زنت چیست ؟

دستگاه زنت ، دستگاه تهویه مطبوع چهار فصلی است که قسمتی از ساختار آن (حالت سرمایشی) شبیه کولر آبی بوده و برای گرمایش به آن یک کویل آبگرم زمستانی اضافه شده است. قسمت تهویه تابستانی این دستگاه کاملا شبیه کولر آبی بوده و کارکرد قسمت تهویه زمستانی آن مشابه دستگاه هواساز است. آبگرم مورد نیاز دستگاه زنت می تواند از طریق یک دیگ آبگرم (بویلر موجود در موتورخانه) و یا پکیج حرارت مرکزی (پکیج گازسوز دیواری یا زمینی) تامین گردد.

قسمت های اصلی دستگاه زنت

۱ . دریچه ورود هوای تازه به دستگاه از بیرون ساختمان یا سوله

۲ . دریچه ورود هوای برگشتی (هوای سیرکوله) از ساختمان یا سوله مورد نظر به دستگاه

۳ . دریچه خروج هوای سرد یا گرم از دستگاه به سمت ساختمان یا سوله مورد نظر

۴ . سیستم فیلتراسیون (فیلترهای متناسب با نیاز)

۵ . فن و موتور الکتریکی

۶ . کویل های آب گرم یا مبدل حرارتی (کویل های آبگرم به بویلر یا پکیج متصل می شوند تا در زمستان عمل گرمایش هوا صورت پذیرد)

۷ . پمپ آب و پدهای سلولوزی (سیستم خنک کننده تبخیری مشابه کولر آبی تا در تابستان عمل سرمایش هوا صورت پذیرد)

۸ . سیستم رطوبت زن در زمستان (به صورت آپشن و در صورت نیاز یا درخواست مشتری)

زنت می تواند دارای کانال برگشت هوا باشد و یا تماما از هوای تازه استفاده کند. در ضمن با نصب انواع فیلترها در آن می توان هوا را از آلودگی ها و ذرات معلق فیلتر نمود. از لحاظ شکل ظاهری و نوع ساختار ، دستگاه زنت در سه نوع افقی ، عمودی یا ایستاده و سقفی تولید می شود که در شکل زیر نوع افقی آن نشان داده شده است.

زنت سرمایشی گرمایشی

اساس کار دستگاه در حالت سرمایشی :

در حالت سرمایشی ، آب توسط پمپ بر روی پدهای سلولوزی یا همان پوشال ها ریخته و هوا با عبور از منافذ پدها و بر اثر پدیده تبخیر قطرات آب ، حرارت خود را به آب داده و خنک می شود. معمولا در شرایط مناسب ، این سیستم می تواند هوای با دمای ۳۸ درجه سانتی گراد را تا ۲۶ درجه سانتی گراد سرد کند.

اساس کار دستگاه زنت در حالت سرمایشی

اساس کار دستگاه در حالت گرمایشی :

در حالت گرمایشی ، آبگرم با پمپ از سمت بویلر موتورخانه یا پکیج گازسوز به درون کویل های دستگاه زنت ارسال می شود. سپس با کارکردن فن سانتریفیوژ ، هوا از روی کویل های آبگرم عبور کرده و حرارت کویل را به خود می گیرد و از طریق کانال وارد ساختمان یا سوله مورد نظر می شود. همزمان با عمل گرمایش هوا می توان با آب موجود در تشتک که بر روی پدها پمپاژ می شود ، رطوبت به هوا اضافه نمود. اضافه کردن رطوبت در حالت زمستانی این دستگاه به صورت آپشن می باشد.

مزایای دستگاه زنت :

۱ . ارزان تر بودن نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

۲ . قابلیت استفاده بصورت چهار فصلی (سرمایش و گرمایش)

۳ . نصب و راه اندازی آسان و کم هزینه

۴ . مصرف برق اندک به علت نداشتن کمپرسور (مصرف برق تنها در حد گردش یک فن و پمپ)

۵ . حذف سیستم رادیاتور و سیستم لوله کشی در ساختمان یا سوله (زیرا هوای سرد و گرم با کانال توزیع می شود)

۶ . کاهش مدت زمان گرم شدن فضای مورد نظر نسبت به رادیاتور در حالت گرمایشی

۷ . قابلیت رطوبت زنی به هوا در زمستان

۸ . جریان ملایم و گردش مناسب هوا در درون ساختمان

معایب دستگاه زنت :

۱ . از جمله معایب دستگاه زنت این است که استفاده از آن در مناطق با آب و هوای مرطوب مانند شهرهای ساحلی شمال و جنوب کشور در حالت تابستانی مناسب نیست زیرا وقتی دستگاه در حالت سرمایشی کار می کند به علت تبخیر بخشی از آب در اثر تماس با هوا ، باعث افزایش رطوبت هوا می شود. ولی این دستگاه برای مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک بسیار مناسب است و با شرایط آب و هوایی اکثر نقاط ایران سازگار است.

۲ . این دستگاه بر خلاف دستگاه های سرمایشی بر پایه سیکل تبرید تراکمی (مثل سیستم چیلر و هواساز) ، وقتی که در حالت سرمایشی کار می کند ، مصرف آب دارد (مثل کولر آبی)

۳ . چون هوا با کانال در همه قسمت ها توزیع می شود ، نمی توان دمای یک قسمت را نسبت به قسمت دیگر کمتر یا بیشتر کرد و همه قسمت ها به صورت هم دما سرد یا گرم می شوند. ولی مثلا در سیستم چیلر و فن کویل می توان دمای هر فن کویلی که در هر قسمت نصب می شود را با کنترل به میزان دلخواه و مستقل از سایر قسمت ها تنظیم کرد.

۴ . سرمایش سیستم هایی که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کنند نسبت به این دستگاه مطبوع تر است. برای مثال قطعا سرمایش کولر گازی و کولر آبی را حس کرده اید و دقیقا سرمایش این دستگاه چیزی شبیه کولر آبی است.

محل نصب دستگاه زنت :

محل نصب آن می تواند در بالکن ، پشت بام و یا گوشه ای از حیاط باشد که بسته به نقشه ساختمان و فضای موجود ، بهترین مکان برای استقرار دستگاه انتخاب می شود.

نمونه ای از دستگاه زنت عمودی (ایستاده) ساخته شده در شرکت ما :

زنت

تفاوت آن با دستگاه ایرواشر :

این دو دستگاه بسیار شبیه هم هستند به طوری که در ایرواشر برای اینکه عمل سرمایش هوا انجام شود ، با نازل های فشار قوی آب و یک پمپ آب فشار بالا ، آب را در مسیر هوا به صورت پودری تزریق می کنند تا هوا به روش تبخیری ، خنک شود ولی در زنت به جای پاشش آب با فشار بالا و به صورت پودری از تعدادی پد سلولوزی استفاده می شود که آب روی این پدها از بالا ریخته شده و وظیفه پدها این است که میزان تماس بین آب و هوا را افزایش دهند تا هم مقدار آب کمتری مصرف شود و هم اینکه سایز تجهیزات آب رسانی و پمپاژ کوچکتر شود.

برای شناخت بهتر دستگاه ایرواشر و ویژگی های آن ، متن ایرواشر چیست را مطالعه کنید.

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند دستگاه زنت ، ایرواشر ، چیلر تراکمی ، هواساز ، اکونوپک ، روفتاپ پکیج و … مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و تبرید و متناسب با نیازهای هر ساختمان در شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و استعلام قیمت زنت و سایر سیستم های تهویه مطبوع و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

کاتالوگ دستگاه

فن کویل چیست ؟

چرا مصرف برق دستگاه زنت کم است؟

به خاطر اینکه در ساختار این دستگاه از کمپرسور (بر خلاف دستگاه های کمپرسور دار مثل کولر گازی ، چیلر ، داکت اسپلیت و …) و سیکل تبرید تراکمی استفاده نمی شود و سیستم سرمایشی آن ساختار ساده ای دارد. مصرف برق در حد یک فن و پمپ آب است.

بیشترین کاربرد دستگاه زنت در چه اماکنی است؟

این دستگاه به علت ارزان بودن می تواند جایگزینی برای سیستم چیلر و هواساز باشد و در پروژه هایی که به دنبال دستگاه ارزان قیمت هستند ، دستگاه مناسبی است. البته باید توجه داشت که در مناطق با آب و هوای مرطوب به هیچ وجه نمی توان از این دستگاه استفاده کرد. در سایر مناطق آب و هوایی هم بیشترین کاربرد آن در سوله ها و سالن ها (مثل سوله های صنعتی و …) است.

آیا با نصب زنت در ساختمان به لوله کشی های رادیاتور نیاز است؟

خیر به هیچ تجهیزات دیگری نیاز نیست. این دستگاه هم عمل سرمایش و هم گرمایش را انجام می دهد و برای گرمایش دیگر نیازی به سیستم گرمایش از کف یا رادیاتور و … نیست. کویل آبگرم این دستگاه به پکیج یا موتورخانه وصل شده و هوای گرم از طریق کانال در کل ساختمان توزیع می شود.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 50 میانگین: 4.4]
اشتراک گذاری :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

6 + نه =

keyboard_arrow_up