فن کویل چیست؟

فن کویل چیست؟ فن کویل یک دستگاه ساده است که از یک مبدل حرارتی (کویل) سرمایشی/گرمایشی و یک فن تشکیل شده است. آب گرم یا سرد درون کویل ها جریان داشته و فن با وزیدن هوا از لابلای کویل ها، هوای گرم یا سرد را به فضای داخل ساختمان ارسال می کند. در برخی دستگاه ها به جای آب سرد یا گرم، سیال مبرد در کویل آن جاری می شود.

جریان آب گرم و سرد یا مبرد درون کویل ها، توسط دستگاه هایی مانند سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF ، داکت اسپلیت ، سیستم تهویه GHP ، چیلر ، بویلر و … تامین می شود.

فن کویل قسمتی از سیستم تهویه مطبوع مرکزی است که در تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری و صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

فن کویل چیست؟

گاهی یونیت فن کویل به صورت داکت (کانالی) استفاده شده که به آن داکت فن کویل یا فن کویل کانالی گفته می شود و دما را در فضایی که نصب می شود کنترل می کند و یا اینکه به چندین قسمت به طور همزمان هوای گرم یا سرد ارسال می کند.

فن کویل توسط یک کلید On/Off دستی یا ترموستاتی کنترل می شود که به واسطه آن یا دور فن تغییر می کند و یا اینکه جریان آب ورودی به آن توسط یک دریچه باز و بست می شود. در ساختمان های مجهز به BMS ، کنترل فن کویل توسط یک کنترلر دیجیتال که به شبکه BMS متصل می شود، انجام می گردد.

به خاطر سادگی و انعطاف پذیری نصب این سیستم نسبت به سیستم هایی مانند هواساز ، استفاده از آن صرفه اقتصادی بیشتری دارد. زیرا به کانال کشی های متعدد (به جز نوع کانالی) در آنها نیازی نیست و با لوله کشی مستقیما به دستگاه های تولید کننده آب سرد، آبگرم و مبرد متصل می شوند.

با اندازه گیری دمای هوای ورودی و خروجی فن کویل و نیز حجم هوای ورودی عبوری از آن می توان توان حرارتی یا برودتی خروجی از آن را محاسبه نمود.

فن کویل ها در انواع گوناگون سقفی ، دیواری ، زمینی و … موجود هستند.

توکار یا روکار بودن فن کویل

یک واحد فن کویل را می توان به صورت توکار (مخفی) و یا روکار (در معرض دید) طراحی و نصب کرد. نوع روکار می تواند از نوع دیواری، ایستاده و یا سقفی باشد که به یک محفظه مناسب جهت حفاظت آن نیاز است. واحد فن کویل در این محفظه بسته و مشبک جاسازی شده است.

نوع توکار که معمولا به صورت سقفی و کانال کشی شده انجام می شود مزایای بیشتری دارد. تعداد صفحات مشبک (دریچه) بیشتری را می توان در قسمت های مختلف سقف جاسازی کرد.

فن کویل سقفی کانال کشی شده

فن کویل دو لوله ای یا چهار لوله ای

فن کویل ها به دو نوع کلی دو لوله ای و چهار لوله ای تقسیم بندی می شوند. در نوع دو لوله ای، یک لوله جهت تامین و یک لوله جهت بازگشت آب سرد یا گرم است.(متناسب با زمان سال ، تابستان یا زمستان – دو فصلی)

در نوع چهار لوله ای، دو لوله جهت تامین و دو لوله جهت بازگشت تعبیه شده است که یکی از لوله های ورودی می تواند حاوی آب گرم و یکی هم حاوی آب سرد باشد که آن را به سیستمی چهار فصلی تبدیل می کند. از دیگر مزیت های چهار لوله ای این است که امکان دارد در قسمت های مختلفی از یک ساختمان، به دلایل مختلفی برخی به گرما و برخی به سرما نیاز داشته باشند و متناسب با آن آب گرم یا سرد وارد سیستم می شود. نوع چهار لوله ای کاربرد بیشتری دارد.

طراحی فن کویل در دو حالت کلی حالت دمنده و حالت مکنده انجام می شود. در حالت دمنده، فن دستگاه هوا را با وزیدن در بین کویل و در نوع مکنده، با مکش هوا از بین کویل، گرم یا سرد می کند. نوع مکنده حرارت بیشتری را می تواند عبور دهد ولی اندکی نسبت به نوع دمنده گران قیمت تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع فن کویل ها ، چیلرها ، هواساز ، دستگاه زنت ، ایرواشر ، دستگاه GHP ، داکت اسپلیت ، VRF و سایر سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐

انواع فن کویل

هواساز چیست ؟

دستگاه زنت چیست؟

فن کویل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: