انواع فن کویل :

انواع فن کویل به روش های مختلفی دسته بندی می شوند که مهمترین آنها عبارتند از :

۱ . انواع فن کویل از نظر روکار یا توکار بودن

به فن کویل های سقفی توکار ، داکت فن کویل یا فن کویل کانالی نیز گفته می شود که اجزای آن و کانال های تامین و توزیع هوا به صورت توکار و درون سقف کاذب جاسازی می شوند و انواع روکار آن به صورت دیواری ، زمینی ، کاستی و غیره موجود هستند.

۲ . انواع فن کویل از نظر نحوه تامین هوای تازه

از نظر تامین هوای تازه به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند.

الف) اگر فن کویل فقط به عنوان گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار بگیرد، باید هوای تازه توسط سیستم هواساز مرکزی تامین شود. در این حالت با استفاده از ترموستات کنترلی نصب شده در هر اتاق یا قسمت از ساختمان و نیز روشن و خاموش شدن فن ، مقدار دمای حرارتی و برودتی تنظیم می شود. هواساز نیز از طریق یک کانال، هوای تازه را وارد ساختمان کرده و آن را فیلتر و در صورت نیاز رطوبت را نیز تنظیم می کند.

ب) اگر فن کویل علاوه بر سرمایش و گرمایش ، هوای تازه مورد نیاز را نیز تامین کند (نوع کانالی)، دیگر به هواساز مرکزی و تجهیزات آن نیاز نبوده و هوای تازه از طریق دریچه پشت فن کویل و توسط فن به درون محیط کشیده می شود. مزیت این روش حذف هزینه های دستگاه هواساز مرکزی است ولی این روش به خوبی روش هواساز نمی تواند هوای تازه را فیلتر نماید. در ضمن اگر به تنظیم دقیق رطوبت نیاز باشد، بایستی حداقل از یک هواساز در ساختمان استفاده شود.

۳ . انواع فن کویل از نظر دو لوله ای یا چهار لوله ای

در نوع دو لوله ای یک لوله برای ورود جریان سیال (معمولا آب یا مبرد) سرد یا گرم و یک لوله برای خروج آن است. در نوع چهار لوله ای ، یک لوله مخصوص ورود سیال سرد و یک لوله مخصوص ورود سیال گرم و دو لوله دیگر برای خروج آنهاست. مزیت چهار لوله ای این است که اگر در یک ساختمان با تعداد زیادی فن کویل، تعدادی از واحدها به سرمایش و تعدادی به گرمایش (به طور همزمان با هم) نیاز داشته باشند، نوع چهار لوله ای این نیاز همزمان را به خوبی تامین می کند ولی نوع دو لوله ای نمی تواند زیرا در تمامی دستگاه ها به طور همزمان یا سیال سرد جاری است یا سیال گرم. (چهار لوله ای کاربرد بیشتری دارد)

۴ . انواع فن کویل از نظر شکل ظاهری و محل نصب

۴ . ۱ . فن کویل زمینی

نوع زمینی به دو صورت کلی بالا زن و روبرو زن و معمولا در ظرفیت های هوادهی بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

فن کویل زمینی

۴ . ۲ . فن کویل دیواری

نوع دیواری معمولا به صورت روبرو زن و با ظرفیت هوادهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

فن کویل دیواری

۴ . ۳ . فن کویل کاستی

نوع کاستی معمولا در سقف کاذب نصب شده و فقط دریچه هوای خروجی آن دیده می شود و در مدل ها مختلف یک ، دو و چهار طرفه ساخته می شوند.

انواع فن کویل کاستی

۴ . ۴ . داکت فن کویل یا فن کویل کانالی

معمولا در ظرفیت هوادهی بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند و به سه شکل داکت فن کویل توکار سقفی ، روکار سقفی و روکار ایستاده دیواری موجود هستند. کاربرد آنها بیشتر در سالن های بزرگ است و نوع توکار آن نسبت به روکار کم صداتر است و کاربرد بیشتری دارد.

داکت فن کویل یا فن کویل کانالی

طرز کار فن کویل

فن کویل دستگاهی است که از یک مبدل حرارتی (کویل) سرمایشی و گرمایشی و یک فن تشکیل شده است. معمولا آب توسط دستگاه هایی مانند چیلر (چیلر اسکرال ، چیلر اسکرو ، چیلر سانتریفیوژ) ، بویلر و … سرد یا گرم شده و از طریق لوله کشی به آن ارسال می شود و درون کویل آن جریان می یابد (در برخی سیستم ها مانند سیستم GHP و VRF سیال مبرد به جای آب به سمت کویل ها ارسال می شود). سپس فن با دمیدن هوا از بین کویل ، هوا را سرد یا گرم می کند. همچنین دستگاه وظیفه فیلتر نمودن هوا را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو بر عهده دارد. در این سیستم ، هر دستگاه به صورت جداگانه و مستقل از سایر دستگاه ها کنترل شده و با کنترل جریان آب ورودی به کویل یا دور فن ، دمای مورد نظر تنظیم می شود.

فروش فن کویل :

تهویه مطبوع ماخ ، طراح، سازنده و فروشنده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع چیلر، مینی چیلر، هواساز، فن کویل، یونیت هیتر، ایرواشر و … در طرح ها و ظرفیت های گوناگون و مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید است. محصولات ما مطابق با نیازها و درخواست های هر مشتری طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم ها، شناخت خصوصیات، مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

کاتالوگ

error: