نحوه محاسبه تن تبرید

تن تبرید چیست ؟

برای پاسخ به سوال تن تبرید چیست به طور علمی می توان گفت که یک تن تبرید برابر است با مقدار گرمایی که یک سیستم تهویه یا دستگاه سرمایشی در طول ۲۴ ساعت از یک تن یخ (۲۰۰۰ پوند lbs) می گیرد تا آن را ذوب کند. گرمای مورد نیاز برای ذوب یک پوند یخ و تبدیل آن به آب مایع در دمای ۳۲ درجه فارنهایت (صفر درجه سانتی گراد) برابر ۱۴۴ Btu است که در ادامه نحوه محاسبه تن تبرید به این شکل زیر خواهد بود.

یک تن تبرید = ۱۴۴×۲۰۰۰/۲۴ = ۱۲۰۰۰ Btu

در واقع تن تبرید یک واحد اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه های برودتی مثل چیلر است که معمولا در کشورهای آمریکای شمالی از این واحد برای بیان ظرفیت دستگاه ها استفاده می شود و تاریخچه آن به قرن هجدهم میلادی باز می گردد که قالب های یخ بزرگ برای سرمایش مورد استفاده قرار می گرفتند.

تن تبرید

تبدیل واحدها :

۱ . تبدیل Btu/hr به تن تبرید و بالعکس

بنابرین برای تبدیل تن تبرید به Btu بر ساعت کافی است که آن را در عدد ۱۲۰۰۰ ضرب کرد و بالعکس آن برای تبدیل Btu/hr به تن تبرید باید مقدار عددی آن را بر ۱۲۰۰۰ تقسیم نمود.

۲ . هر تن تبرید چند کیلووات است ؟

برای تبدیل کیلووات به تن تبرید و برعکس از فرمول Refrigeration Ton = 3.52 Kw استفاده می شود. بدین صورت که برای تبدیل تن تبرید به کیلووات باید آن را در عدد ۳٫۵۲ ضرب و برعکس آن برای تبدیل کیلووات به تن تبرید باید آن را بر عدد ۳٫۵۲ تقسیم نمود.

نحوه محاسبه تن تبرید

در اینجا نحوه محاسبه تن تبرید بر اساس سیستم اندازه گذاری غیر متریک (Imperial) و سیستم متریک بیان شده است که واحدهای آنها قابلیت تبدیل به یکدیگر را دارند. فرمول محاسبه تن تبرید برای یک دستگاه سرمایشی که وظیفه آن سرد کردن آب است (مانند چیلر)، به شکل زیر بیان می شود. 

Q=Cp×p×V×dT که بار حرارتی Q بر حسب Btu/hr ، گرمای ویژه آب Cp برابر ۱Btu/lb.F و p چگالی آب برابر ۸٫۳۳ lb/gallon ، نرخ جریان حجمی آب V بر حسب گالن بر دقیقه gallon/min و dT اختلاف دمای ورود و خروج آب به دستگاه بر حسب درجه فارنهایت F است. به طور خلاصه با ضرب Cp×p×۶۰ برای آب عدد ۵۰۰ به دست می آید و فرمول به شکل Q=500×V×dT ساده می شود. عدد ۶۰ برای تبدیل ساعت به دقیقه استفاده شده است.

مثالی از محاسبه تن تبرید یک دستگاه سرمایشی مانند چیلر

شدت جریان حجمی آب V در چیلری ۱۰ gallon/min و اختلاف دمای ورود و خروج آب در آن ۱۰ درجه فارنهایت است. مقدار بار سرمایشی آن بر حسب Btu/hr برابر است با Q=500×۱۰×۱۰=۵۰۰۰۰ که با تبدیل Btu/hr به تن، بار حرارتی (سرمایشی) چیلر برابر می شود با ۵۰۰۰۰/۱۲۰۰۰= ۴٫۲ تن تبرید

در واحد متریک از همین فرمول Q=Cp×p×V×dT استفاده می شود که در آن Cp آب برابر ۴٫۱۸ ، چگالی p بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب (حدودا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب)، V بر حسب متر مکعب بر ثانیه و dT بر حسب درجه سانتی گراد بیان می شود تا بار حرارتی Q بر حسب کیلووات به دست آید که با تقسیم آن بر عدد ۳٫۵۲ تبدیل کیلووات به تن تبرید انجام می شود.

محاسبه تن تبرید چیلر

مطالعه بیشتر درباره نحوه محاسبه ظرفیت انواع چیلرها در صفحه ⇐ محاسبه ظرفیت چیلر

 

تن تبرید معمولا برای اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه هایی مانند چیلر ، داکت اسپلیت ، VRF ، GHP ، مبدل حرارتی ، اسپلیت (کولر گازی) و غیره مورد استفاده قرار می گیرد که ویژگی ها ، ساختار و طرز کار هر دستگاه را می توانید در متن های زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره ویژگی های چیلرهای اسکرو در صفحه ⇐ چیلر اسکرو

مطالعه بیشتر درباره خصوصیات ویژه چیلرهای اسکرال در صفحه ⇐ چیلر اسکرال

برای شناخت انواع چیلرهای تراکمی و آشنایی با طرز کار آنها متن انواع چیلر تراکمی را مطالعه بفرمایید.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 26 میانگین: 3.8]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست