تهویه مطبوع هتل ها

هتل ها می توانند یک طبقه ، چند طبقه و یا مرتفع باشند. علاوه بر اتاق های مهمانان، فضاهای جانبی و چند منظوره موجود در این ساختمان ها عبارتند از فروشگاه ها ، دفاتر ، سالن های غذاخوری ، آشپزخانه ، سالن استراحت ، آمفی تئاتر ، سالن های اجتماعات ، استخرهای شنا و … که طراحی سیستم تهویه مطبوع هتل ها را با چالش مواجه می کند و باید سیستمی مناسب برای آن انتخاب شود تا پاسخگوی نیازهای سرمایشی، گرمایشی، رطوبتی و پاکسازی هوای تمام بخش ها باشد.

معیارها و مفاهیم طراحی تهویه مطبوع هتل ها

۱ . اجتناب از بزرگ انتخاب کردن غیر ضروری تجهیزات و کاهش هزینه های بهره برداری و جاری دستگاه ها در هنگام طراحی سیستم تهویه مطبوع هتل

۲ . استفاده از سیستم تهویه مطبوع بدون صدا (مانند فن کویل) در اتاق های هتل با قابلیت تنظیم ساده

۳ . تامین هوای تازه به مقدار کافی در قسمت های مختلفی از هتل برای وجود هوای با اکسیژن کافی

۴ . به کار بردن سیستم هایی که حداقل فضا را اشغال می کنند و و کم بودن مجموع هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری

۵ . استفاده از سیستم توزیع هوا به صورت مرکزی (هواساز) برای اماکن عمومی

۶ . سیستم های مورد استفاده در هتل باید به تعمیرات کمتری نسبت به سایر اماکن نیاز داشته باشند و نگهداری آنها آسان باشد زیرا از کار افتادن سیستم سرمایش و گرمایش هتل به معنای از دست دادن درآمد است. استفاده از چندین دستگاه سرمایش و گرمایش (برای مثال چند چیلر به صورت ترکیبی با یکدیگر) موجب اطمینان از تداوم برقراری سرویس می گردد. برای زمان قطع برق می توان دیزل ژنراتور اضطراری در نظر گرفت.

۷ . در طراحی سالن نمایش هتل باید به هماهنگی سیستم های تهویه مطبوع با معماری توجه شود. سالن نمایش هتل باید دارای سیستم تهویه مطبوع مختص به خود باشد.

۸ . با انتقال هوا از درون فضاهای دارای تهویه مطبوع به قسمت های خدماتی (از قبیل آشپزخانه و رختشویخانه) می توان هزینه های بهره برداری را کاهش داد.

۹ . سیستم مدیریت انرژی اتاق مهمان ها را به گونه ای می توان طراحی کرد که وقتی کسی در اتاق حضور ندارد، سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هتل در آن بخش ها به صورت خودکار خاموش شده یا تنظیم درجه حرارت آن تغییر کند.

کاربرد سیستم ها در تنظیم رطوبت، سرمایش و گرمایش هتل ها

در اکثر هتل ها برای اتاق مهمانان از سیستم فن کویل های متصل به دستگاه های مرکزی مستقر در بیرون از ساختمان هتل مانند چیلر ( چیلر تراکمی هوا خنک یا چیلر تراکمی آب خنک )، بویلر ، مینی چیلر ، دستگاه های GHP و VRF و … استفاده می شود. فن کویل ها دستگاه هایی با ساختار ساده کویل (لوله های مسی با پره های آلومینیومی) و فن های سانتریفیوژ هستند که آب سرد فرستاده شده از سوی چیلر و مینی چیلر یا آبگرم فرستاده شده از سوی بویلر یا مبرد (گاز فریون) فرستاده شده از سوی دستگاه هایی مانند GHP و VRF در کویل آنها جاری شده و فن با عبور دادن هوا از اطراف کویل، موجب کاهش یا افزایش دمای هوای داخل اتاق ها و سالن ها می شود.

در بخش هایی هم که به تامین هوای تازه نیاز باشد یا از فن کویل کانالی و یا از دستگاه هواساز استفاده می شود. دستگاه هواساز به صورت مرکزی نصب شده و با کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان متصل می شود که علاوه بر کاهش و افزایش دمای هوا (هواساز نیز مانند فن کویل دارای کویل و فن است) قابلیت فیلتر نمودن دقیق و متناسب با نیاز هر ساختمانی را داشته و می توان با افزودن تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا به آن، کنترل رطوبت را نیز انجام داد. در انتخاب سیستم تهویه مطبوع برای سایر قسمت های هتل (به جز اتاق مهمان ها)، آزادی عمل بیشتری وجود دارد. به دلیل زیاد بودن مقدار هوای تازه مورد نیاز ، این سیستم ها غالبا از نوع سیستم های تمام هوا خواهند بود.

تهویه مطبوع هتل ها

تجهیزات و تاسیسات تهویه مطبوع در هتل

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی برای کاربردهای گوناگون از جمله هتل ها، ساختمان های مسکونی، تجاری و … است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری طراحی و ساخته شده و مستقیما از کارخانه و با قیمتی مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع برای هتل ها و نیز استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه مطبوع رستوران و کافی شاپ

تهویه مطبوع آشپزخانه

تهویه مطبوع ساختمان های اقامتی

تهویه مطبوع هتل ها
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

error: