انواع مبدل حرارتی :

انواع مبدل حرارتی از نظر فشار کاری به دو دسته کم فشار و پر فشار و از نظر ساختار به انواع زیر تقسیم می شوند :

۱ . مبدل های لوله ای

۲ . مبدل های هوا خنک یا همان فن دار (درای کولر)

۳ . مبدل حرارتی صفحه ای

هر کدام از این سه نوع ، خود به انواع دیگری تقسیم می شوند که تمرکز ما در این متن بیشتر روی انواع مبدل حرارتی لوله ای و هوا خنک به علت کاربرد گسترده آنها در تمامی صنایع است.

۱ . انواع مبدل حرارتی لوله ای

۱ . ۱ . مبدل حرارتی دو لوله ای

در این نوع یک لوله با قطر کوچک درون لوله ای دیگر با قطر بزرگتر و به صورت هم مرکز قرار می گیرد و انتقال حرارت از طریق جداره لوله کوچک تر بین دو سیال انجام می شود. این نوع ساده ترین نوع مبدل است که بزرگترین عیب آن ، توان انتقال حرارت کمتر نسبت به سایر مبدل ها به خاطر سطح تبادل حرارتی کم آن است. از این نوع بیشتر برای تبادل حرارت بین سیالات گازی شکل استفاده می شود. همچنین زمانی که فشار یکی از دو سیال یا هر دو بالا باشد می توان از این نوع استفاده نمود.

مزایای مبدل حرارتی دو لوله ای عبارت است از :

طراحی ساده

هزینه ساخت کم

کنترل ساده جریان

پاک سازی آسان

کاربرد در فشارهای بالا

نکته : عیب این نوع این است که سطح انتقال حرارت کمی داشته و فقط برای مبدل های کوچک و با ظرفیت کم مناسب است.

مبدل حرارتی دو لوله ای

۱ . ۲ . مبدل حرارتی پوسته و لوله (شل اند تیوب – Shell and Tube)

مبدل حرارتی پوسته و لوله (یا همان شل اند تیوب – Shell and Tube) از تعدادی لوله و یک پوسته بزرگ که لوله ها را احاطه می کند، تشکیل شده است. از درون لوله ها معمولا یک سیال مایع با دمای کم و اطراف لوله ها یک سیال گازی شکل با دمای بالا جریان می یابد (البته حالت و نوع سیال در کاربردهای متفاوت مختلف است) که تبادل حرارتی زیادی به علت وجود تعداد زیادی لوله صورت می گیرد و آن را به پر کاربردترین مبدل در صنعت تبدیل کرده است. جنس لوله ها معمولا از مس و در برخی موارد با توجه به نوع کاربری می تواند از برنج ، آلومینیوم ، استیل ، نیکل و غیره باشد. در مبدل حرارتی پوسته و لوله اجزای دیگری مانند تیوب شیت ، بافل و … نیز وجود دارد که در شکل زیر نشان داده شده اند.

مبدل حرارتی پوسته و لوله

انواع مبدل حرارتی

پوسته یک ورودی و یک خروجی دارد و ورود و خروج لوله ها توسط تیوب شیت انجام می شود. بافل ها (Baffle) در واقع تیغه هایی هستند که درون پوسته جاسازی شده اند و باعث می شوند که سیال اطراف لوله ها مسیر پر پیچ و خم تری را طی کرده و انتقال حرارت بیشتری صورت بگیرد.

انواع مبدل حرارتی پوسته و لوله عبارتند از :

نوع U شکل

همانطور که مشاهده می کنید لوله ها به صورت U خمکاری شده اند و فقط در یک سمت آن از تیوب شیت استفاده شده است.

نکته : به خاطر U شکل بودن لوله ها ، امکان تمیز کردن لوله ها به صورت مکانیکی وجود ندارد.

مبدل حرارتی U شکل

نوع مستقیم یک پاس

منظور از یک پاس این است که سیال از یک سمت وارد لوله ها شده و مستقیم از سمت دیگر خارج می شود.

مبدل حرارتی نوع مستقیم یک پاس

نوع مستقیم دو پاس

منظور از دو پاس این است که سیال از یک سمت وارد لوله ها شده و بعد از یک حرکت رفت و ۱۸۰ درجه چرخش مجددا وارد لوله های دیگر شده و از همان سمت ورودی خارج می شود.

مبدل حرارتی نوع مستقیم دو پاس

مطالعه بیشتر درباره این نوع از مبدل ها در متن ⇐ مبدل پوسته و لوله

۲ . مبدل حرارتی پلیتی (صفحه ای)

مبدل حرارتی پلیتی یا همان صفحه ای از تعداد زیادی صفحه فلزی که با فاصله اندکی کنار یکدیگر قرار می گیرند و با الگوی یکی در میان نسبت به هم آب بندی می شوند، تشکیل می شود. یک سیال به عنوان سیال دما بالا و یک سیال هم به عنوان سیال دما پایین وارد آن شده و از طریق سطح فلزی این صفحات با یکدیگر تبادل گرمایی انجام می دهند. این صفحات سطح انتقال حرارت زیادی ایجاد می کنند و به همین دلیل ابعاد این نوع از مبدل ها کوچک (فشرده) است. این مبدل ها در مقایسه با انواع مبدل شل اند تیوب ، فشار کمتری را تحمل می کنند و برای کاربردهای فشار بالا معمولا از نوع پلیتی استفاده نمی شود.

مبدل حرارتی پلیتی

۳ . مبدل های هوا خنک یا همان فن دار (درای کولر)

مبدل های هوا خنک که به آنها فن دار یا درای کولر نیز گفته می شود، از یک یا تعدادی کویل (لوله های متعدد رفت و برگشتی با پره هایی در اطراف آن) و یک یا تعدادی فن تشکیل شده اند که سیال با درجه حرارت بالا از داخل کویل عبور می کند و در اثر وزش هوا توسط فن ها از سطح بیرونی کویل و در نتیجه برخورد ذرات هوا با سطح داغ لوله ها و پره های کویل، حرارت اضافی از سیال با درجه حرارت بالا گرفته می شود. مبدل های هوا خنک خود به انواع عمودی، افقی و V شکل تقسیم می شوند.

مطالعه بیشتر درباره این نوع از مبدل ها در متن ⇐ درای کولر

مبدل های هوا خنک

کاربرد مبدل های حرارتی

در صنایع گوناگون مانند :

پالایشگاه نفت و گاز و صنایع پتروشیمی

نیروگاه تولید برق

صنایع تولیدی

صنعت مواد غذایی

داروسازی

صنعت ذوب

صنایع شیمیایی

و نیز انواع سیستم های تهویه مطبوع و تجهیزات آن مانند موتورخانه (دیگ و چیلر) ، اواپراتور ، کندانسور ، برج خنک کننده و …

طراحی و ساخت انواع مبدل بر اساس نیازها، نوع کاربری، نوع سیالات، میزان انتقال حرارت، درخواست های مشتری و … و به صورت خاص برای هر پروژه و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما انجام و کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های انواع مبدل حرارتی و نیز استعلام قیمت مبدل حرارتی پوسته و لوله ، هوا خنک و … با مهندسان متخصص ما در زمینه طراحی، تولید و فروش مبدل حرارتی تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

انواع کندانسور

برج خنک کننده

انواع سیستم های تهویه مطبوع

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: