چرا نباید از داکت اسپلیت به عنوان سیستم سرمایشی و گرمایشی استفاده کنیم؟ امروزه نارضایتی های ناشی از استفاده از این سیستم در اماکنی که پارتیشن های (اتاق های) مجزا از هم دارند و می بایستی که هر پاتیشن به طور جداگانه و مستقل تهویه شود، بسیار افزایش یافته است زیرا در این سیستم همه پارتیشن های متصل به یک یونیت داخلی که با کانال کشی به هم راه پیدا می کنند همزمان و با هم و با یک دمای یکسان سرد یا گرم خواهند شد. در ادامه (در قسمت داکت اسپلیت چیست ؟) ساختار سیستم و سپس معایب آن و راهکارهایی برای استفاده از سیستم های جایگزین (مانند مینی چیلر) آورده شده است.

داکت اسپلیت چیست ؟

در پاسخ به سوال داکت اسپلیت چیست به طور ساده می توان گفت که داکت اسپلیت در واقع همان اسپلیت (کولر گازی) است و با این تفاوت که در کولر گازی ، یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی روکار اجرا می شود ولی یونیت داخلی (یا هواساز) داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شود و سپس با کانال کشی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک ساختمان  متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آنها توزیع می کند.

البته داکت اسپلیت تنها در سیکل سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن متفاوت است. به طوری که در یونیت داخلی آن، کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود، درون کویل ها جریان می یابد و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی شود.

داکت اسپلیت چیست

امروزه انواع داکت اسپلیت های اینورتر (دور متغیر) و معمولی (دور ثابت) و نیز تک فاز و سه فاز به بازار عرضه شده است.

ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت (کولر گازی) بیشتر است و فضاهای بزرگتری را می توان با آن تهویه نمود.

با توجه به گوناگونی طرح های ارائه شده در کانال ها و یونیت های داخلی ، می توان آن را در ساختمان هایی با ارتفاع کم سقف کاذب نیز نصب نمود. برای نصب داکت اسپلیت لزومی ندارد که کل ساختمان با سقف کاذب پوشیده شود بلکه در قسمتی از سقف ، با ارتفاع ۲۵ سانتی متر نیز نصب می شود.

۵ مورد از معایب درد سرساز داکت اسپلیت

۱ . عدم منطقه بندی نمودن فضای داخل

منظور از منطقه بندی نمودن، کنترل دمای اتاق ها و سالن ها به طور مستقل و جداگانه است که چندین اتاق متصل به یک داکت اسپلیت، نمی توانند دمای مستقل و جداگانه داشته باشند و همه آنها هم دما خواهند بود. بنابرین اگر بخواهیم در هر نوع ساختمانی که به کنترل جداگانه و مستقل دما در آن نیاز باشد، از سیستمی استفاده کنیم، به جای داکت اسپلیت، سیستم مینی چیلر و فن کویل و یا استفاده از دستگاه های دیگر توصیه می شود.

برای مثال در یک واحد مسکونی اگر در اتاق کودک به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد (۷۱ درجه فارنهایت) ، در سالن به دمای ۱۹ درجه (۶۶ درجه فارنهایت) و در اتاق یک فرد جوان به دمای ۱۷ درجه (۶۳ درجه فارنهایت) نیاز باشد، دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به شکل مستقل از سایر فن کویل ها تنظیم نمود ولی در داکت اسپلیت اینگونه نیست و چون همه اتاق ها و سالن ها به یک یونیت سقفی و با کانال کشی وصل هستند، همه یک دمای برابر خواهند داشت.

فن کویل و داکت اسپلیت

۲ . مصرف برق بالاتر نسبت به سیستم های دیگر

همانطور که توضیح داده شد در این سیستم کل فضای داخل با هم و به یک میزان تهویه می شود و برای مثال اگر فقط یک فرد در اتاق خود به تهویه نیاز داشته باشد، کل اتاق ها و سالن های دیگر متصل به آن سیستم تهویه خواهند شد و این طبیعی است که انرژی زیادی به هدر رفته و مصرف برق سیستم افزایش می یابد. بنابرین هزینه های جاری استفاده از این سیستم درد سرساز خواهد شد.

۳ . میزان صدای سیستم

با توجه به اینکه یونیت داخلی در سقف کاذب جاسازی شده است و از فن بزرگی در آن برای رساندن هوا به همه اتاق ها و سالن ها استفاده می شود و از طرفی هوا از کانال های متعدد عبور می کند، صدای کارکرد فن یونیت داخلی به فضای داخل منتقل می گردد. بسیاری از خریداران این سیستم پس از نصب و شروع کارکرد دستگاه نسبت به صدای آزار دهنده آن شاکی هستند. در ضمن به مرور زمان و پس از گذشت چند ماه تا چند سال از عمر کارکرد تجهیزات، صدای فن بیشتر شده و برای اماکنی مانند منازل مسکونی بسیار آزار دهنده خواهد شد.

۴ . حداکثر فضای قابل پوشش برای تهویه

چنانچه از این سیستم در ساختمانی چند طبقه استفاده شود و حجم فضایی که قرار است توسط آن تهویه شود، زیاد باشد، باید همانند اسپلیت از چندین دستگاه و چندین سری لوله کشی بین یونیت های داخلی (داخل ساختمان) و خارجی (خارج از ساختمان) استفاده شود. در ضمن چون بین یونیت خارجی و داخلی لوله کشی از نوع مسی است و گاز فریون (مبرد) بین یونیت ها در جریان است، نمی توان یونیت خارج از ساختمان را نسبت به یونیت داخل ساختمان از یک متراژ مشخص دورتر نصب نمود زیرا گاز مبرد در لوله های طویل دچار افت فشار زیاد شده و راندمان سیستم کم می شود و به همین علت معمولا یونیت خارج از ساختمان را (همانند کولر گازی) در تراس نصب می کنند.

این در حالی است که در سیستم های مرکزی دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل یا چیلر و فن کویل گاز مبرد به یونیت های داخل ساختمان ارسال نمی شود بلکه این آب سرد و گرم است که توسط چیلر یا مینی چیلر (تولید کننده آب سرد) و پکیج یا بویلر (تولید کننده آب گرم) و پمپ به فن کویل هی درون ساختمان پمپاژ می شود و محدودیتی در حداکثر طول لوله کشی آن وجود ندارد و می توان به راحتی آن را بر روی بام و یا فضایی دورتر از ساختمان نصب نمود.

۵ . استفاده از کویل آب گرم در زمستان

از معایب عمده این دستگاه ها، قدرت کم گرمایش و مصرف برق بالای آنها در حالت گرمایش است (مانند کولر گازی) که برای جبران آن، یک کویل آبگرم در یونیت داخلی جاسازی می شود که آبگرم آن از طریق موتورخانه مرکزی یا پکیج گازسوز تامین می شود. بنابرین سیستم گرمایشی مکمل (بویلر یا پکیج) به همراه یک کویل آبگرم به سیستم افزوده می شود. این در حالی است که در سیستمی مانند فن کویل به کویل آبگرم جداگانه نیازی نیست زیرا در کویل آن در روزهای گرم سال آب سرد و در روزهای سرد سال آب گرم جاری می شود.

مشخصات و مزایای داکت اسپلیت

۱ . قیمت اولیه پایین

اولین و مهمترین دلیل برای استفاده از این سیستم، قیمت اولیه کمتر آن (حدود ۳۰ درصد) نسبت به سایر سیستم ها مانند مینی چیلر و فن کویل است. همین مورد باعث می شود که خریدار از معایب آن چشم پوشی کند.

۲ . تامین هوای تازه

در این سیستم هوای تازه مورد نیاز ساختمان با اکسیژن کافی از بیرون (از راه کانال) تامین می شود.

۳ . استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر

انواع داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر (موتور الکتریکی دور متغیر که کمپرسور را به گردش در می آورد) و نوع معمولی (موتور الکتریکی با دور ثابت کار می کند) وجود دارند که نوع اینورتر باعث می شود که داکت اسپلیت همواره با حداکثر توان کار نکرده و تنها متناسب با نیاز درخواستی و با کم و زیاد شدن دور موتور محرک کمپرسور، تهویه مطبوع مورد نظر را تامین می کند و علاوه بر کاهش مصرف برق ، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن دستگاه نیز بسیار کاهش می یابد و عمر آن بالاتر می رود.

با توجه به اینکه در این دستگاه معمولا از کمپرسور اسکرال استفاده می شود، نوع اسکرال نسبت به دیگر کمپرسورها ارزان قیمت تر بوده و به خاطر وجود کمترین تعداد قطعات متحرک ،طول عمر بیشتر و نیز صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد. در ضمن در سیستم های دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل نیز از کمپرسور نوع اسکرال و تکنولوژی اینورتر استفاده می شود.

۴ . فیلتر نمودن هوا

داکت اسپلیت قابلیت فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو دارد.

سیستم جایگزین مناسب

به طور کلی استفاده از داکت اسپلیت فقط برای اماکن با فضای یکپارچه (برای مثال یه فروشگاه، سالن بزرگ یا یک واحد تجاری) که قرار است کل فضا با هم تهویه شود توصیه می شود و استفاده از آن برای اماکن حساسی مانند منازل مسکونی به خاطر معایب ذکر شده توصیه نمی گردد. برای منازل مسکونی و اماکن مشابه آن (مانند هتل و …) استفاده از سیستم فن کویل به همراه مینی چیلر یا چیلر توصیه می گردد زیرا در این سیستم هر فن کویل را می توان جداگانه از نظر دمای کارکرد تنظیم کرد. در هر اتاق و سالن از یک فن کویل استفاده می شود که در تابستان آب سرد و در زمستان آب گرم در آن جاری می شود و این سیستم به همراه یک پکیج یا بویلر به یک سیستم کامل سرمایشی و گرمایشی مستقل تبدیل می شود.

در سیستم مینی چیلر و فن کویل ها در صورت عدم نیاز به استفاده از یک یا چند فن کویل، می توان آنها را خاموش و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود. همچنین در این سیستم به علت کوچک بودن سایز فن به کار رفته در فن کویل های هر اتاق، صدای کارکرد آن در کمترین حد ممکن خواهد بود. مینی چیلر در بیرون از ساختمان (در فضای آزاد برای مثال بر روی بام ، تراس یا حیاط) نصب و با لوله کشی ساده آب به فن کویل ها متصل می گردد و در حداکثر فاصله بین آن و فن کویل ها محدودیتی وجود ندارد. در تصویر زیر نمونه ای از دستگاه مینی چیلر که به انواع مختلفی از فن کویل ها متصل شده است را مشاهده می کنید.

مینی چیلر ساختمانی

محصولات داکت اسپلیت، دستگاه GHP و VRF برندهای معتبر LG ، Hisense و … به طور مستقیم از شرکت ما و تحت ضمانت برند سازنده و با قیمت مناسب به فروش می رسند. همچنین گروه تهویه مطبوع ماخ تولید کننده انواع چیلر ، دستگاه زنت ، هواساز ، مینی چیلر و … متناسب با نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه شرکت ما و با قیمتی مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های داکت اسپلیت و انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

تفاوت مینی چیلر و داکت اسپلیت

مقایسه چیلر و داکت اسپلیت

محصولات ما ⇓

مینی چیلر آپارتمانی

داکت اسپلیت LG

داکت اسپلیت Hisense

داکت اسپلیت چیست ؟

2 دیدگاه در “داکت اسپلیت چیست ؟

 • مهر ۱۷, ۱۳۹۷ در۱:۱۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  البته یه یکی از معایب اصلی سیستم های مرکزی در مقایسه با داکت اسپلیت توجه نکرده اید و آن اینکه در ساختمانهای بزرگ که برخی واحدها شمالی و برخی جنوبی هستند در اوائل فصول بهار و پائیز نیاز واحدها به گرما و یا سرما متفاوت است برای مثال در حالیکه برخی واحدها لازم است در شب از سیستم گرمایش استقاده کنند واحدهای جنوبی در روز نیاز به خنک کننده دارند. استفاده توام از این دو حالت در این سیستم های مرکزی امکان پذیر نیست و مدیریت ساختمان باید تصمیم بگیرد کی مد کاری را عوض کند. ضمنا در مورد صدا در داکت اسپلیت های اینورتری به هیچ وجه صدای آزار دخنده ای ندارد من خود از داکت اسپلین اینورتری ال جی استفاده می کنم و با استفاده از تنظیمات آن توانسته ام کمترین سرعت را بقدری پائین بیاورم که هیچ صدایی شنیده نمی شود. البته احتمالا چون شما قصدتان فروش سیستم خودتان هست این نظر من را نمایش نخواهید داد.

  پاسخ
  • مهر ۱۷, ۱۳۹۷ در۸:۰۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود.
   بله در صورتی که از فن کویل های دو لوله ای در ساختمان استفاده بشه چنین ایرادی در سیستم های مرکزی میتونه وجود داشته باشه. ولی اگه از فن کویل های چهار لوله ای استفاده کنیم، دو تا از لوله ها برای آب سرد چیلر هستش و دو تا از لوله ها هم برای بویلر موتورخونه. در این صورت اون واحدهایی که به سرمایش نیاز داشته باشن، درون فن کویل هاشون آب سرد جاری میشه و اون واحدهایی هم که به گرمایش نیاز داشته باشن، درون فن کویل هاشون آبگرم جاری میشه. در ضمن اگه بخواهیم مدیریت سرمایش و گرمایش هر واحد به طور جداگانه باشه، بهتره به جای داکت اسپلیت از مینی چیلر (سرمایش) و پکیج (گرمایش) متصل به فن کویل ها استفاده کرد. در ضمن ما در سبد محصولاتمون علاوه بر سیستم های مرکزی، داکت اسپلیت هم داریم ولی اونو به مشتریان پیشنهاد نمیدیم مگر اینکه خودشون اصرار کنن. چون به معایبش به خوبی آگاهیم. اگه از اکثر کسانی که از داکت اسپلیت استفاده میکنن سوال بپرسین، قطعا از صدای اون شکایت دارن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: