تهویه مطبوع خوابگاه ها

سیستم تهویه مطبوع خوابگاه ها شامل سرمایش ، گرمایش ، به حد استاندارد رساندن رطوبت نسبی هوا ، تعویض هوای داخل ساختمان با هوای تازه ورودی و تامین آبگرم مصرفی برای قسمت های مختلفی از جمله اتاق های خواب، آشپزخانه، سالن غذاخوری، رختشویخانه و دفاتر اداری می شود. اکثر خوابگاه ها دارای امکانات وسیع غذاخوری، آشپزخانه و رختشویخانه هستند. در این ساختمان ها، فضاهای عمومی وسیعی برای استراحت و حمام کردن وجود دارد. وجود چنین بارهایی موجب می گردد سیستم موتورخانه مرکزی مناسب تر و اقتصادی تر از سایر گزینه ها باشد، به خصوص در اماکنی که در تمام طول سال فعالیت دارند.

اگر خوابگاه ها دارای قسمت های غیر مسکونی مانند دفاتر اداری یا قسمت های غذاخوری هستند، برای کنترل کردن بو و انعطاف پذیری و اقتصادی بودن، بهتر است این فضاها را به عنوان یک منطقه مجزا در نظر گرفت و یا برای آن یک سیستم تهویه مطبوع مستقل انتخاب نمود. سیستم های کنترل فضاهای جانبی باید مستقل باشند تا بتوان در صورت لزوم آنها را خاموش کرد.

انتخاب دستگاه تهویه سرمایشی و گرمایشی مناسب برای خوابگاه ها

۱ . سیستم موتورخانه سرمایشی و گرمایشی مرکزی

سیستم موتورخانه شامل چهار دستگاه اصلی چیلر تراکمی ، بویلر ، هواساز و فن کویل می شود. بویلر سیستمی برای بالا بردن دمای آب در یک مدار بسته لوله کشی شده، است. همچنین چیلر تراکمی سیستمی برای پایین آوردن دمای آب تا نزدیک صفر درجه سانتی گراد در یک مدار بسته لوله کشی شده، است. آب گرم و سرد با پمپ هایی به لوله های (کویل) دستگاه های فن کویل و هواساز منتقل شده و دمای سطح فلزی لوله های کویل را افزایش یا کاهش می دهند. هم انواع فن کویل ها و هم هواسازها دارای فن هستند که هوای اتمسفر را از بیرون ساختمان مکش کرده و پس از رساندن دما و رطوبت آن به حد مورد نیاز و درخواست شده از سوی کاربر، در ساختمان توزیع می کنند که نمونه هایی از آنها در شکل زیر نشان داده شده است.

چیلر ، هواساز و فن کویل

۲ . سیستم پمپ حرارتی و برودتی VRF

VRF ها دستگاه های بروز گرمایشی و سرمایشی هستند که همانند بویلر و چیلر به سیستم های هواساز و فن کویل متصل می شوند. VRF ها در دو نوع الکتریکی و گازسوز موجود هستند که نوع گازسوز آن تحت عنوان GHP شناخته می شود. دستگاه GHP که نمونه ای از آن در شکل زیر نشان داده شده است همانند سیستم موتورخانه مرکزی می تواند تمامی نیازهای تهویه مطبوع یک ساختمان را به شکل مطلوب برآورده کند. توضیحات مربوط به این سیستم در متن GHP به طور مفصل بیان شده است.

پمپ های حرارتی

تهویه مطبوع خوابگاه ها

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه های تهویه گرمایشی و سرمایشی، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم برای تهویه مطبوع خوابگاه ها و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر و تخصصی تر برای تهویه مطبوع خوابگاه ها ⇐ تهویه مطبوع ساختمان های اقامتی

مطالعه بیشتر ⇐ تهویه مطبوع هتل ها

تهویه مطبوع خوابگاه ها
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

error: