اصول کار چیلر تراکمی

چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟ اصول کار چیلر تراکمی بر پایه سرد کردن آب و پمپاژ آن به واحدهای داخل ساختمان یا ماشین آلات صنعتی است تا بدین وسیله عمل سرمایش هوا در ساختمان (توسط فن کویل یا هواساز و …) و یا عمل جذب حرارت اضافی سیالات و ماشین آلات صنعتی صورت بگیرد. چیلر تراکمی ، آب را در یک مبدل حرارتی به نام اواپراتور تا دمای زیر صفر یا بالاتر از صفر درجه سانتی گراد (با توجه به نیاز) سرد می کند. چیلرهای تراکمی به دو دسته عمده چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک تقسیم می شوند که معمولا نوع هوا خنک آن در محیطی باز مانند پشت بام یا حیاط و نوع آب خنک در موتورخانه نصب می شود.

علت نامگذاری چیلرهای تراکمی به انواع آب خنک و هوا خنک این است که گاز مبرد (برای مثال گاز R22) که در سیکل کاری این دستگاه دائما جریان دارد باید به نحوی حرارت خود را به هوای اتمسفر بدهد تا بتواند از حالت گازی شکل به حالت مایع تغییر فاز دهد.

در نوع آب خنک (مطابق شکل زیر) مبرد وارد یک مبدل حرارتی به نام کندانسور پوسته و لوله یا همان شل اند تیوب (Shell and Tube) می گردد. در کندانسور شل اند تیوب از یک سمت مبرد و از سمت دیگر آب وارد می شود و این آب است که حرارت اضافی مبرد را می گیرد و سپس آب گرم شده با پمپ به برج خنک کننده پمپاژ می شود تا در برج بتواند در اثر تبادل حرارت با هوای اتمسفر ، خنک شده و مجددا به کندانسور شل اند تیوب برگردد. همانطور که مشاهده می کنید آب سرد شده در چیلر به یه مصرف کننده ارسال می گردد تا در آنجا عمل سرمایش انجام شود.

مطالعه بیشتر درباره نوع آب خنک ⇐ چیلر آب خنک

برج خنک کننده چیلر

در نوع هوا خنک (مطابق شکل زیر) تعدادی فن در بالای دستگاه قرار می گیرد که این فن ها وظیفه دارند تا حرارت اضافی مبرد جاری در لوله های کندانسور را بگیرند و بنابرین نوع آب خنک به علت تبخیر آب در برج خنک کننده ، مصرف آب دارد ولی نوع هوا خنک هیچ گونه مصرف آب ندارد. همانطور که مشاهده می کنید در اینجا هم آب سرد شده در اواپراتور با پمپ به یک مصرف کننده جهت سرمایش ارسال می شود.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

سیستم سرمایشی چیلر

نمونه هایی از چیلرهای طراحی شده در شرکت ما :

چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی در ظرفیت های ۲ تا ۱۰۰۰ تن تبرید (برابر با ۷ تا ۳۵۰۰ کیلو وات) به صورت یکپارچه و در تناژهای بیشتر به صورت ترکیبی (چند تکه) طراحی و ساخته می شوند که به انواع کوچک آن (معمولا از ظرفیت ۲ تا ۲۰ تن تبرید) مینی چیلر گفته می شود.

مهمترین قسمت چیلر تراکمی ، کمپرسور آن است. کمپرسورها در انواع گوناگونی موجود هستند که از جمله مهمترین آنها عبارتند از اسکرو ، اسکرال ، سانتریفیوژ و پیستونی یا همان رفت و برگشتی و به چیلرهایی که از این نوع کمپرسورها استفاده کنند به ترتیب چیلر اسکرو ، چیلر اسکرال ، چیلر سانتریفیوژ و چیلر رفت و برگشتی گفته می شود. در متن های زیر می توانید خصوصیات هر یک را به صورت تخصصی تر مطالعه کنید و آنها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

مطالعه تخصصی تر ⇓

چیلر اسکرو

چیلر اسکرال

چیلر سانتریفیوژ

چیلر رفت و برگشتی

اجزای اصلی چیلر تراکمی

اجزای اصلی چیلر تراکمی از کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور ، مبرد ، لوله کشی مبرد و تجهیزات کنترلی تشکیل می شود که در شکل زیر به صورت شماتیک آن را مشاهده می کنید.

سیکل تبرید چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟

مطابق شکل زیر ابتدا مبرد به صورت گازی شکل وارد کمپرسور شده و در آن متراکم می شود و درجه حرارت آن به شدت بالا می رود. سپس مبرد فشرده شده و داغ وارد کندانسور می شود. کندانسور می تواند از نوع پوسته و لوله (شل اند تیوب) یا فن دار (هوا خنک) باشد که نوعی مبدل حرارتی است. در کندانسور ، مبرد باید یا به روش آب خنک و یا هوا خنک ، حرارت خود را از دست بدهد تا از حالت گازی به حالت مایع تبدیل گردد. به چیلرهایی که کندانسور آنها با استفاده از هوا، خنک می شود، چیلر تراکمی هوا خنک و به چیلرهایی که کندانسور آنها با استفاده از آب، خنک می شود، چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود. (در نوع آب خنک ، آب خنک کاری باید به منبعی به نام کولینگ تاور (برج خنک کننده) ارسال و در آنجا حرارتی را که از مبرد می گیرد را دفع کند تا مجدد به دمای عادی محیط برگردد ولی در نوع هوا خنک با فن ، کندانسور خنک شده و به برج خنک کننده نیازی نیست)

در مرحله بعد که مبرد از حالت گازی شکل به حالت مایع در می آید، وارد شیر انبساط یا منبسط کننده می شود و به علت انبساط ، فشار آن کاهش پیدا کرده و تمایل زیادی به بخار شدن و تبدیل شدن مجدد به حالت گازی شکل پیدا می کند. بعد از شیر انبساط ، مبرد کم فشار وارد اواپراتور می شود. اواپراتور مبدل حرارتی است که در آن مبرد، حرارت آبی را که قرار است از طریق لوله کشی به فن کویل یا هواساز ارسال شود (یا سیال صنعتی که قرار است خنک شود) را گرفته و آن را سرد می کند. مبرد کم فشار با گرفتن حرارت آب و سرد کردن آن مجددا به حالت گازی شکل درآمده و به کمپرسور وارد شده و سیکل زیر دائما تکرار می گردد.

سیکل تبرید چیلر تراکمی

نمونه هایی از چیلرهای تراکمی در حال ساخت در محل کارخانه شرکت ما :

چیلر اسکرال

طراحی ، تولید و فروش چیلر تراکمی

شرکت ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های حرارتی و برودتی از جمله انواع چیلر و مینی چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک ، انواع دستگاه هواساز و … در ظرفیت ها و طرح های گوناگون است. کلیه محصولات به صورت سفارشی برای هر مشتری (مطابق با نیازهای مشتری) در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد نحوه کار چیلرهای تراکمی ، شناخت ویژگی های هر یک ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

برای آشنایی بیشتر با کاربرد ها و نیز مزایا و معایب چیلرهای تراکمی نسبت به نوع جذبی می توانید متن مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇓

هواساز

سیستم چیلر و بویلر

چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

error: