برج خنک کننده در ساختمان به عنوان برج خنک کننده چیلر مورد استفاده قرار می گیرد. برج خنک کننده ساختمان از نوع آب خنک است که به طور کامل تفاوت آن را با نوع هوا خنک شرح خواهیم داد. چیلر تراکمی به دو نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم می شود و دستگاهی است برای سرد کردن آب و ارسال آن با لوله کشی به فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان تا عمل سرمایش هوا در آن واحدها انجام شود. در هر دو نوع، یک یا چند کمپرسور، مبدل حرارتی به نام اواپراتور و شیر انبساط وجود دارد ولی تفاوت آنها در نوع مبدل حرارتی کندانسور و وجود یا عدم وجود برج خنک کننده در ساختمان است.

اواپراتور همواره از نوع پوسته و لوله است و درون لوله های آن، مبرد ارسالی از طرف کمپرسور جریان و از اطراف لوله، آب جریان دارد که مبرد حرارت آب را گرفته و آن را سرد می کند. آب سرد نیز با پمپ به فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان جهت خنک کاری هوا ارسال می گردد.

برج خنک کننده چیلر تراکمی آب خنک

کندانسور چیلر تراکمی آب خنک همواره از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله است که درون لوله های آن، مبرد و اطراف لوله ها، آب جریان می یابد. ولی این بار (بر عکس اواپراتور) آب توسط مبرد، گرم می شود. آبگرم باید به نحوی خنک شود تا بتواند دوباره حرارت را از مبرد گرفته و چرخه کاری چیلر ادامه یابد. به همین منظور، آبگرم با پمپ به یک دستگاه برج خنک کننده در ساختمان (معمولا روی بام) پمپاژ می شود تا در آنجا خنک شده و دوباره به کندانسور برگردد. وقتی آبگرم وارد برج خنک کننده ساختمان می شود، بر روی قطعه ای به نام پکینگ پاشیده شده و با هوای مکیده شده توسط فن برج، تماس پیدا می کند.

در اثر تماس، آبگرم حرارت خود را به هوا داده و خنک می شود. علاوه بر آن، بخشی از آب نیز به همراه هوا بخار می گردد و از بالای برج خنک کننده چیلر به هوای اتمسفر راه می یابد. بنابرین در چیلر تراکمی آب خنک و برج متصل به آن، مصرف آب نیز وجود دارد. از طرفی آب با ذرات و مواد شیمیایی موجود در هوا ترکیب شده و کم کم آلوده می شود که باید گندزدایی دوره ای شود.

برج خنک کننده چیلر

در تصویر زیر یک نمونه از چیلر تراکمی آب خنک ساخته شده در شرکت ما که به برج خنک کننده متصل می شود، نشان داده شده است. به این نوع از برج های خنک کننده، برج خنک کننده مرطوب یا برج خنک کننده تبخیری نیز گفته می شود.

برج خنک کننده چیلر

چیلر تراکمی هوا خنک و حذف برج خنک کننده در ساختمان

در چیلر تراکمی هوا خنک نیز همان کمپرسور، اواپراتور و … وجود دارد ولی به جای کندانسور پوسته و لوله ای آب خنک که توضیح داده شد، در بالای چیلر یک مبدل حرارتی هوا خنک شامل کویل (لوله های رفت و برگشتی متعدد با پره های دور آن) و چندین فن نصب می شود. این بار مبرد ارسالی از طرف کمپرسور وارد این لوله ها شده و به جای اینکه حرارت خود را به آب بدهد، مستقیما حرارت خود را به هوای مکیده شده (توسط فن) از اطراف لوله ها، می دهد. بنابرین هیچ آبگرمی وجود ندارد و به برج خنک کننده چیلر نیز نیازی نیست. علاوه بر آن، مصرف آب نیز در آن وجود ندارد و به گندزدایی دوره ای آب هم نیازی نیست. ولی قیمت اولیه آن نسبت به برج خنک کننده بیشتر است.

در تصویر زیر یک نمونه از چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده در شرکت ما که مبدل حرارتی هوا خنک آن با کادر زرد رنگ نشان داده شده است را مشاهده می کنید که به برج خنک کننده در ساختمان نیز نیازی ندارد. به مبدل حرارتی هوا خنک، درای کولر (Dry Cooler) یا برج خنک کننده خشک نیز گفته می شود.

چیلر تراکمی هوا خنک

بررسی وجود یا عدم وجود برج خنک کننده در ساختمان امری تخصصی است که باید با توجه به بودجه موجود، مقدار آب موجود و قیمت آن، اهمیت بهداشتی بودن یا نبودن محیط و … و توسط مهندسان متخصص در این زمینه انجام شود.

طراحی و تولید برج خنک کننده ساختمان

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع چیلرهای تراکمی ، برج خنک کننده چیلر ، مینی چیلر ، هواساز و سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی است. مهندسان ما پس از بررسی درخواست ها و نیازهای هر مشتری، مناسب ترین دستگاه را انتخاب، طراحی و تولید می کنند. تمامی محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و ساخته شده و به صورت مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و در نتیجه با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برج خنک کننده ساختمان ، چیلر و سایر سیستم ها، شناخت مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر چیست ؟

طراحی و تولید برج خنک کننده

مکانیزم عملکرد برج های خنک کننده

مزایا و معایب برج خنک کننده

برج خنک کننده چیلر در ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =

error: