سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

سیستم گرمایش و سرمایش GHP نوعی سیستم تهویه مطبوع مرکزی است که بر پایه سیکل تبرید کار می کند و قوای محرکه کمپرسورهای آن، یک موتور احتراق داخلی گازسوز است که با گاز طبیعی (گاز شهری) کار می کند.

اجزای اصلی سیستم گرمایش و سرمایش GHP :

یونیت بیرونی یا Outdoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده است. اجزای اصلی متعددی مانند موتور احتراقی ، کندانسور ، فن کندانسور ، سیستم احیای حرارت اتلافی موتور و … درون یونیت بیرونی که معمولا در فضاهایی چون پشت بام نصب می شوند، جاسازی شده است.

سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

یونیت داخلی یا Indoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده، در انواع مختلفی مانند داکتی ، سقفی ، دیواری و ..‌. ساخته می شود و درون ساختمان نصب می گردد تا با تبادل حرارت با هوای داخل ساختمان توسط اواپراتور (کویل حاوی مبرد یا همان گاز فریون)، عمل گرمایش و سرمایش هوا را انجام دهد. به یونیت های داخلی، فن کویل نیز گفته می شود.

در این تصویر انواع مختلفی از یونیت های داخلی نشان داده شده که با توجه به نوع مکان و نیازها چند مورد از آنها می تواند انتخاب و نصب شود.

یونیت داخلی یا Indoor unit

لوله کشی سیال مبرد یا refrigerant piping که وظیفه انتقال سیال مبرد بین یونیت بیرونی و یونیت داخلی را بر عهده دارد و طراحی و نیز عایق کاری آن توسط مهندسان متخصص این کار انجام می شود.

لوله کشی سیال مبرد یا refrigerant piping

سیستم گرمایش و سرمایش ghp ، در یک واحد کاملا یکپارچه عمل می کند و در واقع تنها تفاوت سیکل گرمایش و سرمایش ghp در این است که یک شیر چهار طرفه مخصوص way valve 4 ، مسیر ورود و خروج مبرد به کندانسور و اواپراتور را برعکس کرده و در فصل سرد کویل های موجود در یونیت بیرونی نقش اواپراتور و در فصل گرم نقش کندانسور را ایفا می کنند.

سیکل گرمایشی ghp – heating mode :

در فصل سرد که نیاز است ghp در سیکل گرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی (معمولا موتور ۳ سیلندر گازسوز) به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گازی شکل دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت داخلی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور و فن به هوای داخل ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از طریق سیستم لوله کشی به یونیت بیرونی منتقل شده و از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد.

در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و وارد اواپراتور می شود. مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط شروع به تبخیر شدن می کند و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور و تبادل حرارت (با هوایی که توسط فن های یونیت بیرونی از روی کویل های اواپراتور دمیده می شود) با آن، به شکل گازی تغییر فاز داده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل گرمادهی انجام شود.

سیکل گرمایشی ghp

سیکل سرمایشی ghp – cooling mode :

در فصل گرم که نیاز است ghp در سیکل سرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گاز دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت خارجی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور به هوای آزاد بیرون ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد. در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و از طریق سیستم لوله کشی به یونیت داخلی و اواپراتور جاسازی شده در آن منتقل می شود.

مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط داخل ساختمان و با گرفتن حرارت از محیط شروع به تبخیر شدن می کند (گرفتن حرارت محیط داخل موجب خنک شدن هوای محیط می شود) و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور موجود در یونیت داخلی و تبادل حرارت با آن، به شکل گازی تبدیل شده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل خنک کاری انجام شود.

سیکل سرمایشی ghp

ghp چیست؟ و نتیجه گیری آن :

شاید برای افرادی که هیچ آشنایی با ghp ندارند، پاسخ دادن به سوال ghp چیست و درک آن کمی دشوار باشد، ولی با دقت به تصاویر قابل فهم بالا و خواندن چندین باره متن می توان دقیقا نحوه کار آن را درک کرد.

برای درک بیشتر موضوع می توانید صفحات زیر را مطالعه نمایید تا با مزایا و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

سیستم GHP

هیت پمپ یا پمپ حرارتی گازسوز Sanyo ghp

سیستم سرمایشی و گرمایشی ghp

سیستم های GHP و VRF برندهای معتبر LG ، Panasonic و … به طور مستقیم از شرکت ما و با گارانتی برند سازنده آن و با قیمت مناسب به فروش می رسد. همچنین انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند انواع چیلر، مینی چیلر، هواساز، اکونوپک، ایرواشر و … نیز مطابق با استانداردهای روز در شرکت ما تولید و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شانزده =

error: