هواساز

دستگاه هواساز چیست ؟

دستگاه هواساز ، دستگاهی برای فیلتر نمودن ، تنظیم دما ، تنظیم رطوبت ، کنترل سرعت ، جهت و توزیع هوای ورودی به ساختمان ، آپارتمان ، سوله صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری است و به همین خاطر از نظر کاربرد به انواع هواساز ساختمانی (نوع آپارتمانی یا همان هواساز خانگی و غیره) و نیز هواساز صنعتی دسته بندی می شود. سیستم هواساز به همراه دستگاه های سرمایشی مانند چیلر ، دستگاه های گرمایشی مانند بویلر و یا دستگاه های سرمایشی گرمایشی مانند GHP , VRF و غیره مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است. به این مفهوم که آب در دستگاه چیلر ، سرد و در دستگاه بویلر ، گرم شده و با پمپ به کویل های (لوله های مسی فین دار) هواساز پمپاژ می شود. سپس مطابق شکل زیر با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود. در ادامه این متن ضمن تشریح کاربردها به انواع ، مزایا و معایب و نیز مبحث قیمت آن خواهیم پرداخت.

هواساز چیلر و بویلر

در ضمن وقتی دستگاه در حالت سرمایشی کار می کند و آب سرد ارسالی از طرف چیلر در کویل دستگاه جاری است بر اثر تماس هوا با سطح سرد کویل ، رطوبت هوا به شکل قطرات آب درآمده و از یک مسیر تخلیه می شود و بدین ترتیب رطوبت هوا نیز کاهش می یابد. دقت کنید که هوای سرد یا گرم شده خروجی از این دستگاه با کانال کشی به نقاط مختلف سالن صنعتی یا ساختمان مورد نظر فرستاده شده و در همه جا دمایی یکسان خواهد داشت.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها ، قیمت ، مزایا و معایب و کاربرد آنها ⇐ چیلر

هواساز ساختمانی چیست و چرا نباید کاربرد آپارتمانی و خانگی داشته باشد ؟

همانطور که گفته شد انواع هواسازها به دو دسته کلی سیستم هواساز ساختمانی (در واقع هواساز آپارتمانی یا همان هواساز خانگی یا اداری و غیره) و هواساز صنعتی و تجاری تقسیم بندی می شوند. از هواساز ساختمانی می توان در اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، آموزشی و غیره استفاده نمود ولی بنا به دلایلی که در ادامه ذکر می کنیم نباید استفاده شود. از نظر ساختاری بین این دستگاه ها تفاوتی وجود ندارد و فقط ابعاد آنها ، نوع فیلترهای به کار رفته ، مجهز بودن یا نبودن به تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و نیز درصد هوای برگشتی به دستگاه ها متفاوت است. برای مثال یک هواساز صنعتی که در محیطی آلوده کار می کند بهتر است که به فیلترهای مخصوص جذب کننده آلاینده ها مجهز شود و یا اینکه در یک هواساز خانگی (آپارتمانی) مسئله تنظیم و کنترل رطوبت نیز اهمیت پیدا می کند.

به مدل های کوچکتر هواساز ساختمانی ، دستگاه هواساز خانگی گفته می شود و معمولا برای این مدل های با ابعاد کوچک ، سیستم رطوبت زنی و رطوبت زدایی در نظر گرفته نمی شود (در صورت نیاز یا درخواست مشتری سیستم تنظیم رطوبت به طور خاص افزوده می شود). معمولا جریان آب گرم درون کویل های آن از طریق پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه و جریان آب سرد درون کویل های آن از طریق دستگاه مینی چیلر آپارتمانی تامین می شود.

نکته بسیار مهم اینکه ما استفاده از سیستم هواساز در کاربردهای خانگی و آپارتمانی را به خاطر معایب و مشکلاتی که ایجاد می کند به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. چونکه در کاربرد خانگی و آپارتمانی (و یا حتی کاربردهای اداری ، آموزشی ، هتل و غیره که اتاق های متعدد با نیازهای دمایی مختلفی دارند) ما تعداد زیادی اتاق داریم و باید بتوانیم دمای هوا در هر اتاق را مستقلا تنظیم کنیم و چون در سیستم هواساز ، هوای سرد یا گرم خروجی از دستگاه با کانال توزیع می شود تمام اتاق ها و سالن ها با یک دمای یکسان و به طور همزمان تهویه می شوند و این برای پروژه های مسکونی اصلا مناسب نیست و به جای هواساز باید از چند فن کویل (به ازای هر اتاق یک فن کویل) استفاده شود تا بتوان دمای هوای هر اتاق را جداگانه تنظیم کرد و فن کویل هر اتاقی را که به تهویه نیاز نداشته باشد مستقلا خاموش نمود که این مورد از جمله مزایا و برتری های فن کویل ها محسوب می شود. حتی ما استفاده از داکت اسپلیت را هم توصیه نمی کنیم چونکه در داکت اسپلیت هم هوای سرد یا گرم با کانال در اتاق ها توزیع می شود و همه اتاق ها با هم سرد یا گرم شده و همه دمای یکسانی خواهند داشت. به همین خاطر سیستم هواساز باید فقط در سالن های بزرگ یک تکه (به عنوان هواساز صنعتی در سرمایش و گرمایش سوله ها ، سالن های یک تکه مثل تالارهای پذیرایی ، سینما و غیره) استفاده شوند.

موتورخانه فن کویل

مطالعه بیشتر ⇐ فن کویل چیست ؟

مطالعه بیشتر درباره مینی چیلرهای آپارتمانی ⇐ مینی چیلر آپارتمانی

هواساز صنعتی چیست ؟

دستگاه هواساز صنعتی مخصوص تهویه هوای سوله صنعتی ، تهویه هوای انبار ، سالن های بزرگ تولیدی ، ورزشی ، سالن های بزرگ یک تکه با کاربری های متنوع از جمله سالن کنفرانس ، سینما ، تالار و … ساخته می شود. با توجه به بزرگ بودن فضای سوله ها و سالن ها ، افزایش مقدار گردش هوا (سیرکولاسیون هوا) و نیز استفاده از فیلترهای متفاوت مطرح می شود تا هم در مصرف انرژی با سیرکولاسیون هوا صرفه جویی شود و هم از ورود یا انتقال آلاینده های صنعتی جلوگیری شود ولی در کل کارکرد آن شبیه نوع ساختمانی است.

سیستم هواساز صنعتی و آپارتمانی

اجزای اصلی سیستم هواساز

1 . فن سانتریفیوژ یا محوری

2 . کویل های آب سرد و گرم یا کویل مبرد DX یا همان اواپراتور (معمولا کویل ها از لوله مسی به همراه فین های آلومینیومی جهت افزایش نرخ انتقال حرارت ساخته می شوند.)

3 . انواع فیلترهای قابل شستشو ، هپا و اولپا از جنس بوروسیلیکات ، فیلتر کربن فعال و … با قدرت جذب ذرات معلق 0.3 تا 12 میکرون (متناسب با نیاز)

4 . قسمت رطوبت زن و رطوبت گیر

5 . محفظه اختلاط کننده هوای تازه و هوای برگشتی (محفظه ای که اجازه می دهد تا مقدار مشخصی هوای تازه از بیرون وارد و با هوای برگشتی از داخل ساختمان مخلوط شود.)

6 . لرزه گیر ها (جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در سیستم هواساز ساختمانی و صنعتی)

7 . تجهیزات و قطعات کنترل کننده الکتریکی و مکانیکی شامل ترموستات یا سنسور جهت تنظیم دما ، تنظیم کننده رطوبت ، تجهیزات کنترل کننده سرعت حرکت هوا و …

8 . کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

در تصویر زیر کارکرد دستگاه و مهمترین اجزا و قطعات آن در حالت سرمایشی نشان داده شده است.

دستگاه هواساز آپارتمانی و صنعتی

مزایا و معایب دستگاه هواساز

همانطور که گفته شد این دستگاه ، دستگاهی است که پس از سرد ، گرم و نیز فیلتر کردن و تنظیم رطوبت هوا ، هوا را با کانال کشی در سرتاسر ساختمان توزیع می کند و مزایا و معایب آن در نقطه مقابل سیستم های بدون کانال از جمله فن کویل ها قرار دارد. یعنی اینکه در سیستم فن کویل ، به ازای هر اتاق یا قسمت از ساختمان یک فن کویل در نظر گرفته شده و همه فن کویل ها با لوله کشی آب سرد و گرم به چیلر و بویلر (در ابعاد صنعتی و تجاری) یا مینی چیلر و پکیج (در ابعاد خانگی ، آپارتمانی ، ویلایی و غیره) متصل می شوند و دیگر از کانال کشی استفاده نمی شود. ولی هواساز برتری که نسبت به فن کویل ها دارد این است که می توان حجم بالایی از هوای تازه را به درون ساختمان تزریق کرد که از این نظر به انواع معمولی و فول فرش (full fresh) تقسیم بندی می شوند. منظور از فول فرش این است که صد در صد هوای عبوری از داخل دستگاه هواساز ، از بیرون (هوای آزاد) تامین شده و هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان مجددا وارد دستگاه نمی شود.

مهمترین مزایا و معایب هواساز در مقایسه با فن کویل ها عبارتند از :

1 . این دستگاه توانایی این را دارد که مقدار زیادی هوای تازه وارد ساختمان کند تا اکسیژن مورد نیاز همواره تامین شود.

2 . اگر در پروژه ای نیاز باشد که رطوبت نیز همانند دما به دقت تحت کنترل درآید ، با افزودن تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و تعریف سیستم کنترلی در آن می توان به خوبی این کار را انجام داد. (هر چند اگر هم این تجهیزات نصب نشود ، کویل های آب سرد در روزهای گرم سال به خوبی رطوبت هوا را گرفته و رطوبت را کاهش می دهند. درست مثل دستگاه کولر گازی که در فصل تابستان این کار را انجام می دهد)

3 . بهترین دستگاه برای پاکسازی هوا از هر نوع آلایندگی است.

4 . از جمله معایب این دستگاه این است که نمی توان به تنهایی از آن در سرمایش یا گرمایش ساختمان هایی استفاده کرد که باید هر قسمت و هر اتاق به طور مجزا و مستقل تهویه شود. مثلا یک ساختمان مسکونی یا اداری را در نظر بگیرید که بخواهیم دمای هوا در هر اتاق توسط کاربر همان اتاق و بدون اینکه تاثیری بر عملکرد سایر اتاق ها داشته باشد ، تنظیم شود که در این صورت فقط باید از فن کویل ها استفاده کرد. چونکه هواساز کل هوا را با یک دمای مشخص و با کانال در همه اتاق ها پخش می کند. نکته اینکه در بسیاری از ساختمان ها و سوله ها از سیستم هواساز و فن کویل به صورت ترکیبی استفاده می شود. یعنی چیلر و بویلر هم به فن کویل ها متصل هستند و هم به یک هواساز تا هم از مزایای هواساز استفاده شود و هم از مزایای سیستم فن کویل. برای مثال در شکل زیر مشاهده می کنید که چطور برای حالت سرمایش ، لوله آب سرد چیلر به هواساز و تعداد زیادی فن کویل متصل شده است. برای حالت گرمایش هم بویلر موتورخانه (دیگ آبگرم) را با لوله کشی آبگرم به هواساز و فن کویل ها وصل می کنیم.

کاربرد هواساز

کاربرد دستگاه هواساز در سیستم تهویه یک ساختمان یا سوله معمولا در یکی از شرایط زیر ضرورت پیدا می کند :

1 . در هر نوع کاربری که به ورود هوای تازه به طور دائمی نیاز داشته باشیم.

2 . در هر نوع کاربری که رفت و آمد در آن زیاد بوده و باید اکسیژن به میزان کافی تامین شود.

3 . در هر نوع کاربری که بخواهیم به علت بلند بودن ارتفاع سقف و بزرگ و یک تکه بودن سالن با کانال ، هوا را توزیع کنیم.

4 . در جاهایی که باید هوا به خوبی و متناسب با نیاز فیلتر شود.

5 . و کاربرد هواساز در جاهایی که باید رطوبت هوا کامل تحت کنترل باشد و بتوان مقدار آن را مدیریت کرد.

انواع دستگاه هواساز

انواع هواساز را می توان به روش های مختلف و در دسته بندی های متفاوت قرار داد که عمده ترین آنها عبارتند از :

1 . وجود یا عدم وجود مکانیزم بازیافت حرارت اتلافی (هیت ریکاوری) در راستای کاهش مصرف انرژی

2 . طراحی شدن یا نشدن انواع دستگاه هواساز به شکل بهداشتی (هایژنیک) جهت کاربرد در محیط های بهداشتی مثل بیمارستان ها

3 . طراحی به صورت غیر فول فرش (No Full Fresh) یا فول فرش (Full Fresh) با تعبیه یا عدم تعبیه دریچه بازگشت هوا و محفظه مخلوط کننده 

تعیین قیمت بر اساس ظرفیت ، نوع کاربری و آپشن ها

قیمت هواساز که معمولا بر اساس کمیت دبی حجمی با واحد CFM (مخفف Cubic Feet per Minute یا همان فوت مکعب بر دقیقه) یا همان ظرفیت هوادهی بیان می شود معمولا یک قیمت پایه دارد که با افزوده شدن تجهیزاتی مثل رطوبت گیر و رطوبت زن و فیلترهای خاص به آن ، این قیمت افزایش پیدا می کند. با توجه به اینکه هر دستگاهی باید متناسب با نیازهای هر مکان به طور خاص طراحی و ساخته شود ، نمی توان قیمت دقیقی برای محصولات برآورد کرد و تنها پس از تعیین دبی و مشخصات فنی دستگاه ، قیمت مشخص می گردد که می توانید از مهندسان ما استعلام بگیرید. در تصویر زیر نمونه ای از هواساز در حالت تولید در کارخانه شرکت ما (صنایع برودتی ماخ تولید کننده انواع چیلر و هواساز ایرانی با کیفیت بالا) را مشاهده می کنید.

ماخ شرکت تولید کننده هواساز

برخی از مهمترین خصوصیات دستگاه های ساخته شده در شرکت ما

1 . ساخت شاسی دستگاه از مقاطع ناودانی استاندارد با پوشش رنگ اپوکسی

2 . ستون بندی دستگاه (Structure) با مقاطع آلومینیومی طرح AROSIO ایتالیا (Size 50) و آبکاری با آلیاژ 6063

3 . ساخت بدنه بیرونی و جداره داخلی از ورق گالوانیزه مرغوب HOT DIP با ضخامت های 1.3 و 0.7 میلی متر

4 . اتصالات مجموعه از جنس پلی آمید تقویت شده مقاوم در برابر گرما و نور مستقیم آفتاب

5 . هوابندی و عایق کاری جداره ها و درب ها با استفاده از عایق EVA ، پلاستوفوم و …

6 . مجهز به کویل های دو ردیفه گرمایشی (آب گرم) و کویل های چهار ردیفه سرمایشی (آب سرد) از جنس مس و فین های آلومینیومی

7 . مجهز به الکتروموتور شرکت موتوژن (دارای استانداردهای IP54 و عایق بندی Class F) و نیز الکتروموتورهای خارجی با توجه به سفارش مشتری

8 . در صورت نیاز مجهز نمودن دستگاه به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری با کنترلر اتوماتیک جهت تنظیم رطوبت هوای ورودی به ساختمان

9 . مجهز نمودن دستگاه به انواع فیلترها (با توجه به نیاز)

10 . استفاده از فن های سانتریفیوژ نوع فوروارد (برای انواع هواساز معمولی) و بکوارد (برای انواع هایژنیک) با بالانس دینامیکی و استاتیکی

فن سانتریفیوژ هواساز

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هواسازهای شرکت ما و انتخاب دستگاه مناسب برای پروژه صنعتی یا ساختمان تجاری خود به صفحه کاتالوگ مراجعه کنید. ⇐ کاتالوگ

تولید و فروش دستگاه های صنعتی و تجاری

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع هواساز، چیلر، مینی چیلر، فن کویل، ایرواشر و … در طرح ها و ظرفیت های گوناگون است. کلیه محصولات ما متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. برای شناخت بیشتر انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت هواسازها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید. نکته اینکه ما به هیچ وجه هواسازهای خانگی و آپارتمانی برای متراژهای کمتر از 300 متر مربع تولید نمی کنیم و با توجه به معایب استفاده از آن در پروژهای خانگی و آپارتمانی که در بالا ذکر کردیم اصلا استفاده از آن را نیز در خانه و آپارتمان به هیچ وجه توصیه نمی کنیم و لذا تنها برای استعلام قیمت هواساز صنعتی و تجاری (پروژهای با متراژ بالاتر از 300 متر مربع) با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

هواسازهای مستقل آپارتمانی و صنعتی :

منظور از هواساز مستقل آپارتمانی یا صنعتی این است که واحد تولید کننده سرمایش و گرمایش به همراه واحد توزیع کننده (هواساز) همگی در یک مجموعه و کنار یکدیگر جاسازی و ساخته می شوند. انواع مختلفی از هواساز مستقل آپارتمانی و صنعتی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از پکیج یونیت یا همان روف تاپ پکیج ، دستگاه سرمایشی گرمایشی زنت و غیره که با مراجعه به متن های زیر می توانید با ویژگی های آنها آشنا شوید.

مطالعه بیشتر ⇐ پکیج یونیت چیست ؟

بررسی طرز کار ، قیمت ، کاربردها ، مزایا و معایب دستگاه زنت در این مقاله ⇐ دستگاه سرمایشی گرمایشی زنت

چرا با افزایش سیرکولاسیون هوا ، مصرف برق هواساز کاهش می یابد ؟

سیرکولاسیون هوا یعنی بازگرداندن مجدد درصدی از هوای داخل ساختمان به دستگاه هواساز که این هوای سیرکوله چون از قبل در هواساز سرد یا گرم شده ، هنوز اندکی سرد (در فصل تابستان) یا اندکی گرم (در فصل زمستان) است و بنابرین وقتی دوباره از بین کویل های سرد یا گرم هواساز عبور می کند ، به انرژی کمتری برای سرد شدن یا گرم شدن نیاز دارد.

چه پارامترهایی بر قیمت دستگاه هواساز اثر می گذارند ؟

مهمترین عوامل عبارتند از نوع و برند فن دستگاه ، تعداد کویل ها ، نوع و جنس فیلترها ، هایژنیک (بهداشتی) یا معمولی بودن دستگاه ، فول فرش بودن (تمام هوا بودن) یا نبودن آن ، داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت

هواسازها بر اساس چه چیزی به انواع مختلف دسته بندی می شوند ؟

معمولا بر اساس نیاز یا عدم نیاز به هوای برگشتی از ساختمان (اگر کل هوای ورودی به دستگاه از هوای تازه بیرون تامین شود و هیچ هوایی به دستگاه برگردانده نشود به آن فول فرش Full Fresh گفته می شود) و بر اساس نوع کاربری بهداشتی (یا هایژنیک که مخصوص بیمارستان ها ، داروسازی ها و صنایع حساس است) یا معمولی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 66 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

19 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • توضیحات خوب بود . چطوری می تونم باهاتون تماس بگیرم ؟

  پاسخ
  • نظر لطفتون هست.
   با شماره های موجود در صفحه تماس با ما

   پاسخ
  • حسن علوی
   می 10, 2022 9:42 ب.ظ

   سلام برای استفاده از هواساز برای سرمایش باید حتما از چیلر استفاده بشه یا خود دستکاه اب رو خنک میکنه

   پاسخ
   • makh-co.com admin
    می 12, 2022 9:49 ق.ظ

    سلام بر شما. خیر هواساز به تنهایی هوا رو نه خنک میکنه و نه گرم. بلکه کویل دستگاه هواساز رو باید به آب سرد چیلر برای سرمایش و به آب گرم موتورخانه برای گرمایش متصل کنیم

    پاسخ
 • جواد غضنفری
  دسامبر 9, 2018 11:25 ب.ظ

  سلام
  با تشکر از توضیحات خودتون
  میزان مصرف آن چقدر است؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. مصرف برق دستگاه هواساز کم و در حد چرخش یک فن و سیستم کنترلی آن است. ولی آب سردی که در کویل آن جاری می شود تا منجر به سرمایش هوا شود، در دستگاهی به نام چیلر یا مینی چیلر بایستی سرد گردد که این دستگاه دارای کمپرسور بوده و با سیکل تبرید عمل سردسازی آب را انجام می دهد که مصرف برق آن نسبت به هواساز بالاتر است. در کل هر دستگاهی که بخواهد با سیکل تبرید تراکمی (مانند کولر گازی یا داکت اسپلیت یا دستگاه های جدیدی مانند GHP و VRF) کار کند، دارای کمپرسور بوده و با توجه به ظرفیتش، مصرف برق دارد.

   پاسخ
 • خوب هست عالی

  پاسخ
 • موسی اصلانی
  دسامبر 25, 2021 8:42 ب.ظ

  باسلام
  برای تهویه یک استخر سرپوشیده خانگی به ابعاد 4 در 6 متر و عمق 1.60 به همراه یک جکوزی کوچک که در فضایی به مساحت تقریبی 50 متر مربع قرار دارد هواساز با چه مشخصاتی توصیه میگردد و قیمت احتمالی آن چقدر است
  برای تامین گرمایش هواساز از موتورخانه استخر میتوان استفاده نمود برای سرمایش چه دستگاهی مناسب است؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   برای این مساحت اصلا استفاده از هواساز پیشنهاد نمی شود و همچنین برای استخر سیستم سرمایشی نیز پیشنهاد نمی شود.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  خونه ی ما آپارتمان هست و رطوبتش بالاست میتونیم از هواساز برای ازبین بردن ر‌طوبت خانه استفاده کنیم؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • makh-co.com admin
   ژوئن 1, 2022 4:29 ب.ظ

   سلام و عرض ادب. خیر هواساز برای واحد آپارتمان استفاده نمی شود. هواساز مناسب استفاده در فضاهای یکپارچه بزرگ مانند سالن های کنفرانس ، ساختمان های تجاری ، سالن های ورزشی ، سوله ها و … است. فن کویل متصل به آب سرد چیلر و یا کولر گازی در واحدهای مسکونی به خوبی می توانند رطوبت هوا را کاهش دهند. در واقع بخار آبی که در هوا است با برخورد به کویل سرد فن کویل یا پنل داخلی کولر گازی ، تقطیر شده و به صورت آب مقطر در می آید که با یک لوله (لوله درین) تخلیه می شود.

   پاسخ
 • سلام
  برای یه سوله 500متر مربع و به ابعاد 20*25 و دمای محیط 45 درجه که بخواهیم دما را به 25 درجه برسونیم . چه هواسازی و چند تا و چه قیمت میشه تهیه کرد؟

  پاسخ
  • درود بر شما. در این پروژه به یک هواساز دارای کویل آب سرد و کویل آبگرم نیاز دارید که آب سرد به چیلر و آب گرم به موتورخانه یا پکیج متصل می گردد. برای برآورد ظرفیت و قیمت دستگاه هواساز و چیلر باید ارتفاع سوله ، نوع کاربری و شهری که قرار است دستگاه در آنجا نصب شود نیز مشخص گردد. لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا ظرفیت مورد نیاز را محاسبه و قیمت را خدمت شما اعلام نمایند.

   پاسخ
 • معین نیک پرست
  آگوست 31, 2022 10:39 ق.ظ

  با سلام.
  دستگاه air handling unit و دستگاه roof top package با هم متفاوت هستند؟ air handling unit دستگاه یکپارچه ای می باشد یا اینکه مجموعه کمپرسور و هواساز مجزا می باشد؟

  پاسخ
  • سلام بر شما. بله متفاوت هستند. roof top package یا همان روف تاپ پکیج دستگاه یکپارچه ای است که مجموعه کمپرسور (چیلر) و هواساز آن در کنار هم و در واقع در یک دستگاه به صورت یکپارچه ساخته می شوند ولی air handling unit یا همان هواساز از چیلر مجزا است و با فاصله نسبت به هم نصب می شوند.

   پاسخ
 • باسلام
  تشکر بابت توضیحاتتون.در آپارتمان مسکونی 100 متری و بجای اسپلیت، گزینه مناسبی نیست؟. درسته

  پاسخ
  • makh-co.com admin
   ژوئن 1, 2023 10:36 ق.ظ

   درود بر شما. سلامت باشید. برای 100 متر تنها گزینه مناسب استفاده از اسپلیت و یا کولر آبی است.

   پاسخ
 • باسلام ودرود
  سوله تولید مواد لبنی عرض ۱۸ در۳۰ به ارتفاع ۸ متر چه هواسازی پیشنهاد میکنید که رطوبت سالن گرفته شود و آیا هواسازی موجود است که سیستم گرمایشی و سرمایشی نداشته باشد چون نیازی به سرمایش و گرمایش نداریم فقط رطوبت سالن را بگیره و تهویه کند؟

  پاسخ
  • درود بر شما. هواسازی که دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی نباشد دیگر هواساز نیست. شما دو راه در پیش رو دارید. یا از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید که رطوبت گیرها انواع مختلفی دارند که یکی از پر کاربردترین آنها شبیه هواساز عمل می کند و یا اینکه از دستگاه هواساز استفاده کنید. در واقع برای گرفتن رطوبت یکی از روش های پر کاربرد و متداول این است که هوای داخل سالن از بین یک کویل سرد عبور داده شود و در اثر برخورد هوا با سطح سرد کویل، بخار آب موجود در هوا به شکل قطرات مایع در سطح کویل جمع شده و با چکیدن در سینی یا همان مخزن زیر کویل از یک مسیر تخلیه شود (درست همانند اتفاقی که در کولرهای گازی می افتد) و چونکه هواساز دارای کویل سرمایشی و نیز کویل گرمایشی است (برای سرمایش آب سرد چیلر در کویل جاری می شود و برای گرمایشی آب گرم موتورخانه) همزمان با خنک کردن هوا در حالت سرمایشی، رطوبت هوا نیز گرفته می شود. اگر از هواساز استفاده نکنید دیگر هوا همزمان با رطوبت گیری، تهویه نمی شود و در واقع ساختار انواع دیگر رطوبت گیرها به این شکل است که توسط موادی جاذب، فقط رطوبت هوا جذب می شود و سرمایش یا گرمایشی اتفاق نمی افتد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست + هجده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت