تهویه مطبوع چیست ؟

تهویه مطبوع فرآیندی است که در آن هوای تازه تامین شده از بیرون با هوای داخل برگشتی مخلوط شده و بعد از فیلتراسیون ، تنظیم دما و رطوبت آن در محیط داخل ساختمان با سرعت و جهت دلخواه توزیع می شود. سیستم تهویه مطبوع از تعدادی دستگاه تشکیل شده که به صورت منظم و در سیکل بسته که دائما در حال تکرار است کار می کند. تهویه مطبوع همچنین با نام ایرکاندیشن نیز شناخته می شود.

امروزه يک مجموعه تاسيساتی تهويه مطبوع بايد قادر باشد علاوه بر تامين دمای مورد نظر، رطوبت و چرخش هوا را نيز در محدوده مورد نظر تامين كند و همچنين بايد ميزان كيفيت هوای فضای مورد نظر را جهت حفظ سلامت كاربران آن (با فیلتراسیون مناسب) تامين كند. طراحان سيستم‌های تهويه مطبوع و تبريد پارامترهای بسياری را در طراحی در نظر می گيرند تا خواسته‌های كاربران و سطح آسایش استاندارد را برآورده سازند.

برای مثال در شکل زیر جهت گرمایش و سرمایش یک ساختمان اداری – تجاری از تعدادی دستگاه مولد گرمایشی سرمایشی که روی بام نصب شده اند و با لوله کشی به فن کویل های درون واحدها متصل هستند، استفاده شده است.

تهویه مطبوع

کاربردهای سیستم های تهویه مطبوع

۱ . ساختمان های سازمانی مانند بیمارستان ها و خانه های پرستاری

۲ . ساختمان های تجاری مانند ادارات ، فروشگاه ها و مراکز خرید

۳ . ساختمان های مسکونی مانند ساختمان های مسکونی تک واحدی ، چند واحدی ، ساختمان های بلند و برج

۴ . سالن ها و سوله های تولیدی و انبار محصولات

۵ . و هر نوع ساختمان یا سوله ها و سالن های دیگر مانند سینما ، سالن ورزشی ، هتل ، ساختمان آموزشی و …

دستگاه های مورد استفاده در یک سیستم تهویه مطبوع

یک سیستم تهویه می تواند شامل یک یا چند مورد از دستگاه های زیر باشد. سیستم سرمایش می تواند با سیستم گرمایش آن در یک مجموعه یکپارچه و یا جدا از هم قرار بگیرند.

۱ . انواع چیلر و مینی چیلر – چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک

(مسئولیت چیلرها کاهش دمای آب و ارسال آن با لوله کشی به فن کویل ها و هواسازهای درون ساختمان است که در سایز کوچک می توان از مینی چیلر بهره برد)

۲ . بویلر یا همان دیگ آب گرم و بخار

(مسئولیت بویلرها افزایش دمای آب و ارسال آن با لوله کشی به فن کویل ها ، هواسازها و یا رادیاتورهای درون ساختمان است که در سایز کوچک می توان از پکیج گازسوز زمینی یا دیواری بهره برد)

۳ . پکیج یونیت پشت بامی (روفتاپ پکیج)

۴ . سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP

۵ . سیستم سرمایشی و گرمایشی VRF

۶ . اسپلیت و داکت اسپلیت

۷ . دستگاه زنت

۸ . ایرواشر

۹ . اکونوپک

۱۰ . برج خنک کننده

۱۱ . انواع فن کویل

۱۲ . هواساز

۱۳ . یونیت هیتر

و سایر تجهیزات مانند انواع مبدل حرارتی، لوله کشی های آب و مبرد، پمپ ها، تجهیزات کنترلی و …

مطالعه بیشتر ⇐ انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

اکثر دستگاه های ذکر شده یا بر پایه سیکل تبرید (شبیه کولر گازی) کار می کنند و یا بر پایه سیستم تبخیری (شبیه کولر آبی). از همین رو برای آشنایی با نحوه کارکرد این دستگاه ها، اصول حاکم بر آنها را تشریح می کنیم.

۱ . آشنايی با اصول اوليه سیکل تبريد

اکثر دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی ذکر شده یا بر پایه سیکل تبرید و یا بر پایه تماس مستقیم هوا با آب (سیستم های تبخیری) کار می کنند. بنابرین شناخت اصول اولیه تبرید در واقع باعث شناخت نحوه عملکرد اکثر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع چیلرها و مینی چیلرهای تراکمی ، سیستم های GHP و VRF ، پکیج یونیت پشت بامی ، اسپلیت و داکت اسپلیت می شود که در مدار همه آنها از قطعات زیر استفاده شده است.

کمپرسورها :

همان طور كه در شكل زیر مشاهده می شود، کمپرسور یکی از اجزای اصلی سیکل تبريد است كه سمت فشار بالا و فشار پايين سيستم تبريد را از يكديگر تفكيک می كند. کمپرسور در واقع نقطه شروع سمت فشار بالا به شمار می رود و در ورودی آن، گاز مبرد با دما و فشار پايين تحت تراکم قرار می گيرد و در نتيجه در خروجی آن، دما و فشار مبرد افزايش می يابد. می توان گفت كه در واقع كمپرسور وسيله ای است كه گاز با فشار پايين را از خط مكش دريافت نموده و آن را به گاز داغ با فشار بالا تبديل می كند و آن را به سمت کندانسور جاری می کند.

به طور كلی چهار نوع از كمپرسورها در صنعت كاربرد بيشتری دارند :

۱ . كمپرسورهای سيلندر پيستونی – در دو نوع قابل تعمیر و غیر قابل تعمیر

۲ . كمپرسورهای اسكرال (حلزونی) – معمولا مورد استفاده در تناژهای تبرید کم

۳ . كمپرسورهای اسكرو (مارپیچی) – معمولا مورد استفاده در تناژهای تبرید بالا

۴ . کمپرسورهای سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

کمپرسور

کندانسور :

کندانسورها معمولا در دو نوع هستند.

۱ . کندانسور آبی (آب خنک که معمولا به دو صورت پوسته و لوله یا صفحه ای ساخته می شود)

۲ . کندانسور هوایی (هوا خنک که دارای فن است)

کندانسور گاز مبرد را تقطير نموده (با گرفتن حرارت از آن توسط آب یا هوا) و آن را به مايع تبديل می كند.

مبدل حرارتی کندانسور

شیر انبساط :

فشار مبرد پس از عبور از شير انبساط يا شير تقليل فشار كاهش يافته و سپس به اواپراتور ارسال می شود. با کاهش فشار، مبرد که به شکل مایع است با گرفتن حرارت از محیط اطراف خود در اواپراتور (از هوا یا آب) تبخیر می شود. شیر انبساط معمولا در دو نوع موجود است.

۱ . شیر انبساط الکترونیکی

۲ . شیر انبساط ترموستاتیکی

اواپراتور :

مبرد پس از گذر از شیر انبساط، وارد اواپراتور می گردد و درون لوله های آن جریان می یابد. اواپراتور یا در آب غوطه ور است و یا درون یونیت های داخل ساختمان مانند فن کویل جاسازی می شود. اگر درون آب غوطه ور باشد، باعث کاهش دمای آب شده و آب سرد با پمپ به یونیت هایی مانند هواساز و فن کویل پمپاژ می شود. اگر درون یونیت های داخل ساختمان جاسازی شود، هوای دمیده شده توسط فن را خنک می کند. زیرا مبرد جاری در لوله های آن که دچار افت فشار شدیدی شده، تمایل زیادی به گرفتن حرارت از محیط و تبخیر شدن دارد.

نمونه ای از سیکل تبرید و اجزای آن :

سیکل تبرید و تهویه مطبوع

۲ . آشنايی با سیستم های تبخیری

شناخت اصول اولیه سیستم های تبخیری در واقع باعث شناخت نحوه عملکرد اکثر دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی از جمله دستگاه زنت ، ایرواشر و اکونوپک می شود.

در همه سیستم های تبخیری از مکانیزم پاشش آب در مسیر هوا استفاده می شود. برای مثال درون ایرواشر یک سری نازل پر فشار تعبیه می شود که آب را با فشار بالا و به صورت ذرات پودر شده در مسیر هوا پاشش می کنند تا آب پودر شده بتواند حرارت را از هوای در حال عبور از دستگاه (که توسط فن مکیده می شود) بگیرد و دمای آن را کاهش دهد. برای گرمایش هم کافی است که یک کویل آبگرم تک یا چند ردیفه درون دستگاه جاسازی شود تا دمای هوا در اثر برخورد با سطح داغ کویل ، افزایش یابد. بدیهی است که آبگرم نیز باید در دستگاهی دیگر مانند پکیج یا بویلر گرم شده و به کویل این دستگاه پمپاژ شود.

در دستگاهی مانند زنت نیز به جای پاشش آب توسط نازل ، از پدهای سلولوزی استفاده می شود که آب بر روی آن پاشیده شده و با عبور هوا از میان پدهای خیس شده ، دمای هوا کاهش می یابد که در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است.

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی در ظرفیت ها و طرح های گوناگون است. مهندسان ما با توجه به درخواست های هر مشتری و پس از بررسی شرایط آب و هوایی، نوع کاربری، نیازهای اساسی، قیمت و … مناسب ترین سیستم را برای هر ساختمان پیشنهاد می دهند. کلیه محصولات ما مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

تهویه مطبوع
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: