ایرواشر

اجزای ایرواشر

اجزای ایرواشر (Air Washer) و تجهیزات بکار رفته در آن بسیار شبیه اجزای دستگاه هواساز است و با این تفاوت که در ایرواشر ، لوله های سرمایشی (کویل آب سرد) وجود ندارد و سیستم سرمایشی ایرواشر بر مبنای تبخیر شدن آب (مانند کولر آبی) است. سیستم گرمایشی ایرواشر و نیز فیلتراسیون و طرز کار ایرواشر مشابه دستگاه هواساز است.

1 . بدنه اصلی از جنس فولاد گالوانیزه یا استیل با پوشش رنگ الکترواستاتیک

2 . دریچه دمپر با کنترل دستی و اتوماتیک

3 . انواع فیلترهای کیسه ای ، قابل شستشوی آلومینیومی و …

4 . مجموعه موتور و فن

5 . پمپ ، ریل آب و افشانک های (نازل) تزریق کننده آب

6 . کویل گرمایشی آبگرم یا بخار داغ

7 . حسگرها و عملگرهای الکترونیکی و …

اجزای ایرواشر

برای آشنایی با اجزا و طرز کار هواسازها این متن را مطالعه کنید ⇐ دستگاه هواساز

طرز کار ایرواشر

این دستگاه از یک باکس مکعب مستطیلی بزرگ فلزی (فولاد گالوانیزه یا استیل با پوشش رنگ مخصوص) تشکیل شده و اجزای ایرواشر مانند موتورفن، نازل های پاشش آب، انواع فیلترها، سیستم کنترلی، دمپر هوای برگشتی از ساختمان، کویل های گرمایشی (لوله های پر پیچ و خم حاوی آب گرم) و غیره در آن جاسازی می شود. طرز کار ایرواشر مانند هواساز است و توسط فن، هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از تنظیم دما و افزایش رطوبت آن و نیز فیلتر کردن هوا از آلودگی ها، با کانال کشی در قسمت های مختلف ساختمان توزیع می کند.

گرمایش ایرواشر

برای سیستم گرمایش ایرواشر ، چندین کویل آب گرم درون آن تعبیه می شود که در فصل سرد ، بخار داغ و یا آبگرم ارسالی از طرف دستگاه بویلر موتورخانه و یا پکیج ، در آن جریان یافته و فن گریز از مرکز ، با دمیدن هوا از سطح لوله های کویل ، باعث گرم شدن هوا می شود. هم در حالت گرمایش ایرواشر و هم در حالت سرمایش آن،  عمل فیلتراسیون در دستگاه با بکار بردن انواع و اقسام فیلترها (متناسب با نیاز هر ساختمان) در مسیر عبور هوا انجام می شود.

حالت گرمایشی دستگاه ایرواشر

سیستم سرمایش ایرواشر

سیستم سرمایش ایرواشر با هواساز متفاوت است. در هواساز آب توسط دستگاه چیلر سرد می شود و به کویل های آب سرد هواساز ارسال و همانند فرآیند گرمایش ایرواشر که توضیح داده شد ، این بار هوا سرد می شود. ولی در ایرواشرها دیگر کویل آب سردی وجود ندارد و در نتیجه به چیلر هم نیازی نیست و به جای آن ، یک قسمت از دستگاه به نام محفظه تزریق آب وجود دارد (در مسیر عبور هوا) و افشانک هایی (نازل) در آن جاسازی شده است که آب پمپاژ شده را با فشار بالا در مسیر عبور هوا اسپری کرده و ذرات ریز آب (که تمایل شدیدی به تبخیر شدن دارند) در اثر برخورد با هوا ، گرمای هوا را گرفته و دمای هوا را کاهش می دهند و هوای خنک شده از طریق کانال هایی در سرتاسر ساختمان توزیع می شود.

بنابرین سیستم سرمایش ایرواشر دارای پمپ ، لوله کشی آب ، افشانک های تزریق کننده و فیلتر تصفیه آب است.

سیستم سرمایش دستگاه ایرواشر

برای آشنایی با چیلرها و طرز کار آنها این متن را مطالعه کنید ⇐ چیلر

در حالت سرمایش سه عمل مهم انجام می شود :

1 . خنک کاری هوا (مطابق آنچه توضیح داده شد)

2 . افزایش رطوبت هوا

حالت سرمایش ایرواشر باعث افزایش رطوبت هوا در اثر تبخیر شدن ذرات آب تزریق شده ، می شود. بنابرین ایرواشر سرمایشی معمولا در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک استفاده می شود‌ که با شرایط آب و هوایی اکثر نقاط ایران (به جز شهرهای ساحلی) سازگار است. در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک ، این دستگاه هم درجه حرارت هوا را کاهش می دهد و هم رطوبت آن را به سطح مناسب می رساند.

3 . زدودن گرد و غبار

عمل افشاندن آب در مسیر عبور هوا، باعث می شود که بخش قابل توجهی از گرد و غبار و ناخالصی های موجود در هوا توسط آب گرفته و در تشتک زیرین دستگاه جمع شود. در واقع این سیستم به سیستم فیلتراسیون (شامل فیلترهای قابل شستشو آلومینیومی ، کیسه ای ، هپا و …) کمک می کند.

نمونه ای از دستگاه ایرواشر طراحی شده در شرکت ما :

ایرواشر

برخی از مهمترین خصوصیات ایرواشرهای طراحی و ساخته شده در شرکت ما

1 . دارای نمایشگر دیجیتال

2 . دارای سیستم هشدار نگهداری

3 . دارای سیستم خاموش کن به صورت اتوماتیک در صورت خالی بودن مخزن آب

4 . نمایش سطح رطوبت نسبی

6 . راه اندازی و پاکسازی آسان با اتصالات پیچ و مهره ای و فیلترهای در دسترس

7 . استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه

8 . ظرفیت هوادهی دستگاه های ما از 3000 تا 50000 CFM (از 5000 تا 85000 متر مکعب بر ساعت) به صورت استاندارد و ساخت در ظرفیت های بالاتر در صورت درخواست مشتری

9 . استفاده از فیلترهای پلیتد – کیسه ای ، هپا ، اولپا و کربن اکتیو (در صورت نیاز یا درخواست مشتری)

10 . استفاده از اتصالات پلی آمید الیاف دار و مقاوم در برابر حرارت

11 . استفاده از موتور فن های شرکت ایتالیایی نیکوترا (Nicotra) یا دمنده ایرانی با راندمان بالا و سطح صدای کم و بالانس استاتیکی و دینامیکی آن

12 . استفاده از کویل آب سرد به عنوان مکمل سرمایش سیستم تبخیری (در صورت درخواست مشتری)

کاتالوگ ایرواشر

کاتالوگ ایرواشر

طراحی و تولید

تهویه مطبوع ماخ ، تجربه چندین دهه در طراحی و ساخت انواع دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی از جمله طراحی و تولید ایرواشر ، چیلر ، مینی چیلر ، هواساز و .‌.‌. را دارد. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تاسیسات و به صورت اختصاصی برای هر مشتری (با ویژگی های تعیین شده و مطابق با نیازهای مشتری) طراحی و ساخته شده و به علت عرضه مستقیم از کارخانه ، با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ایرواشرها و سایر سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ دستگاه تهویه سرمایشی گرمایشی مشابه ایرواشر و با مصرف آب کمتر ⇐ دستگاه زنت

سایر محصولات ما ⇓

دستگاه پکیج یونیت

اکونوپک

چیلر هوایی

مینی چیلر هوا خنک

ایرواشر برای چه نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مناسب نیست؟

ایرواشر اصلا برای آب و هوای مرطوب (شرجی) مناسب نیست و فقط باید در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک استفاده شود. چونکه سیستم سرمایش آن بر مبنای پاشش آب در مسیر هوا (درست مثل کولر آبی ولی به کمک انژکتورها یا همان افشانک هایی که آب را در مسیر هوا تزریق می کنند) بوده و اگر هوا شرجی باشد ، آب تزریق شده نمی تواند دمای هوا را به طور مطلوب کاهش دهد.

ایرواشر مصرف آب بالایی دارد یا مصرف برق بالا؟

پاسخ این سوال کاملا واضح است که مصرف آب بالایی دارد ولی مصرف برق آن کم است. چونکه وقتی در سیکل سرمایشی کار می کند ، نیازی به کمپرسور (بر خلاف چیلر یا کولر گازی و …) نداشته و فقط یک فن است که با مصرف اندکی برق ، هوا را به داخل دستگاه مکیده و همزمان با پاشش آب در مسیر هوا ، عمل کاهش دمای هوا صورت می گیرد.

آیا می توان در دستگاه ایرواشر ، رطوب هوا را به نحوی تنظیم کرد؟

فقط در حالت گرمایشی (و آن هم در صورت نیاز) می توان رطوبت هوا را تنظیم و به مقدار دلخواه درآورد. چونکه در حالت سرمایشی باید آب در مسیر هوا تزریق شود و مقداری از ذرات همین آب با هوا مخلوط شده و در نتیجه سطح رطوبت نسبی بالا می رود و نمی توان آن را کاهش داد یا کنترل کرد. ولی در حالت گرمایشی چون از کویل آبگرم برای گرمایش استفاده می شود می توان با نصب سیستم کنترلی و تجهیزات رطوبت زن ، رطوبت هوا را به مقدار کنترل شده ای افزایش داد.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 26 میانگین: 3.8]
اشتراک گذاری :

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رادان رفیعی
  نوامبر 7, 2018 12:47 ب.ظ

  چگونه سیستم گرمایش ایرواشر تنظیم کنیم؟

  پاسخ
  • تنظیم سیستم گرمایشی وابسه به نوع سیستم کنترلی نصب شده بر روی دستگاه است. اگر از PLC و سیستم کنترل هوشمند استفاده نشده باشد، می بایستی مطابق با اعلام سازنده، درجه حرارت آب ورودی به کویل گرمایشی دستگاه و نیز شدت جریان آن را به طور دستی کنترل و تنظیم نمود. همچنین با تغییر دور فن دستگاه نیز شدت جریان هوای عبوری از سطح کویل های گرمایشی تغییر کرده و حجم هوای ورودی به ساختمان تغییر می کند.

   پاسخ
 • سلام در جدول مشخصات ارواشر در قسمت سرمایش تبخیری ،کاتالوگ باید اطلاعات کاملتری را ارائه کندازجمله راندمان دستگاه و درجه حرارت های خشک و مرطوب ورودی و خروجی
  باید به این نکته که کلا هوای ارسالی باید کاملا تخلیه شود اشاره شود
  به تعداد نازل های پاشش آب هم خنک کننده و هم شستشودهنده اشاره شود
  اشاره شود که ظرفیتها براساس همان درجات منظورشده است
  و مهم تر آنکه ماهیتا سرمایش تبخیری خنک نمودن محیط مورد کاربری با استفاده از وزش نسیم خنک ومرطوب است
  من خودم در طراحی های مختلف در سالهای متمادی بسیار اتفاق افتاده که ظرفیت سرمایشی را ملاک انتخاب ظرفیت دستگاه قرار نداده ام و ظرفیت های خیلی کمتری را انتخاب کرده ام‌
  واین انتخاب ضمن آنکه در پروژه های حساس و پرجمعیت جواب بسیارخوبی داده است ،ابعاد کانالهای هواو فن های مکنده را کاهش داده و معقول و قابل پذیرش نموده است
  پروژه ها ازقبیل سلف سرویسهای دانشگاه و سالنهای سینما و تئاتر بوده اند

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. بله کاملا درست می فرمایید. این جدول تنها جدولی مقدماتی برای تعیین مشخصات کلی و حدودی دستگاه ها است. بسیاری از پارامترهای دیگر نیز وجود دارد که بایستی با توجه به شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه محاسبه و متناسب با آن دستگاه ایرواشر مورد نظر طراحی و ساخته شود. ارائه تمامی این پارامترها با توجه به اینکه ایرواشرها در کلاس های مختلفی طراحی می شوند، از حوصله این متن خارج است و ما تنها پارامترهایی قابل فهم برای عموم را در جدول بیان کرده ایم.

   پاسخ
 • با سلام، آیا سیستم فقط به صورت سرمازا عمل می‌کند، در این صورت هزینه دستگاه کاهش میابد؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود. این سیستم علاوه بر سرمایش دارای کویل آبگرمی است که در زمستان با وصل کردن آبگرم موتورخانه (آبگرم ارسالی از طرف بویلر) به آن و کارکرد فن دستگاه، هوای گرم وارد ساختمان می شود. قیمت ایرواشر نسبت به قیمت دستگاه هایی مانند چیلر که با سیکل تبرید تراکمی (سیستم های دارای کمپرسور) کار می کنند، به علت نداشتن کمپرسور ، کندانسور و … کمتر است.

   پاسخ
 • سلام. ممنون بابت مطالب خوبتون. برای یه کارخونه با ارتفاع 8-10 متر و مساحت 3000 متر مربع ظرفیت سرمایشی 3.3 میلیون بی تی یو بر ساعت بدست اومده. میتونم از دو دستگاه مدل kt-aw-50 استفاده کنم برای مدلسازی؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا بیشتر راهنماییتون کنند.

   پاسخ
 • با سلام
  آیابرای انشعاب مورد نیاز آب MAKE UP ایرواشر می بایست الزاما سختی گیر آب نصب شود.از همان سختی گیر موتورخانه مربوط به بویلر ها می توان استفاده کرد؟

  پاسخ
  • makh-co.com admin
   می 26, 2022 7:14 ب.ظ

   سلام و درود بر شما. با توجه به بالا بودن املاح موجود در آب و احتمال رسوب بستن مسیرهای عبور آب در دستگاه ایرواشر بایستی که از سختی گیر استفاده شود و یک سختی گیر مختص این کار باید نصب شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت