چیلر اسکرال چیست ؟

واژه اسکرال به نوع کمپرسور (کمپرسور اسکرال) به کار رفته در چیلر اطلاق می شود. چیلر اسکرال معمولا در تناژهای کم و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد و برای کاربری های با تناژ تبرید بالا از چیلر اسکرو ، پیستونی یا سانتریفیوژ استفاده می شود. در چیلرهای اسکرال معمولا از چند کمپرسور اسکرال به صورت ترکیبی استفاده می شود تا ظرفیت آن افزایش یابد. چیلر اسکرال (Scroll) مانند سایر چیلرهای تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند و به آن چیلر تراکمی اسکرال نیز گفته می شود. از نظر نوع کندانسور دو نوع چیلر اسکرال آبی یا همان چیلر اسکرال آب خنک (دارای کندانسور آب خنک) و چیلر اسکرال هوایی یا همان چیلر اسکرال هوا خنک (دارای کندانسور هوا خنک) وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه کارکرد چیلرهای تراکمی ، متن چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟ را مطالعه کنید.

در تصویر زیر نمونه هایی از چیلرهای تراکمی اسکرال (از نوع هوا خنک) در حال ساخت در محل کارخانه شرکت ما ، نشان داده شده است که مجهز به کمپرسورهای اسکرال مارک کوپلند Copeland و دانفوس Danfoss هستند.

چیلر اسکرال

ساختار چیلر اسکرال

در شکل زیر ساختار کلی یک دستگاه چیلر هوا خنک (دارای کندانسور هوا خنک که مبرد در آن توسط هوای فن ها خنک می شود) نشان داده شده است که به کمپرسورهای نوع اسکرال مجهز بوده و در یک چرخه دائمی موجب کاهش دمای آب در قسمت اواپراتور می شود. این آب سرد برای مصارفی مانند سرمایش هوای ساختمان و یا خنک کاری یک دستگاه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم سرمایشی چیلر

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال از دو حلزون ثابت و متحرک تشکیل شده است که داخل یکدیگر قرار می گیرند و سیال مبرد را متراکم می کنند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسورهای اسکرال به عنوان کمپرسورهایی با عملکرد بسیار آرام (بدون صدا و لرزش) و با طول عمر بالاتر نسبت به سایر کمپرسورها شناخته می شوند زیرا که تعداد قطعات رفت و برگشتی و اصطکاکی آنها از سایر کمپرسورها کمتر است. از دیگر مزایای کمپرسور اسکرال می توان به بالا بودن راندمان آن در نسبت تراکم های از پیش تعیین شده و حالت کارکرد با بار کم ، نگهداری آسان و کم هزینه آن اشاره کرد. مطابق جدول زیر  مقایسه ای بین راندمان کمپرسور اسکرال (Scroll) و کمپرسور اسکرو استاندارد (Standard Rotary Twin-Screw) و کمپرسور اسکرو راندمان بالا (High-Efficiency Rotary Twin-Screw) انجام شده است که راندمان بالاتر اسکرال (Scroll) را نسبت به دو نوع دیگر در حالت کم باری (Part Load) نشان می دهد. با توجه به اینکه معمولا کمپرسورها ۹۰ درصد از طول عمر خود را در حالت کم بار کار می کنند ، راندمان حالت کم باری نسبت به تمام بار (Full Load) اهمیت بیشتری دارد.

مقایسه ای بین راندمان کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو

(منبع : مقاله High efficiency compression for commercial and industrial application)

امروزه از تکنولوژی موتور محرک سرعت متغیر یا اینورتر (الکتروموتور دور متغیر) برای چرخش کمپرسور استفاده می شود که باعث می شود کمپرسور همواره با تمام توان کار نکرده و دور آن متناسب با نیاز برودتی (سرمایشی) کم یا زیاد شود که تاثیر زیادی بر کاهش مصرف برق دارد.

شرکت ماخ طراح و سازنده انواع چیلرهای تراکمی از جمله انواع چیلرها و مینی چیلرهای نوع اسکرال ، اسکرو ، پیستونی و سانتریفیوژ جهت استفاده های صنعتی یا سرمایش ساختمانی و نیز انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع دستگاه هواساز ، فن کویل ، ایرواشر ، مبدل حرارتی و … است. کلیه محصولات شرکت ما مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای مشتری طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد ویژگی ها و استعلام قیمت چیلر اسکرال و سایر چیلرها و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی و نیز انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای اسکرو در متن ⇐ چیلر اسکرو

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر سانتریفیوژ

سیکل تبرید تراکمی

انواع کندانسور

انواع فن کویل

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 18 =

error: