مزایا و معایب برج خنک کننده

مزایا و معایب برج خنک کننده مرطوب نسبت به برج خنک کننده هوا خنک

در این متن مزایا و معایب برج خنک کننده (از نوع مرطوب یا همان تبخیری) را بررسی می کنیم. مشکلات برج خنک کننده سبب می شود که در برخی پروژه ها از دستگاه خنک کننده دیگری به عنوان جایگزین برج خنک کننده تبخیری استفاده کرد. مسایل برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری (برج های گرد یا مکعبی که در آن هوا با آب با هم تماس مستقیم دارند) را در این متن از زوایای مختلف بررسی می کنیم.

ابتدا مزایایی که سبب می شود از این دستگاه در برخی پروژه ها به عنوان سیستم خنک کاری آبگرم استفاده کرد را بیان می کنیم.

مزایای برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری :

۱ . قیمت اولیه کمتر

قیمت اولیه برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری نسبت به سایر سیستم های خنک کننده آبگرم مانند برج خنک کننده خشک (که به آن مبدل حرارتی هوا خنک و یا درای کولر نیز گفته می شود) کمتر است. زیرا ساختار ساده تری دارد و از لوله کشی های مسی در آن خبری نیست. مهمترین قطعات آن بدنه اصلی، موتور الکتریکی، فن و پکینگ است.

۲ . راندمان بیشتر

راندمان برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری به علت تماس مستقیم جریان هوا با آبگرم برای انتقال حرارت آبگرم به هوا، نسبت به دستگاه های دیگری (مانند برج خنک کننده خشک) که در آنها هوا و آب با هم تماس مستقیم ندارند و انتقال گرما از طریق جداره لوله های مسی صورت می گیرد، بیشتر است.

برج خنک کننده هوا خنک و تبخیری

معایب برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری :

معایب برج خنک کننده ، کارکرد آن را در بلند مدت و در صورت عدم نگهداری صحیح و سرویس دوره ای با مشکلات مواجه می کند و منجر به کاهش راندمان سیستم می شود. مهمترین مشکلات برج خنک کننده عبارتند از :

۱ . آلودگی بیولوژیکی و رسوب

برج های خنک کن تبخیری به طور طبیعی مکانی گرم و مرطوب هستند. به علت وجود مواد مغذی در منابع آبی، محیطی ایده آل برای رشد ناخواسته بیولوژیکی مانند باکتری فراهم می شود. این آلودگی ها هم برای مردم و هم برای راندمان برج مشکلاتی را بوجود می آورد. یک لایه نازک از این مواد بر روی سطوح اجزای داخلی برج نشسته و راندمان حرارتی آن را کاهش می دهد. بنابرین این مورد یکی از مهمترین مشکلات برج خنک کننده محسوب می شود. در حالی که در مبدل حرارتی هوا خنک چنین مشکلی وجود ندارد.

۲ . مصرف آب

یکی دیگر از معایب برج خنک کننده تبخیری، مصرف آب در آن است. علت اینکه به آن تبخیری یا مرطوب گفته می شود این است که بخشی از آب در اثر برخورد مستقیم با ذرات هوا، تبخیر شده و به صورت بخار آب از بالای برج خارج می شود. بنابرین هزینه مصرف آب نیز به مصرف الکتریسیته افزوده می شود. در حالی که در مبدل حرارتی هوا خنک مصرف آب وجود ندارد.

برای آشنایی بیشتر با ساختار برج های مرطوب یا تبخیری، متن برج خنک کننده چیست را مطالعه کنید.

سیستم جایگزین برج خنک کننده تبخیری

به علت ارزان بودن برج خنک کننده تبخیری نسبت به دستگاه های دیگر، استفاده زیادی از آن در صنعت و نیز سیستم چیلر (به عنوان خنک کننده آب کندانسور در چیلر تراکمی) می شود ولی همانطور که گفته شد مسایل بهداشتی و نیز مصرف آب نیز در آن وجود دارد. اگر در پروژه ای در تامین آب کافی با مشکل مواجه باشیم و هزینه آن بالا باشد و نیز اگر بهداشتی بودن محیط اهمیت زیادی داشته باشد، برج خنک کننده خشک یا همان درای کولر (که به مبدل حرارتی هوا خنک نیز موسوم است) به عنوان جایگزین برج خنک کننده تبخیری پیشنهاد می شود که توضیحات کامل آن در متن های زیر داده شده است.

مطالعه بیشتر ⇐ برج خنک کننده خشک یا همان مبدل حرارتی هوا خنک

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع دستگاه های خنک کننده آبگرم و سایر سیالات صنعتی از جمله انواع برج خنک کننده مرطوب فایبرگلاس و گالوانیزه، برج خنک کننده خشک یا همان درای کولر، مبدل های حرارتی پوسته و لوله و نیز دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر و … است. مهندسان ما مناسب ترین نوع دستگاه را متناسب با نیازهای مشتری انتخاب، طراحی و تولید می کنند. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز ساخته شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب برج خنک کننده ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت برج خنک کننده

برج خنک کننده تبخیری

کاربرد برج خنک کننده در صنعت

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.