اکونوپک یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی یکپارچه است که هم منبع تولید کننده گرمایش و سرمایش و هم توزیع کننده آن همگی در یک پک اقتصادی به نام اکونوپک جاسازی شده اند. قسمت سرمایش اکونوپک بسیار شبیه ایرواشر است، به این صورت که از روش تبخیری (کولر آبی نیز با روش تبخیری کار می کند) و افشاندن آب توسط افشانک ها برای خنک کاری محیط داخل استفاده می کند.

قسمت گرمایش اکونوپک از یک مشعل و کوره هوای گرم که با استفاده از سوخت گاز لوله کشی شده شهری یا گازوئیل و … کار می کند، تشکیل شده است. قسمت گرمایش از یک کوره استوانه ای تشکیل شده است که گازهای حاصل از احتراق و تشعشع مشعل گازسوز یا گازوئیل سوز آن را به شدت گرم می کند و سپس این گازها وارد لوله های دیگر و با قطر کمتر می شوند و با دمیده شدن هوا از روی این لوله ها و کوره ، هوای گرم وارد محیط داخل می شود.

کاربرد اکونوپک

این دستگاه ها برای استفاده در موارد زیر بسیار مناسب هستند :

سالن های تولیدی کارخانه ها و کارگاه ها

سالن های چند منظوره

سالن های نمایشگاهی

سالن های ورزشی

سالن های همایش ، کنفرانس ، تالار ، اماکن مذهبی ، خوابگاه ها

ساختمان های مسکونی و اقامتی و تجاری و …

اکونوپک ترکیبی از دو واژه اکونو (economy در انگلیسی به معنی اقتصادی) و پک (دستگاه یکپارچه و جمع و جور) است که علاوه بر اینکه هزینه اولیه آن نسبت به سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مرکزی، کمتر است. هزینه های جاری آن نیز نسبت به آنها کمتر خواهد بود.

مزایای استفاده از دستگاه اکونوپک نسبت به سایر دستگاه ها :

۱ . کاهش مصرف برق در تابستان بخاطر استفاده از روش تبخیری مانند کولر آبی برای خنک کردن

۲ . جلوگیری از اتلاف انرژی های مربوط به انتقال (لوله کشی) از واحد تولید به واحد توزیع (زیرا هم واحد تولید و هم توزیع در یک دستگاه قرار دارند)

۳ . کاهش هزینه های عایق کاری لوله ها و مسیر انتقال حرارت

۴ . عدم نیاز به موتورخانه و به تبع آن کاهش هزینه های احداث و نگهداری آن

۵ . گرمایش بسیار قوی و مناسب برای سوله ها و سالن ها

۶ . قابلیت فیلتر کردن هوای ورودی به محیط با فیلترهای قابل شستشو

۷ . کاهش هزینه های اولیه ، جاری و نیز تعمیر و نگهداری اکونوپک به خاطر سادگی آن نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

دستگاهی مانند هواساز فقط دستگاه توزیع کننده هوای گرم و سرد محسوب می شود. به این معنی که لوله های آب سرد و گرم در آن وجود داشته باشد و آب سرد یا گرم توسط واحد سرمایش یا گرمایش در موتورخانه (مانند چیلر و بویلر) و … ایجاد و به هواساز ارسال می شود. ولی اکونوپک اینگونه نیست و علاوه بر انجام وظیفه توزیع هوای سرد و گرم، واحد تولید سرمایش و گرمایش نیز محسوب می شود.

اکونوپک

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و استعلام قیمت دستگاه اکونوپک و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم با مهندسان گروه ماخ تماس بگیرید.

مهندس احمدی (گروه تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (گروه تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳