آشنایی با سیکل تبرید و اجزای آن :

سیکل تبرید در کل به دو نوع سیکل تبرید تراکمی و سیکل جذبی تقسیم بندی می شود که در این متن ما به تشریح اجزا و عملکرد سیکل تبرید تراکمی می پردازیم.

ساختار سيستم‌های برودتی تراكمی (سیکل تبرید) دارای چهار عنصر اساسی است.

۱ .  كمپرسور كه توسط يک محرک (الکتروموتور یا موتور احتراق داخلی و …) به گردش در می آيد.

۲ .  شير انبساط كه فشار را از روی مایع مبرد بر می دارد.

۳ .  مبدل حرارتی به نام كندانسور كه گاز متراكم شده در كمپرسور را خنک می كند و گرمای آن را به محيط اطراف انتقال می دهد تا مبرد از حالت گازی به حالت مایع تغییر فاز دهد. کندانسور معمولا در دو نوع هوا خنک (خنک شونده توسط فن و هوا) و آب خنک (خنک شونده توسط آب) ساخته می شود.

۴ .  مبدل حرارتی به نام اواپراتور كه برعکس کندانسور عمل می کند و موجب انتقال گرما از هوا یا آب به مبرد می شود تا مبرد این بار از حالت مایع به گاز تغییر فاز دهد. اواپراتور نیز در دو نوع هوا خنک (که منجر به کاهش دمای هوا و سرد شدن آن می شود) و آب خنک (که منجر به سرد شدن آب و ارسال آن به فن کویل یا هواساز می شود) طراحی و تولید می گردد.

اين اجزا ساختار اساسی يک سیکل تبريد (چرخه تبرید) را تشكيل می دهند و طبق توضيحاتی كه در ادامه بيان می شود خواهيد ديد كه به اين ترتيب گرما از يک محدوده گرفته شده و به محدوده ديگری كه همان هوای آزاد است، منتقل می شود.

سیکل تبرید

تشریح عملکرد سیکل تبرید یا چرخه تبرید :

در شکل بالا کاربرد سیکل تبرید در یک کولر گازی آورده شده است. این سیکل در بقیه سیستم ها مانند چیلر تراکمی آب خنک ، چیلر تراکمی هوا خنک ، داکت اسپلیت ، VRF ، GHP و … نیز با همین اصول کار می کند.

مطابق شکل بالا، در ابتدا مبرد گازی شکل (برای مثال مبرد R134A) توسط کمپرسور (رفت و برگشتی، اسکرو، اسکرال یا …) متراکم شده و تحت عنوان بخار داغ با فشار بالا وارد کویل پر پیچ و خم که به آن کندانسور (که در یونیت خارج از ساختمان جاسازی شده) گفته می شود، می گردد. بعد از عبور از مسیری پر پیچ و خم و دادن حرارت خود به محیط اطراف، کم کم به مایع داغ با فشار بالا تبدیل می شود.

سپس این مایع مبرد وارد شیر انبساط می شود، پس از عبور از شیر انبساط، فشار از روی مایع مبرد برداشته شده و به بخار شدن تمایل پیدا می کند. مایع سرد با فشار پایین وارد یک کویل پر پیچ و خم دیگر با نام اواپراتور (که در یونیت داخل ساختمان جاسازی شده) می گردد. مایع با فشار پایین حرارت محیط اطراف خود را گرفته (با گرفته شدن حرارت، محیط خنک می شود) و به شکل بخار یا همان مبرد گازی شکل در می آید. این مبرد گازی شکل یا همان بخار گرم با فشار پایین مجدد وارد کمپرسور شده و این سیکل ادامه می یابد.

آشنايی با سایر ادوات سیکل تبريد

۱ . ترموستات ضد يخ

ترموستات ضد يخ به عنوان نوعی كنترل حد و برای ايمنی تجهيزات سرمايشی و تهويه مطبوع به كار می رود. بنابراين در روند كاركرد معمول دستگاه موثر نيست بلكه تنها وقتی وارد عمل می شود كه دمای سيستم پايين تر از حد تنظيم شده، قرار بگیرد. به عنوان مثال در هواساز ها موجب بسته شدن دمپر هوای تازه و خاموش شدن فن می شود تا آب داخل كويل يخ نزند و يا در انواع چيلر ، حد پايين دمای آب را كنترل می كند و در صورت كاهش بيش از اندازه دما، فرمان قطع كلی دستگاه را صادر می كند. بر همين اساس خط فرمان تجهيزات ابتدا از مسير ترموستات عبور می كند.

۲ . كنترل كنندهای فشار

انواع كنترل كنندهای فشار عبارتند از :

۱ . كنترل كننده فشار بالا

۲ . كنترل كننده فشار روغن

۳ . كنترل كننده فشار پايين

كنترل كننده های فشار در سیکل تبرید نيز همچون كنترل كننده های دما، در دو نوع ااكترومكانيكی و الكترونيكی وجود دارند.

۳ . كنترل كنندهای دما و رطوبت

ترموستات‌ها در سیکل تبرید به عنوان كليدهای حساس به دما در انواع مختلف، پركاربردترين كنترل‌كنندهای تجهيزات تهويه مطبوع محسوب می شوند. ترموستات‌ها بر اساس محل نصب، نوع حسگر، مراحل قطع و وصل مدار، نحوه عملكرد، نوع كاربری در سيستم‌های مختلف، دامنه تنظيم و شكل ظاهری در انواع گوناگونی توليد و مورد استفاده قرار می گيرند.

۴ . شير برقی

۵ . مبدل های فشار به جريان (ترانس ديوسر)

۶ . فلوسوئيچ و سایر تجهیزات

تجهیزات سیکل تبرید

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و قیمت انواع سیستم های تهویه مطبوع (داکت اسپلیت ، چیلر ، هواساز ، GHP ، VRF و …) و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ تهویه مطبوع

مطالعه بیشتر سیستم هایی که بر پایه سیکل تبرید کار می کنند ⇓

چیلر چیست ؟

GHP

VRF

داکت اسپلیت

انواع کندانسور

سیکل تبرید (چرخه تبرید)
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: