رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی

تجهیزات رطوبت ساز یا رطوبت زن را به طور کلی به دو گروه خانگی و صنعتی تقسیم می کنند. در عین حال، رطوبت ساز خانگی را می توان برای صنایع کوچک و رطوبت ساز صنعتی را برای منازل بزرگ نیز استفاده کرد. تجهیزات رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی با تجهیزاتی که مستقیما رطوبت را به داخل فضای مورد نظر می افزایند تفاوت دارند.

در شکل زیر موقعیت رطوبت ساز در سیستم هواساز نشان داده شده است. به منظور شناخت هر چه بهتر هواسازهای خانگی می توانید ابتدا این مقاله ⇐ هواساز آپارتمانی را مطالعه کنید.

رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی

برای رطوبت زنی می توان از دستگاه های ایرواشر ، زنت و کولرهای تبخیری مستقیم نیز استفاده کرد. گاهی اوقات این تجهیزات برای مقاصد دیگری از قبیل سرمایش یا تمیز کردن هوا انتخاب می شوند. ظرفیت رطوبت ساز خانگی معمولا بر اساس گالن در روز و ظرفیت رطوبت ساز صنعتی و تجاری بر حسب گالن بر ساعت بیان می گردد.

انواع رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی

این رطوبت ساز ها از نظر مقدار تبخیر آب و توزیع رطوبت به مقدار جریان هوای سیستم گرمایش وابسته اند و شرح کلی این تجهیزات به صورت زیر است :

1 . رطوبت ساز نوع Pan یا تشتکی :

ظرفیت این رطوبت زن ها با توجه به درجه حرارت ، رطوبت و مقدار جریان هوا تغییر می کند.

تشتک اصلی :

یک تشتک کم عمق در داخل محفظه کوره نصب می شود و آب شرب معمولی از طریق یک وسیله کنترل کننده به درون آن تغذیه می گردد.

تشتک با گرمکن برقی :

این نوع تشتک مشابه تشتک اصلی است ولی برای افزایش درجه حرارت آب و نرخ تبخیر ، یک گرمکن برقی به آن اضافه شده است.

تشتک با صفحاتی از جنس مواد فیتیله ای :

این تشتک نیز مشابه تشتک اصلی است ولی دارای صفحات جذب کننده آب بوده و زیاد بودن مساحت این صفحات باعث می گردد سطحی که در آن تبخیر انجام می شود افزایش یابد.

رطوبت ساز نوع Pan یا تشتکی

2 . رطوبت ساز های با بستر مرطوب یا wet element humidifier :

ظرفیت این نوع رطوبت زن بر اساس درجه حرارت ، رطوبت و مقدار هوا تغییر می کند. در این رطوبت زن ، هوا از درون و یا روی یک بستر مرطوب گردش می کند. سطح تبخیر می تواند یک بستر مرطوب ثابت باشد که توسط پاشش یا جریان ثقلی آب مرطوب می شود و یا سطح یک چرخ یا استوانه گردان و یا تسمه در حال چرخش در درون منبع آب باشد، نحوه عبور جریان در انواع گوناگون تفاوت دارد.

نوع فن دار fan type :

هوا توسط یک فن یا دمنده از درون محفظه کوره مکیده می شود و پس از عبور از درون بستر مرطوب مجددا به محفظه کوره بر میگردد.

نوع کنارگذر by pass :

این نوع رطوبت زن دارای فن نیست ولی بر روی اتصال رفت یا برگشت محفظه کوره ، یک فن نصب می شود و در اثر اختلاف فشار استاتیکی تولید شده توسط فن، هوا به گردش در خواهد آمد.

نوع کانالی duct mounted :

این نوع رطوبت زن برای نصب در محفظه کوره و یا درون کانال طراحی شده است و دارای یک جز استوانه ای دوار بوده که توسط جریان هوای کانال با یک موتور الکتریکی کوچک می چرخد.

3 . رطوبت ساز پودر کننده یا atomizing – رطوبت ساز التراسونیک :

ظرفیت این رطوبت زن ها بستگی به شرایط هوا ندارد. درعین حال ، جلوگیری از اشباع شدن بیش از حد هوا و خیس شدن کانال از اهمیت برخوردار است. توانایی هوا در جذب رطوبت بستگی به درجه حرارت ، مقدار گذر جریان هوا و محتوی رطوبت هوای عبوری از درون سیستم دارد. در این نوع رطوبت زن ، ذرات ریز آب به یکی از روش های زیر تولید و به درون جریان هوا تغذیه می شود :

تولید ذرات ریز پاشش با استفاده از افشانک هایی که با فشار آب کار می کنند.

تولید ابر و مه با استفاده از افشانک هایی که با هوای فشرده کار می کنند.

یک دیسک یا مخروط که توسط آن ، آب به طور شعاعی به لبه دیسک پرتاب می شود و سپس وارد صفحات منحرف کننده شده و به صورت مه رقیق در می آید.

استفاده از ارتعاش های التراسونیک به عنوان نیروی پودر کننده.

رطوبت ساز التراسونیک

رطوبت ساز خانگی برای کاربردهای بدون هواساز و کانال

در بسیاری از ساختمان های مسکونی ، از رطوبت زن های اتاقی یا سیار استفاده می شود. این رطوبت زن ها می توانند دارای کنترل کننده رطوبت نیز باشند.

در رطوبت زن های سیار ، آب به یکی از روش های مختلف موجود (مثلا تشتک گرم یا دیسک پودر کننده) تبخیر می گردد. این دستگاه ها می توانند در اندازه رومیزی و یا در اندازه و شکل متناسب با مبلمان تولید شوند. برای تنظیم ظرفیت رطوبت زن می توان از فن یا فن های دارای موتور چند سرعته استفاده کرد.

رطوبت ساز خانگی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، رطوبت زنی و رطوبت زدایی و نیز انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − هشت =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت