چیلر جذبی

چیلر جذبی یا همان چیلر ابزوربشن ماشینی است که طی یک سیکل دائمی تحت عنوان سیکل جذبی و با استفاده از منابع گرمایی مانند بخار داغ یا شعله مستقیم گاز، آب را سرد کرده و به واحدهای ساختمانی مانند فن کویل یا هواساز یا واحدهای صنعتی، جهت خنک کاری ارسال می کند. چیلر جذبی ، دستگاهی سرمایشی است که در آن به جای انرژی الکتریکی و موتور الکتریکی کمپرسور (چیلرهای تراکمی)، از حرارت و ژنراتور به عنوان منبع انرژی استفاده می شود. در سیکل جذبی از یک ماده جاذب به عنوان سیال ثانویه استفاده می گردد. ماده جاذب (معمولا لیتیوم بروماید)، گازهای حاصل از تبخیر مبرد (معمولا آب) در تبخیرکننده را که موسوم به سیال اولیه است را جذب می کند.

سیکل جذبی و سیکل تبرید تراکمی از نظر فرایندهای تبخیر و تقطیر که در دو فشار متفاوت انجام می شوند، شبیه هم هستند. تفاوت این دو سیکل در این است که در سیکل جذبی برای تولید اختلاف فشار از یک ژنراتور که با حرارت کار می کند استفاده می گردد ولی در سیکل تراکمی، اختلاف فشار توسط کمپرسور ایجاد خواهد شد. هر دو سیکل برای کار کردن نیاز به انرژی دارند. سیکل جذبی به حرارت و سیکل تراکمی به انرژی الکتریکی الکتروموتور که کمپرسور را به گردش در می آورد.

در سیکل های لیتیوم بروماید – آب، لیتیوم بروماید به عنوان ماده جاذب و آب به عنوان مبرد است ولی در سیکل های آمونیاک – آب، آمونیاک ماده مبرد خواهد بود. در شکل زیر نمایی گرافیکی از سیکل یک چیلر جذبی را مشاهده می کنید.

سیکل چیلر جذبی

چیلر جذبی چگونه کار می کند ؟

پاسخ به این سوال که چیلر جذبی چگونه کار می کند و اجزای آن چطور حرارت را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل می کنند از حوصله این متن خارج است ولی چهار جز اصلی در یک چیلر ابزوربشن وجود دارد که عبارتند از :

۱ . اواپراتور

(وظیفه اواپراتور سرد کردن آبی است که باید برای مصارف سرمایشی ساختمانی یا صنعتی با پمپ ارسال شود)

۲ . ابزوربر یا جاذب

(ابزوربر وظیفه ابقا و نگهداری فشار اواپراتور در حالت خلا را دارد و این کار را از طریق جذب بخار مبرد تبخیر شده در اواپراتور انجام می دهد.)

۳ . ژنراتور

(وظیفه و کارکرد ژنراتور ، غلیظ کردن محلول لیتیوم بروماید به حالت غلظت اولیه اش است.)

۴ . کندانسور

(بخار مبردی که از ژنراتور آزاد می شود، در کندانسور به مایع تبدیل شود.)

نمونه از چیلر ابزوربشن (جذبی) :

چیلر جذبی

برای راه انداختن یک چیلر ابزوربشن (جذبی) به چه چیزی نیاز است ؟

برای راه انداختن یک چیلر ابزوربشن به یکی از منابع حرارتی زیر نیاز است.

۱ . گرمای اضافه یا دفعی از یک توربین گاز

۲ . گرمای اگزوز یا آب رادیاتور یک موتور با استفاده از یک مبدل حرارتی

۳ . گرمای گازهای دودکش کوره ها و بویلرها

۴ . آب گرم یا بخار داغ

۵ . شعله مستقیم گاز یا گازوییل

و منابع حرارتی دیگر

نکته مهم اینجاست که فقط زمانی استفاده از چیلر جذبی به صرفه خواهد بود که یک منبع حرارتی در حال اتلاف (مانند موارد ذکر شده ۱ تا ۳) در مکانی وجود داشته باشد که با نصب یک چیلر جذبی بتوان گرمای در حال اتلاف را به کار مفید (ایجاد سرمایش) تبدیل نمود. در غیر این صورت (مانند مورد ۵) اگر بخواهیم از یک شعله مستقیم به عنوان منبع انرژی چیلر استفاده کنیم، چیلر جذبی به دلایل اشاره شده در زیر، صرفه اقتصادی و عملکردی نخواهد داشت و استفاده از چیلر تراکمی مناسب تر خواهد بود.

معایب و موارد اقتصادی چیلرهای جذبی (ابزوربشن) :

۱ . ضریب عملکرد چیلر ابزوربشن حدود ۱ است. در حالی که ضریب عملکرد چیلر تراکمی آب خنک و یا چیلر تراکمی هوا خنک حداقل ۳ است. این مورد مهمترین علت استفاده گسترده تر از چیلرهای تراکمی نسبت به چیلرهای جذبی است.

۲ . چیلرهای جذبی به برج خنک کننده نیاز دارند و در آنها مصرف آب وجود دارد و بر خلاف آن، چیلر تراکمی هوا خنک به برج خنک کننده نیازی ندارد و در نتیجه مصرف آب هم نخواهد داشت.

۳ . مقدار اندکی برق برای پمپ های محلول ، مبرد و تخلیه نیاز دارند. در ضمن به نصب تجهیزات برق اضطراری در آن نیازی نیست.

۴ . قیمت اولیه آنها معمولا ۵۰% نسبت به چیلرهای تراکمی بیشتر است.

۵ . چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی صدای کارکرد کمتری دارد.

۶ . در ظرفیت برابر، چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد مساحت بیشتر و حدود ۱٫۵ تا ۳ متر نیز ارتفاع بیشتری دارد.

۷ . وزن نوع تراکمی حدودا نصف وزن نوع جذبی است و در نتیجه به زیرسازی های مستحکم تر و پر هزینه تری برای نصب نوع جذبی نیاز است.

گروه تهویه مطبوع ماخ تولید کننده انواع چیلرها، مینی چیلرها، هواساز، ایرواشر، برج خنک کننده و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی برای کاربردهای ساختمانی و صنعتی در طرح ها و ظرفیت های گوناگون، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و قیمت انواع سیستم های تهویه مطبوع (انواع چیلر ، مینی چیلر ، هواساز و …) و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی آب خنک

نحوه عملکرد چیلرهای جذبی تک اثره

طرز کار چیلرهای جذبی دو اثره

کار چیلر چیست ؟

مقایسه چیلرهای تراکمی و جذبی از نظر قیمت

مقایسه فنی و اقتصادی بین چیلر تراکمی و جذبی

چیلر جذبی
اشتراک گذاری :

3 دیدگاه در “چیلر جذبی

 • اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ در۸:۲۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام بسیار عالی، ممنون از اطلاعات مفیدتون

  پاسخ
 • مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در۳:۲۸ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام بسیار عالی بود .
  آیا میتوان به دوچیلر جذبی مثلا هر کدام به ظرفیت ۷۵ تن که در یک موتور خانه موازی هستند یک چیلر جذبی دیگر به ظرفیت ۴۰ تن یا یک چیلر تراکمی ۴۰تن اضافه کرد موازی یا سری؟ .آیا به تجهیزات دیگری هم نیاز داریم؟ اگر هست چه تجهیزاتی میخواهد؟

  باتشکر
  ساغری

  پاسخ
  • مهر ۲۵, ۱۳۹۷ در۸:۲۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود بر شما. بله می توان. البته مسئله به این سادگی ها نیست. بایستی به نوع و مقدار انرژی موجود در محل توجه کرد. برای مثال در صورت افزودن چیلر تراکمی به برق سه فاز و در صورت افزودن نوع جذبی شعله مستقیم به گاز طبیعی به مقدار کافی نیاز خواهد بود. به طور اصولی ابتدا بایستی محل پروژه توسط افراد متخصص بررسی و سپس در این خصوص تصمیم گرفته شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: