چیلر

چیلر دستگاهی است که گرمای یک سیال مایع را با استفاده از سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل جذبی گرفته و آن را سرد می کند. سپس این آب سرد شده از طریق سیستم لوله کشی به مبدل های حرارتی مانند هواساز ، فن کویل و غیره جهت سرمایش ساختمان منتقل شده و در آنجا با تبادل حرارت با هوای محیط، گرمای محیط را گرفته و محیط را خنک می کند. پس از آن ، آب سرد که گرمای محیط داخل را گرفته و مجددا گرم شده است، به چیلر بازگردانده شده و دوباره در آن سرد می شود. علاوه بر ساختمان، این دستگاه استفاده صنعتی نیز دارد و با انتقال آب سرد به مدار خنک کننده دستگاهی صنعتی،  جهت خنک کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

آب سرد شده در چیلر که جهت خنک کاری به کویل (دسته ای از لوله ها) فن کویل و هواساز پمپاژ شده، درون کویل به گردش در می آید و یک فن با هدایت جریان هوا از میان کویل، موجب کاهش دمای هوا می شود. در همین حین، سطح سرد لوله های کویل، خاصیت رطوبت گیری از هوا را داشته و منجر به کاهش رطوبت هوا نیز می شود. کاربرد چیلر معمولا در ساختمان ها و سوله های متوسط تا بزرگ مسکونی، صنعتی، تجاری، اداری، اقامتی، آموزشی، ورزشی و … و هر نوع ساختمانی به عنوان سیستم سرمایش مرکزی است.

چیلرهای متعارف مورد استفاده در صنعت تهویه با ظرفیت هایی بین ۱۵ تا ۲۰۰۰ تن موجود هستند و برخی از سازندگان توانایی تولید چیلرهایی تا ظرفیت ۵۲۰۰ تن تبرید را نیز دارند.

دمای آب سرد شده معمولا بین ۲ تا ۷ درجه سانتی گراد است و در برخی کاربردها (با توجه به نیاز مصرف کننده) می توان با افزودن مواد ضد یخ به آب، دمای کاری آن را تا زیر صفر کاهش داد.

دو نوع اصلی چیلرها، چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی هستند که هر کدام از آنها به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

چیلر

چیلر تراکمی و قسمت های اصلی آن

۱ . کمپرسور و موتور الکتریکی محرک آن

در کل چهار نوع کمپرسور جهت راه اندازی سیکل و فشرده سازی مبرد وجود دارد که عبارتند از :

کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی ، کمپرسور اسکرو Screw ، نوع اسکرال Scroll و نوع گریز از مرکز یا سانتریفیوژ

کمپرسور توسط الکتروموتور، موتور احتراق داخلی پیستونی، توربین گاز یا بخار و … می تواند به گردش درآید که معمولا از الکتروموتور استفاده می شود.

۲ . مبرد سیکل که می تواند گاز R134A ، R407C و … باشد.

۳ . شیر انبساط که کار آن کاهش فشار مبرد درون سیکل است.

۴ . مبدل حرارتی اواپراتور که گرمای آبی که قرار است سرد شود را گرفته و به مبرد می دهد.

۵ . مبدل حرارتی کندانسور که در آن مبرد با محیط اطراف خود تبادل حرارت کرده و گرمای خود را از دست می دهد تا از حالت گازی شکل به حالت مایع تبدیل شود.

انواع چیلرهای تراکمی

کندانسور چیلرهای تراکمی می تواند به صورت آب خنک (که به آن چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود) و یا هوا خنک (که به آن چیلر تراکمی هوا خنک گفته می شود) باشد که این دو نوع بیشترین کاربرد را در ساختمان و صنعت دارند.

اگر کندانسور آب خنک باشد راندمان سیستم بالاتر می رود (نسبت به هوا خنک) ولی می بایستی که از تجهیزاتی مانند برج خنک کننده جهت خنک کردن آب کندانسور استفاده شود. چیلر آب خنک را می توان در فضاهای بسته مانند موتورخانه نصب نمود زیرا که آب کندانسور با لوله کشی به برج خنک کننده ای که در فضای آزاد نصب می شود منتقل می گردد.

اگر کندانسور هوا خنک باشد راندمان نسبت به آب خنک کمتر می شود ولی دیگر به برج خنک کننده نیازی نیست و توسط فن های موجود در بالای چیلر، کندانسور خنک می شود که باید آن را در فضای باز مانند پشت بام و … نصب کرد.

چیلر جذبی

ضریب عملکرد COP چیلر جذبی نسبت به تراکمی بسیار کمتر و اغلب بین ۰٫۵ تا ۱ می باشد (در چیلر تراکمی ضریب عملکرد حداقل ۳ است) و این مسئله بزرگترین عیب این سیستم محسوب می شود. از نوع جذبی بهتر است فقط زمانی استفاده شود که از یک منبع حرارتی بدون استفاده که در حال تلف شدن است، استفاده کنیم و سیکل آن را راه بیاندازیم. این منبع حرارتی می تواند آب گرم و یا بخار، حرارت دفع شده از توربین گاز، گرمای دودکش کوره ها و بویلرها و هر نوع حرارت مستقیم و یا غیر مستقیمی باشد که بتوان آن را با سیکل جذبی بازیافت و جهت سردسازی آب استفاده نمود. انواع آن عبارتند از تک اثره و دو اثره که در نوع تک اثره، آب به عنوان مبرد و ماده لیتیوم بروماید به عنوان جاذب استفاده می شود.

عوامل مختلفی در انتخاب نوع چیلر در یک مکان خاص نقش دارند که باید شرایط محیطی، قیمت اولیه، منابع انرژی موجود و نیازهای هر پروژه توسط مهندسان متخصص در این زمینه بررسی و مناسب ترین آن انتخاب گردد.

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع چیلر، هواساز، مینی چیلر، برج خنک کننده، دستگاه زنت، ایرواشر، اکونوپک و … در طرح ها و ظرفیت های گوناگون، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری است‌. کلیه محصولات ما به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع چیلرها و سایر دستگاه های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلرهای تراکمی آب خنک

چیلرهای تراکمی هوا خنک

چیلر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =

error: