هواساز چگونه کار می کند ؟

پاسخ به این سوال که هواساز چگونه کار می کند ساده است زیرا این دستگاه ساختار ساده ای دارد. هواساز دستگاهی است که از تعدادی کویل حاوی آب سرد و گرم (در برخی هواسازها ، کویل حاوی مبرد به صورت مستقیم dx)، فن ، تعدادی فیلتر ، رطوبت زن ، کانال ها و محفظه های تامین و توزیع هوای سرد و گرم تشکیل شده است. طرز کار هواساز و چیلر و … به این صورت است که آب سرد در دستگاه هایی مانند چیلر یا مینی چیلر و آب گرم در بویلر یا پکیج به وجود آمده و از طریق لوله کشی به هواساز تهویه منتقل می شود. در برخی مدل ها از هواساز با کویل dx استفاده می شود. منظور از dx این است که چیلر به صورت مستقیم (بدون سیال واسطه آب) به کویل حاوی مبرد هواساز متصل می شود که در این صورت به کویل ، اواپراتور نیز گفته می شود.

در هواساز تهویه ، یک فن بزرگ یا چند فن کوچک قرار دارد که هوا را از روی (اطراف) کویل ها دمیده و هوا را سرد یا گرم می کند. در فصل گرم که آب سرد در کویل ها جاری است، به آن هواساز سرمایشی و در فصل سرد که آب گرم در کویل ها جریان دارد، به آن هواساز گرمایشی گفته می شود.

هواساز تهویه

هواساز و تصفیه هوا

طرز کار هواساز از نظر تصفیه هوا به سیستم فیلتراسیون آن بستگی دارد. به طور استاندارد در هواساز تهویه از فیلترهای قابل شستشو استفاده می شود که با توجه به نوع کاربری، هر نوع فیلتری (مانند فیلترهای قابل شستشو ، کیسه ای ، هپا و …) را می توان روی آن نصب نمود.

تنظیم رطوبت در دستگاه هواساز تهویه

در فصل گرم سال که هواساز تهویه در حالت سرمایش کار می کند، بخار آب موجود در هوا با گذر از سطح کویل آن و برخورد با سطح سرد فلزی کویل، به آب مایع تبدیل شده و بعد از چکیدن و جمع شدن در محفظه زیرین هواساز، از یک مجرا خارج می شود. بدین ترتیب رطوبت هوا گرفته می شود. اگر بنا بر این باشد که رطوبت هوا افزایش نیز یابد، باید در مسیر عبور هوا از هواساز تهویه از وسایل رطوب زنی مانند افشانک های تزریق کننده آب در هوا استفاده و رطوبت (بخار آب) موجود در هوا را افزایش داد.

طرز کار هواساز از نظر نحوه تامین هوا

طرز کار هواساز به نحوه تامین هوا نیز وابسته است. معمولا هواسازها در بیرون از ساختمان نصب می شوند که عمل تامین هوا را به سه شکل انجام می دهند که با توجه به نوع کاربری یکی از آنها انتخاب می شود.

۱ . تامین صد در صد هوا به صورت تازه از بیرون و ارسال آن به داخل ساختمان

۲ . گردش صد در صدی هوای داخل (سیرکوله کردن) و عدم تامین هوای تازه از بیرون

۳ . تامین بخشی از هوا از بیرون و بخشی نیز از هوای برگشتی داخل ساختمان و ترکیب آن دو در محفظه اختلاط (Mixing box)

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انوای هواسازها و انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در صنعت تهویه مطبوع مانند چیلر ، مینی چیلر ، روف تاپ پکیج و ..‌. است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و متناسب با نیازهای مشتری و به طور خاص برای هر پروژه طراحی و ساخته می شوند و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالب مرتبط ⇓

ساخت دستگاه هواساز

کاتالوگ هواساز

فرآیند فروش دستگاه هواساز

دستگاه هواساز آپارتمانی

هواساز چگونه کار می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =

error: