چیلر اسکرال چیست ؟

چیلر اسکرال (Scroll) مانند سایر چیلرهای تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند و به آن چیلر تراکمی اسکرال نیز گفته می شود. از نظر نوع کندانسور دو نوع چیلر اسکرال آبی یا همان چیلر اسکرال آب خنک (کندانسور آب خنک) و چیلر اسکرال هوایی یا همان چیلر اسکرال هوا خنک (کندانسور هوا خنک) وجود دارد. واژه اسکرال به نوع کمپرسور (کمپرسور اسکرال) به کار رفته در چیلر اطلاق می شود. چیلرهای اسکرال معمولا در تناژهای کم و متوسط مورد استفاده قرار می گیرند و برای کاربری های با تناژ تبرید بالا از چیلر اسکرو یا چیلر سانتریفیوژ استفاده می شود. در چیلرهای اسکرال معمولا از چند کمپرسور اسکرال به صورت ترکیبی استفاده می شود تا ظرفیت آن افزایش یابد.

چیلر اسکرال

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال از دو حلزون ثابت و متحرک تشکیل شده است که داخل یکدیگر قرار می گیرند و سیال مبرد را متراکم می کنند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسورهای اسکرال به عنوان کمپرسورهایی با عملکرد بسیار آرام (بدون صدا و لرزش) و با طول عمر بالاتر نسبت به سایر کمپرسورها شناخته می شوند زیرا که تعداد قطعات رفت و برگشتی و اصطکاکی آنها از سایر کمپرسورها کمتر است. از دیگر مزایای کمپرسور اسکرال می توان به بالا بودن راندمان آن در نسبت تراکم های از پیش تعیین شده و حالت کارکرد با بار کم ، نگهداری آسان و کم هزینه آن اشاره کرد. مطابق جدول زیر  مقایسه ای بین راندمان کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو استاندارد و راندمان بالا انجام شده است که راندمان بالاتر اسکرال (Scroll) را نسبت به دو نوع دیگر (اسکرو Screw) در حالت کم باری (part load) نشان می دهد. با توجه به اینکه معمولا کمپرسور ۹۰ درصد از طول عمر خود را در حالت کم بار کار می کند، راندمان حالت کم بار نسبت به تمام بار اهمیت بیشتری دارد.

مقایسه ای بین راندمان کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو

(منبع : مقاله High efficiency compression for commercial and industrial application)

امروزه از تکنولوژی موتور محرک سرعت متغیر یا اینورتر (الکتروموتور دور متغیر) برای چرخش کمپرسور استفاده می شود که باعث می شود کمپرسور همواره با تمام توان کار نکرده و دور آن متناسب با نیاز برودتی (سرمایشی) کم یا زیاد شود که تاثیر زیادی بر کاهش مصرف برق دارد.

گروه ماخ طراح و سازنده انواع چیلرهای تراکمی از جمله انواع چیلرها و مینی چیلرهای نوع اسکرال، اسکرو، پیستونی و سانتریفیوژ جهت استفاده های صنعتی یا سرمایشی ساختمانی و نیز انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع دستگاه هواساز، فن کویل، ایرواشر، مبدل حرارتی و … است. کلیه محصولات شرکت ما مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای مشتری طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد ویژگی ها و استعلام قیمت چیلر اسکرال و سایر چیلرها و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی و نیز انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر اسکرو

چیلر سانتریفیوژ

چیلر تراکمی چگونه کار می کند ؟

سیکل تبرید تراکمی

انواع کندانسور

انواع فن کویل

error: