فین تیوب چیست ؟

فین تیوب در لغت به معنی لوله پره دار یا همان لوله فین دار (Fin Tube) است که از درون لوله معمولا سیال داغ عبور می کند و برای افزایش سطح انتقال حرارت در اطراف لوله ، پره هایی به شکل های مختلف تعبیه می شود تا در کمترین حجم ممکن بیشترین مقدار انتقال حرارت صورت بگیرد. از این فین تیوب ها در انواع مبدل حرارتی ، کندانسور ، اواپراتور و نیز انواع تجهیزات خنک کننده صنعتی استفاده می شود. در شکل زیر چند نوع فین تیوب یا لوله فین دار نشان داده شده است.

فین تیوب

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید در برخی موارد درون لوله پره دار را نیز شیار می زنند تا جریان سیال درون لوله به جریان مغشوش تبدیل شده و مقدار انتقال حرارت افزایش یابد. انواعی از روش ها جهت بوجود آمدن جریان مغشوش در فین تیوب وجود دارد که با توجه به نوع مبدل و ویژگی های سیال آن، می توان یکی از این روش ها را در ساخت فین تیوب به کار برد. نکته اینکه در سیالاتی که پتانسیل تشکیل رسوب زیاد را دارند ، استفاده از لوله هایی با شیار داخلی توصیه نمی شود زیرا نرخ رسوب گیری لوله به شدت افزایش می یابد.

انواع فین تیوب ( لوله فین دار )

انواع فین تیوب یا لوله پره دار به چند روش دسته بندی می شوند که عبارتند از :

۱ . انواع فین تیوب از نظر شکل پره (انواع فین ها) :

به چهار شکل عمده صفحه ای ، پیچشی ، مدور و محوری تولید می شوند که نوع مدور آن نسبت به بقیه رایج تر بوده و کاربرد بیشتری دارد. در شکل زیر این چهار نوع نشان داده شده است.

انواع فین تیوب

به طور کلی فین صفحه ای عمر مفید کمتری نسبت به سه نوع دیگر داشته و در مبدل های با فشار ، دما و خوردگی بالا از نوع صفحه ای استفاده نمی شود. از دیگر معایب آن ایجاد افت فشار در سیال هوا خنک ، تعمیر و نگهداری دشوار و … در آن است.

۲ . انواع فین تیوب از نظر ارتفاع پره یا فین :

به سه شکل فین های با ارتفاع بلند ، متوسط و کوتاه تقسیم می شوند که نوع ارتفاع متوسط آن کاربرد زیادی در صنعت ندارد.

۳ . انواع فین تیوب از نظر تک جنس یا دو جنس بودن :

الف) دو جنس بودن

معمولا لوله فین دار به صورت دو جنس ساخته می شود، به این ترتیب که از یک لوله داخلی با جنس مس ، استیل ضد زنگ و … و از یک لوله پره دار بیرونی از جنس آلومینیوم و … ساخته می شود. علت این امر آن است که قیمت آلومینیوم نسبت به مس ارزان تر بوده و استفاده از مس در قسمت بیرونی مقرون به صرفه نیست. معمولا از این ساختار زمانی که ارتفاع پره ها بلند باشد استفاده می شود.

ب ) یک جنس بودن

در برخی کاربردها (مخصوصا زمانی که ارتفاع پره ها از نوع کوتاه باشد) کل لوله فین دار از یک جنس که معمولا مس است ساخته می شود و به آن لوله مسی فین دار نیز گفته می شود. در شکل زیر لوله مسی فین دار با ارتفاع پره کوتاه نشان داده شده است.

لوله مسی فین دار

کاربرد فین تیوب (لوله فین دار)

انواع مبدل حرارتی

انواع کندانسور آبی و هوایی

انواع خنک کننده های روغن یا اویل کولر

صنایع غذایی و شیمیایی

نیروگاه ها و صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

صنعت ذوب

رادیاتورها ، درای کولر ، گرم کننده هوا یا ایر هیتر

و هر نوع کاربری دیگر برای انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر از فین تیوب یا همان لوله فین دار استفاده می شود.

مشخصات فنی فین تیوب های ساخته شده در شرکت ما

محصولات ما عمدتا به صورت خاص برای هر پروژه تعریف و ساخته می شوند. به این صورت که با توجه به نیاز و پس از انجام محاسبات و تحلیل و نیز بررسی درخواست مشتری ، جنس لوله و پره ها ، قطر بیرونی لوله ، تراکم تعداد پره ها در هر سانتی متر از طول لوله ، ضخامت و ارتفاع پره ها ، استفاده یا عدم استفاده از شیارهای داخلی برای بوجود آوردن جریان مغشوش داخل لوله و … تعیین می شود.

فین تیوب های ماخ

قیمت فین تیوب (لوله فین دار)

قیمت لوله فین دار با توجه به پارامترهای ذکر شده در بالا مانند جنس ، نوع پره و … می تواند بسیار متفاوت باشد‌. با توجه به سابقه بلند مدت ما در ساخت انواع مبدل حرارتی خاص ، کندانسورها و سیستم های تهویه مطبوع و نیز تولید انواع لوله فین دار به صورت عمده ، قیمت تمام شده ما قابل رقابت با انواع تولید کنندگان داخلی و خارجی بوده و جهت استعلام قیمت فین تیوب های ما و نیز انواع مبدل حرارتی با مهندسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های محصولات ما و استعلام قیمت انواع لوله های پره دار (فین تیوب) با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ انواع مبدل حرارتی

مطالعه بیشتر ⇐ انواع کندانسور

اشتراک گذاری :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

error: