مصرف برق داکت اسپلیت

چگونه هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در ماه را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه میزان مصرف برق داکت اسپلیت به طور دقیق، ابتدا باید دستگاه مورد نظر مطابق با نیاز ساختمان انتخاب شود تا پس از آن طبق فرمولی که در ادامه خواهیم گفت، بتوان هزینه برق داکت اسپلیت در ماه را محاسبه کرد. در واقع قبل از مشخص شدن ظرفیت و سایر پارامترهای موجود در دستگاه، نمی توان به طور دقیق آن را محاسبه نمود ولی مهندسان با تجربه در این زمینه می توانند به صورت حدودی مقادیر آن را با سایر دستگاه ها مقایسه و حدس بزنند.

ابتدا فضای مورد نظر از ساختمان خود که قرار است سرمایش و گرمایش آن توسط داکت اسپلیت انجام شود را بایستی در نظر گرفت و مطابق با شرایط آب و هوایی و نیز ساختمان، مقادیر دقیق بار گرمایشی و سرمایشی را محاسبه و یا به صورت حدودی آن را تخمین زد. پس از تعیین ظرفیت دستگاه مورد نیاز، کافی است که طی گام های زیر مصرف برق داکت اسپلیت را محاسبه کنیم.

۱ . از آخرین قبض برق، قیمت هر کیلووات ساعت (kwh) مصرف برق را استخراج کنید.

قبض برق

۲ . از کاتالوگ دستگاه یا برچسب روی دستگاه، توان ماکزیمم دستگاه (Total Input یا Power Input) را بر حسب کیلووات (kw) استخراج کنید.

۳ . قیمت هر کیلووات ساعت برق را در مصرف برق کل دستگاه در حالت ماکزیمم ضرب کنید.

۴ . عدد بدست آمده هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در یک ساعت کار با توان ماکزیمم را نشان می دهد.

۵ . حال با دانستن اینکه روزانه چند ساعت و با چند درصد ظرفیت کل، دستگاه کار می کند، می توان میزان مصرف برق داکت اسپلیت را به طور روزانه و سپس ماهانه محاسبه نمود.

مثالی از هزینه برق داکت اسپلیت در ماه

برای مثال اگر جهت سرمایش یک واحد از یک ساختمان به دستگاه با ظرفیت ۴ تن تبرید (۴۸۰۰۰ BTU/h) نیاز باشد، می توان از داکت اسپلیت شرکت ال جی مدل B55AWYN7G5A که ظرفیت خنک کاری آن ۴ تن تبرید است، استفاده کرد. توان ماکزیمم الکتریکی ورودی (Power Input) به داکت اسپلیت مورد نظر در حالت سرمایشی برابر ۴٫۷۳ کیلووات است. (لازم به ذکر است که برای مثال در شهر تهران و به طور کلی به ازای هر ۳۰ متر مربع از مساحت واحد به ۱ تن تبرید برودت نیاز است و هر تن تبرید برابر ۱۲۰۰۰ BTU/h است.)

با توجه به پله ای بودن قیمت هر کیلووات ساعت برق (برای مثال در قبض های سال ۱۳۹۶) قیمت هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای مصارف بین ۰ تا ۱۰۰ کیلووات ساعت ۴۵ تومان، برای ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلووات ساعت (مازاد بر مصرف) ۵۲ تومان، برای ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات ساعت (مازاد بر مصرف) ۱۱۲ تومان و … است که در جدول زیر به طور کامل آورده شده است.

اگر دستگاه در هر روز به مدت ۸ ساعت و به طور میانگین با ۵۰ درصد توان کل کار کند، هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در ماه برابر فرمول زیر خواهد شد.

کل کیلووات ساعت دستگاه در ماه برابر است با ۴٫۷ * ۵۰% * ۸ * ۳۰ = ۵۶۴ کیلووات ساعت

قیمت ۰ تا ۱۰۰ کیلووات ساعت = ۱۰۰ * ۴۵ = ۴۵۰۰ تومان

قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ = ۱۰۰ * ۵۲ = ۵۲۰۰ تومان

قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ = ۱۰۰ * ۱۱۲ = ۱۱۲۰۰ تومان

قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ = ۱۰۰ * ۲۰۲ = ۲۰۲۰۰ تومان

قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ = ۱۰۰ * ۲۳۲ = ۲۳۲۰۰ تومان

قیمت ۵۰۰ تا ۵۶۴ = ۶۴ * ۲۹۲ = ۱۸۶۸۸ تومان

مجموع قیمت در ماه = ۴۵۰۰ + ۵۲۰۰ + ۱۱۲۰۰ + ۲۰۲۰۰ + ۲۳۲۰۰ + ۱۸۶۸۸ = ۸۲۹۸۸ تومان

(دقت شود که ساعت کاری در روز ۸ ساعت در نظر گرفته شده است)

در شکل زیر اجزای داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی نشان داده شده است.

اجزای داکت اسپلیت کانالی

میزان مصرف برق داکت اسپلیت در زمستان

عدد بدست آمده در بالا میزان مصرف در حالت سرمایشی (در تابستان) بود. برای محاسبه مصرف برق داکت اسپلیت در زمستان و روزهای سرد، وقتی که دستگاه در حالت گرمایشی کار می کند، دو حالت را می توان در نظر گرفت.

۱ . در حالت اول با تغییر سیکل کاری دستگاه توسط یک سوپاپ چهار طرفه مخصوص و با همان تجهیزات قبلی، حالت سرمایشی به گرمایشی تبدیل می شود. برای همین مدل از داکت اسپلیت شرکت ال جی ، مقدار توان در حالت گرمایشی برابر ۵٫۲ کیلووات است. که با ضرب همان اعداد، هزینه برق داکت اسپلیت در هر ماه از زمستان برابر ۱۰۱۲۲۸ تومان خواهد بود.

۲ . در حالت دوم به جای استفاده از انرژی برق و چرخش کمپرسور سیکل تبرید (توسط موتور الکتریکی) برای ایجاد گرمایش، از یک کویل آبگرم درون یونیت داخلی (اواپراتور) استفاده می شود که آبگرم توسط یک پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه ای و … ایجاد شده و به درون کویل ارسال می شود و مصرف برق فقط در حد چرخش فن یونیت داخلی خواهد بود. بدین ترتیب برای گرمایش داکت اسپلیت بجای استفاده از برق از گاز شهری می توان بهره برد.

آشنایی با ساختار ، مزایا و معایب این سیستم در متن ⇐ داکت اسپلیت چیست ؟

مطالعه بیشتر ⇓

مزایا و معایب داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت

چیلر اینورتر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 9 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.