کندانسور

کندانسور یا تقطیر کننده دستگاهی است که از لوله های (کویل) پر پیچ و خمی تشکیل شده که سیال با درجه حرارت بالا در آن به سه روش حرارت خود را از دست می دهد که این سه روش عبارتند از :

۱ . آب خنک

۲ . هوا خنک

۳ . تبخیری

که اگر سیال خنک کننده آن، آب باشد به آن کندانسور آبی می گویند. اگر سیال خنک کننده هوا باشد، به آن کندانسور هوایی و اگر تقریبا ترکیبی از این دو باشد به آن کندانسور تبخیری گفته می شود. (در صنعت تهویه مطبوع چنانچه کندانسور آبی در چیلری استفاده شود به آن چیلر آب خنک و اگر نوع هوایی در چیلری استفاده شود، به آن چیلر هوا خنک گفته می شود.)

انواع کندانسور

انواع آن از لحاظ نوع سیال واسطه که حرارت را از سیال داغ می گیرند، بر سه نوع هستند :

۱ . کندانسور آبی

در کندانسور آبی پس از اینکه آب خنک کاری، حرارت سیال داغ را گرفت به برج خنک کننده ارسال می شود تا در برج مجددا خنک شده و به کندانسور برگردد تا سیکل خنک کاری دائما تکرار شود.

کندانسور آبی در انواع زیر ساخته می شود :

کندانسور پوسته و لوله

که از یک دسته لوله افقی موازی تشکیل شده که در داخل آنها سیال آب جریان داشته و در پوسته اطراف آن ، سیال داغ عبور داده می شود.

در برخی از انواع این نوع کندانسورها سطح لوله ها دارای پره هایی (فین تیوب یا لوله مسی فین دار) جهت افزایش سطح حرارتی است.

مشکل جزئی آنها رسوب املاح آب در داخل لوله های مسی است که باعث بالا رفتن فشار رانش می گردد. در حال حاضر به روش های گوناگون می توان این رسوب را از درون لوله ها جدا نمود که با پیشرفت علوم مهندسی شیمی روش های قابل قبول و با اطمینانی به کار می رود.

مزیت کندانسورهای پوسته و لوله در مقایسه با انواع دیگر، سادگی و آسان بودن ساخت آنها است و سال هاست که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کندانسور پوسته و لوله

کندانسور صفحه ای

در این نوع چند لوله با تعدادی صفحه نازک احاطه شده اند و لوله ها و صفحات در داخل یک پوسته قرار می گیرند. از لابلای صفحات سیال داغ و از درون لوله ها آب خنک جریان می یابد. جنس صفحات معمولا از مس و جنس لوله ها از آلومینیوم است. به علت اینکه در کندانسورهای آبی ، سیال آب دائما گرم شده و نیاز به آب خنک برای تبادل حرارتی در آن می باشد، از وسیله ای به نام برج خنک کننده برای خنک کردن آب گرم خروجی از کندانسور استفاده می شود.

کندانسور صفحه ای

نوع پوسته و کویل

در این نوع یک کویل که ممکن است از لوله های حلزونی یا مارپیچ تشکیل شده باشد در داخل یک پوسته استوانه ای قرار دارد. در داخل کویل مارپیچ آب و در داخل پوسته سیال داغ جریان دارد.

کندانسور پوسته و کویل

نوع دو لوله ای

در این نوع ، یک لوله با قطر کمتر در داخل یک لوله با قطر بیشتر قرار دارد. در داخل لوله داخلی، سیال آب و در فضای بین دو لوله سیال داغ جریان دارد.

۲ . کندانسور هوایی

درکندانسور هوایی ، فن هوا را از روی کویل عبور داده و آن را خنک می کند تا سیال درون کویل حرارت خود را از دست بدهد. در نوع هوایی ، لوله ها (کویل) دارای پره یا Fin بوده و هوا به کمک فن روی لوله ها جریان پیدا می کند. در این نوع برخلاف نوع آبی به تجهیزاتی مانند برج خنک کننده نیازی نیست و هوای عبور داده شده از روی لوله ها، حرارت را از سیال داغ می گیرد.

در این نوع برخلاف نوع آبی و تبخیری خطر رسوب و زنگ زدگی تجهیزات وجود ندارد.

نوع هوایی برای مناطقی که رطوبت نسبی هوا بالاست کاربرد بیشتری دارد.

(در صنعت تهویه مطبوع و در سیستم هایی مانند چیلر هوا خنک ، داکت اسپلیت ، VRF و GHP از این نوع کندانسور استفاده می گردد. در این سیستم ها، کندانسور هوایی یا به صورت مجزا از سیستم و با لوله کشی مبرد به آن، در محلی مانند پشت بام نصب می گردد و یا در بدنه خود دستگاه تعبیه می شود که در این صورت دستگاه باید در هوای آزاد نصب گردد.)

در شکل زیر نوعی کندانسور هوایی (هوا خنک) که در چیلر تراکمی هوا خنک به کار می رود نشان داده شده است.

کندانسور هوا خنک

۳ . کندانسور تبخیری

این نوع تقریبا ترکیبی از دو نوع بالا و قسمتی از برج خنک کننده است. بدین صورت که سیال با درجه حرارت بالا در لوله های کندانسور تبخیری جریان داشته و به کمک آبی که روی آن پاشیده می شود تقطیر می گردد. سپس توسط یک فن در همان مجموعه قسمتی از آب که گرم شده است، خنک می گردد. نوع آبی و هوایی نسبت به نوع تبخیری کاربرد بیشتری دارند.

طراحی و ساخت انواع کندانسورها باید مطابق نیازها ، نوع کاربری ، نوع سیالات و میزان انتقال حرارت و … و به صورت خاص برای هر پروژه انجام شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها ، فروش و استعلام قیمت کندانسور آبی ، هوایی و … با مهندسان ما در زمینه فروش کندانسور و مبدل های حرارتی تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ انواع مبدل حرارتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *