انواع فن کویل

انواع فن کویل به روش های مختلفی دسته بندی می شوند که مهمترین آنها عبارتند از :

۱ . انواع فن کویل از نظر روکار یا توکار بودن

به فن کویل های سقفی توکار ، داکت فن کویل یا فن کویل کانالی نیز گفته می شود که اجزای آن و کانال های تامین و توزیع هوا به صورت توکار و درون سقف کاذب جاسازی می شوند و نواع روکار آن به صورت دیواری ، زمینی ، کاستی و غیره موجود هستند.

۲ . انواع فن کویل از نظر نحوه تامین هوای تازه

از نظر تامین هوای تازه به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند.

الف) اگر فن کویل فقط به عنوان گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار بگیرد، باید هوای تازه توسط دستگاه هواساز مرکزی و با استفاده از کانال های توزیع کننده هوا تامین شود. در این حالت با استفاده از ترموستات و نیز روشن و خاموش شدن فن ، مقدار حرارت و برودت تنظیم می گردد.

ب) اگر فن کویل علاوه بر سرمایش و گرمایش ، هوای تازه مورد نیاز را نیز تامین کند، دیگر به هواساز مرکزی و تجهیزات آن نیاز نبوده و هوای تازه از طریق دریچه پشت فن کویل و توسط فن به درون محیط کشیده می شود. مزیت این روش حذف هزینه های دستگاه هواساز مرکزی است ولی این روش به خوبی روش هواساز نمی تواند هوای تازه را فیلتر نماید.

۳ . انواع فن کویل از نظر دو لوله ای یا چهار لوله ای

در نوع دو لوله ای یک لوله برای ورود جریان سیال سرد یا گرم و یک لوله برای خروج آن است. در نوع چهار لوله ای ، یک لوله مخصوص ورود سیال سرد و یک لوله مخصوص ورود سیال گرم و دو لوله دیگر برای خروج آنهاست. مزیت چهار لوله ای این است که اگر در یک ساختمان با تعداد زیادی فن کویل ، تعدادی از واحدها به سرمایش و تعدادی به گرمایش (به طور همزمان با هم) نیاز داشته باشند، نوع چهار لوله ای این نیاز همزمان را به خوبی تمین می کند ولی نوع دو لوله ای نمی تواند. (چهار لوله ای کاربرد بیشتری دارد)

۴ . انواع فن کویل از نظر شکل ظاهری و محل نصب

۴ . ۱ . فن کویل زمینی

به دو صورت کلی بالا زن و روبرو زن و معمولا در ظرفیت های بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

فن کویل زمینی

۴ . ۲ . فن کویل دیواری

معمولا به صورت روبرو زن و با ظرفیت هایی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

فن کویل دیواری

۴ . ۳ . فن کویل کاستی

نوع کاستی معمولا در سقف کاذب نصب شده و فقط دریچه هوای خروجی آن دیده می شود و در مدل ها مختلف یک ، دو و چهار طرفه ساخته می شوند.

انواع فن کویل کاستی

۴ . ۴ . داکت فن کویل یا فن کویل کانالی

معمولا در ظرفیت های بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند و به سه شکل داکت فن کویل توکار سقفی ، روکار سقفی و روکار ایستاده دیواری موجود هستند. کاربرد آنها بیشتر در سالن های بزرگ است و نوع توکار آن نسبت به روکار کم صداتر است و کاربرد بیشتری دارد.

داکت فن کویل یا فن کویل کانالی

طرز کار فن کویل

فن کویل دستگاهی است که از یک مبدل حرارتی (کویل) سرمایشی و گرمایشی و یک فن تشکیل شده است. معمولا آب توسط دستگاه هایی مانند چیلر (چیلر اسکرال ، چیلر اسکرو ، چیلر سانتریفیوژ) ، بویلر ، VRF ، GHP و … سرد یا گرم شده و از طریق لوله کشی به فن کویل ارسال می شود و درون کویل آن جریان می یابد. سپس فن با دمیدن هوا از بین کویل ، هوا را سرد یا گرم می کند. علاوه بر آن فن کویل وظیفه فیلتر نمودن هوا را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو انجام می دهد. در این سیستم ، هر فن کویل به صورت جداگانه و مستقل از سایر فن کویل ها کنترل شده و با کنترل جریان آب ورودی به کویل یا دور فن ، دمای مورد نظر تنظیم می شود.

ساخت و فروش فن کویل :

گروه تهویه مطبوع ماخ از جمله با سابقه ترین تولید کنندگان و تامین کنندگان انواع فن کویل با کیفیت بالا و قیمت مناسب است که جهت استعلام قیمت فن کویل های مختلف و آشنایی با ویژگی های هر یک با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳