مینی چیلر چیست ؟

مینی چیلر یک دستگاه سرد کننده آب است که پس از سرد کردن، آب سرد را با پمپ جهت مصارف سرمایشی پمپاژ می کند. اگر این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد، آب سرد با پمپ به فن کویل ها یا هواسازهای درون ساختمان پمپاژ می شود و در آنجا عمل سرمایش هوا را انجام می دهد و اگر این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود، آب سرد وارد یک مبدل حرارتی یا دستگاه صنعتی مورد نظر شده و دمای آن را کاهش می دهد.  پرکاربردترین نوع این سیستم، مینی چیلر تراکمی هوا خنک است. منظور از هوا خنک این است که کندانسور دستگاه (که در شکل زیر با کادر زرد نشان داده شده) از لوله های مسی فین دار ساخته می شود که توسط فن خنک می شود و بر خلاف انواع دیگر آن، هیچ گونه مصرف آب ندارد. یعنی برای خنک کردن کندانسور به برج خنک کننده و متعلقات آن نیازی نیست.

مینی چیلر

مینی چیلر تراکمی دقیقا مشابه چیلر تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی (کمپرسور ، اواپراتور ، کندانسور ، شیر انبساط و مبرد) کار می کند و در مداری بسته عمل سرد سازی آب انجام می شود.

کاربردها :

۱ . کاربرد مینی چیلر در تهویه ساختمان

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، در هر قسمت از ساختمان مورد نظر یک یا چند فن کویل به شکل های مختلف سقفی ، زمینی و دیواری نصب شده و سیستم مینی چیلر با سرد کردن آب و پمپاژ آن به فن کویل ها ، عمل سرمایش هوا را انجام می دهد. برای گرمایش هم کافی است که به جای آب سرد ، آبگرم یک پکیج دیواری یا زمینی گازسوز و یا یک بویلر موتورخانه به فن کویل ها پمپاژ شود.

نمونه ای از مینی چیلر ساختمانی متصل شده به فن کویل های درون ساختمان با لوله آب سرد :

مینی چیلر ساختمانی

مطالعه بیشتر ⇐ انواع فن کویل

۲ . کاربرد مینی چیلر در صنعت

از این دستگاه علاوه بر ساختمان در صنعت به عنوان مهمترین دستگاه خنک کننده استفاده می شود. برای مثال همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، آب سرد خروجی از دستگاه مینی چیلر به لوله ورودی یک مبدل شل اند تیوب متصل شده و پس از به گردش درآمدن در مبدل و جذب حرارت اضافی اسید سولفوریک داغ به سیستم مینی چیلر باز می گردد تا مجددا سرد شده و دوباره به سمت مبدل پمپاژ گردد.

نمونه ای از مینی چیلر صنعتی جهت کاهش دمای اسید سولفوریک در یک مبدل حرارتی پوسته و لوله ای :

چیلر صنعتی و مبدل حرارتی

اصلی ترین قطعات و تجهیزات به کار رفته در سیستم مینی چیلر تراکمی هوا خنک عبارتند از :

۱ . کمپرسور

کمپرسور مینی چیلر ها معمولا از نوع اسکرال و در شرایط خاص (منطقه گرم و مرطوب یا همان حاره ای) از نوع پیستونی است. اسکرال ها ساده ترین ساختار را در بین انواع کمپرسورها دارند و کم استهلاک ترین نوع نیز محسوب می شوند که باعث افزایش طول عمر سیستم می گردند. ما در مینی چیلر های شرکت خود از کمپرسورهای نوع اسکرال شرکت کوپلند (Copeland) یا دانفوس (Danfoss) استفاده می کنیم. هر چه ظرفیت دستگاه افزایش یابد به جای استفاده از ۱ کمپرسور و در نتیجه ۱ مدار تبرید از ۲ کمپرسور و ۲ مدار تبرید استفاده می شود. مزیتی که نوع ۲ مداره ایجاد می کند این است که علاوه بر کاهش مصرف برق (به علت اینکه با توجه به نیاز مصرف کننده ، کمپرسورها یکی یکی و به صورت مرحله ای شروع به کار می کنند) در صورت بروز خرابی در یکی از کمپرسورها یا مدارها ، دستگاه با ۵۰ درصد توان به کار خود ادامه داده تا در زمان مناسب ، ایراد مدار دیگر برطرف شود که همین امر ضریب اطمینان سیستم را نیز افزایش می دهد.

کمپرسور مینی چیلر

۲ . کندانسور

همانطور که توضیح داده شد، کندانسور در واقع نوعی مبدل حرارتی است که می تواند از نوع هوا خنک (خنک شونده توسط فن) و آب خنک (خنک شونده توسط آب) باشد و وظیفه آن در این دستگاه این است که گرمای بیش از حد مبرد (گاز R134 یا R22 و …) را بگیرد تا سیکل کاری دستگاه ادامه یابد. نوع هوا خنک از کویل مسی با فین های آلومینیومی ساخته می شود که در بالای آن یک یا چند فن برای دمیدن هوا از میان کویل نصب می شود. کندانسور آب خنک در واقع از نوع پوسته و لوله (شل اند تیوب Shell and Tube) است که برای خنک کاری به برج خنک کننده نیاز دارد و ما استفاده از نوع آب خنک را به علت مصرف آب، هزینه نگهداری بالا و مشکلات بهداشتی پیشنهاد نمی کنیم. در واقع نوع آب خنک در ظرفیت های کم (زیر ۵۰ تن تبرید) اصلا توصیه نمی شود. کندانسورهای مورد استفاده در مینی چیلرهای ما در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و از موتور فن های زیلابگ ، EBM یا دمنده (بنا به سفارش مشتری) در آن استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع کدانسور می توانید متن کندانسور را مطالعه کنید.

۳ . اواپراتور

اواپراتور معمولا از نوع شل اند تیوب (با پوسته فولادی و لوله های مسی) و در برخی کاربردهای خاص از نوع صفحه ای یا همان پلیتی است که وظیفه آن کاهش دمای آب (تا حد مورد نیاز) است. اواپراتور یک لوله ورود و یک لوله خروج برای مبرد و نیز یک لوله ورود و یک لوله خروج برای آب یا هر سیالی که قرار است سرد شود، دارد. پوسته خارجی اواپراتور با فوم مخصوص عایق کاری می شود تا اولا راندمان آن با کاهش اتلافات، افزایش یابد و دوما از شکل گیری قطرات آب (ناشی از تقطیر بخار آب موجود در هوا بر سطح سرد) جلوگیری گردد.

اواپراتور مینی چیلر

۴ . تابلو برق

برای کنترل کارکرد دستگاه مینی چیلر از یک تابلو برق که تمام تجهیزات کنترل کننده برقی بر روی آن نصب می شود، استفاده می گردد. در برخی کاربردهای خاص از سیستم PLC جهت کنترل کارکرد دستگاه استفاده می شود.

۵ . تجهیزات جانبی

تجهیزات دیگری از جمله شیر انبساط مکانیکی یا الکترونیکی ، پمپ آب ، مخزن عایق کاری شده با اتصالات (پر کننده و تخلیه) ، سایت گلاس ، شیر سرویس ، شیرهای برقی ، انواع گیج های نمایش دهنده فشار کاری سیستم ، سیستم محافظ ضد یخ ، محافظ ولتاژ ، محافظ جریان آب و … که در محصولات شرکت ما ( مینی چیلر ایرانی ) از قطعات الکتریکی هیوندای کره ، زیمنس یا اشنایدر و از اجزای سیکل تبرید دانفوس ، کستل یا ALCO استفاده می شود.

قطعات الکتریکی و اجزای سیکل تبرید مینی چیلر

۶ . مبرد

مبرد می تواند از هر نوعی (برای مثال R22 , R134a , R407 و …) با توجه به نیاز یا درخواست مشتری باشد.

تولید و فروش مینی چیلر ایرانی با کیفیت

مینی چیلرهای شرکت ما به صورت سفارشی برای هر مشتری و معمولا در ظرفیت های ۲ تن تبرید (۷ کیلووات) تا ۲۰ تن تبرید (۷۰ کیلووات) طراحی و تولید می شود. در ظرفیت های بالاتر یا از چند مینی چیلر و یا یک چیلر (با ظرفیت ۲۰ تا ۱۰۰۰ تن تبرید) استفاده می شود. تمامی قطعات مورد استفاده در مینی چیلرهای ساخت شرکت ما (به جز کندانسور ، اواپراتور و بدنه که با دستگاه های اتوماتیک در شرکت ما تولید می شود) از برندهای معتبر جهانی ذکر شده (دانفوس ، هیوندای ، اشنایدر ، کستل و …) تامین گردیده و در محل کارخانه شرکت ما با کیفیت بالا مونتاژ و با نام مینی چیلر و چیلر ایرانی و با قیمت مناسب به فروش می رسد.

مطالعه بیشتر ⇐ قیمت مینی چیلر

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع مینی چیلر و چیلر تراکمی ، انواع هواساز ، روف تاپ پکیج ، زنت ، اکونوپک و … در ظرفیت های مختلف در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مینی چیلرها و انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

هواساز چیست ؟

روف تاپ پکیج

اکونوپک

دستگاه زنت

مینی چیلرهای آپارتمانی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
مینی چیلر چیست ؟
اشتراک گذاری :

5 دیدگاه در “مینی چیلر چیست ؟

 • اکتبر 19, 2017 در11:18 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام صرافیانم از اباده فارس من یک مجتمع دارم که طبقه پایین ۷۰۰متز و طبقه دوم ۶۰۰متره چه نوع مینی چیلری مناسب محل می باشه و قیمت ان و اجرا نصب لن

  پاسخ
  • اکتبر 21, 2017 در11:10 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود بر شما
   لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا جزئیات مینی چیلر ، قیمت و نصب آن خدمت شما توضیح داده شود.

   پاسخ
 • اکتبر 5, 2018 در5:38 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  ويلايي در حدود ٤٠٠ متر در دوطبقه كنار دريا در حال ساخت دارم
  جهت گرمايش و سرمايش آيا ميتوان از اين سيستم استفاده كرد
  قبلا از اطلاعات و مشاوره شما سپاسگزارم
  نجاتيان

  پاسخ
  • اکتبر 9, 2018 در7:23 ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود بر شما.
   بله مناسب ترین سیستم برای این متراژ مینی چیلر به همراه فن کویل ها (جهت سرمایش) و یک پکیج گازسوز زمینی به همراه همان فن کویل ها (جهت گرمایش) است. با توجه به اینکه ویلای شما در منطقه با آب و هوای با رطوبت بالا قرار دارد، رطوبت اضافی هوا در فصل گرم، توسط کویل سرد فن کویل ها گرفته می شود و هوای خنک با رطوبت کاهش یافته در ساختمان توزیع می شود. به سیستم‌ گرمایش از کف یا رادیاتور و … هم نیازی نیست. چون فن کویل های متصل به پکیج و مینی چیلر هم عمل گرمایش را انجام می دهند و هم سرمایش.

   پاسخ
 • اکتبر 26, 2018 در9:15 ب.ظ
  پیوند یکتا

  با تشکر از سایت عالی و مطالب کامل و جامع شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 14 =