پکیج یونیت چیست ؟

پکیج یونیت یا دستگاه روف تاپ پکیج (roof top package) دستگاه تهویه مطبوعی است که عمل تهویه کامل هوا شامل کنترل درجه حرارت هوای ورودی به محیط (هم سرمایش و هم گرمایش) ، کنترل رطوبت و نیز فیلتر کردن هوا را در یک واحد یکپارچه انجام می دهد و چون معمولا روی پشت بام نصب می شود به آن روف تاپ roof top گفته می شود. این دستگاه یکپارچه شامل دو بخش چیلر و هواساز است. در واقع این دستگاه ترکیبی از دستگاه چیلر تراکمی (از نوع هوا خنک) و دستگاه هواساز در یک مجموعه مشترک است. با این تفاوت که در سیستم چیلر و هواساز ، دستگاه چیلر وظیفه سرد کردن آب و پمپاژ آن به سمت کویل آب سرد هواساز را بر عهده دارد ولی در این دستگاه به جای اینکه از آب در مدار سیستم استفاده شود، مبرد جاری در بخش چیلر دستگاه پکیج یونیت مستقیما به کویل بخش هواساز آن منتقل می شود و مستقیما موجب کاهش دمای هوای عبوری از سطح کویل ها می گردد. بدین ترتیب با حذف آب از مدار، ضمن افزایش راندمان (به علت کاهش اتلافات مربوط به کاهش دمای آب به عنوان سیال واسطه)، کل سیستم در یک مجموعه واحد طراحی شده است.

پکیج یونیت سرمایشی و گرمایشی

سرمایش و گرمایش پکیج یونیت

سرمایش پکیج یونیت عینا مشابه سرمایش چیلر و هواساز است. چیلر تراکمی که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند از اجزایی مانند کمپرسور ، مبدل حرارتی کندانسور ، شیر انبساط ، مبدل حرارتی اواپراتور و لوله کشی مبرد تشکیل شده است. اواپراتور (کویل حاوی مبرد) درون قسمت هواساز دستگاه پکیج یونیت جاسازی شده و مبرد در حال تبخیری که در آن جریان دارد، گرمای هوای ورودی دمیده شده توسط فن را گرفته و آن را خنک می کند و هوای خنک در طی حالت سرمایش وارد محیط داخل ساختمان می شود.

برای گرمایش از کویل (مبدل حرارتی) آبگرم استفاده می شود. در فصل زمستان با گرم شدن آب در موتورخانه یا پکیج و پمپاژ آن به درون کویل های آبگرم جاسازی شده در دستگاه پکیج یونیت و همزمان با آن با دمیده شدن هوا توسط فن از اطراف کویل ها، هوا گرم شده و با کانال کشی در سرتاسر ساختمان توزیع می شود. آب گرمی که در کویل جریان دارد با روش های مختلفی (مانند موتورخانه مرکزی یا پکیج گازسوز) تامین می شود.

پکیج یونیت

مزایای پکیج یونیت

از جمله مزایای پکیج یونیت حذف لوله کشی های بین چیلر و هواساز است و نیز اینکه در حالت سرمایش نیازی به وجود مدار آب نیست و اواپراتور چیلر به طور مستقیم درون قسمت هواساز پکیج یونیت جاسازی می شود. بدین ترتیب علاوه بر حذف اتلافات انرژی حرارتی از لوله کشی بین چیلر تا هواساز ، سیال واسطه آب در حالت سرمایش نیز حذف شده و به لوله کشی و عایق کاری آن نیازی نخواهد بود. با کاهش اتلافات حرارتی ، به دستگاه با ظرفیت کمتری جهت تامین دمای مورد نظر نیاز است و بدیهی است که قیمت دستگاه های با ظرفیت کمتر ارزان تر خواهد بود.

از دیگر مزایای پکیج یونیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ . امکان استفاده از آن در ظرفیت کم تا ظرفیت های بسیار بالا

۲ . توزیع مناسب هوا و تامین هوای تازه در قسمت هواساز پکیج یونیتی

۳ . گرمایش مطلوب در زمستان به علت استفاده از منبع آب گرم یا بخار به صورت جداگانه از طریق پکیج یا موتورخانه

۴ . سرمایش مطلوب در تابستان به علت استفاده از مزایای سیستم چیلر در آن

۵ . بهره مندی از تمام مزایای چیلرهای راندمان بالای امروزی مانند الکترو موتورهای دور متغیر اینورتر

۶ . استفاده از آن به عنوان یک دستگاه تهویه مطبوع مرکزی کامل که تمامی نیازها را برآورده می کند.

۷ . امکان نصب تجهیزات رطوبت زنی برای کنترل دقیق میزان رطوبت هوا در مناطق با آب و هوای خشک

۸ . امکان نصب هر نوع فیلتر با توجه به میزان آلاینده های موجود در محل نصب و با توجه به نوع کاربری مورد نظر

تهویه مطبوع ماخ، تولید کننده انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش مرکزی از جمله انواع پکیج یونیت، هواساز، چیلر، ایرواشر و … و متناسب با نیازها و درخواست های هر مشتری است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هر محصول، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت پکیج یونیت ها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

برای شناخت بیشتر ویژگی ها ، کاربردها و نیز کاتالوگ پکیج یونیت های ما به صفحه روف تاپ پکیج مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با ساختار هر یک از بخش های این دستگاه می توانید متن های هواساز و چیلر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇓

اجزای چیلر تراکمی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
پکیج یونیت
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 4 =