تهویه سالن های ورزشی :

تهویه سالن های ورزشی ، تنظیم رطوبت و دما :

دما و رطوبت کنترل شده یک امر مهم در تهویه سالن های ورزشی محسوب می شود. اگر در یک روز تابستانی در هوای آزاد باشیم ، رطوبت را احساس می کنیم. چسبناکی پوست و غلظت هوا با رطوبت به راحتی قابل احساس است. حال اگر وارد فضای بسته شویم ، خارش ، عطسه و سرفه جانشین نشانه های قبلی در هوای بسته می شود و این علائم تنها مختص به ماه های تابستان نیست.

پیش بینی تهویه مناسب در فضاهای ورزشی سرپوشیده به راحتی و نگهداری ساختمان و ساختار آن کمک می کند. زمانی که سطح رطوبت در فضاهای ورزشی سرپوشیده مناسب نباشد ، کپک ها و قارچ ها رشد و پیشرفت می کنند و به سرعت سلامت و بهداشت ساختمان را به مخاطره می اندازند. اگر رطوبت به شکل مناسبی کنترل شود ، خرابی ها کمتر و هزینه های تعمیرات و نگهداری آن به شدت کاهش می یابد.

اهمیت رضایت ورزشکاران و تماشاگران در تهویه مطبوع سالن های ورزشی :

دستگاه های تهویه ای که بتوانند دما ، رطوبت و خشکی هوای داخل سالن را کنترل کنند ، محیط ورزشی را برای ورزشکاران و تماشاگران راحت و مفرح می کنند و این عامل از جمله عوامل افزایش رضایت ورزشکاران و تماشاگران در سالن های ورزشی سرپوشیده محسوب می شود. اگر تهویه مطبوع سالن های ورزشی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد ، از هدر رفتن انرژی از طریق تبخیر و راه یابی آن به هوای بیرون جلوگیری می شود.

متخصصان پزشکی ورزش بر این باورند که هوای فضاهای سرپوشیده نبایستی خیلی خشک نیز باشد ، زیرا پوست دچار سوزش شده و تنفس سخت می گردد. در ماه های زمستان مشکل کمی جدی تر می شود زیرا وسایل گرمایشی روشن شده و این گرمای تولیدی با هوای سرد مخلوط شده و باعث کاهش ذرات معلق آب در هوا می شود و ذرات آبی که توسط هوا منتقل می شوند بر سلامت افراد تاثیر گذار هستند.

بنابرین باید از سیستم تهویه ای استفاده کرد که بتواند رطوبت ، دما و هوای تازه مورد نیاز سالن ورزشی را به صورت کنترل شده تامین کند.

۱٫ سیستم گرمایشی و سرمایشی بویلر ، چیلر به همراه هواساز یا یونیت هیتر

بهترین سیستمی که می تواند تمام نیازهای تهویه سالن های ورزشی از جمله تنظیم دما ، تنظیم رطوبت (رطوبت گیری و رطوبت زنی) ، فیلتراسیون موثر و هوای تازه مورد نیاز و مطابق با استانداردهای مربوطه را تامین نماید سیستم تهویه مطبوع بویلر (برای گرمایش)، چیلر (برای سرمایش) و سیستم هواساز (برای فیلتراسیون، تنظیم دما، رطوبت و تامین هوای تازه) است. نحوه کار بدین شکل است که آب در بویلر و چیلر ، گرم و سرد شده و با لوله کشی به هواساز یا یونیت هیتر های صنعتی داخل سالن پمپاژ می شود. هواساز در بیرون از سالن نصب شده و با کانال کشی به داخل راه پیدا می کند ولی یونیت هیترها دارای کانال نیستند و به تعداد چند عدد و به صورت سقفی یا دیواری در داخل سالن نصب می شوند.

هر دو دارای فن بوده و آب سرد و گرم ارسالی به آنها درون لوله هایی به نام کویل جریان می یابد که فن با هدایت هوا از اطراف لوله ها باعث کاهش یا افزایش دمای هوا می شود. هواساز را می توان به تجهیزات رطبت زن و رطوبت گیر و انواع فیلترها مجهز نمود و در ضمن هوای تازه را از بیرون به داخل سالن فرستاد ولی یونیت هیتر فقط هوای داخل سالن ورزشی را سرد یا گرم می کند.

در شکل زیر نمونه ای از هواساز سالن ورزشی نشان داده شده است.

هواساز ایرواشر زنت

تهویه سالن های ورزشی

تهویه مطبوع سالن های ورزشی

۲ . دستگاه سرمایشی و گرمایشی سالن ورزشی به شکل یکپارچه

دستگاه های دیگری به شکل دستگاه های یکپارچه ایجاد کننده سرمایش و گرمایش مخصوص فضاهای بزرگی چون سوله های ورزشی وجود دارد که قیمت تمام شده کمتری نسبت به سیستم چیلر و بویلر به همراه هواساز دارند و بسیاری از نیازهای اساسی آن را تامین می کنند. از جمله مناسب ترین این دستگاه ها می توان به دستگاه روف تاپ پکیج ، اکونوپک ، ایرواشر و زنت اشاره کرد.

روفتاپ پکیج بسیار شبیه سیستم چیلر و هواساز است و در واقع ترکیبی از این دو دستگاه در یک دستگاه یکپارچه است که در محلی در بیرون از ساختمان نصب شده و با کانال کشی به فضای درون متصل می شود که توضیحات جامع تر آن را می توانید در متن روف تاپ پکیج مطالعه نمایید.

اکونوپک دارای یک مشعل گازسوز (گاز شهری) است که با سوزاندن گاز، مستقیما هوای درون یک کوره و لوله های متصل به آن را گرم کرده و با کانال کشی در داخل سوله یا ساختمان مورد نظر توزیع می کند. برای سرمایش نیز از روش سرمایش تبخیری (برخورد مستقیم هوا با ذرات آب) بهره می برد که به علت ارزان بودن تجهیزات سرمایش تبخیری نسبت به سیستم های دارای کمپرسور و مبرد (مانند چیلر و روف تاپ پکیج) استفاده از آن در اکثر مناطق ایران (به جز شهرهای ساحلی که هوای مرطوب دارند) نسبت به چیلر و روف تاپ پکیج به صرفه تر خواهد بود زیرا هم قیمت اولیه بسیار کمتری دارند و هم مصرف انرژی کمتر.

ایرواشر و زنت نیز دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستند که سرمایش آنها عینا مشابه اکونوپک ولی گرمایش آنها توسط یک کویل آبگرم و فن انجام می شود که توضیحات آنها در متن دستگاه ایرواشر و زنت به طور مفصل داده شده است. همه دستگاه های ذکر شده قابلیت نصب انواع فیلترهای تصفیه کننده هوا را دارند و با کانال کشی به فضای درون راه پیدا کرده و قادرند هوای تازه را به میزان دلخواه و قابل کنترل وارد سالن کنند.

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی سالن ورزشی ، سوله های صنعتی و ساختمان های مسکونی، تجاری و … متناسب با نیازهای اساسی هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند‌. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و انتخاب سیستم تهویه مطبوع سالن های ورزشی خود، انتخاب مناسب ترین دستگاه گرمایشی و سرمایشی و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر و اطلاعات تخصصی تر ⇓

تهویه مطبوع ساختمان های تجمعی

تهویه مطبوع استادیوم ها

یونیت هیتر چیست

تهویه سالن های ورزشی
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهارده =

error: