پکیج یونیت پشت بامی

پکیج یونیت پشت بامی چیست و مزایا و عملکرد آن به چه شکل است؟

پکیج پشت بامی (روف تاپ پکیج) دستگاه سرمایشی و گرمایشی است که بر روی بام ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری، ورزشی و غیره نصب شده و مستقیما با کانال کشی به بخش های مختلف ساختمان مانند سالن ها و اتاق ها متصل می شود. پکیج یونیت پشت بامی از دو تکه مجزا (شامل چیلر و هواساز) که در کنار یکدیگر و در یک مجموعه واحد طراحی و ساخته می شود، تشکیل شده است. در این دستگاه علاوه بر وجود کویل های سرمایشی و گرمایشی، می توان انواع فیلترها و نیز تجهیزات تنظیم کننده رطوبت را نیز نصب کرد. در ادامه به شکل موشکافانه تری به سوال پکیج یونیت پشت بامی چیست پاسخ می دهیم و به مزایا و اینکه عملکرد آن به چه شکل است خواهیم پرداخت.

پکیج پشت بامی

1 . عملکرد پکیج پشت بامی در حالت برودتی (سرمایش) به چه شکل است؟

در سیستم سرمایشی چیلر و هواساز، معمولا هواساز بر روی بام و چیلر در موتورخانه و یا در مکانی دورتر از هواساز نصب شده و چیلر پس از سرد کردن آب، آب سرد را به هواساز پمپاژ می کند تا آب سرد در کویل هواساز جاری شده و با دمیدن هوا توسط فن از روی کویل، هوای سرد با کانال کشی وارد ساختمان شود. در شکل زیر ساختار این دو دستگاه به همراه بویلر که در زمستان (برای گرمایش) آبگرم را به هواساز منتقل می کند، نشان داده شده است.

هواساز متصل به بویلر و چیلر

ولی در دستگاه پکیج پشت بامی ، این دو دستگاه (چیلر و هواساز) در کنار یکدیگر جای می گیرند تا دیگر نیازی به سرد سازی آب نباشد و مبرد (گاز فریون) مستقیما وارد کویل (اواپراتور) شده و با گرفتن حرارت از هوای عبوری اطراف کویل، دمای هوا را کاهش و در ساختمان توزیع کند. در شکل زیر طرح دیگری از دستگاه پکیج پشت بامی که از دو قسمت تشکیل شده، نشان داده شده است.

پکیج یونیت سرمایشی و گرمایشی

2 . عملکرد آن در حالت حرارتی (گرمایش) به چه شکل است؟

عملکرد پکیج یونیت در حالت گرمایش نیز به این شکل است که علاوه بر کویل حاوی مبرد ، لوله های حاوی آب داغ (کویل آبگرم) نیز در پشت فن جاسازی می شود. آب داغ از طرف بویلر موجود در موتورخانه ساختمان و یا پکیج گازسوز تامین شده و به لوله ها ارسال می شود. این بار فن با دمیدن هوا از اطراف لوله های حاوی آب داغ، منجر به افزایش دمای هوا شده و آن را به داخل ساختمان ارسال می کند.

بنابرین پکیج یونیت پشت بامی دستگاهی است که از دو بخش مختلف (شامل چیلر هوایی یا همان چیلر تراکمی هوا خنک و هواساز متصل به آن) تشکیل شده و هم عمل سرمایش و هم عمل گرمایش توسط آن انجام و بر روی بام نصب می شود که مزایای فراوانی نسبت به سایر سیستم ها دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلرهای هوایی در این متن ⇐ چیلر هوایی

مطالعه بیشتر درباره ساختار هواسازها در این متن ⇐ هواساز

مزایای پکیج پشت بامی :

1 . عدم وجود آب در حالت سرمایش و کاهش قیمت تمام شده دستگاه 

در سیستم های آبی مانند هواساز یا فن کویل که به چیلر متصل می شوند می بایستی که ابتدا محلول گلیکول و آب در چیلر سرد شود و سپس از طریق لوله های عایق کاری شده و توسط پمپ به این یونیت ها ارسال شود ولی در پکیج یونیت پشت بامی در حالت سرمایش، آبی در مدار وجود نداشته و چون که چیلر و هواساز در کنار یکدیگر و داخل یک دستگاه ساخته می شوند به آب و متعلقات ذکر شده در آن نیازی نیست و اواپراتور چیلر مستقیما در هواساز جاسازی می شود. این کار ضمن کاهش هزینه و در نتیجه کاهش قیمت پکیج پشت بامی ، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی با جلوگیری از هدر رفتن انرژی در مسیر انتقال آب سرد از چیلر تا یونیت های داخل ساختمان می شود. این مورد از مهمترین مزایا و برتری هایی است که پکیج یونیت پشت بامی نسبت به سیستم چیلر و هواساز دارد.

مطالعه بیشتر درباره انواع هواسازها در این مقاله ⇐ انواع هواساز

2 . عدم اشغال فضای مفید

پکیج پشت بامی همانطور که از نام آن پیداست بر روی بام نصب شده و فضاهای مفید ساختمان را اشغال نمی کند و در ضمن در معرض دید قرار ندارد. با توجه به اینکه عملکرد دستگاه پکیج یونیت پشت بامی در حالت حرارتی و برودتی را بررسی کردیم متوجه این موضوع شده اید که این دستگاه در دسته دستگاه های تهویه مطبوع کانال دار جای می گیرد و لذا هوا پس از تهویه با کانال هایی از پشت بام در ساختمان پخش می شود. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که همین موضوع کاربرد این دستگاه در برخی از کاربری ها را با محدودیت مواجه می کند. در کل این دستگاه مناسب کاربرد در مکان هایی است که فضای تهویه شونده از سالنی بزرگ و بدون تفکیک دمایی شکل گرفته باشد که برای مثال می توان به کارگاه ها و سالن های صنعتی ، سوله های ورزشی ، سالن های نمایشگاهی ، آمفی تئاترها ، پایانه های مسافربری و … که فضای یک تکه و بزرگی دارند اشاره کرد.

کانال کشی سالن

3 . کارکرد بسیار کم صدا

به دو علت پکیج پشت بامی صدای کارکرد کمی دارد. اول اینکه به دور از محیط داخل ساختمان نصب شده و دوم اینکه صدای کارکرد اجزای آن با به کار بردن موتورفن های کم صدا و نیز استفاده از کمپرسورهای اسکرال ، کاهش می یابد.

4 . تامین هوای تازه به مقدار کافی از بیرون

در این دستگاه هوای تازه به مقدار دلخواه و قابل تنظیم از بیرون وارد دستگاه شده و ضمن فیلتر نمودن آن از آلاینده ها و تنظیم دقیق دمای آن (هم در تابستان و هم زمستان) می توان لوازم افزاینده و کاهنده رطوبت را به آن افزود و با سیستم کنترلی هوشمند ، رطوبت هوا را نیز به دقت تنظیم کرد.

تهویه مطبوع ماخ ، تولید کننده پکیج پشت بامی

گروه تهویه مطبوع ماخ ، تجربه چندین ساله به عنوان شرکت تولید کننده پکیج یونیت و سایر دستگاه ها مانند مینی چیلر ، چیلر تراکمی ، ایرواشر ، هواساز و غیره را دارد. محصولات ما پس از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و تهیه نقشه ، دقیقا متناسب با نیازهای هر مشتری طراحی و تولید شده و به علت فروش مستقیم از کارخانه ، با قیمت مناسب عرضه می شوند. برای مشاهده لیست قیمت پکیج یونیت پشت بامی به این صفحه ⇐ قیمت انواع پکیج یونیت مراجعه بفرمایید.

روف تاپ پکیج

ما در این مقاله به جواب سوال پکیج یونیت پشت بامی چیست رسیدیم و اینکه چه مزایا و برتری هایی دارد و عملکرد آن به چه شکل است اشاره کردیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی و استعلام قیمت پکیج یونیت پشت بامی در طرح ها و ظرفیت های گوناگون و نیز سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

فروش چیلر

ساخت چیلر

راهنمای خرید هواساز

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 7 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنون از توضیحات خوبتون
  می‌خواستم بدونم آیا پکیج پشت بامی و روفتاپ پکیج با هم تفاوتی دارند ؟

  پاسخ
 • سلام. روزتون بخیر. ببخشید در پکیج یونیت هایی که کویل سرمایش و گرمایش مجزاست در فصل تابستان نیازی به بستن مسیر آبگرم ورودی به کویل ها هست؟ یا وقتی ما درحالت تابستانه پکیج را روشن می کنیم کویل گرمایش خود به خود از مدار خارج می شود؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. بله با توجه به اینکه مسیر آبگرم از موتورخانه به پکیج یونیت کاملا مجزاست بایستی که در صورت روشن بودن موتورخانه در تابستان ، این مسیر بسته شود.

   پاسخ
 • سلام.درحال حاضر ما در منزل خود سیستم پکیج و رادیاتور رو داریم.امکان نصب سیستم سرمایشی وجود داره؟هزینه اش برای سه تا اتاق و یک هال حدودا چقدر میشه؟

  پاسخ
  • سلام و درود. دقیقا متوجه منظورتون نشدم. لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید و توضیحات لازم را به ایشان بدهید تا راهنماییتون کنن.

   پاسخ
 • علی اکبریان ۰۹۱۲۳۰۹۵۳۵۸
  نوامبر 25, 2023 4:14 ب.ظ

  سلام ، من در اصفهان هستم در یک اپارنمان پنج طبقه و پکیج سرمایش و گرمایش (اب سرد و گرم) خارجی داریم که ۱۵ سال کار کرده و به علت خراب زیاد هزینه ان زیاد است میخواهیم عوض کنیم بفرمایید چه کار کنیم و با کی تماس بگیریم
  تشکر علی اکبریان ۰۹۱۲۳۰۹۵۳۵۸
  این اولين بار است که سوال میکنم

  پاسخ
  • درود بر شما. با توجه به اینکه یک سیستم سرمایشی و گرمایشی قبلا در ساختمان شما اجرا شده و لوله کشی ها از قبل انجام شده و موجود است لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید و کلیه توضیحات را به ایشان بدهید تا هم مناسب ترین دستگاه را برای ساختمان شما معرفی کنند و هم قیمت آن را خدمت شما اعلام نمایند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 5 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت