زنت چیست؟ مزایا و معایب دستگاه زنت کدام اند؟

دستگاه زنت یا دستگاه تهویه مطبوع تبخیری دو فصلی عبارت است از یک کولر آبی تک فصلی که به آن یک کویل آب گرم زمستانی اضافه شده است. قسمت تهویه تابستانی این دستگاه کاملا همانند کولر آبی بوده و کارکرد قسمت تهویه زمستانی آن مشابه دستگاه هواساز در زمستان است. یعنی با کارکردن فن سانتریفیوژ ، هوا با فشار از روی کویل های آب گرم عبور کرده و حرارت کویل را به خود می گیرد و از طریق کانال وارد ساختمان می شود. در ضمن این عمل، می توان از آب موجود در تشتک که بر روی پوشال دریچه ها پمپاژ می شود، رطوبت به هوا اضافه نمود. اضافه کردن رطوبت در عملکرد زمستانی این دستگاه به صورت کنترل شده و دلخواه می باشد.

زنت می تواند دارای کانال برگشت هوا باشد و یا تماما از هوای تازه استفاده کند. در ضمن با نصب انواع فیلترها در آن می توان هوا را از آلودگی ها و ذرات معلق فیلتر نمود.

آبگرم مورد نیاز کارکرد زمستانی دستگاه زنت می تواند از طریق یک دیگ آبگرم و یا پکیج حرارت مرکزی (پکیج گازسوز) و یا … تامین گردد.

نمونه ای از دستگاه زنت ساخته شده در شرکت ما :

دستگاه زنت

قسمت های اصلی دستگاه زنت :

۱ . کویل آب گرم یا مبدل حرارتی

۲ . سیستم خنک کننده تبخیری مشابه کولر آبی

۳ . سیستم فیلتراسیون (متناسب با نیاز)

۴ . سیستم رطوبت زن در زمستان (در صورت نیاز یا درخواست مشتری)

از لحاظ شکل ظاهری و نوع ساختار، دستگاه زنت در سه نوع افقی ، عمودی یا ایستاده و سقفی تولید می شود.

مزایای دستگاه زنت :

۱ . ارزان تر بودن از سایر سیستم های تهویه مطبوع

۲ . قابلیت استفاده بصورت دو فصلی (سرمایش و گرمایش)

۳ . نصب و راه اندازی آسان و کم هزینه

۴ . مصرف برق اندک

۵ . حذف سیستم رادیاتور و سیستم لوله کشی در ساختمان

۶ . کاهش مدت زمان گرم شدن فضای مورد نظر نسبت به رادیاتور در حالت گرمایشی

۷ . قابلیت رطوبت زنی به هوا در زمستان

۸ . جریان ملایم و گردش مناسب هوا در درون ساختمان

معایب دستگاه زنت :

از جمله معایب دستگاه زنت این است که استفاده از آن در مناطق با آب و هوای مرطوب مانند شهرهای ساحلی شمال و جنوب کشور مناسب نیست زیرا وقتی در حالت سرمایشی کار می کند، به علت تبخیر بخشی از آب در اثر تماس با هوا، باعث افزایش رطوبت هوا می شود. ولی این دستگاه برای مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک بسیار مناسب است و با شرایط آب و هوایی اکثر نقاط ایران سازگار است.

محل نصب دستگاه زنت :

محل نصب آن می تواند داخل یک اتاقک مخصوص، بالکن، گوشه ای از آپارتمان، پشت بام، موتورخانه، زیر سقف طبقات و در داخل سقف کاذب باشد که بسته به نقشه ساختمان و فضای موجود، بهترین مکان برای استقرار دستگاه انتخاب می شود.

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند دستگاه زنت، ایرواشر، چیلر تراکمی، هواساز، اکونوپک، روفتاپ پکیج و … مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید و متناسب با نیازهای هر ساختمان در شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و استعلام قیمت زنت و سایر سیستم های تهویه مطبوع و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇐ فن کویل چیست؟

مطالعه بیشتر ⇐ زنت

مطالعه بیشتر ⇐ هواساز چیست؟

زنت چیست؟ مزایا و معایب دستگاه زنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: