برج های خنک کننده آبگرم و دیگر سیالات داغ به انواع برج خنک کننده خشک و مرطوب (تبخیری) تقسیم بندی می شوند. نحوه عملکرد برج خنک کننده خشک نسبت به نوع مرطوب کاملا متفاوت است. برج های خنک کننده خشک خود نیز از نظر شکل ظاهری به انواع V شکل و افقی تقسیم بندی می شوند که اصول کار همه آنها یکسان است. برج خنک کننده خشک در ایران به علت کم آب بودن اکثر مناطق آن نسبت به نوع مرطوب بسیار بهتر خواهد بود که در ادامه به تشریح جزئیات آن می پردازیم.

برج خنک کننده خشک با نام های دیگری چون برج خنک کننده هوا خنک یا درای کولر (Dry Cooler) و یا مبدل حرارتی هوا خنک نیز نامگذاری می شود. از این دستگاه ها برای خنک کاری سیالات صنعتی مانند آب با درجه حرارت بالا در صنایع مختلف، ساخت چیلر و … استفاده می شود.

نحوه عملکرد برج خنک کننده خشک

برج خنک کننده خشک یا همان برج خنک کننده هوا خنک همانطور که از نامش پیداست توسط هوا، خنک می شود. عملکرد برج خنک کننده خشک به این شکل است که آبگرم توسط پمپ و از طریق لوله کشی به آن ارسال (۱) و درون لوله های مسی (۲) با مسیری رفت و برگشتی (کویل) جریان می یابد. اطراف لوله ها از ورقه های (پره یا فین) نازک آلومینیومی برای افزایش سطح انتقال حرارت استفاده شده است. از قسمت بیرونی لوله ها نیز هوا (۴) با مکش فن (۳) جریان یافته و در اثر برخورد با سطح ورقه ها و لوله های آبگرم، گرمای آن را گرفته و سبب کاهش درجه حرارت آب در خروجی دستگاه (۵) می شود. می توان کویل و یا فن را به صورت مورب، افقی و عمودی طراحی و تولید کرد که در کل اصول کاری همه آنها شبیه یکدیگر است.

برج خنک کننده خشک

تفاوت برج خنک کننده هوا خنک (خشک) با نوع تبخیری (مرطوب)

۱ . قیمت اولیه برج خنک کننده هوا خنک به علت استفاده از لوله های مسی با پره های آلومینیومی نسبت به نوع تبخیری بیشتر است.

۲ . در نوع هوا خنک مصرف آب وجود ندارد در حالی که در نوع تبخیری به علت بخار شدن بخشی از آب به خاطر در هم آمیختن آن با هوا، بایستی آب تازه ای جایگزین آن شود تا مدار همواره پر از آب باشد.

۳ . آلودگی، رسوب و خوردگی برج خنک کننده هوا خنک (خشک) بسیار کمتر از نوع تبخیری است زیرا در نوع تبخیری، آبگرم به صورت آزادانه با هوای درون برج تبادل گرمایی انجام داده و محیطی مرطوب و گرم و مستعد رشد باکتری را فراهم می آورد‌. در ضمن کل آب مدار آن باید به صورت دوره ای جهت گندزدایی تعویض و مواد شیمیایی به آن افزوده شود.

۴ . راندمان نوع تبخیری نسبت به برج خنک کننده هوا خنک (خشک) بیشتر است زیرا در مدل تبخیری، ذرات هوا با آب مستقیما و به طور فیزیکی با هم آمیخته شده و تبادل گرمایی صورت می گیرد ولی در مدل خشک، از جداره لوله ها و پره ها عمل انتقال گرما صورت می گیرد.

با توجه به اینکه قیمت برج خنک کننده خشک نسبت به مرطوب بیشتر است ولی اگر هزینه های مصرف آب و نیز نگهداری (شامل سرویس دوره ای و افزودن مواد شیمیایی ضد رسوب و گندزدا به آب) را در طول زمان در نوع مرطوب در نظر بگیریم و به مشکلات آلودگی آب و انتشار آن در محیط آگاه باشیم به این نکته پی می بریم که استفاده از برج خنک کننده خشک مفیدتر خواهد بود. به هر حال برای هر پروژه ای معمولا یکی از این دو دستگاه به عنوان خنک کننده آبگرم و یا سیال داغ استفاده می شود.

برج خنک کننده هوا خنک و تبخیری

طراحی و ساخت برج خنک کننده هوا خنک (خشک)

انواع برج های خنک کننده خشک ، مرطوب و نیز مبدل های حرارتی پوسته و لوله ای و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محل کارخانه شرکت ما و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید می شوند. مهندسان ما پس از جمع آوری اطلاعات، بررسی نیازها و درخواست های مشتری و تهیه نقشه های اجرایی، مناسب ترین سیستم را برای هر مشتری انتخاب، طراحی و تولید می کنند. محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب عرضه می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های برج های خنک کننده خشک و مرطوب، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

طرز کار برج خنک کننده

مبدل حرارتی پوسته و لوله

عملکرد برج خنک کننده خشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: