پکیج یونیت چیست ؟

پکیج یونیت یا دستگاه روف تاپ پکیج (roof top package) دستگاه تهویه مطبوعی است که عمل تهویه کامل هوا شامل کنترل درجه حرارت هوای ورودی به محیط (هم سرمایش و هم گرمایش) ، کنترل رطوبت ، چرخش هوا در محیط و خارج نمودن آن و فیلتر کردن هوا را در یک واحد یکپارچه انجام می دهد و چون به موتورخانه نیازی ندارد و معمولا روی پشت بام نصب می شود به آن روف تاپ roof top گفته می شود. اگر چه پکیج یونیت های استاندارد معمولا به صورت مستقیم رطوبت نسبی را کنترل نمی کنند ولی با رطوبت زدایی هوای ورودی به محیط ، رطوبت آن را تا حد قابل قبولی تنظیم می کنند. (البته با توجه به نیاز یا درخواست مشتری ، تجهیزات رطوبت زنی نیز به آن افزوده می شود.)

سرمایش و گرمایش پکیج یونیت

در واقع پکیج یونیت ترکیبی از چیلر تراکمی و هواساز است که در یک دستگاه یکپارچه و کنار یکدیگر جاسازی می شوند. چیلر تراکمی که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند از اجزایی مانند کمپرسور ، مبدل حرارتی کندانسور ، شیر انبساط ، مبدل حرارتی اواپراتور و لوله کشی مبرد تشکیل شده است. مبدل حرارتی اواپراتور درون قسمت هواساز پکیج یونیت جاسازی شده و مبرد در حال تبخیری که در آن جریان دارد، گرمای هوای ورودی دمیده شده توسط فن را گرفته و آن را خنک می کند و هوای خنک در طی حالت سرمایش وارد محیط می شود.

برای گرمایش پکیج یونیتی از کویل (مبدل حرارتی) آب گرم استفاده می شود که هوا توسط فن از اطراف کویل عبور داده شده و گرم می شود. آب گرمی که در کویل جریان دارد با روش های مختلفی تامین می شود. (مانند موتورخانه مرکزی یا پکیج گازسوز یا هیتر الکتریکی و …)

پکیج یونیت

مزایای پکیج یونیت

از جمله مزایای پکیج یونیت حذف لوله کشی های بین چیلر و هواساز است و نیز اینکه در حالت سرمایش نیازی به وجود مدار آب نیست و اواپراتور چیلر به طور مستقیم درون قسمت هواساز پکیج یونیت جاسازی می شود. بدین ترتیب علاوه بر حذف اتلافات انرژی حرارتی از لوله کشی بین چیلر تا هواساز ، سیال واسطه آب در حالت سرمایش نیز حذف شده و به لوله کشی و عایق کاری آن نیازی نخواهد بود و بنابرین قیمت پکیج یونیت نسبت به سیستم چیلر و هواساز کاهش پیدا می کند. (با کاهش اتلافات حرارتی ، به دستگاه با ظرفیت کمتری جهت تامین دمای مورد نظر نیاز است و بدیهی است که قیمت دستگاه های با ظرفیت کمتر ارزان تر خواهد بود.)

از دیگر مزایای پکیج یونیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ . امکان استفاده از آن در ظرفیت کم تا ظرفیت های بسیار بالا

۲ . توزیع مناسب هوا و تامین هوای تازه در قسمت هواساز پکیج یونیتی

۳ . گرمایش مطلوب در زمستان به علت استفاده از منبع آب گرم یا بخار به صورت جداگانه از طریق پکیج یا موتورخانه

۴ . بهره مندی از تمام مزایای چیلرهای راندمان بالای امروزی مانند الکترو موتورهای دور متغیر اینورتر

۵ . استفاده از آن به عنوان یک دستگاه تهویه مطبوع مرکزی کامل که تمامی نیازها را برآورده می کند.

پکیج یونیت ماخ

برای شناخت بیشتر ویژگی ها ، کاربردها و نیز کاتالوگ پکیج یونیت های ما به صفحه روف تاپ پکیج مراجعه کنید.

در صفحه فوق، جدول مشخصات فنی پکیج یونیت های ما قرار دارد و می توانید به صورت اولیه انتخاب پکیج یونیت را از روی آن انجام دهید و برای خرید پکیج یونیت و انتخاب دقیق تر با خصوصیات و ظرفیت مورد نظر با مهندسان ما مشورت نمایید.

تهویه مطبوع ماخ، تولید کننده انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش مرکزی از جمله انواع پکیج یونیت، هواساز، چیلر، ایرواشر و … و متناسب با نیازهای هر مشتری است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هر محصول، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت پکیج یونیت ها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

اجزای چیلر تراکمی

هواساز

پکیج یونیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: