تهویه مطبوع انبارها

تهویه مطبوع انبارها به نظر ساده می رسد، اما به تهویه تقریبا پیچیده ای نیاز دارد.

اگر از بیرون به قضیه نگاه کنید و خیلی دقیق آن را بررسی نکنید، انبارها را ساده ترین ساختمان تجسم می کنید که از چهار دیوار ، چند درب بارگیری و شاید تعدادی دیوار داخلی برای جداسازی قسمت ها از هم، تشکیل شده اند.

اما مهمترین مسئله این است که چه مواد و محصولاتی در انبار نگهداری می شود.

در برخی از انبارها جهت ذخیره و نگهداری مواد و محصولات به محیط کاملا خنک، یا کاملا گرم، در برخی رطوبت کنترل شده و در برخی نیز متعادل نگه داشتن دما اولویت و نیاز اصلی است.

در انبارهایی که به عنوان مرکز توزیع بوده و دائما خودروهایی جهت باربری در آن استفاده می شود، باید سیستم تامین هوای تازه یا بازگردانی و تصفیه هوای داخل انبار طراحی گردد. عبور ماشین های بالابر و جرثقیل درون انبار و تولید CO و سایر دودهای زیان آور، ضرورت تغذیه مناسب هوای تازه را نشان می دهد.

اگر کاهش مصرف انرژی در انبار اولویت اصلی است، گردش مجدد و تصفیه هوای داخل بهترین گزینه است.

تهویه مطبوع انبارها

بنابرین موارد زیر در طراحی سیستم تهویه مطبوع انبار مد نظر قرار می گیرد :

کنترل دقیق شرایط دمایی و رطوبت مطابق با نیاز مواد و محصولات

در نظر گرفتن آسایش کارکنان انبار

تامین گرمایش یا سرمایش در برخی از انبارها

سیستم تامین هوای تازه از بیرون یا گردش دوباره هوای داخل

رعایت برخی نکات دیگر :

معمولا فضاهایی از قبیل دریافت محموله و دفاتر کنترل موجودی دارای سیستم تهویه مطبوع هستند.

در طراحی سیستم تهویه مطبوع انبارها ، درجه حرارت نباید از ۴ درجه سانتی گراد کمتر شود زیرا در چنین حالتی احتمال یخ زدن سیستم لوله کشی آتش نشانی و مواد ذخیره شده وجود خواهد داشت. (مگر در مواردی خاص که نیاز باشد مواد و محصولات در چنین دمایی نگه داشته شوند)

هنگامی که در انبارها برای تابستان سیستم سرمایش پیش بینی نشده باشد، باید به حد کافی هوای تازه به درون انبارها تغذیه شود.

دستگاه های پیشنهادی برای سرمایش ، گرمایش و تنظیم رطوبت انبارها :

۱ . سیستم چیلر ، بویلر و هواساز

این سیستم علاوه بر تنظیم دمای انبار به صورت دقیق، می تواند رطوبت هوای آن را نیز به طور دقیق تنظیم و کنترل کند. بنابرین در انبارهایی که به تنظیم و کنترل دقیق دما ، رطوبت و فیلتراسیون هوا جهت نگهداری مواد و محصولات نیاز باشد، سیستم چیلر (دستگاه چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر تراکمی هوا خنک به عنوان دستگاه های سرمایشی) ، بویلر (به عنوان دستگاه گرمایشی) و هواساز صنعتی (به عنوان دستگاه تنظیم کننده رطوبت و فیلتر کننده هوا) پیشنهاد می شود.

سیستم چیلر ، بویلر و هواساز

۲ . دستگاه پکیج یونیت

پکیج یونیت پشت بامی (روف تاپ پکیج) ترکیبی از چیلر و هواساز در یک دستگاه یکپارچه است که برای افزودن حالت گرمایشی به آن بایستی از بویلر یا پکیج گازسوز نیز استفاده شود. این سیستم بسیار شبیه سیستم قبلی است و توانایی تنظیم دقیق دما ، رطوبت و فیلتراسیون هوا را دارد.

روف تاپ پکیج ماخ

۳ . دستگاه زنت

دستگاه زنت صنعتی توانایی تامین هوای تازه به مقدار زیاد، فیلتر نمودن آن و خنک کاری هوا را به روش تبخیری (مانند کولر آبی) دارد. برای حالت گرمایش نیز از بویلر یا پکیج استفاده می شود. دستگاه زنت قیمت اولیه پایین و مصرف انرژی کمی دارد. این دستگاه در مواردی که به تنظیم دقیق رطوبت نیازی نباشد، به عنوان مناسب ترین سیستم می تواند انتخاب شود.

زنت ماخ

۴ . دستگاه اکونوپک

دستگاه اکونوپک نیز دقیقا شبیه دستگاه زنت است و با این تفاوت که دارای سیستم گرمایشی (مجهز به مشعل گازسوز) نیز است و برای حالت گرمایش به بویلر یا پکیج و … نیازی نخواهد بود.

اکونوپک ماخ

تهویه مطبوع ماخ از جمله با سابقه ترین طراحان و تولید کنندگان انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است. محصولات ما شامل انواع چیلر ، مینی چیلر ، پکیج یونیت ، دستگاه زنت ، اکونوپک ، هواساز ، ایرواشر ، یونیت هیتر و … است که مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص طراحی و تولید شده و با قیمت مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم برای تهویه انبارهای خود و نیز تمامی ساختمان های دیگر با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه مطبوع صنایع ، کارخانجات و سوله ها

سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP

تهویه مطبوع انبارها
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + ده =

error: