مزایا و معایب برج خنک کننده

در این متن مزایا و معایب برج خنک کننده (از نوع مرطوب یا همان تبخیری) را بررسی می کنیم. مشکلات برج خنک کننده سبب می شود که در برخی پروژه ها از دستگاه خنک کننده دیگری به عنوان جایگزین برج خنک کننده تبخیری استفاده کرد. ما در این متن مسائل و مشکلات پیرامون برج های خنک کننده مرطوب یا تبخیری (برج های گرد یا مکعبی که در آن هوا با آب تماس مستقیم دارند) را از زوایای مختلف بررسی می کنیم.

مزایا و معایب برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری (آب خنک) نسبت به برج خنک کننده خشک (هوا خنک)

پیش از اینکه به مزایا و معایب کولینگ تاورها بپردازیم ساختار دو نوع بسیار پر کاربرد آن را بررسی می کنیم.

۱ . نوع خشک (هوا خنک)

در این نوع که به آن مبدل حرارتی هوا خنک نیز گفته می شود یک کویل بسته وجود دارد که آبگرم داخل آن جاری شده و یک یا تعدادی فن هوا را از اطراف کویل عبور می دهند تا دمای آب کاهش یابد و هیچ تماس مستقیمی بین هوا و آب وجود ندارد و به آن خشک گفته می شود. این نوع در طرح های متنوعی ساخته می شود (برای مثال عمودی ، افقی و V شکل و …) که در زیر نوع V شکل آن نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر درباره ساختار نوع هوا خنک (خشک) ⇐ برج خنک کننده خشک

مبدل حرارتی هوا خنک V شکل

۲ . نوع مرطوب یا همان تبخیری (آب خنک)

اجزا و نحوه کار این نوع در شکل زیر به خوبی نشان داده شده و به این علت به آن مرطوب گفته می شود که با تماس مستقیم آبگرم و هوا و تبادل حرارت بین آنها شاهد کاهش دمای آب خواهیم بود و بخشی از آب تبخیر شده و به همراه هوا از قسمت بالایی دستگاه خارج می شود.

برای آشنایی بیشتر با ساختار برج های مرطوب یا تبخیری، این متن ⇐ برج خنک کننده چیست را مطالعه کنید.

نحوه کار برج خنک کننده

ابتدا مزایایی که سبب می شود از این دستگاه (نوع مرطوب یا همان تبخیری) در برخی پروژه ها به عنوان سیستم خنک کاری آبگرم استفاده کرد را بیان می کنیم.

مزایای برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری (نسبت به نوع خشک) :

۱ . قیمت اولیه کمتر

قیمت اولیه برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری نسبت به سایر سیستم های خنک کننده آبگرم مانند برج خنک کننده خشک (که به آن مبدل حرارتی هوا خنک و یا درای کولر نیز گفته می شود) کمتر است. زیرا ساختار ساده تری دارد و از لوله کشی های مسی (کویل مسی) در آن خبری نیست. مهمترین قطعات آن بدنه اصلی، موتور الکتریکی، فن و پکینگ است. البته این ارزان تر بودن به شرطی است که آب منطقه املاح بالایی نداشته باشد و از تجهیزات سختی گیر و تصفیه آب استفاده نشود و در غیر این صورت مجموع قیمت کولینگ تاور مرطوب به همراه سختی گیرها و تاسیسات تصفیه آب از قیمت کولینگ تاور نوع خشک که به تجهیزات تصفیه آب در آن به هیچ وجه نیازی نیست (حتی در مناطقی که املاح آب به شدت بالاست) بیشتر هم خواهد شد. زیرا مدار آب در نوع خشک یک مدار بسته بوده و فقط یک بار آب در آن شارژ می شود که آن هم آب کاملا تصفیه شده یا آب مقطر خواهد بود.

۲ . راندمان بیشتر

راندمان برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری به علت تماس مستقیم جریان هوا با آبگرم برای انتقال حرارت آبگرم به هوا، نسبت به دستگاه های دیگری (مانند برج خنک کننده خشک) که در آنها هوا و آب با هم تماس مستقیم ندارند و انتقال گرما از طریق جداره لوله های مسی صورت می گیرد، بیشتر است.

۳ . مصرف برق کمتر

کولینگ تاور نوع مرطوب فقط یک فن دارد و همانطور که گفتیم تبادل حرارت در اثر تماس مستقیم آب با هوا راحت تر صورت گرفته و بنابرین مصرف برق کمتری نسبت به کولینگ تاور نوع خشک که تعداد فن بیشتری داشته و تبادل حرارت در آن از جداره لوله های مسی صورت می گیرد دارد. ولی این نکته را هم فراموش نکنید که در نوع خشک اصلا مصرف آب نداریم ولی در نوع مرطوب باید مجموع هزینه های مصرف برق و آب را در نظر گرفت.

برج خنک کننده هوا خنک و تبخیری

معایب برج خنک کننده مرطوب یا تبخیری :

معایب برج خنک کننده مرطوب ، کارکرد آن را در بلند مدت و در صورت عدم نگهداری صحیح و سرویس دوره ای با مشکلات مواجه می کند و منجر به کاهش راندمان سیستم می شود. مهمترین مشکلات برج خنک کننده تبخیری عبارتند از :

۱ . آلودگی بیولوژیکی و رسوب

برج های خنک کن تبخیری به طور طبیعی مکانی گرم و مرطوب هستند. به علت وجود مواد مغذی در منابع آبی، محیطی ایده آل برای رشد ناخواسته بیولوژیکی مانند باکتری فراهم می شود. این آلودگی ها هم برای مردم و هم برای راندمان برج مشکلاتی را بوجود می آورد. یک لایه نازک از این مواد بر روی سطوح اجزای داخلی برج نشسته و راندمان حرارتی آن را کاهش می دهد. بنابرین این مورد یکی از مهمترین مشکلات برج خنک کننده محسوب می شود. در حالی که در مبدل حرارتی هوا خنک چنین مشکلی وجود ندارد.

۲ . مصرف آب

یکی دیگر از معایب برج خنک کننده تبخیری، مصرف آب در آن است. علت اینکه به آن تبخیری یا مرطوب گفته می شود این است که بخشی از آب در اثر برخورد مستقیم با ذرات هوا، تبخیر شده و به صورت بخار آب از بالای برج خارج می شود. بنابرین هزینه مصرف آب نیز به مصرف الکتریسیته افزوده می شود. در حالی که در مبدل حرارتی هوا خنک مصرف آب وجود ندارد.

۳ . نیاز به تصفیه آب

اگر آب برج خنک کننده تبخیری به خوبی تصفیه نشود (مخصوصا در مناطقی که املاح آب بالاست) لوله های سیستم به سرعت دچار گرفتگی شده و راندمان و کارایی آن کاهش می یابد و هزینه های سنگین سرویس های دوره ای را بر مشتری تحمیل می کند و از طرفی هم خود عمل تصفیه آب و نصب سختی گیرهای مناسب برای آن هزینه بر خواهد بود.

سیستم جایگزین برج خنک کننده تبخیری یا همان مرطوب

به علت ارزان بودن برج خنک کننده تبخیری نسبت به دستگاه های دیگر، استفاده زیادی از آن در صنعت و نیز سیستم چیلر (به عنوان خنک کننده آب کندانسور در چیلر تراکمی) می شود ولی همانطور که گفته شد مشکلات مهمی از جمله مسایل بهداشتی ، مسئله نصب تجهیزات تصفیه آب و نیز مصرف آب نیز در آن وجود دارد. البته در اغلب موارد در کولینگ تاورهای تبخیری به تجهیزات تصفیه آب نیاز است که همین امر سبب می شود که مجموع قیمت تمام شده برج تبخیری و تجهیزات تصفیه کننده آب نسبت به برج خشک که به تجهیزات تصفیه آب نیازی ندارد بیشتر هم شود و لذا موقع خرید تجهیزات حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.

در ضمن حتی اگر تجهیزات تصفیه آب نیز نصب شود خود این تجهیزات نیاز به سرویس های دوره ای (پاکسازی یا تعویض فیلتر و …) دارند هزینه بر خواهد بود.

بنابرین اگر در پروژه ای در تامین آب کافی با مشکل مواجه باشیم و هزینه آن بالا باشد و نیز اگر بهداشتی بودن محیط اهمیت زیادی داشته باشد، و همچنین در مواقعی که املاح آب منطقه بالا بوده و به تجهیزات تصفیه کننده آب نیاز باشد استفاده از برج خنک کننده خشک یا همان درای کولر (که به مبدل حرارتی هوا خنک نیز موسوم است) به عنوان جایگزین برج خنک کننده تبخیری پیشنهاد می شود که توضیحات کامل آن در متن زیر داده شده است.

مطالعه بیشتر درباره مبدل های حرارتی هوا خنک در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی هوا خنک

تهویه مطبوع ماخ ، طراح و تولید کننده انواع دستگاه های خنک کننده آبگرم و سایر سیالات صنعتی از جمله انواع برج خنک کننده مرطوب فایبرگلاس و گالوانیزه، برج خنک کننده خشک یا همان درای کولر، مبدل های حرارتی پوسته و لوله و نیز دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر و … است. مهندسان ما مناسب ترین نوع دستگاه را متناسب با نیازهای مشتری انتخاب، طراحی و تولید می کنند. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز ساخته شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب برج خنک کننده ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت برج خنک کننده

کاربرد برج خنک کننده در صنعت

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده + دو =

keyboard_arrow_up