قیمت VRF

قیمت سیستم VRF را بایستی از ابعاد مختلف بررسی کرد. پارامترهایی چون قیمت دستگاه VRF (شامل یونیت خارجی و یونیت های داخل ساختمان) ، هزینه پست برق سه فاز یا پست گاز در پروژه های بزرگ و تاثیر مستقیم آن بر قیمت وی آر اف ، برند سازنده دستگاه و تکنولوژی های به کار رفته در آن (متفاوت بودن قیمت VRF ال جی با سایر برندها مانند Hisense و …) ، هزینه لوله کشی بین یونیت ها به ازای هر متر ، نوع انرژی مورد استفاده در سیستم و تاثیر بلند مدت آن بر هزینه های مصرف انرژی و تاثیر قیمت ارز بر قیمت دستگاه VRF را بایستی بررسی کرد و مجموع هزینه ها را در نظر گرفت.

سیستم های VRF از جمله دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی هستند که مزایای فراوانی از جمله بهینه سازی مصرف انرژی، انعطاف پذیری در نصب و ایجاد قابلیت کنترل محلی و مستقل (از نظر دمایی) را برای هر کاربر فراهم می کنند. بدون وارد شدن به جزئیات، این سیستم ها چهار بخش اصلی (مطابق شکل زیر) را در بر می گیرند.

۱ . یونیت خارجی مستقر در بیرون ساختمان یا همان واحد کندانسینگ (Outdoor Unit)

۲ . یونیت های داخل ساختمان یا همان فن کویل ها (Indoor Units)

۳ . لوله کشی مبرد (Refrigeration Piping)

۴ . سیستم های کنترلی

سیستم سرمایش و گرمایش VRF

دستگاه های VRF به دو دسته کلی GHP و EHP تقسیم بندی می شوند که GHP – Gas Heat Pump از نوع گازسوز (گاز شهری) آن و EHP – Electric Heat Pump نوع الکتریکی آن است که به اشتباه در اکثر منابع فارسی به نوع EHP همان VRF گفته می شود. ما نیز به ناچار هر جا در متون خود از کلمه VRF استفاده می کنیم، منظورمان همان نوع EHP آن (یعنی نوع تمام الکتریکی آن) است. قیمت سیستم VRF ناشی از عوامل مختلفی است که این عوامل را به ترتیب بررسی می کنیم. در نهایت قیمت VRF تحت تاثیر این عوامل و هزینه ها خواهد بود.

عوامل و هزینه های تاثیر گذار بر قیمت سیستم VRF

۱ . قیمت اولیه دستگاه

همانطور که گفته شد، دستگاه شامل یک یا چند یونیت خارجی (که در اکثر پروژه ها بر روی بام مستقر می شوند) و یونیت های داخلی فن کویل یا هواساز می شود. VRF و GHP هر دو شامل این یونیت ها می شوند ولی با این تفاوت که در یونیت خارجی دستگاه وی آر اف از موتور الکتریکی (الکترو موتور) برای چرخش کمپرسور سیکل تبرید استفاده می شود ولی در یونیت خارجی دستگاه جی اچ پی از یک موتور احتراق داخلی (موتور گازسوز) سایز کوچک برای چرخش کمپرسور استفاده می شود که همین موضوع VRF را به دستگاهی تمام برقی و GHP را به دستگاهی گازسوز (گاز شهری) تبدیل می کند. سایر اجزای این دو سیستم کاملا مشابه هم است. تفاوت قیمت موتور الکتریکی و موتور احتراقی تاثیر مستقیم بر تفاوت قیمت VRF نسبت به قیمت GHP خواهد داشت.

قیمت VRF با توجه به ظرفیت و نوع برند متغیر است. برای مثال به طور میانگین قیمت هر یونیت خارجی سیستم VRF شرکت LG بین ۸۷۵ تا ۱۱۰۰ دلار به ازای هر تن تبرید (هر ۳٫۵ کیلووات) و قیمت هر یونیت داخلی (یا همان فن کویل) نوع کاستی شرکت LG از ظرفیت های ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ CFM بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ دلار است. (در هر پروژه با توجه به ابعاد ساختمان از تعداد زیادی فن کویل کاستی، دیواری، زمینی و … استفاده می شود)

۲ . افزودن هزینه لوله کشی به قیمت وی آر اف

ساختمان های مختلف با توجه به محل استقرار یونیت خارجی و فاصله آن از یونیت های داخلی و نیز میزان پراکندگی یونیت های داخلی و فاصله آنها نسبت به هم به متراژهای لوله کشی مسی متفاوتی نیاز دارند. هزینه لوله کشی معمولا بر حسب میزان متراژ آن تعیین می شود که پس از تهیه نقشه های اجرایی ساختمان، قیمت دقیق و نهایی آن تعیین می شود. هزینه لوله کشی در دستگاه GHP و VRF تقریبا یکسان است و تنها قیمت لوله کشی برندهای مختلف مانند LG ، Toyota و … با یکدیگر متفاوت است.

برای مثال هزینه لوله کشی VRF های LG به ازای هر متر حدود ۲۰ تا ۲۵ دلار است. در ضمن اینکه به ازای هر فن کویل نیز از یک سپریشن (Seperation) به قیمت تقریبی ۹۰ تا ۱۰۰ دلار باید استفاده شود.

لوله کشی VRF

۳ . در نظر گرفتن هزینه های مصرف انرژی

سیستم های VRF و GHP هر دو از سیستم های مدرن و بهینه شده از نظر مصرف انرژی هستند و نسبت به سایر سیستم ها، مصرف انرژی کمتری (در تناژهای برابر) به علت متناسب بودن توان تولیدی حرارتی و برودتی هر دستگاه نسبت به نیاز درخواستی از سوی کاربر دارند و این کار را با تغییر حجم مبرد ورودی به هر یونیت داخلی (متناسب با نیاز) و به صورت هوشمند انجام می دهند.

ولی نکته اینجاست که در ایران، هزینه مصرف گاز نسبت به برق کمتر است. هر دو این سیستم ها هم سرمایشی هستند و هم گرمایشی ولی GHP گرمایش قدرتمندتری (و بدون نیاز به سیکل دیفراست) نسبت به VRF دارد زیرا حرارت در حال اتلاف موتور احتراقی توسط مبدل حرارتی به سیکل تبرید انتقال داده می شود. در ضمن GHP در طول تابستان با مصرف گاز (و اندکی برق برای کارکرد فن ها) سرمایش ساختمان را تامین می کند که چون حدود ۵۰ درصد انرژی مصرفی یک ساختمان مربوط به سیستم سرمایش و گرمایش آن می شود، از این نظر تاثیر قابل توجهی بر کاهش مبالغ قبض های برق دارد که در تابستان به علت مصرف مازاد، چندین برابر محاسبه می شود. بنابرین هزینه های مصرف انرژی سالانه GHP نسبت به VRF کمتر خواهد بود.

نتیجه گیری در مورد قیمت دستگاه VRF و GHP

در تعیین قیمت سیستم VRF و یا GHP علاوه بر قیمت اولیه دستگاه باید موارد دیگر مانند هزینه لوله کشی مسی، قیمت ارز و حتی مصرف انرژی آنها در بلند مدت و بازگشت سرمایه را در نظر گرفت. با توجه به متغیر بودن این پارامترها برای ساختمان های مختلف، نمی توان قیمت دقیقی برای این سیستم ها تعیین کرد و بایستی که متناسب با نیاز هر پروژه ای یکی از این سیستم ها انتخاب و قیمت آن به طور دقیق محاسبه شود.

تهویه مطبوع ماخ ، عملیات طراحی ، فروش و اجرای انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی مدرن از جمله دستگاه های GHP و VRF شرکت های معتبر جهانی مانند LG ، Toyota ، Panasonic ، Hisense و …‌ را تحت ضمانت شرکت سازنده آن انجام می دهد. همچنین طراحی و تولید انواع سیستم های دیگر مانند چیلرهای تراکمی، مینی چیلر، هواساز، ایرواشر، دستگاه زنت و … نیز در محل کارخانه شرکت ما و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص انجام شده و کلیه محصولات مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت VRF و GHP های برندهای مختلف و سایر محصولات با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت چیلر صنعتی و ساختمانی

قیمت فن کویل

انواع چیلر

انواع فن کویل

فن کویل دکوراتیو

روف تاپ پکیج چیست ؟

سیستم VRF

هواساز چیست ؟

قیمت سیستم VRF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =

error: