یونیت هیتر چیست ؟

یونیت هیتر بیشتر برای گرمایش (و در برخی مواقع سرمایش) کارگاه ها ، فضاهای بزرگ و سوله های ورزشی و صنعتی مناسب است و تشکیل شده از لوله های پره داری (کویل) که به صورت مارپیچ در یک جعبه فلزی در چند ردیف قرار گرفته اند و یک فن که در پشت لوله های کویل جاسازی شده است. آب گرم یا بخار داغ و در برخی کاربردها آب سرد درون لوله های کویل جریان یافته و سطح لوله ها و پره های روی آن به شدت گرم یا سرد می شود. فن هوا را با سرعت مناسب از روی لوله ها عبور داده و دمای هوا را افزایش یا کاهش می دهد. فن می تواند از نوع محوری یا سانتریفیوژ باشد. در قسمت خروجی هوا از یونیت هیتر ، تعدادی تیغه به منظور جهت دادن به هوا وجود دارد که با دست یا به صورت اتوماتیک قابل تنظیم هستند.

آبگرم یا بخار با درجه حرارت بالا ، خارج از فضای داخل ساختمان و در یک دستگاه جداگانه مانند پکیج دیواری گازسوز ، سیستم های حرارت مرکزی موتورخانه (بویلر) و … و همچنین آب سرد در دستگاهی مانند چیلر یا مینی چیلر ایجاد و توسط لوله کشی و پمپ به یونیت هیتر منتقل می شوند.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

در شکل زیر نمونه ای از یونیت هیترهای نصب شده در یک سوله صنعتی نشان داده شده که همگی با لوله کشی آبگرم به بویلر موتورخانه متصل شده اند.

سیستم گرمایش سوله های صنعتی

انواع یونیت هیتر از نظر محل نصب عبارتند از :

۱ . سقفی

۲ . دیواری

۳ . زمینی

در نوع سقفی و دیواری، هوای خروجی از آن می تواند به صورت افقی یا عمودی باشد.

این دستگاه ها در انواع دیگری (از نظر نوع فن ، جهت جریان هوای جاری در آن و …) نیز دسته بندی می شوند که در متن انواع یونیت هیتر توضیح داده شده است.

یونیت هیتر گرمایشی و سرمایشی

مزایای یونیت هیتر برای فضاهای بزرگ عبارتند از :

۱ . سرعت بالا در گرم کردن محل و در نتیجه مدت زمان کمتر برای پیش راه اندازی به خاطر وجود خاصیت قدرت پرتاب باد بالا در فن

۲ . امکان استفاده از آبگرم یا بخار داغ که معمولا در اماکن صنعتی ، ورزشی و نمایشگاهی وجود دارد.

۳ . توزیع مناسب هوای گرم به مناطق دلخواه با نصب چند دستگاه در قسمت های مختلف

معایب دستگاه یونیت هیتر برای فضاهای بزرگ عبارتند از :

۱ . چون این دستگاه ها به صورت چند تایی و در نقاط مختلف درون سوله یا سالنی بزرگ نصب می شوند و به هوای آزاد راه ندارند ، نمی توان هوای تازه وارد سوله یا سالن مورد نظر کرد و تنها هوای داخل پس از گرم یا سرد شدن به چرخش در می آید. برای تامین هوای تازه همزمان با افزایش یا کاهش دما ، مناسب ترین دستگاه ، هواساز است.

۲ . بر روی این دستگاه ها نمی توان انواع فیلترهای مورد نیاز را با توجه به نوع و میزان آلایندگی های محلی نصب نمود. در اماکنی که علاوه بر سرمایش و گرمایش به فیلتراسیون هوا نیز نیاز باشد ، مناسب ترین دستگاه ، هواساز است.

۳ . چنانچه بخواهیم عمل تنظیم رطوبت هوا نیز در ساختمان مورد نظر صورت پذیرد با دستگاه یونیت هیتر نمی توان مقدار رطوبت هوا را تنظیم نمود و در چنین شرایطی برای تنظیم دقیق رطوبت هوا (و یا کاهش آن) مناسب ترین دستگاه ، هواساز است.

مطالعه بیشتر ⇐ هواساز چیست ؟

یونیت هیتر

تولید و فروش یونیت هیتر

انواع یونیت هیترها و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از جمله انواع هواساز ، چیلر ، دستگاه زنت ، ایرواشر ، اکونوپک و … متناسب با نیازهای هر پروژه و درخواست های مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره یونیت هیترها و سایر دستگاه ها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت یونیت هیتر

فروش یونیت هیتر بخار و آبگرم

فن کویل

یونیت هیتر چیست ؟
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

error: