مصرف برق داکت اسپلیت

برای محاسبه میزان مصرف برق داکت اسپلیت به طور دقیق، ابتدا باید دستگاه مورد نظر مطابق با نیاز ساختمان انتخاب شود تا پس از آن طبق فرمولی که در ادامه خواهیم گفت، بتوان هزینه برق داکت اسپلیت در ماه را محاسبه کرد. در واقع قبل از مشخص شدن ظرفیت و سایر پارامترهای موجود در دستگاه، نمی توان به طور دقیق آن را محاسبه نمود ولی مهندسان با تجربه در این زمینه می توانند به صورت حدودی مقادیر آن را با سایر دستگاه ها مقایسه و حدس بزنند.

ابتدا فضای مورد نظر از ساختمان خود که قرار است سرمایش و گرمایش آن توسط داکت اسپلیت انجام شود را بایستی در نظر گرفت و مطابق با شرایط آب و هوایی و نیز ساختمان، مقادیر دقیق بار گرمایشی و سرمایشی را محاسبه و یا به صورت حدودی آن را تخمین زد. پس از تعیین ظرفیت دستگاه مورد نیاز، کافی است که طی گام های زیر مصرف برق داکت اسپلیت را محاسبه کنیم.

در شکل زیر اجزای داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی نشان داده شده است. برای آشنایی دقیق با تک تک اجزای این سیستم، نحوه کار و مزایا و معایب آن پیشنهاد می کنیم که ابتدا این مقاله ⇐ داکت اسپلیت چیست ؟ را مطالعه بفرمایید.

اجزای داکت اسپلیت کانالی

چگونه هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در ماه را محاسبه کنیم؟

محاسبه هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در تابستان با 5 گام ساده :

1 . از آخرین قبض برق، قیمت هر کیلووات ساعت (kwh) مصرف برق را استخراج کنید. دقت شود که قیمت هر کیلووات ساعت برای انواع کاربردها (مسکونی ، تجاری یا صنعتی بودن ساختمان) متفاوت است.

2 . از کاتالوگ دستگاه یا برچسب روی دستگاه، توان ماکزیمم دستگاه (Total Input یا Power Input) را بر حسب کیلووات (kw) استخراج کنید. اگر توان الکتریکی ورودی درج نشده بود با داشتن ظرفیت دستگاه بر حسب کیلووات (اگر بر حسب تن تبرید یا BTU/h باشد می توان به راحتی آن را به کیلووات تبدیل کرد) و نیز با داشتن شاخص EER یا COP (ضریب عملکرد) که معمولا در دفترچه راهنما یا بر روی دستگاه درج می شود و با استفاده از فرمول “توان الکتریکی ورودی برابر است با ظرفیت تقسیم بر EER” می توان توان الکتریکی ورودی به داکت اسپلیت را محاسبه نمود که برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ EER چیست را مطالعه بفرمایید.

3 . قیمت هر کیلووات ساعت برق را در مصرف برق کل دستگاه در حالت ماکزیمم ضرب کنید.

4 . عدد بدست آمده هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در یک ساعت کار با توان ماکزیمم را نشان می دهد.

5 . حال با دانستن اینکه روزانه چند ساعت و با چند درصد ظرفیت کل، دستگاه کار می کند، می توان میزان مصرف برق داکت اسپلیت را به طور روزانه و سپس ماهانه محاسبه نمود.

قبض برق

مثالی از هزینه برق داکت اسپلیت در ماه های تابستان با 5 گام ساده

برای مثال اگر جهت سرمایش یک واحد از یک ساختمان به دستگاه با ظرفیت 4 تن تبرید (48000 BTU/h) نیاز باشد، می توان از داکت اسپلیت شرکت ال جی مدل B55AWYN7G5A که ظرفیت خنک کاری آن 4 تن تبرید است، استفاده کرد. توان ماکزیمم الکتریکی ورودی (Power Input) به داکت اسپلیت مورد نظر در حالت سرمایشی برابر 4.73 کیلووات است. (لازم به ذکر است که برای مثال در شهر تهران و به طور کلی به ازای هر 30 متر مربع از مساحت واحد به 1 تن تبرید برودت نیاز است و هر تن تبرید برابر 12000 BTU/h است.)

با توجه به پله ای بودن قیمت هر کیلووات ساعت برق (برای مثال در قبض های سال 1396 در مناطق مسکونی) قیمت هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای مصارف بین 0 تا 100 کیلووات ساعت 45 تومان، برای 100 تا 200 کیلووات ساعت (مازاد بر مصرف) 52 تومان، برای 200 تا 300 کیلووات ساعت (مازاد بر مصرف) 112 تومان و … است که در جدول زیر به طور کامل آورده شده است.

اگر دستگاه در هر روز به مدت 8 ساعت و به طور میانگین با 50 درصد توان کل کار کند، هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در ماه برابر فرمول زیر خواهد شد.

کل کیلووات ساعت دستگاه در ماه برابر است با 4.7 * 50% * 8 * 30 = 564 کیلووات ساعت

قیمت 0 تا 100 کیلووات ساعت = 100 * 45 = 4500 تومان

قیمت 100 تا 200 = 100 * 52 = 5200 تومان

قیمت 200 تا 300 = 100 * 112 = 11200 تومان

قیمت 300 تا 400 = 100 * 202 = 20200 تومان

قیمت 400 تا 500 = 100 * 232 = 23200 تومان

قیمت 500 تا 564 = 64 * 292 = 18688 تومان

مجموع قیمت در ماه = 4500 + 5200 + 11200 + 20200 + 23200 + 18688 = 82988 تومان

(دقت شود که ساعت کاری در روز 8 ساعت در نظر گرفته شده است)

میزان مصرف در زمستان

عدد بدست آمده در بالا میزان مصرف در حالت سرمایشی (در تابستان) بود. برای محاسبه مصرف برق داکت اسپلیت در زمستان و روزهای سرد، وقتی که دستگاه در حالت گرمایشی کار می کند، دو حالت را می توان در نظر گرفت.

1 . در حالت اول که گرمایش دستگاه نیز همانند سرمایش آن تماما با انرژی الکتریکی صورت می پذیرد (درست مثل اسپلیت هایی که هم در حالت سرمایشی و هم گرمایشی کار می کنند و در هر دو حالت انرژی مصرفی آنها برق است) با تغییر سیکل کاری دستگاه توسط یک سوپاپ چهار طرفه مخصوص و با همان تجهیزات قبلی (یعنی با همان کمپرسور و سیکل تبرید و …) حالت سرمایشی به گرمایشی تبدیل می شود. برای همین مدل از داکت اسپلیت شرکت ال جی ، مقدار توان در حالت گرمایشی برابر 5.2 کیلووات است. که با ضرب همان اعداد، هزینه برق داکت اسپلیت در هر ماه از زمستان برابر 101228 تومان خواهد بود.

2 . در حالت دوم به جای استفاده از انرژی برق و چرخش کمپرسور سیکل تبرید (توسط موتور الکتریکی) برای ایجاد گرمایش، از یک کویل آبگرم درون یونیت داخلی (اواپراتور) استفاده می شود که آبگرم توسط یک پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه ای و … ایجاد شده و به درون کویل ارسال می شود و مصرف برق فقط در حد چرخش فن یونیت داخلی خواهد بود. بدین ترتیب برای گرمایش داکت اسپلیت بجای استفاده از برق از گاز شهری می توان بهره برد. بنابرین اگر نوع گرمایش یک داکت اسپلیت به این شکل باشد هزینه مصرف انرژی آن هم شامل هزینه مصرف برق و هم هزینه مصرف گاز می شود ولی همانطور که گفتیم چونکه دیگر کمپرسور در طول زمستان کار نمی کند بنابرین مصرف برق دستگاه بسیار کمتر شده و در حد مصرف یک فن دمنده هوا خواهد بود.

جاسازی کویل آبگرم در یونیت داخلی داکت اسپلیت

آشنایی با ساختار ، مزایا و معایب این سیستم در این متن ⇐ مزایا و معایب داکت اسپلیت

مطالعه بیشتر درباره انواع داکت اسپلیت ها و تفاوت آنها نسبت به هم در این صفحه ⇐ انواع داکت اسپلیت

امروزه یکی از مهمترین تکنولوژی های کاهنده مصرف برق دستگاه های تهویه سرمایشی و گرمایشی تکنولوژی اینورتر است که هم در داکت اسپلیت ها و هم دیگر سیستم ها از جمله چیلرها (چیلر اینورتر) به همراه فن کویل ها وجود دارد که برای آشنایی بیشتر با ساختار چیلرهای اینورتر پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ چیلر اینورتر را مطالعه بفرمایید.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 19 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × 2 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت