چیلر

انواع چیلرها وظیفه خنک کردن آب مورد نیاز سیستم های مختلف سرمایشی را به عهده دارند. آبی که توسط چیلر خنک می شود در فن کویل ها و یا کویل های آب سرد هواساز مورد استفاده قرار می گیرد. انواع چیلرها در صنایع مختلف نیز کاربرد وسیعی دارند و در هر چرخه صنعتی که نیاز به پایین آوردن دمای یک دستگاه یا سیال باشد می توان از چیلر استفاده نمود. چیلر در تقسیم بندی صنعت تبرید در گروه تهویه مطبوع برای رفاه و آسایش انسان ها و در تهویه صنعتی برای سردسازی دستگاه های صنعتی و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آب پس از سرد شدن در چیلر به کمک لوله های رابط به دستگاه های تهویه مطبوع مانند فن کویل و هواساز منتقل شده و پس از جذب گرمای هوای داخل ساختمان و در نتیجه خنک کردن هوا، به چیلر باز می گردد و این چرخه دائما تکرار می شود.

انواع چیلرها

در صنعت تهویه مطبوع و تبرید ایران ۵ نوع چیلر تولید و مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

۱ . چیلر تراکمی با کمپرسور حلزونی – چیلر اسکرال

۲ . چیلر تراکمی با کمپرسور پیستونی – چیلر رفت و برگشتی

۳ . چیلر تراکمی با کمپرسور دورانی مارپیچی – چیلر اسکرو

۴ . چیلر تراکمی با کمپرسور گریز از مرکز – چیلر سانتریفیوژ

۵ . چیلر جذبی

انواع تراکمی و جذبی

بعد از تقسیم بندی بالا ، این ۵ نوع چیلر خود به گروه های ریزتر تقسیم می شوند.

برای مثال چیلرهای تراکمی (۴ نوع اول) به دو دسته کلی چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک تقسیم بندی می شوند. علت تقسیم بندی به آب یا هوا خنک این است که اگر کندانسور چیلر از نوع آب خنک باشد به تجهیزاتی مانند برج خنک کن نیاز دارد که به آن چیلر آبی نیز می گویند و اگر کندانسور از نوع هوا خنک باشد به برج خنک کننده نیازی نداشته و به آن چیلر هوایی نیز می گویند. برای آشنایی با مزایا و معایب هر یک، صفحه لینک شده به هر کدام را مطالعه کنید.

و نیز اینکه چیلرهای جذبی نیز خود به سه گروه، تک اثره ، دو اثره و سه اثره تقسیم بندی می شوند.

تمامی موارد گفته شده در بالا به صورت نمودار در تصویر زیر نشان داده شده است. در سمت چپ نمودار انواع چیلر تراکمی بر اساس نوع کمپرسور ، در قسمت میانی انواع چیلر تراکمی بر اساس آب خنک ، هوا خنک و یا تبخیری بودن و در قسمت سمت راست انواع چیلر جذبی نمایش داده شده است.

انواع چیلرها

برای شناخت تفاوت های چیلر جذبی و تراکمی نسبت به هم ، متن مقایسه چیلر جذبی و تراکمی را مطالعه نمایید.

منبع تامین انرژی چیلرها نیز می تواند در تقسیم بندی آنها موثر باشد. در حالت کلی قوای محرکه چیلر تراکمی ، الکتروموتور (انرژی الکتریسیته) و چیلر جذبی منبع حرارتی است.

چیلر مدرن GHP

یک نوع دیگر از چیلرها به تازگی وارد بازار ایران شده که GHP یا چیلر گازسوز نام دارد که تقریبا مدرن محسوب شده و با چیلرها کمی متفاوت است و هم قابلیت سرمایش و هم قابلیت گرمایش را در یک مجموعه واحد دارد. سیستم GHP بر پایه سیکل تبرید کار می کند و منبع قدرت آن یک موتور احتراق داخلی گازسوز است که با گاز لوله کشی شده شهری (گاز طبیعی) کار می کند و به تجهیزات برق فشار قوی نیازی ندارد.

انواع چیلر ها ، مینی چیلر ها و دیگر دستگاه های گرم کننده و سرد کننده در محل کارخانه شرکت ما و بر اساس استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص طراحی و ساخته شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرها و سایر دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

انواع چیلرها
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نوزده =

error: