کندانسور :

کندانسور یا تقطیر کننده دستگاهی است که از لوله های (کویل) پر پیچ و خمی تشکیل شده که سیال گازی با درجه حرارت بالا در آن به سه روش حرارت خود را از دست می دهد تا به مایع تبدیل شود (چگالش) که این سه روش عبارتند از :

۱ . آب خنک

۲ . هوا خنک

۳ . تبخیری

که اگر سیال خنک کننده آن، آب باشد به آن کندانسور آبی می گویند. اگر سیال خنک کننده هوا باشد، به آن کندانسور هوایی و اگر تقریبا ترکیبی از این دو باشد به آن کندانسور تبخیری گفته می شود. (برای مثال در صنعت تهویه مطبوع چنانچه کندانسور آبی در چیلری استفاده شود به آن چیلر آب خنک و اگر نوع هوایی در چیلری استفاده شود، به آن چیلر هوا خنک گفته می شود.)

انواع کندانسور

انواع آن از لحاظ نوع سیال واسطه که حرارت را از سیال داغ می گیرند، بر سه نوع هستند :

۱ . کندانسور آبی

در کندانسور آبی پس از اینکه آب خنک کاری، حرارت سیال داغ را گرفت به برج خنک کننده ارسال می شود تا در برج مجددا خنک شده و به کندانسور برگردد تا سیکل خنک کاری دائما تکرار شود.

کندانسور آبی در انواع زیر ساخته می شود :

کندانسور پوسته و لوله

که از یک دسته لوله افقی موازی تشکیل شده که در داخل آنها سیال آب جریان داشته و در پوسته اطراف آن ، سیال داغ عبور داده می شود (و یا برعکس).

در برخی از انواع این نوع کندانسورها سطح لوله ها دارای پره هایی (فین تیوب یا لوله مسی فین دار) جهت افزایش سطح حرارتی است.

مشکل جزئی آنها رسوب املاح آب در داخل لوله های مسی است که باعث بالا رفتن فشار رانش می گردد. در حال حاضر به روش های گوناگون می توان این رسوب را از درون لوله ها جدا نمود که با پیشرفت علوم مهندسی شیمی روش های قابل قبول و با اطمینانی به کار می رود.

مزیت کندانسورهای پوسته و لوله در مقایسه با انواع دیگر، سادگی ساختار آن، ارزان تر بودن نسبت به سایر مبدل ها، استحکام و قابلیت تحمل فشارهای بالا است و سال هاست که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کندانسور پوسته و لوله

کندانسور صفحه ای

در این نوع چند ده تا چند صد صفحه در کنار یکدیگر و آبند نسبت به هم قرار گرفته که یکی در میان در فضای بین صفحات سیال سرد و سیال گرم جاری می شود و با یکدیگر از طریق دیواره صفحه تبادل حرارتی انجام می دهند. در نوع صفحه ای به علت بیشتر بودن سطح منتقل کننده گرما، ظرفیت انتقال حرارت زیاد در ابعادی کوچکتر فراهم می شود ولی حداکثر تحمل فشار کاری این نوع نسبت به نوع پوسته و لوله کمتر و قیمت آن نسبت به پوسته و لوله بیشتر است که در برخی کاربردهای خاص می توان از این نوع استفاده نمود.

کندانسور صفحه ای

نوع پوسته و کویل

در این نوع یک کویل که ممکن است از لوله های حلزونی یا مارپیچ تشکیل شده باشد در داخل یک پوسته استوانه ای قرار دارد. در داخل کویل مارپیچ آب و در داخل پوسته سیال داغ جریان دارد.

کندانسور پوسته و کویل

نوع دو لوله ای

در این نوع ، یک لوله با قطر کمتر در داخل یک لوله با قطر بیشتر قرار دارد. در داخل لوله داخلی، سیال آب و در فضای بین دو لوله سیال داغ جریان دارد.

۲ . کندانسور هوایی

در کندانسور هوایی ، فن هوا را از روی کویل عبور داده و آن را خنک می کند تا سیال درون کویل حرارت خود را از دست بدهد. در نوع هوایی ، لوله ها (کویل) دارای پره یا Fin بوده و هوا به کمک فن روی لوله ها جریان پیدا می کند. در این نوع برخلاف نوع آبی به تجهیزاتی مانند برج خنک کننده نیازی نیست و هوای عبور داده شده از روی لوله ها، حرارت را از سیال داغ می گیرد و به هوای اتمسفر منتقل می کند. در این نوع برخلاف نوع آبی و تبخیری خطر رسوب و زنگ زدگی تجهیزات وجود ندارد.

در شکل زیر یک نوع کندانسور هوایی (هوا خنک) V شکل نشان داده شده است.

کندانسور هوا خنک

۳ . کندانسور تبخیری

این نوع تقریبا ترکیبی از دو نوع بالا و قسمتی از برج خنک کننده است. بدین صورت که سیال با درجه حرارت بالا درون لوله های کندانسور تبخیری جریان داشته و به کمک آبی که روی لوله ها پاشیده می شود تقطیر می گردد. سپس توسط یک فن در همان مجموعه قسمتی از آب که گرم شده است، خنک می گردد. نوع آبی و هوایی نسبت به نوع تبخیری کاربرد بیشتری دارند.

طراحی و ساخت انواع کندانسورها ، اواپراتورها و مبدل های حرارتی در توان ها و طرح های متنوع، جهت کاربرد در صنایع مختلف و مطابق با نیازها ، نوع کاربری ، نوع سیالات ، میزان انتقال حرارت و … و به صورت خاص برای هر مشتری در محل کارخانه شرکت ما انجام می شود. تمامی محصولات به صورت مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کندانسورها و مبدل های حرارتی، شناخت ویژگی ها، مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین نوع برای پروژه خود و استعلام قیمت کندانسور آبی ، هوایی و … با مهندسان متخصص ما در زمینه فروش کندانسور و مبدل های حرارتی تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ انواع مبدل حرارتی

اشتراک گذاری :

3 دیدگاه در “کندانسور

 • فروردین ۲۳, ۱۳۹۷ در۹:۴۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  توضیحات بسیار عالی و کامل و جامع بود.
  با تشکر فراوان از زحمات شما.

  پاسخ
 • مهر ۱۷, ۱۳۹۷ در۳:۴۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  باسلام …در خصوص کندانسورصفحه با ابعاد ۵۰ سانت عرض و ۵۰ سانت طول و به عمق ۳۰ سانت ..با میزان گرمایشی با ۲۴۰۰۰ کالری در ثانیه با سیستم پکیچ اب گرم به کندانسور برسد …تعداد ۴۸۰ عدد مورد نیاز است ..لطفا قیمت تمام شده با مشخصات فنی ارسال بفرمایید متشکرم .یک طرح جامع و جدید در این خصوص هست ..که نیاز به این صفحه گرمایشی مانند رادیاتور ..ماشین عمل کند

  پاسخ
  • مهر ۱۷, ۱۳۹۷ در۸:۱۲ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود.
   لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: