چیلر آبی (آب خنک)

چیلر تراکمی آب خنک چگونه کار می کند ؟

چیلر تراکمی آب خنک که به آن چیلر آب خنک یا چیلر آبی نیز گفته می شود ، با استفاده از انرژی الکتریکی و نوع جذبی آن با استفاده از انرژی گرمایی باعث ایجاد سرما و برودت می شود. چیلر آبی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار کرده و از قسمت های اصلی کمپرسور با موتور محرک الکتریکی (الکتروموتور) ، کندانسور ، اواپراتور ، شیر انبساط الکترونیکی ، مبرد و لوله کشی آن و نیز تجهیزات برج خنک کننده و پمپ تشکیل می شود تا عمل سرد سازی آب را در مبدل حرارتی به نام اواپراتور انجام داده و آب سرد شده از طریق لوله کشی به دستگاه های خنک کننده هوای ساختمان مانند هواساز و فن کویل و یا کاربردهای صنعتی ارسال شود. به همراه چیلر آبی باید از برج خنک کننده نیز جهت خنک کاری آب کندانسور استفاده شود.

مطابق شکل زیر ، آب در اواپراتور چیلر سرد می شود و با پمپ به سمت هواساز (یا فن کویل های داخل ساختمان) یا هر نوع مصرف کننده دیگری پمپاژ می شود و پس از به گردش درآمدن در واحد مصرف کننده ، مجددا به چیلر آب خنک مورد نظر باز می گردد. مطابق شکل در سمت دیگر چیلر از یک کندانسور (از نوع شل اند تیوب) استفاده شده که وظیفه آن گرفتن گرمای بیش از حد مبرد توسط آب است. آبی که گرمای مبرد را در کندانسور می گیرد ، خودش به خنک شدن نیاز دارد و به همین خاطر به سمت برج خنک کننده جاری شده و پس از کاهش چند درجه ای دمای آن در برج ، مجددا با پمپ به کندانسور چیلر تراکمی آب خنک برگردانده می شود تا سیکل کاری دستگاه تکرار گردد.

چیلر آبی

منظور از مدار باز بودن آب ارسالی به برج خنک کننده (مطابق شکل بالا) این است که به خاطر تبخیر شدن بخشی از آب که برای خنک شدن باید با هوای آزاد در تماس مستقیم باشد ، همواره و در حین کار دستگاه باید مقداری آب جایگزین وارد مدار شود تا سیستم دچار کمبود آب نشود. بر خلاف چیلر تراکمی آب خنک که به برج خنک کننده نیاز دارد ، در چیلر تراکمی هوا خنک به برج خنک کننده نیازی نیست و در واقع کندانسور آن از نوع هوا خنک بوده و توسط تعدادی فن خنک می شود. مهمترین مزیتی که نوع آب خنک نسبت به هوا خنک ایجاد می کند این است که نوع آب خنک راندمان بیشتری دارد. چونکه راندمان برج خنک کننده برای کاهش دمای کندانسور نسبت به فن های هوا خنکی که در کندانسور چیلر هوا خنک مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر است.

مطالعه بیشتر ⇐ برج خنک کننده چیست ؟

مهمترین قطعه بکار رفته در چیلرهای تراکمی ، کمپرسور و موتور الکتریکی متصل به آن است که به طور مفصل به انواع و ویژگی های آنها می پردازیم.

کمپرسور چیلر :

مهمترین قطعه در چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک ، کمپرسور است که می بایستی با توجه به کاربرد آن به نحوه درست انتخاب گردد. دو نوع از بهینه ترین کمپرسورها نوع اسکرال Scroll و نوع اسکرو Screw هستند.

مزایای کمپرسورهای اسکرو عبارت اند از :

۱ . داشتن COP بیشتر نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی که در تناژ برابر ، مصرف برق کمتری دارد.

۲ . استهلاک و ارتعاش کمتر به دلیل اینکه قطعات متحرک کمتری دارد و به جای حرکت رفت و برگشتی ، حرکت دورانی دارد.

۳ . مقاومت در برابر بازگشت مایع

۴ . کنترل ظرفیت به صورت پیوسته و در نتیجه ثابت نگه داشتن راندمان آن تحت بارهای کاری مختلف

نمای داخلی کمپرسور اسکرو

مزایای کمپرسورهای اسکرال عبارت اند از :

۱ . طول عمر بالا ، نگهداری آسان و داشتن پایین ترین نرخ خرابی بخاطر گشتاور استارت پایین ، کمترین تعداد قطعات متحرک ، مقاومت در برابر بازگشت مایع

۲ . کارکرد آرام ، بدون صدا و لرزش به نحوی که کم صداترین نوع کمپرسور است

۳ . COP بیشتر نسبت به نوع رفت و برگشتی

۴ . قیمت پایین

نمای داخلی کمپرسور اسکرال

مزایای کمپرسورهای رفت و برگشتی (پیستونی) عبارتند از :

۱ . مناسب ترین نوع کمپرسور جهت استفاده در مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب (حاره ای) به دلیل قابلیت تحمل فشار و دمای بالا (در حالی که در چنین مناطقی به علت حساس بودن ساختار کمپرسورهای اسکرو و اسکرال نسبت به دما و فشار بالا ، باید فقط از نوع اسکرو یا اسکرال مخصوص حاره ای استفاده نمود)

۲ . قابل تعمیر بودن در صورت فرسوده شدن پس از چند سال و در نتیجه افزایش طول عمر چیلر

۳ . قابلیت ایجاد فشارهای بسیار بالا در مبرد

نوع و برند کمپرسور چیلرهای تهویه مطبوع ماخ برای تناژهای مختلف  :

ظرفیت های بالاتر از ۵۰ تن ⇐ معمولا کمپرسورهای مارک دانفوس ، بیتزر یا هنبل و به صورت چند مرحله ای از نوع اسکرال و اسکرو

ظرفیت های پایین از ۶ تا ۵۰ تن ⇐ معمولا کمپرسورهای دانفوس و کوپلند به صورت چند مرحله ای و از نوع اسکرال

ظرفیت های بسیار پایین کمتر از ۶ تن ⇐ کمپرسور به صورت مینی روتاری

ظرفیت های مختلف برای مناطق با آب و هوای حاره ای (گرم و مرطوب) ⇐ کمپرسورهای بیتزر ، دانفوس و کوپلند از نوع پیستونی یا کمپرسورهای اسکرال و اسکرو مخصوص حاره ای

کمپرسورهای چند مرحله ای این مزیت را دارند که به صورت پله پله در مدار قرار گرفته و سیستم به صورت اینورتر عمل می کند و کاهش قابل توجه مصرف برق را در پی دارد.

کمپرسور

مهمترین ویژگی های چیلر آبی ساخته شده در شرکت ما :

۱ . کمپرسور مجهز به سیستم کنترل ظرفیت پیوسته و قابل اجرا با ظرفیت ۵ تا ۴۸۰ تن تبرید (مارک بیتزر و هنبل یا دانفوس و کوپلند)

۲ . اواپراتور از نوع Shell and Tube با تیوب های مسی و ستاره های ۵ پر آلومینیومی جهت ایجاد جریان توربولانس در سیال برای افزایش نرخ انتقال حرارت در آن

۳ . قابلیت مجهز نمودن مدار تبرید چیلر تراکمی آب خنک به شیر انبساط الکترونیکی (Electronic Expansion Valve E.E.R) جهت کنترل هر چه بهتر ظرفیت سیستم و کاهش مصرف انرژی

۴ . دستیابی به بالاترین راندمان با انجام تحلیل های سیالاتی و حرارتی مهندسی شده در مدار چیلر و بهبود عملکرد مبدل های حرارتی کندانسور و اواپراتور آن (C.O.P > 5)

۵ . حفظ و حتی افزایش ضریب عملکرد (C.O.P) در ظرفیت های جزئی با مجهز کردن موتورهای الکتریکی کمپرسورها به تکنولوژی اینورتر در صورت نیاز یا درخواست مشتری (Partial Load)

۶ . استفاده از سیستم مانیتورینگ پیشرفته با قابلیت برنامه ریزی و صفحه نمایشگر لمسی (LCD Touch) و قابل اتصال به سیستم BMS ساختمان

۷ . استفاده از مبردهای دوست دار محیط زیست R407 ، R134A و …

۸ . مجهز به کلیه سیستم های حفاظتی از جمله درایر ، ترموستات آنتی فریز ، کنترل فشار بالا و پایین ، سیستم برگشت روغن و …

۹ . استفاده از شیرهای سرویس روی چیلر آبی جهت جلوگیری از هدر رفتن مبرد در زمان سرویس و نگهداری

۱۰ . کلیه قطعات اصلی دستگاه ساخت شرکت های معتبر اروپایی از جمله Danfoss , Siemens , Alco , Omron , GMC , Schneider

نمونه ای از چیلر آبی ساخته شده در شرکت ما (گروه تهویه مطبوع ماخ) :

چیلر آب خنک با ظرفیت ۲۱۰ تن تبرید ۳ مداره و مجهز به کمپرسورهای بیتزر آلمان ، PLC مارک Unitronics آمریکا و مانیتور ۷ اینچی با قابلیت نمایش تمامی مراحل کارکرد دستگاه

چیلر تراکمی آب خنک

کاتالوگ و جدول مشخصات فنی چیلر تراکمی آب خنک تهویه مطبوع ماخ :

در جداول زیر که بخشی از کاتالوگ چیلر آبی ساخته شده در شرکت ما است ، ۱۱ مدل از مدل های استاندارد چیلرهای آبی از KT-WCC-50 تا KT-WCC-900 لیست شده اند و مهمترین پارامترهای آنها ذکر شده است. این چیلرها تنها نمونه های استاندارد برای انتخاب اولیه چیلر آب خنک محسوب می شود. ما متناسب با نیاز هر پروژه ای ، چیلر آن را با ظرفیت دقیق و آپشن های مورد نیاز طراحی و تولید می کنیم.

کاتالوگ و جدول مشخصات فنی چیلر تراکمی آب خنک

شرکت ماخ ، طراح و تولید کننده انواع چیلر آبی ، چیلر هوایی ، مینی چیلر ، برج خنک کننده ، هواساز و سایر دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی ، مطابق با استانداردهای روز صنعت تبرید است. مهندسان ما متناسب با نیازها و درخواست های هر مشتری و پس از جمع آوری اطلاعات لازم ، مناسب ترین دستگاه را برای هر نوع کاربردی انتخاب ، طراحی و تولید می کنند. تمامی محصولات ما به صورت مستقیم و بدون واسطه از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع چیلرها و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان یا پروژه صنعتی خود و نیز استعلام قیمت چیلر تراکمی آب خنک و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر هوایی (هوا خنک)

مینی چیلر آپارتمانی

مینی چیلر چیست ؟

از چیلر آبی در چه نوع آب و هوایی نمی توان استفاده کرد؟

از این نوع چیلرها نمی توان در مناطقی که رطوبت هوا بالاست (مثل مناطق جنوبی و شمالی کشور) استفاده کرد. چونکه راندمان برج خنک کننده در آب و هوای مرطوب به شدت افت می کند و دمای آبی که از سوی کندانسور چیلر می آید را نمی تواند به مقدار مورد انتظار کاهش دهد. در سایر نقاط استفاده از آن بلامانع است.

آیا چیلر تراکمی آب خنک مصرف آب دارد؟

بله این دستگاه مصرف آب دارد. در واقع این برج خنک کننده متصل به چیلر است که مصرف آب دارد. در برج خنک کننده یک مدار باز آب وجود دارد که دائما بین کندانسور چیلر و برج گردش می کند. چون این آب برای خنک شدن در تماس مستقیم با هوا است (جریان هوایی که توسط فن برج ایجاد می شود) بخار شده و باید آب جایگزین به مدار تزریق شود.

چیلر آب خنک مصرف برق بالاتری دارد یا هوا خنک؟

نوع هوا خنک مصرف برق بالاتری دارد چونکه راندمان آن نسبت به نوع آب خنک کمتر است. ولی باید این را هم در نظر بگیریم که نوع هوا خنک اصلا مصرف آب ندارد ولی نوع آب خنک وابسته به مصرف آب بوده و باید هزینه مصرف آب را نیز به مجموع هزینه های مصرف انرژی دستگاه افزود.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 7 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده − 3 =

فهرست