انواع دستگاه هواساز

انواع هواساز

انواع هواساز به 3 دسته کلی معمولی ، هایژنیک (بهداشتی) و هیت ریکاوری (بازیافت کننده گرما – heat recovery) تقسیم می شود که در این متن با ساختار آنها آشنا شده و با یکدیگر مقایسه می کنیم. نکته اینکه نوع معمولی خود به انواع دستگاه هواساز از نظر نوع فن ، داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت ، جنس بدنه ، نوع کویل آبی یا DX و غیره تقسیم بندی می شود.

هدف از به کار بردن انواع دستگاه هواساز کنترل پارامترهای زیر در محیط داخل ساختمان است.

1 . کنترل دما

2 . تنظیم رطوبت

3 . کنترل سرعت و جهت حرکت هوا

4 . تصفیه هوا با فیلتر کردن آن

هواساز خود به طور مستقل گرمایش یا سرمایش ایجاد نمی کند، بلکه حاوی کویل های (لوله های) آب گرم و آب سرد است که آب گرم و سرد آن توسط دستگاه های دیگری مانند چیلر ، بویلر و غیره تولید و به دستگاه هواساز جهت انجام 4 فرآیند ذکر شده ارسال می شود تا هواساز هوا را در داخل محیط توزیع نماید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار ، اجزا و طرز کار انواع چیلرها در این متن ⇐ چیلر

اجزای اصلی هواساز

1 . انواع دستگاه هواساز معمولی

1 . 1 . از نظر نوع فن

انواع دستگاه هواساز از نظر نوع چیدمان فن به دو نوع هواساز با فن مکنده Draw Through و هواساز با فن دمنده Blow Through دسته بندی می شود. در نوع مکنده، فن هوا را از میان محفظه مخلوط کن (mixing box) و کویل ها مکیده و به درون کانال های توزیع می فرستد که این نوع هم به صورت عمودی و هم افقی ساخته می شود. در نوع مکنده، قسمت قبل از فن دارای فشار منفی (به علت مکش فن) است. در نوع دمنده یا Blow Through فن هوا را از میان کویل ها می وزد. در این نوع، قسمت بعد از فن دارای فشار مثبت است.

تفاوت های اصلی انواع هواساز بر حسب دمنده یا مکنده بودن فن عبارتند از :

1 . جریان هوا عبوری از روی کویل در حالت دمنده نسبت با حالت مکنده ، مغشوش تر بوده و نقاط مختلف روی سطح کویل ، اختلاف دمای بیشتری دارند.

2 . برای ایجاد جریان هوای بهتر ، در نوع دمنده مجبوریم که فاصله بین فن و کویل را بیشتر در نظر بگیریم و بنابرین طول دستگاه و نیز قیمت اولیه تمام شده دستگاه در نوع دمنده کمی بیشتر از حالت مکنده خواهد بود.

3 . اگر بخواهیم از یک دریچه به صورت by-pass هوای تازه وارد دستگاه کنیم ، در طرح مکنده به خاطر وجود فضای کافی قبل از فن ، به راحتی می توانیم این دریچه را تعبیه کنیم.

هواساز دمنده

هواساز مکنده

1 . 2 . از نظر نوع کویل (آبی یا DX)

در برخی از سیستم های تهویه به جای وجود لوله های آب گرم و سرد در هواساز (یعنی به جای متصل کردن هواساز به بویلر و چیلر)، دستگاه هواساز را به پمپ های حرارتی چهار فصلی مانند سیستم تهویه GHP یا سیستم تهویه VRF که بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند و حاوی مبرد (مانند مبرد R-134A) هستند، متصل می کنند و در واقع اواپراتور دستگاه VRF یا GHP را درون هواساز جاسازی می کنند که به این هواسازها نوع DX گفته می شود. بدین ترتیب مبرد مستقیما وارد کویل DX هواساز شده و عمل سرمایش و گرمایش هوا را انجام می دهد. همچنین اگر مستقیما چیلر را به هواساز متصل کنند (یعنی بدون وجود مدار آب سرد) به آن دستگاه پکیج یونیت (روفتاپ پکیج) گفته می شود.

مطالعه بیشتر درباره این دستگاه ها ⇓

سیستم تهویه GHP

سیستم تهویه VRF

پکیج یونیت پشت بامی

برای مثال در شکل زیر یونیت های خارجی (بیرون از ساختمان) دستگاه VRF همزمان به یک هواساز و چندین فن کویل موجود در داخل ساختمان متصل شده است تا عمل گرمایش و سرمایش هوا در هواساز و فن کویل ها صورت پذیرد.

VRF ، GHP ، هواساز و فن کویل

1 . 3 . نوع جنس

جنس چارچوب دستگاه می تواند از نوع فولاد گالوانیزه، استیل یا فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم باشد.

1 . 4 . نیاز یا عدم نیاز به عایق

وجود و نیز جنس عایق بندی صوتی و حرارتی در آن

1 . 5 . نوع موتور فن

نوع موتور الکتریکی متصل به فن (موتورفن معمولی یا اینورتر) و نحوه اتصال آنها به هم (به صورت کوپل مستقیم یا تسمه ای یا دارای گیربکس)

1 . 6 . داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت هوا

هواسازها علاوه بر اینکه از نظر داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت هوا دسته بندی می شوند ، از نظر نوع تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی نیز به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. کویل آب سرد جاسازی شده در داخل هواساز (یا کویل DX) می تواند به خوبی در اثر تقطیر بخار آب موجود در هوا ، رطوبت هوا را در ماه های گرم سال ، کاهش دهد. درست مثل یک پارچ آب (از جنس استیل) که در صورت سرد بودن آب داخل پارچ ، قطرات تقطیر شده آب بر سطح خارجی آن نمایان می شود ، بر روی کویل های حاوی آب سرد نیز قطرات آب شکل گرفته و با چک کردن در سینی کف هواساز جمع می شود. اگر در پروژه ای نیاز باشد که رطوبت هوا به دقت اندازه گیری و تنظیم شود ، بایستی تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا در داخل هواساز طراحی و نصب گردد.

مطالعه بیشتر درباره انواع روش های تنظیم رطوبت به شکل صنعتی در این متن ⇐ رطوبت ساز صنعتی

مطالعه بیشتر درباره انواع روش های تنظیم رطوبت به شکل خانگی در این متن ⇐ رطوبت ساز خانگی

1 . 7 . از نظر فول فرش بودن یا نبودن

معمولا در هواسازها 3 دریچه وجود دارد. یک دریچه برای ورود هوای تازه از بیرون به داخل هواساز ، یک دریچه برای خروج هوا از هواساز به درون ساختمان و یک دریچه هم برای برگشت بخشی از هوای داخل ساختمان به درون هواساز است. اگر درصد هوای برگشتی از ساختمان به داخل هواساز صفر باشد (یعنی دریچه هوای برگشتی از ساختمان به درون هواساز حذف شود) و کل هوای ورودی به هواساز از فضای بیرون (اتمسفر) و به عنوان هوای تازه وارد دستگاه شود به آن در اصطلاح هواساز فول فرش (Full Fresh) گفته می شود.

مطالعه کامل تر درباره ویژگی ها و کاربردهای هواسازهای فول فرش در این صفحه ⇐ هواساز فول فرش

2 . هواساز هایژنیک

نوع فیلترهای به کار رفته در آن و آبند بودن دریچه ها و درزهای آن برای جلوگیری از نفوذ هر گونه ذرات آلاینده به محیط داخل ساختمان که هواسازها را از این نظر به انواع هواساز معمولی و هایژنیک (بهداشتی) تقسیم می کنند که هواساز هایژنیک در اماکن بسیار حساس مانند بیمارستان ها ، اتاق های تمیز و غیره استفاده می شود. در تصویر زیر نمونه ای از دستگاه هواساز هایژنیک مجهز به فیلترهای هپا و دریچه های قابل تنظیم الکتریکی نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و اجزای هواسازهای هایژنیک در این صفحه ⇐ هواساز هایژنیک

دستگاه هواساز هایژنیک

3 . هواساز هیت ریکاوری

هواسازها از نظر بازیابی انرژی هوای خروجی از ساختمان و انتقال آن انرژی به هوای تازه از طریق یک مبدل حرارتی ساده صفحه ای نیز به انواع با و بدون سیستم بازیافت انرژی (هیت ریکاوری Heat Recovery) تقسیم می شوند. این نوع از هواسازها به صورت دو طبقه طراحی و ساخته می شوند. نحوه کار سیستم مطابق شکل زیر به این شکل است که مثلا در فصل تابستان که دستگاه در مد سرمایشی کار می کند، هوای سرد شده در دستگاه وارد ساختمان می شود (از قسمت پایین سمت راست) و هوای برگشتی از ساختمان که دمای آن نسبت به دمای بیرون کمتر است، وارد هواساز می گردد (از قسمت بالا سمت راست). هوای برگشتی وارد مبدل حرارتی صفحه ای شده و چون دمای آن از دمای هوای ورودی کمتر است، طی انتقال حرارت صورت گرفته در مبدل، اندکی دمای هوای ورودی را کاهش می دهد. هوای ورودی که مقداری از حرارت خود را از دست داده به انرژی کمتری جهت سرد شدن نیاز دارد و در نتیجه انرژی در حال اتلاف هوای برگشتی بازیافت می شود.

دستگاه هواساز هیت ریکاوری

نمونه هایی از هواسازهای ساخته شده در شرکت ما :

هواساز

هواساز ها

طراحی ، تولید و فروش

تمامی مراحل طراحی تا تولید انواع سیستم های خنک کننده و گرمایشی در محل کارخانه شرکت ما انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت انواع دستگاه هواساز و ویژگی های آنها و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه خنک کننده و گرمایشی برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ دستگاه خنک کننده هوا

آیا هواسازهای هایژنیک و هیت ریکاوری هم به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند؟

بله دقیقا این نوع از هواسازها هم مثل هواسازهای معمولی از نظر نوع فن ، نوع کویل ، جنس بدنه ، نوع عایق دیواره ها ، اینورتر بودن یا نبودن ، مجهز بودن یا نبودن به تجهیزات تنظیم کننده رطوبت و فول فرش بودن یا نبودن به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند.

چطور از بین این مقدار تنوع ، دستگاهی مناسب برای پروژه خود انتخاب کنیم؟

انتخاب دستگاهی مناسب از بین انواع دستگاه هواساز کاری تخصصی است که در صورت نداشتن دانش کافی می بایست نظر مهندسان با تجربه در این زمینه را مد نظر قرار دهید.

آیا محدودیت های محل نصب دستگاه هم می تواند در انتخاب نوع هواساز تاثیر بگذارد؟

بله دقیقا. در اغلب موارد هواسازها به صورت باکس مستطیلی افقی طراحی و ساخته می شوند ولی در برخی پروژه ها با توجه به محدودیت های محل نصب می توان دستگاه را به صورت عمودی و یا حتی شکلی نامتقارن و به صورت خاص طراحی و تولید کرد.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 13 میانگین: 3.8]
اشتراک گذاری :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

10 + دوازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت