی خواهد بود.

۲ . نوع کندانسور

از نظر نوع کندانسور و نحوه خنک شدن آن ، دو نوع چیلر آبی (چیلر تراکمی آب خنک) و چیلر هوایی (چیلر تراکمی هوا خنک) وجود دارد که هر کدام با توجه به شرایط آب و هوایی ، مقدار آب موجود در محل ، ظرفیت مورد نیاز ، راندمان و … انتخاب می شوند. کندانسور چیلر هوایی از فن ها و کویل هایی تشکیل شده است که فن ها با دمیدن هوا از میان کویل ها ، آن را خنک می کنند. کندانسور چیلر آبی یک مبدل حرارتی پوسته و لوله است که از یک طرف آب و از طرف دیگر مبرد در آن جریان دارد و کندانسور توسط آب خنک می شود، سپس آبی که حرارت مبرد را می گیرد به دستگاهی به نام برج خنک کننده ارسال و در آنجا حرارت خود را به هوای اتمسفر داده و مجدد به کندانسور بر می گردد. در نوع آب خنک، قیمت برج خنک کننده و پمپ نیز به قیمت چیلر افزوده می شود.

(سمت راست کندانسور هوا خنک – سمت چپ کندانسور آب خنک)

کندانسور آب خنک و هوا خنک

۳ . نوع کمپرسور

در چیلرهای تهویه مطبوع ماخ از چهار نوع کمپرسور اسکرال ، اسکرو ، پیستونی و سانتریفیوژ با برندهای معتبر بیتزر ، کوپلند ، دانفوس ، سانیو و … (با توجه به درخواست مشتری یا نیاز) استفاده می شود. هر نوع کمپرسور در محدوده ظرفیت خود دارای مزایایی بوده و معمولا در چیلر هوا خنک از کمپرسورهای پیستونی، اسکرال و اسکرو و در نوع آب خنک نیز از پیستونی، اسکرال، اسکرو و سانتریفیوژ استفاده می شود.

انتخاب کمپرسور در اغلب موارد به صورت زیر انجام می شود.

چیلر هوایی (هوا خنک) > کمپرسور اسکرال > ظرفیت ۰ تا ۱۰۰ تن تبرید

چیلر هوایی > کمپرسور اسکرو > 101 تا ۳۰۰ تن و ۳۰۱ تا ۵۰۰ تن تبرید

چیلر آبی (آب خنک) > اسکرال > ظرفیت ۰ تا ۱۰۰ تن تبرید

چیلر آبی > اسکرو > 101 تا ۳۰۰ تن

چیلر آبی > سانتریفیوژ > 101 تا ۳۰۰ تن ، ۳۰۱ تا ۵۰۰ تن ، ۵۰۱ تا ۱۰۰۰ تن ، ۱۰۰۱ تا ۳۰۰۰ تن و ۳۰۰۰ به بالا

چیلر هوایی و آبی > کمپرسور پیستونی (رفت و برگشتی) > در تمامی ظرفیت ها

کمپرسور چیلر تراکمی

۴ . استفاده از الکتروموتورهای اینورتر (دور متغیر) در سایر قسمت ها

مانند فن های کندانسور چیلر هوا خنک یا پمپ های آب به جای الکتروموتورهای دور ثابت و در نتیجه افزایش راندمان فن ها و پمپ ها در تمام شرایط کاری و کاهش مصرف برق آنها

۵ . استفاده از یک ژنراتور تولید برق برای تامین برق مصرفی چیلر در مواقع اضطراری و قطع برق

به خصوص در سیستم هایی مانند تهویه مطبوع بیمارستان یا تهویه مطبوع پراکز پردازش داده که عملکرد بی وقفه دستگاه چیلر امری بسیار ضروری محسوب می شود.

قیمت چیلر هوا خنک به صورت کلی و با در نظر گرفتن نرخ دلار

قیمت دستگاه چیلر هوایی در ظرفیت های کمتر از ۱۵۰ تن بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به ازای هر تن تبرید و در ظرفیت های بیشتر از ۱۵۰ تن بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر تن تبرید است که این قیمت ها با بالا و پایین شدن نرخ ارز و نیز کم و زیاد شدن آپشن ها تغییر می کند.

قیمت چیلر آب خنک به صورت کلی و با در نظر گرفتن نرخ دلار

قیمت چیلر صنعتی ، خانگی ، سردخانه و غیره با کمپرسورهای اسکرال و اسکرو بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار به ازای هر تن تبرید ، برای چیلرهایی با کمپرسور سانتریفیوژ (چیلر سانتریفیوژ) در ظرفیت های کمتر از ۴۰۰ تن بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ دلار به ازای هر تن تبرید و در ظرفیت های بیشتر از ۴۰۰ تن بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر تن تبرید است. (با افزودن تکنولوژی اینورتر به الکتروموتور محرک کمپرسور سانتریفیوژ بین ۳۰ تا ۸۰ دلار به ازای هر تن تبرید به قیمت چیلر سانتریفیوژ افزوده می شود)

قیمت دستگاه های توزیع کننده مانند فن کویل ، یونیت هیتر سرمایشی گرمایشی ، هواساز و … نیز به صورت جداگانه محاسبه می شود. علاوه بر قیمت چیلر تراکمی باید هزینه نصب و لوله کشی های آن نیز جداگانه در نظر گرفته شود.

گروه ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع چیلرهای ساختمانی و صنعتی، مینی چیلر، هواساز، ایرواشر و … در ظرفیت ها و طرح های مختلف، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازها و درخواست های هر مشتری به طور خاص است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرهای تراکمی ذکر شده ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود، استعلام قیمت روز چیلرها و آشنایی با ویژگی ها و آپشن های هر دستگاه با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی آب خنک

قیمت چیلر

4 دیدگاه در “قیمت چیلر

 • دی ۲۰, ۱۳۹۶ در۱:۵۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  برا یه ساختمان مسکونی سه خوابه متراژ کل ۱۶۰متر هزینه چیلر چقدر میشه
  هزینه یونیت های فن کوئل؟
  تشکر
  گیوه چی اصفهان شهرضا

  پاسخ
  • دی ۲۰, ۱۳۹۶ در۹:۲۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود
   برای چنین واحدی از مینی چیلر می توان استفاده نمود که برای استعلام قیمت روز آن به همراه فن کویل ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • دی ۲۸, ۱۳۹۶ در۱۲:۵۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  برای فضای ۴۰۰۰ متری چه نوع چیلر هوا خنک و هزینه آن چقدر میشود البته برای هوای مرطوب

  پاسخ
  • دی ۲۸, ۱۳۹۶ در۶:۵۱ ب.ظ
   پیوند یکتا

   دستگاه چیلر تراکمی هوا خنک به همراه دستگاه هواساز و یا فن کویل مورد استفاده قرار می گیرد که لوله های آب سرد متصل به هواساز یا فن کویل قابلیت کاهش رطوبت هوای ورودی به ساختمان را دارند. همچنین می توان چیلر تراکمی هوا خنک را به همراه هواساز در یک دستگاه مشترک به نام روفتاپ پکیج طراحی و تولید کرد تا هزینه های مربوط به لوله کشی آب سرد و عایق کاری آن حذف گردد. جهت انتخاب مناسب ترین دستگاه و استعلام قیمت روز آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

error: