اصول کاری چیلر تراکمی

چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟ اصول کاری چیلر تراکمی این است که با سرد کردن آب و ارسال آن با لوله کشی به واحدهای داخل ساختمان مانند فن کویل ها یا سیستم مرکزی توزیع کننده هوا مانند هواساز ، عمل خنک کردن محیط داخل را انجام می دهد.

چیلر تراکمی به دو دسته عمده چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک تقسیم می شود که معمولا نوع هوا خنک آن در محیطی باز مانند پشت بام یا حیاط ساختمان و نوع آب خنک در موتورخانه نصب می شود. چیلر تراکمی ، آب را در مبدل حرارتی به نام اواپراتور تا دمای بین ۴٫۴ تا ۷٫۲ درجه سانتی گراد سرد می کند.

مهمترین جزء چیلر تراکمی ، کمپرسور آن است. کمپرسورها در انواع گوناگونی موجود هستند که از جمله مهمترین آنها عبارتند از اسکرو ، اسکرال ، سانتریفیوژ و پیستونی یا همان رفت و برگشتی و به چیلرهایی که از این نوع کمپرسورها استفاده کنند به ترتیب چیلر اسکرو ، چیلر اسکرال ، چیلر سانتریفیوژ و چیلر رفت و برگشتی گفته می شود.

اجزای اصلی چیلر تراکمی

اجزای اصلی چیلر تراکمی از کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور ، مبرد ، لوله کشی مبرد و تجهیزات کنترلی تشکیل می شود که در شکل زیر به صورت شماتیک آن را مشاهده می کنید.

سیکل تبرید چیلر تراکمی چگونه کار می کند

سیکل تبرید چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟

ابتدا مبرد به صورت گازی شکل وارد کمپرسور شده و در آن متراکم می شود و درجه حرارت آن به شدت بالا می رود. سپس مبرد فشرده شده و داغ وارد کندانسور می شود. کندانسور می تواند از نوع پوسته و لوله ، پوسته و کویل و یا دو لوله ای باشد که نوعی مبدل حرارتی است. در کندانسور ، مبرد باید یا به روش آب خنک و یا هوا خنک ، سرد شود تا از حالت گازی به حالت مایع تبدیل گردد. به چیلرهایی که کندانسور آنها با استفاده از هوا، خنک می شود، چیلر تراکمی هوا خنک و به چیلرهایی که کندانسور آنها با استفاده از آب، خنک می شود، چیلر تراکمی آب خنک گفته می شود.

(در نوع آب خنک ، آب خنک کاری باید به منبعی به نام برج خنک کننده ارسال و در آنجا حرارتی را که از مبرد می گیرد را دفع کند تا مجدد به دمای عادی محیط برگردد ولی در نوع هوا خنک با فن ، کندانسور خنک شده و به برج خنک کننده نیازی نیست)

در مرحله بعد که مبرد از حالت گازی شکل به حالت مایع در می آید، وارد شیر انبساط یا منبسط کننده می شود و به علت انبساط ، فشار آن کاهش پیدا کرده و تمایل زیادی به بخار شدن و تبدیل شدن مجدد به حالت گازی شکل پیدا می کند. بعد از شیر انبساط ، مبرد کم فشار وارد اواپراتور می شود. اواپراتور مبدل حرارتی است که در آن مبرد حرارت آبی را که قرار است از طریق لوله کشی به فن کویل یا هواساز ارسال شود را گرفته و آن را سرد می کند. (تا دمای بین ۴٫۴ تا ۷٫۲ درجه سانتی گراد) مبرد کم فشار با گرفتن حرارت آب و سرد کردن آن مجددا به حالت گازی شکل درآمده و به کمپرسور وارد شده و سیکل فوق دائما تکرار می گردد.

کاربرد چیلر تراکمی

از چیلر های تراکمی بیشتر در اماکن صنعتی و نیز ساختمان هایی که به ظرفیت خنک کاری بالایی نیاز دارند استفاده می شود که برخی از آنها عبارتند از : هایپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ ، فرآیند های صنعتی و تجهیزات آنها ، سوله های و انبارهای صنعتی ، خنک کاری ساختمان های اداری ، تجاری ، تفریحی ، مسکونی ، ورزشی و …

چیلر های تراکمی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد نحوه کار چیلرهای تراکمی ، شناخت ویژگی های هر یک ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

سیستم چیلر و بویلر

چیلر آب خنک

چیلر هوا خنک

هواساز

طبقه بندی چیلر تراکمی بر اساس نوع کمپرسور ⇓

چیلر اسکرو

چیلر اسکرال

چیلر سانتریفیوژ

چیلر رفت و برگشتی

چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =

error: