تاسیسات تهویه مطبوع

تاسیسات تهویه مطبوع به آن بخش از تاسیسات مکانیکی ساختمان گفته می شود که وظیفه آن ایجاد شرایط آسایش قابل قبول و مطابق استانداردها برای انسان و محیط زندگی آن است. تاسیسات تهویه مطبوع می بایستی از جمله نیازهای اساسی یعنی حرارت ، برودت ، کنترل رطوبت و فرآهم آوردن هوایی با اکسیژن فراوان و توزیع آن را برآورده سازد.

تاسیسات تهویه مطبوع شامل موارد بیشتری مانند چرخش هوا در فضای تهویه شونده، فیلتر کردن آن و زدودن مواد آلاینده و بوهای نامطلوب از هوا و … را شامل می شود.

به صورت کلی دو نوع عمده از تاسیسات تهویه مطبوع در آپارتمان های مسکونی، پاساژهای تجاری، اداری، ورزشی، صنعتی و … استفاده می شود که یکی از آنها تهویه مطبوع واحدی و دیگری مرکزی است.

تاسیسات واحدی

تاسیساتی هستند که در هر واحد یک سیستم مستقل وجود داشته که عمدتا تنها نیازهای حرارتی و برودتی ساکنان را فراهم می کند و از برآورده کردن سایر نیازهای ذکر شده عاجز است. این تجهیزات معایب خاص خود را دارند و معمولا بهتر است که از آنها فقط در ساختمان هایی با یک یا چند خانوار کوچک استفاده شود.

برخی از تجهیزات واحدی عبارتند از :

اسپلیت (کولر گازی)

پکیج

کولر تبخیری، بخاری و …

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی

سیستم هایی هستند که عمدتا تمامی نیازهای حرارتی ، برودتی ، کنترل رطوبت و سایر موارد ذکر شده را تامین کرده و به صورت مرکزی مدیریت می شوند. در این سیستم ها گرمایش و سرمایش مورد نیاز در قسمت هایی بیرون از فضای تهویه شونده مانند موتورخانه یا یونیت های بیرونی نصب شده در پشت بام و … تولید و از طریق لوله کشی به یونیت های جاسازی شده در سقف کاذب یا هواساز و فن کویل و … منتقل می شود.

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی به خوبی نیازهای ساختمان ها و اماکن متوسط تا بزرگ را تامین می کنند و مصرف انرژی در آنها نسبت به سیستم های واحدی بهینه تر است.

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که گاهی انتخاب یکی از بین آنها دشوار محسوب می شود. این کار باید توسط مهندسان متخصص تهویه انجام و بعد از بازدید از محل و انجام محاسبات و طراحی، مناسب ترین سیستم انتخاب گردد تا در آینده مشکلات مصرف انرژی، عدم تامین نیازهای اساسی هر بخش، تعمیرات و نگهداری و … پیش نیاید.

از جمله تجهیزات مرکزی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱ . دستگاه های مدرن سرمایشی و گرمایشی که مهمترین آنها عبارتند از :

سیستم سرمایشی و گرمایشی مرکزی گازسوز GHP

سیستم سرمایشی و گرمایشی مرکزی الکتریکی VRF

دستگاه داکت اسپلیت

۲ . موتورخانه با تجهیزات گرمایشی دیگ بخار یا آبگرم (بویلر) و تجهیزات سرمایشی مانند چیلر

دستگاه های GHP ، VRF ، چیلر و بویلر به همراه دستگاه های فن کویل و هواساز در ساختمان به کار می روند. دستگاه های GHP و VRF ، گاز فریون (مبرد)، دستگاه چیلر ، آب سرد و دستگاه بویلر ، آب گرم را با لوله کشی به لوله های (کویل) دستگاه های فن کویل و هواساز داخل ساختمان ارسال می کنند تا فن موجود در فن کویل یا هواساز ، هوا را از اطراف کویل عبور داده و دمای آن را کاهش یا افزایش دهد. سپس هوا با گذر از فیلترهای تعبیه شده در این دستگاه ها و از طریق کانال یا مستقیما در بخش های مختلف ساختمان مورد نظر توزیع می شود.

۳ . دستگاه های سرمایش تبخیری و گرمایش با کویل آبگرم مانند دستگاه زنت و ایرواشر

زنت و ایرواشر نیازی به هواساز یا فن کویل ندارند. بلکه خود عمل سرمایش را با پاشش آب در مسیر عبور هوا انجام داده و هوا را از آلودگی ها فیلتر می کنند. برای گرمایش هم دارای کویل آبگرم و فن هستند که آب باید در دستگاه دیگری مانند بویلر یا پکیج گازسوز، گرم شده و با پمپ به کویل دستگاه زنت یا دستگاه ایرواشر ارسال شود.

تاسیسات تهویه مطبوع

تولید و فروش تاسیسات مکانیکی ساختمان

انواع دستگاه های تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان های مختلف از جمله انواع دستگاه چیلر، زنت، هواساز و … متناسب با نیاز هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

تاسیسات تهویه مطبوع
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: