داکت اسپلیت (اسپیلت کانالی) :

داکت اسپلیت از یک یونیت بیرونی و یک یونیت داخلی که در سقف کاذب نصب می شود تشکیل شده است که با لوله های مسی حاوی مبرد (گاز فریون) به هم متصل می شوند. هوا از قسمت یونیت داخلی و از طریق چند کانال به بخش ها یا اتاق های مختلف یک ساختمان ارسال و در هر اتاق از طریق یک دریچه به درون اتاق توزیع می شود. (مطابق شکل زیر)

داکت اسپلیت

تفاوت داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) با کولر گازی :

در واقع اسپلیت به معنای دو تکه بوده و از دو واحد یا یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است ، یونیت داخلی یا هواساز معمولا در سقف کاذب جاسازی شده (در حالی که یونیت داخلی کولر گازی به صورت دیواری نصب می شود) و می تواند چندین مکان را به طور همزمان تهویه کند ، به همین خاطر به آن اسپلیت کانالی یا Ducted Split هم گفته می شود. یونیت خارجی از الکتروموتور به عنوان نیروی محرک و کمپرسور و کندانسور تشکیل شده که توسط لوله های مسی به یونیت داخلی یا همان هواساز که از فن و فیلتر و کویل و … تشکیل شده است ، متصل می شود.

داکت اسپلیت ها علاوه بر تنظیم دمای هوای ورودی به اتاق ، میزان رطوبت هوا را نیز تغییر می دهند و به وسیله فیلتر موجود در هواساز سقفی می تواند هوای ورودی را از وجود ناخالصی ها و باکتری ها تصفیه نماید و نیز اینکه به علت کانال کشی همواره هوای تازه وارد اتاق شده و هوای داخل نیز خارج می گردد. داکت اسپلیت ظرفیت سرمایش بیشتری از کولر گازی دارد . نکته مهم دیگر اینکه از جمله نقاط ضعف کولرهای گازی مصرف بالای برق آن هاست ، در حالی که این مشکل در داکت اسپلیت به علت وجود کمپرسورهای اینورتر و یکپارچه سازی کل سیستم و استفاده از هوای برگشتی برای افزایش راندمان تا حدود زیادی برطرف شده است.

داکت اسپلیت ها (اسپلیت کانالی) به دو دسته تقسیم می شوند :

۱ _ نوع معمولی

۲ _ اینورتر Inverter

درجه مصرف انرژی نوع معمولی B و نوع اینورتر A می باشد.

مزیت داکت اسپلیت اینورتر کاهش مصرف برق است زیرا که کمپرسور هوشمند بوده و متناسب با نیاز مصرف کننده، دور آن اتوماتیک کم و زیاد می شود و همواره در دور بهینه کار می کند ، درحالی که کمپرسورهای معمولی همواره با دور ثابت در تمام شرایط کار می کنند و مصرف برق را افزایش می دهند.

واحد اندازه گیری داکت اسپلیت ها و کولر های گازی BTU است ، هر چه BTU بیشتر باشد میزان سرمادهی بیشتر است (منظور از BTU بیشتر میزان انرژی بیشتر است) ، مقدار BTU از ۸۰۰۰ BTU شروع شده و تا حدود ۹۰۰۰۰ BTU ادامه می یابد. به جای استفاده از چندین کولر گازی در یک خانه بزرگ و یا آپارتمان چند واحده و یا هر مکان دیگری ، می توان از یک اسپلیت کانالی استفاده کرد.

سیکل گرمایش در داکت اسپلیت ها نسبت به سیکل سرمایش آن ضعیف تر بوده و به همین دلیل عمل گرمایش در فصل زمستان به سه صورت می باشد :

۱ _ در مناطقی که آب و هوای نسبتا گرم در تمام فصول سال را دارند ، سیکل گرمایش داکت اسپلیت و کولر گازی کافی بوده و نیازی به مکمل گرمایی ندارد.

۲ _ در مناطقی که گاز شهری در دسترس می باشد از بخاری گازی به عنوان مکمل گرمایی استفاده می شود تا مصرف برق در سیکل گرمایش کاهش یابد.

۳ _ یک کویل مسی آب گرم به صورت انشعابی از پکیج یا موتور خانه به قسمت هواساز کشیده شده و با گردش آب گرم درون کویل و دمیدن هوا توسط فن از روی آن ، هوای گرم وارد اتاق می شود.

مزایای استفاده از اسپلیت کانالی یا همان داکت اسپلیت :

سرمایش بسیار قوی داکت اسپلیت در تابستان و کاهش مصرف برق نسبت به کولر گازی به علت یکپارچه سازی و استفاده از هوای برگشتی برای افزایش راندمان

عبور هوا از فیلترهایی که قابلیت شستشو نیز دارند

عدم نیاز به اپراتور نگهدارنده سیستم

از بین رفتن کانال کشی های متعدد عمودی و نیز لوله کشی های اضافه در ساختمان

استفاده از یک کانال واحد یکپارچه در سقف کاذب به جای چندین پنل دیواری

امکان کانال کشی با متراژ بالا بر حسب ظرفیت

پرتاب باد در چهار جهت به منظور سیرکولاسیون مناسب تر (دستگاه های سقفی)

قابلیت کارکرد در بازه دمایی وسیع منفی ۱۰ تا مثبت ۴۸ درجه سانتی گراد

راندمان بالا به دلیل استفاده از کمپرسور با تکنولوژی Inverter (دور متغیر)

کنترل مطلوب دما و کاهش مصرف انرژی تا حداکثر ۵۰ درصد (نسبت به کولر گازی)

معایب داکت اسپلیت :

۱ . مهمترین عیب این دستگاه این است برای مثال در یک واحد آپارتمان ، دمای تمامی اتاق ها و پذیرایی یکسان خواهد بود و نمی توان دمای اتاق ها یا هر قسمت را نسبت به قسمت دیگر به صورت جداگانه و مستقل تنظیم نمود. بنابرین داکت اسپلیت به تمامی قسمت ها هوای با دمای یکسان توزیع می کند.

۲ . در این دستگاه از فن بزرگتر (نسبت به اسپلیت) و کانال کشی استفاده می شود که همین امر موجب افزایش صدای آن نسبت به اسپلیت می شود.

کاربرد ها :

انواع آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی

ساختمان های اقامتی مانند هتل ، مهمانسرا و غیره

رستوران ، کافه ، تالار و سالن های کوچک تا بزرگ

ساختمان های اداری

و بسیاری از اماکن کوچک تا بزرگ که به سرمایش ، گرمایش ، رطوبت گیری ، فیلتر نمودن هوا و سیستم تهویه مطبوع اقتصادی و با راندمان بالا نیاز دارند.

 

داکت اسپلیت - اسپلیت کانالی

در خرید داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) حتما ۲ نکته را فراموش نکنید :

۱ .  آن را حتما تحت ضمانت یک شرکت ایرانی که آن را تایید و حمایت کند و از برندهای مطمئنی مانند LG خریداری نمایید زیرا که این روزها تعداد دستگاه های غیراصل و تقلبی رو به افزایش رفته و این دستگاه های اصطلاحا Fake خرید شما را با زیان مواجه می کند.

۲ . اجرا مهندسی شده و طبق اصول باشد زیرا انتخاب ظرفیت تهویه متناسب با محیط و طراحی سایز و نوع لوله کشی مسی و انجام محاسبات توسط نرم افزار بسیار حائز اهمیت بوده و می بایستی توسط افراد متخصص صورت گیرد تا کارایی و راندمان سیستم در حداکثر حالت ممکن قرار بگیرد.

جهت مشاهده مشخصات فنی محصولات ما روی لینک روبرو کلیک نمایید ← اسپلیت کانالی LGاسپلیت کانالی Hisenseکولر گازی LG  – کولر گازی Hisense

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت دستگاه های داکت اسپلیت و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم با مهندسان گروه ماخ تماس بگیرید.

مهندس احمدی (گروه تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (گروه تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳