تهویه مطبوع سوپر مارکت ها

تعیین بارها در تهویه مطبوع سوپر مارکت ها و ملاحظات طراحی در سیستم سرمایش و گرمایش آن :

در سوپر مارکت ها تهویه مطبوع به دو منظور استفاده می شود.

۱ . تامین شرایط آسایش افراد

۲ . تامین شرایط مناسب برای کارکرد یخچال های گوناگون

در سیستم تهویه مطبوع سوپر مارکت ها باید ملاحظات زیر را در نظر گرفت :

۱ . مقدار بار گرمایش را افزایش داد زیرا (حتی در تابستان) مقدار قابل توجهی حرارت تلف می شود.

۲ . در محاسبه بار خالص تهویه مطبوع ، اثر سرمایشی یخچال ها را نیز باید در نظر گرفت. این موضوع باعث کاهش بار و تغییر نسبت حرارت محسوس به نهان شده که تاثیر عمده ای بر انتخاب تجهیزات دارد.

۳ . برای جبران حرارت جذب شده توسط تجهیزات برودتی بدون درب، لازم است سیستم خاصی برای توزیع و گردش هوا در نظر گرفته شود.

۴ . ضروری است درجه حرارت و رطوبت فضا به صورت مجزا کنترل گردد.

۵ . باید همواره مقداری هوای تازه به داخل سوپر مارکت ها تغذیه کرد.

۶ . اغلب به دلیل باز و بسته شدن درب یخچال ها، حتی در زمانی که درجه حرارت بیشتر از ۲۱ درجه سانتی گراد است نیز کارکنان نیاز به گرمایش دارند. سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع باید اثرات یخچال های بدون درب را جبران کنند.

تهویه مطبوع سوپر مارکت ها

حرارت جذب شده توسط تجهیزات عرضه مواد منجمد :

یخچال ها نه تنها موجب سرد نگه داشتن مواد می شوند بلکه لایه هوای سرد روی آنها موجب جذب حرارت از محیط اطراف نیز خواهد شد. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد حرارتی که توسط یک یخچال ایستاده جذب می شود، از طریق درب های باز آن از اتاق گرفته می شود. بنابرین یخچال های باز شبیه یک کولر بزرگ عمل می کنند که حرارت را از محیط اطراف جذب و از طریق کندانسور به محیط بیرون ساختمان انتقال می دهند. مقدار این اثر سرمایشی ممکن است بیشتر از بار سرمایش محاسبه شده باشد. این اثر سرمایشی به طور دائم و در تمام طول روز و شب و در تابستان و زمستان وجود دارد.

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع سوپر مارکت ها :

در قسمت قفسه بندی عرضه مواد منجمد باید رطوبت نسبی برابر یا کمتر از ۵۵ درصد باشد. افزایش مقدار رطوبت نسبی موجب انجماد عمیق آب بر سطح کویل ها، یخ زدن قفسه هایی که درجه حرارت آنها کم است، تقطیر رطوبت بر روی تجهیزات و نهایتا افزایش مصرف انرژی توسط تجهیزات برودتی خواهد شد. برای کاهش رطوبت در فصل گرم سال، می توان ابتدا هوا را خیلی سرد کرد تا رطوبت موجود در هوا تقطیر شود و سپس با دوباره گرم کردن، آن را به درجه حرارت آسایش رساند. برای دوباره گرم کردن هوا می توان از حرارت دفع شده از کندانسور نیز استفاده کرد. با استفاده از چیلر متصل به فن کویل ها یا هواساز ، رطوبت را می توان به ۵۰ تا ۵۵ درصد رساند.

 طرح و نوع سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی سوپر مارکت ها :

برای سرمایش و گرمایش سوپر مارکت ها باید از دستگاهی استفاده شود که بتواند نیازهای اساسی آن را برآورده کند. نیازهای اساسی عبارتند از :

۱ . قابلیت کنترل دمای قسمت های مختلف به صورت جداگانه

۲ . قابلیت کنترل دقیق رطوبت هوا

۳ . وارد نمودن هوای تازه به درون سالن ها از بیرون ساختمان و به صورت کنترل شده

۴ . فیلتراسیون هوا متناسب با نیاز

۵ . به گردش درآوردن صحیح هوا و خارج کردن هوای مصرف شده از طریق کانال

۶ . سرمایش موضعی برخی از قفسه های نگهداری مواد غذایی با درجه حرارت خاص و قابل کنترل به صورت مجزا

۷ . گرم نمودن محوطه ورودی ساختمان به طور خاص

دستگاه های مناسب پیشنهاد شده توسط مهندسان ما :

۱ . عدم استفاده از داکت اسپلیت

به این دلیل استفاده از داکت اسپلیت به عنوان سیستم تهویه مطبوع سوپر مارکت توصیه نمی شود که این دستگاه دارای یک یونیت خارج از ساختمان و یک یونیت جاسازی شده در سقف کاذب است که با کانال کشی هوا را در قسمت های مختلف سالن فروش توزیع می کند و نمی توان دمای هر قسمت را جداگانه تنظیم نمود و کل قسمت ها هم دما خواهند بود. در ضمن داکت اسپلیت قابلیت تنظیم دقیق رطوبت را ندارد و گرمایش آن نسبت به سرمایش ضعیف تر بوده و به سیستم مکمل گرمایشی در آن نیاز است. همچنین نمی توان برای برخی از قفسه ها، سرمایش موضعی و با درجه حرارت و کنترل اختصاصی، در نظر گرفت.

۲ . استفاده از دستگاه چیلر ، مینی چیلر و موتورخانه آبگرم

اگر سالن های سوپر مارکت یا مرکز خرید متراژ بالایی داشته باشند، جهت سرمایش از یک چیلر نصب شده در بیرون از ساختمان و یا یک مینی چیلر برای متراژهای کمتر استفاده می شود. چیلر یا مینی چیلر ، آب را سرد کرده و با پمپ و از طریق لوله کشی، آب سرد را به فن کویل های سقفی موجود در بخش های مختلف سوپر مارکت ارسال می کند. فن موجود در فن کویل ها نیز هوا را با سرعت مناسب از اطراف لوله های آب سرد عبور داده و دمای هوا را تا میزان مورد نیاز کاربر کاهش می دهد. برای گرمایش در متراژهای بالا از یک بویلر موتورخانه ای و در متراژهای کمتر از یک یا چند پکیج دیواری گازسوز جهت گرم کردن آب استفاده می شود که آبگرم به لوله های فن کویل های سقفی ارسال و این بار عمل گرمایش هوا انجام می شود.

در این سیستم هر فن کویل را می توان از نظر دمایی به طور جداگانه کنترل نمود. برای سرمایش موضعی نیز لوله آب سرد انشعابی از چیلر یا مینی چیلر را به قسمت مورد نظر کشیده و توسط دستگاهی سرمایشی می توان دمای قسمت مورد نظر را به طور خاص و اختصاصی کنترل کرد. برای تامین هوای تازه از بیرون به درون ساختمان و نیز تنظیم دقیق رطوبت هوا می توان از یک دستگاه هواساز مرکزی مجهز به تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا استفاده کرد. نکته اینکه اگر از چیلر تراکمی آب خنک استفاده شود به یک برج خنک کننده نیز در مدار نیاز خواهد بود ولی اگر از چیلر تراکمی هوا خنک استفاده شود، دیگر به برج خنک کننده نیازی نخواهد بود.

۳ . استفاده از دستگاه GHP یا VRF

دستگاه های GHP و VRF سرمایش و گرمایش هر نوع ساختمانی از جمله سوپر مارکت ها یا مراکز خرید را در یک دستگاه واحد فراهم می کنند. فن کویل های سقفی با لوله کشی مبرد (گاز فریون) به یونیت خارج از ساختمان دستگاه GHP یا VRF متصل شده و مبرد جاری در فن کویل ها هم عمل سرمایش و هم گرمایش را انجام می دهند. برای تامین هوای تازه و کنترل رطوبت به شکل دقیق نیز این دستگاه را می توان به هواساز مجهز به تجهیزات رطوبت زدا و رطوبت زن متصل کرد. این سیستم و سیستم چیلر و بویلر که توضیح داده شد، هر دو می توانند تمامی نیازهای اساسی دمایی، رطوبتی و … یک ساختمان را تامین کنند. منبع اصلی انرژی دستگاه GHP گاز شهری است که ویژگی های آن در متن سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP و منبع اصلی انرژی دستگاه VRF جریان برق است که ویزگی های آن در متن سیستم تهویه الکتریکی VRF توضیح داده شده است.

در سیستم گرمایش سوپر مارکت ها ، محوطه ورود به ساختمان مشکل ترین بخش برای گرم کردن است. روش های گرم کردن ورودی عبارتند از :

۱ . استفاده از پرده هوای فشرده

۲ . استفاده از حرارت دفع شده

۳ . استفاده از گرمکن های تشعشعی از نوع الکتریکی یا گازسوز

طرح و نوع سیستم در تهویه مطبوع سوپر مارکت ها

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی سوپر مارکت ها، مراکز خرید، ساختمان های مسکونی، تجاری، تفریحی، اداری، صنعتی و … از جمله انواع چیلر، هواساز، مینی چیلر و … در محل کارخانه شرکت ما، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. همچنین دستگاه های VRF ، داکت اسپلیت و GHP شرکت LG با گارانتی ال جی به صورت مستقیم از شرکت ما و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه مطبوع فروشگاه های کوچک

تهویه مطبوع فروشگاه های بزرگ

تهویه مطبوع سوپر مارکت ها
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

error: