نحوه محاسبه تن تبرید

در این متن ابتدا به پرسش تن تبرید چیست به طور علمی پاسخ می دهیم و سپس تبدیل واحدهای مهم آن (تبدیل تن تبرید به کیلووات و کیلو کالری) و نحوه محاسبه آن به کمک روش ها و فرمول های موجود را بررسی خواهیم نمود.

تن تبرید چیست ؟

برای پاسخ به سوال تن تبرید چیست به طور علمی می توان گفت که یک تن تبرید برابر است با مقدار گرمایی که یک سیستم تهویه یا دستگاه سرمایشی در طول 24 ساعت از یک تن یخ (2000 پوند lbs) می گیرد تا آن را ذوب کند. گرمای مورد نیاز برای ذوب یک پوند یخ و تبدیل آن به آب مایع در دمای 32 درجه فارنهایت (صفر درجه سانتی گراد) برابر 144 Btu است که در ادامه نحوه محاسبه تن تبرید به شکل زیر خواهد بود.

یک تن تبرید = 144×2000/24 = 12000 Btu/hr

One Refrigeration Ton = (2000 lbs * 144 Btu/lbs) / 24 hr = 12000 Btu/hr

در واقع تن تبرید یک واحد اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه های برودتی مثل چیلر است که معمولا در کشورهای آمریکای شمالی از این واحد برای بیان ظرفیت دستگاه ها استفاده می شود و تاریخچه آن به قرن هجدهم میلادی باز می گردد که قالب های یخ بزرگ برای سرمایش مورد استفاده قرار می گرفتند.

تن تبرید

برای مثال وقتی گفته می شود ظرفیت دستگاه تهویه مطبوعی 8 تن تبرید است به این معناست که این دستگاه قادر است همانند 16000 پوند یخ (2000 پوند ضرب در 8) و در طی یک شبانه روز (24 ساعت) به اندازه ای از هوا گرما بگیرد تا تمام یخ ها به آب تبدیل گردد.

نکته مهم اینکه تن تبرید واحد توان (قدرت یا Power) است و به همین خاطر آن را برابر واحد Btu/hr قرار می دهیم. واحد Btu یک واحد انرژی است که با تقسیم آن بر ساعت (hr) به توان تبدیل می شود.

تبدیل واحدها :

1 . تبدیل واحد Btu/hr به تن تبرید و بالعکس

بنابرین برای تبدیل تن تبرید به Btu بر ساعت کافی است که آن را در عدد 12000 ضرب کرد و بالعکس آن برای تبدیل Btu/hr به تن تبرید باید مقدار عددی آن را بر 12000 تقسیم نمود.

2 . هر تن تبرید چند کیلووات است ؟

برای تبدیل کیلووات به تن تبرید و برعکس از فرمول Refrigeration Ton = 3.52 Kw استفاده می شود. بدین صورت که برای تبدیل تن تبرید به کیلووات باید آن را در عدد 3.52 ضرب و برعکس آن برای تبدیل کیلووات به تن تبرید باید آن را بر عدد 3.52 تقسیم نمود.

3 . تبدیل تن تبرید به کیلو کالری

همانطور که اشاره کردیم تن تبرید واحد توان است ولی کیلو کالری واحد انرژی است. بنابرین نمی توان تبدیل تن تبرید به کیلو کالری را انجام داد. در واقع تبدیل واحد آنها به این صورت است که می توان تن تبرید را به کیلو کالری بر ساعت (Kcal/hr) تبدیل نمود زیرا کیلو کالری بر ساعت واحد توان است و نه انرژی. برای تبدیل واحد تن تبرید به کیلو کالری بر ساعت کافی است که مقدار آن را در عدد 3024 ضرب کنیم.

تبدیل تن تبرید به کیلووات

نحوه محاسبه تن تبرید چگونه است؟

برای پاسخ به این سوال که نحوه محاسبه تن تبرید چگونه است باید گفت که دو روش عمده برای آن وجود دارد. روش اول معمولا در صنایعی که به یک دستگاه سرمایشی مثل چیلر نیاز دارند استفاده می شود. روش دوم هم معمولا برای محاسبه تن تبرید مورد نیاز یک ساختمان (توان برودتی دستگاه سرمایشی) مورد استفاده قرار می گیرد.

1 . نحوه محاسبه تن تبرید با فرمول Q=Cp×p×V×dT

در اینجا نحوه محاسبه تن تبرید بر اساس سیستم اندازه گذاری غیر متریک (Imperial) و سیستم متریک بیان شده است که واحدهای آنها قابلیت تبدیل به یکدیگر را دارند. فرمول محاسبه تن تبرید برای یک دستگاه سرمایشی که وظیفه آن سرد کردن آب است (مانند چیلر)، به شکل زیر بیان می شود. 

Q=Cp×p×V×dT که بار حرارتی Q بر حسب Btu/hr ، گرمای ویژه آب Cp برابر 1Btu/lb.F و p چگالی آب برابر 8.33 lb/gallon ، نرخ جریان حجمی آب V بر حسب گالن بر دقیقه gallon/min و dT اختلاف دمای ورود و خروج آب به دستگاه بر حسب درجه فارنهایت F است. به طور خلاصه با ضرب Cp×p×60 برای آب عدد 500 به دست می آید و فرمول به شکل Q=500×V×dT ساده می شود. عدد 60 برای تبدیل ساعت به دقیقه استفاده شده است.

مثالی از محاسبه تن تبرید یک دستگاه سرمایشی مانند چیلر

شدت جریان حجمی آب V در چیلری 10 gallon/min و اختلاف دمای ورود و خروج آب در آن 10 درجه فارنهایت است. مقدار بار سرمایشی آن بر حسب Btu/hr برابر است با Q=500×10×10=50000 که با تبدیل Btu/hr به تن، بار حرارتی (سرمایشی) چیلر برابر می شود با 50000/12000= 4.2 تن تبرید

در واحد متریک از همین فرمول Q=Cp×p×V×dT استفاده می شود که در آن Cp آب برابر 4.18 ، چگالی p بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب (حدودا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب)، V بر حسب متر مکعب بر ثانیه و dT بر حسب درجه سانتی گراد بیان می شود تا بار حرارتی Q بر حسب کیلووات به دست آید که با تقسیم آن بر عدد 3.52 تبدیل کیلووات به تن تبرید انجام می شود.

2 . نحوه محاسبه تن تبرید مورد نیاز یک ساختمان با فرمول های سرانگشتی و نرم افزارهای مهندسی

برای محاسبه تن تبرید یک دستگاه سرمایشی با فرمول های سرانگشتی و به صورت تقریبی باید 3 فاکتور اصلی زیر مد نظر قرار داده شود :

1 . مساحت زیربنای مورد تهویه به صورت مفید (با کسر مساحت هایی که تحت پوشش سیستم تهویه نیستند از مساحت کل)

2 . شرایط اقلیمی منطقه نصب دستگاه (نوع شرایط آب و هوایی برای مثال گرم و خشک یا معتدل و …)

3 . نوع کاربری ساختمان مورد نظر (برای مثال آموزشی ، تجاری ، مسکونی و …)

با داشتن این پارامترها و به شیوه ای که برای مثال در مورد دستگاه چیلر در لینک زیر آموزش داده ایم می توانید به صورت تقریبی تناژ برودتی مورد نیاز برای یک ساختمان خاص در شرایط اقیلی خاص و کاربردی خاص را محاسبه کنید. در لینک زیر به طور مفصل آن را آموزش داده ایم و پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره نحوه محاسبه ظرفیت انواع چیلرها در صفحه ⇐ محاسبه ظرفیت چیلر

به جز روش سرانگشتی که برای نحوه محاسبه تن تبرید بیان کردیم، یک روش بسیار دقیق برای محاسبه نهایی ظرفیت برودتی مورد نیاز یک ساختمان با کمک نرم افزارهای مهندسی وجود دارد که در لینک بالا به آن هم اشاره کرده ایم و پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

محاسبه تن تبرید چیلر

تن تبرید معمولا برای اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه هایی مانند چیلر ، داکت اسپلیت ، VRF ، GHP ، مبدل حرارتی ، اسپلیت (کولر گازی) و غیره مورد استفاده قرار می گیرد که ویژگی ها ، ساختار و طرز کار هر دستگاه را می توانید در متن های زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره ویژگی های چیلرهای اسکرو در صفحه ⇐ چیلر اسکرو

مطالعه بیشتر درباره خصوصیات ویژه چیلرهای اسکرال در صفحه ⇐ چیلر اسکرال

برای شناخت انواع چیلرهای تراکمی و آشنایی با طرز کار آنها متن انواع چیلر تراکمی را مطالعه بفرمایید.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 77 میانگین: 3.9]
اشتراک گذاری :

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی اصغر مرادی
  آگوست 24, 2022 1:30 ق.ظ

  ضمن عرض سلام و احترام خدمت یکایک مؤسسین و مدیران و همه‌ی مجموعه‌ی خوب شما بعداز مطالعه و نت برداری از مطالب مفید و ارزشمند داخل سایت به خودم واجب دونستم به عنوان کسی که عاشقانه دنیای تاسیسات رو دوست دارم و سالهاست در همین زمینه فعالیت دارم و به جبران سالهایی که به غفلت و غلط از ادامه‌ی تحصیلات علمی در زمینه‌ی کاریه خودم دور شدم و از برای جبران و بالابردن اطلاعات‌ و آشنایی با مباحث و واژه های علمیه حیطه‌ی کاریه خودم از مطالب ارزشمند شما عزیزان استفاده کرده ام نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم و در ازای داشتن این روح بزرگ و قلبی مهربان که تلاش میکنید همچون منی را آگاه سازید از خداوند سلامتی و ثبات قدم و وسعت رزق آرزو دارم موفق باشید
  علی اصغر مرادی ۱۴۰۱/۶/۲ فردیس

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب. درود بر شما همکار عزیز. ما به شدت خرسند هستیم که مطالب برای شما مفید بوده. این نشان از بزرگواری شماست که لطف کردید و نظرتون رو اعلام نمودید و باعث دلگرمی ماست که تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشیم. سپاسگزاریم. با آرزوی سلامتی و کسب توفیقات روز افزون برای شما همکار گرامی

   پاسخ
 • مطالب ارزنده بود ممنون از لطف شما

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم کمپرسور چیلر با توان 5 اسب بخار چند تن تبرید تولید می کتد . ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. اگر بر روی کمپرسور چیلر مورد نظر توان 5 اسب بخار درج شده باشد و چیلر تنها دارای یک کمپرسور باشد ظرفیت چیلر 5 تن تبرید اسمی (معادل تقریبا 4 تن تبرید واقعی) است.

   پاسخ
   • سلام عرض ادب برای فضای 150 متر مربع چ تن تبریدی باید استفاده بشه

    پاسخ
    • درود بر شما. تعیین ظرفیت به نوع کاربری ساختمان (برای مثال مسکونی یا اداری بودن)، آب و هوای شهری که ساختمان مورد نظر در آن قرار دارد و ارتفاع سقف بستگی دارد. برای مثال اگر این 150 متر مربع در شهر تهران واقع شده و کاربری آن مسکونی بوده و ارتفاع سقف آن معمولی باشد شما تقریبا به 5 تن تبرید برودت نیاز دارید. برای اطلاع دقیق تر از نحوه محاسبه تناژ مورد نیاز مقاله محاسبه ظرفیت چیلر را مطالعه بفرمایید.

     پاسخ
 • احمد صادقیان
  فوریه 6, 2023 1:33 ب.ظ

  بسیار عالی و سپاس از توضیحات کاربردی شما

  پاسخ
 • سلام. به نوبه خودم، از زحمات شما در زمینه تهیه مطالب ارزشمند، پاسخگویی کامل و با حوصله و مهمتر از همه ارتقاء سطح دانش مهندسی کشور تشکر می کنم. با ارزوی توفیق الهی

  پاسخ
 • مطالب بسیار کاربردی و علمی بود. با تشکر فراوان از کارشناسان محترم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − یازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت