داکت اسپلیت چیست ؟

در پاسخ به سوال داکت اسپلیت چیست به طور ساده می توان گفت که داکت اسپلیت در واقع همان اسپلیت (کولر گازی) است و با این تفاوت که در کولر گازی ، یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی روکار اجرا می شود ولی یونیت داخلی (یا هواساز) داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شود و سپس با کانال کشی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک ساختمان  متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آنها توزیع می کند.

البته داکت اسپلیت تنها در سیکل سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن متفاوت است. به طوری که در یونیت داخلی آن، کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود، درون کویل ها جریان می یابد و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی شود.

داکت اسپلیت چیست

امروزه انواع داکت اسپلیت های اینورتر (دور متغیر) و معمولی (دور ثابت) و نیز تک فاز و سه فاز به بازار عرضه شده است.

ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت (کولر گازی) بیشتر است و فضاهای بزرگتری را می توان با آن تهویه نمود.

با توجه به گوناگونی طرح های ارائه شده در کانال ها و یونیت های داخلی ، می توان آن را در ساختمان هایی با ارتفاع کم سقف کاذب نیز نصب نمود. برای نصب داکت اسپلیت لزومی ندارد که کل ساختمان با سقف کاذب پوشیده شود بلکه در قسمتی از سقف ، با ارتفاع ۲۵ سانتی متر نیز نصب شود.

مشخصات ، معایب و مزایای داکت اسپلیت

۱ . عدم منطقه بندی نمودن فضای داخل

منظور از منطقه بندی نمودن، کنترل دمای اتاق ها و سالن ها به طور مستقل و جداگانه است که چندین اتاق متصل به یک داکت اسپلیت، نمی توانند دمای مستقل و جداگانه داشته باشند و همه آنها هم دما خواهند بود. بنابرین اگر بخواهیم در هر نوع ساختمانی که به کنترل جداگانه و مستقل دما در آن نیاز باشد، از سیستمی استفاده کنیم، به جای داکت اسپلیت، سیستم مینی چیلر و فن کویل و یا استفاده از دستگاه های دیگر توصیه می شود.

۲ . میزان صدای سیستم

با توجه به اینکه یونیت داخلی در سقف کاذب جاسازی شده است و از فن بزرگی در آن برای رساندن هوا به همه اتاق ها و سالن ها استفاده می شود، صدای کارکرد یونیت داخلی به فضای داخل منتقل می گردد.

۳ . حداکثر فضای قابل پوشش برای تهویه

چنانچه از این سیستم در ساختمانی چند طبقه استفاده شود و حجم فضایی که قرار است توسط آن تهویه شود، زیاد باشد، باید همانند اسپلیت از چندین دستگاه و چندین سری لوله کشی بین یونیت های داخلی (داخل ساختمان) و خارجی (خارج از ساختمان) استفاده شود که برای ساختمان های بزرگ و یا چند طبقه، استفاده از آن توصیه نمی شود و به جای آن استفاده از سیستم چیلر و بویلر یا دستگاه های مرکزی دیگر پیشنهاد می شود.

۴ . تامین هوای تازه

در این سیستم هوای تازه مورد نیاز ساختمان با اکسیژن کافی از بیرون (از راه کانال) تامین می شود.

۵ . استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر

انواع داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر (موتور الکتریکی دور متغیر که کمپرسور را به گردش در می آورد) و نوع معمولی (موتور الکتریکی با دور ثابت کار می کند) وجود دارند که نوع اینورتر باعث می شود که داکت اسپلیت همواره با حداکثر توان کار نکرده و تنها متناسب با نیاز درخواستی و با کم و زیاد شدن دور موتور محرک کمپرسور، تهویه مطبوع مورد نظر را تامین می کند و علاوه بر کاهش مصرف برق ، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن دستگاه نیز بسیار کاهش می یابد و عمر آن بالاتر می رود.

با توجه به اینکه در این دستگاه معمولا از کمپرسور اسکرال استفاده می شود، نوع اسکرال نسبت به دیگر کمپرسورها ارزان قیمت تر بوده و به خاطر وجود کمترین تعداد قطعات متحرک ،طول عمر بیشتر و نیز صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد.

۶ . استفاده از کویل آب گرم در زمستان

از معایب عمده این دستگاه ها، قدرت کم گرمایش و مصرف برق بالای آنها در حالت گرمایش است (مانند کولر گازی) که برای جبران آن، یک کویل آبگرم در یونیت داخلی جاسازی می شود که آبگرم آن از طریق موتورخانه مرکزی یا پکیج گازسوز تامین می شود. با این کار سیستم گرمایشی مکمل (بویلر یا پکیج) به کل سیستم افزوده می شود.

۷ . فیلتر نمودن هوا

داکت اسپلیت قابلیت فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو دارد.

محصولات داکت اسپلیت، دستگاه GHP و VRF برندهای معتبر LG ، Hisense و … به طور مستقیم از شرکت ما و تحت ضمانت برند سازنده و با قیمت مناسب به فروش می رسند. همچنین گروه تهویه مطبوع ماخ تولید کننده انواع چیلر ، دستگاه زنت ، هواساز ، مینی چیلر و … متناسب با نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه شرکت ما و با قیمتی مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های داکت اسپلیت و انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

محصولات ما ⇓

داکت اسپلیت LG

داکت اسپلیت Hisense

داکت اسپلیت چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

error: