برج خنک کننده چیلر چیست ؟

برج خنک کننده چیلر دستگاهی است که در فضای آزاد نصب شده و با لوله کشی آب به صورت رفت و برگشتی به دستگاه چیلر متصل می شود. در واقع آبی که حرارت را از مبرد (گاز فریون) در کندانسور چیلر به خود جذب می کند، باید به طریقی حرارت جذب شده را دفع کند که برای این کار از برج خنک کننده چیلر استفاده می شود که در این صورت به آن چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود. همچنین انواع چیلرهای جذبی نیز به برج خنک کن نیاز دارند. ولی یک نوع از چیلرها تحت عنوان چیلر هوایی (یا همان چیلر تراکمی هوا خنک) وجود دارد که چون حرارت مبرد توسط هوا (فن) گرفته می شود، دیگر به برج خنک کن نیازی ندارد که در ادامه ساختار آنها را شرح می دهیم.

برج خنک کننده چیلر تراکمی آب خنک

کندانسور چیلر تراکمی آب خنک اکثرا از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله (شل اند تیوب – Shell and Tube) است که درون لوله های آن، مبرد و اطراف لوله ها، آب جریان می یابد و در اثر تبادل حرارت، آب توسط مبرد، گرم می شود. آبگرم باید به نحوی خنک شود تا بتواند دوباره حرارت را از مبرد گرفته و چرخه کاری چیلر ادامه یابد. به همین منظور، آبگرم با پمپ به یک دستگاه برج خنک کننده پمپاژ می شود تا در آنجا خنک شده و دوباره به کندانسور برگردد. وقتی آبگرم وارد برج خنک کننده می شود، بر روی قطعه ای به نام پکینگ پاشیده شده و با هوای مکیده شده توسط فن برج، تماس پیدا می کند. در اثر تماس، آبگرم حرارت خود را به هوا داده و خنک می شود. علاوه بر آن، بخشی از آب نیز به همراه هوا بخار می گردد و از بالای برج خنک کننده چیلر به هوای اتمسفر راه می یابد. بنابرین در چیلر تراکمی آب خنک و برج متصل به آن، مصرف آب نیز وجود دارد. از طرفی آب با ذرات و مواد شیمیایی موجود در هوا ترکیب شده و کم کم آلوده می شود که باید گندزدایی دوره ای شود.

نکته اینکه در شکل زیر به جای هواساز می توان از چنیدن فن کویل (برای سرمایش هوای ساختمان) و یا یک دستگاه صنعتی (برای خنک کاری فرآیند تولید) بهره برد.

برج خنک کننده چیلر

در تصویر زیر یک نمونه از چیلر تراکمی آب خنک که به برج خنک کننده متصل می شود، نشان داده شده است. به این نوع از برج های خنک کننده، برج خنک کننده مرطوب یا برج خنک کننده تبخیری نیز گفته می شود.

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

چیلر آب خنک و برج خنک کننده

چیلر تراکمی هوا خنک و حذف برج خنک کننده

در چیلر تراکمی هوا خنک نیز همان کمپرسور، اواپراتور و … وجود دارد ولی به جای کندانسور پوسته و لوله ای آب خنک که توضیح داده شد، در بالای چیلر یک مبدل حرارتی هوا خنک شامل کویل (لوله های رفت و برگشتی متعدد با پره های دور آن) و چندین فن نصب می شود (در شکل زیر با کادر زرد نشان داده شده است). این بار مبرد ارسالی از طرف کمپرسور وارد این لوله ها شده و به جای اینکه حرارت خود را به آب بدهد، مستقیما حرارت خود را به هوای مکیده شده (توسط فن) از اطراف لوله ها، می دهد. بنابرین هیچ آبگرمی وجود ندارد و به برج خنک کننده چیلر نیز نیازی نیست. علاوه بر آن، مصرف آب نیز در آن وجود ندارد و به گندزدایی دوره ای آب هم نیازی نیست. ولی قیمت اولیه آن نسبت به برج خنک کننده بیشتر است.

در تصویر زیر یک نمونه از چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده در شرکت ما که مبدل حرارتی هوا خنک آن با کادر زرد رنگ نشان داده شده است را مشاهده می کنید که به برج خنک کننده نیز نیازی ندارد. به مبدل حرارتی هوا خنک، درای کولر (Dry Cooler) یا برج خنک کننده خشک نیز گفته می شود.

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک

بررسی وجود یا عدم وجود برج خنک کننده امری تخصصی است که باید با توجه به بودجه موجود، مقدار آب موجود و قیمت آن، اهمیت بهداشتی بودن یا نبودن محیط و … و توسط مهندسان متخصص در این زمینه انجام شود.

طراحی و تولید برج خنک کننده و چیلر

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع چیلرهای تراکمی ، برج خنک کننده چیلر ، مینی چیلر ، هواساز و سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی است. مهندسان ما پس از بررسی درخواست ها و نیازهای هر مشتری، مناسب ترین دستگاه را انتخاب، طراحی و تولید می کنند. تمامی محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و ساخته شده و به صورت مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و در نتیجه با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برج خنک کننده ، چیلر و سایر سیستم ها، شناخت مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر چیست ؟

طراحی و تولید برج خنک کننده

مزایا و معایب برج خنک کننده

برج خنک کننده چیلر
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: