چیلر اینورتر

چیلر اینورتر چیست و چه مزایایی دارد ؟

منظور از چیلر اینورتر یا چیلر دور متغیر در واقع متغیر بودن دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور چیلر است. در چیلرهای دور ثابت یا غیر اینورتر ، همواره موتور الکتریکی با حداکثر دور در حال کار است (بدون در نظر گرفتن نیاز مصرف کننده) ولی در چیلر یا مینی چیلر اینورتر ، دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور، متناسب با نیاز مصرف کننده تغییر می کند تا مصرف انرژی کاهش یابد. در چیلرها، موتور الکتریکی متصل به کمپرسور، بیشترین انرژی برق را مصرف می کند. در ضمن متغیر بودن سرعت دورانی موتور الکتریکی چیلر تراکمی اینورتر با نام های دیگری مانند VFD (Variable Frequency Drive) یا در برخی مراجع با نام VSD (Variable Speed Drive) نیز شناخته می شود.

چیلرهای دور ثابت (معمولی) از یک موتور کمپرسور که در دور ثابت کار می کند، بهره می برند و بدون در نظر گرفتن بار مورد نیاز مصرف کننده، همواره با دور ثابت ۱۰۰ درصدی در حال کار هستند. در کمپرسورهای دور ثابت از یک قطعه به نام hot gas bypass استفاده می شود تا از نوسان دمای مایع خنک شونده جلوگیری شود و خروجی دستگاه به صورت پایدار باشد. چیلر اینورتر یا مینی چیلر اینورتر مجهز به PLC پیشرفته، این امکان را فراهم می کند که سرعت دورانی کمپرسور همواره برای رسیدن به راندمان حداکثری به صورت اتوماتیک تنظیم شده تا دمای سیال خنک شونده همواره مطابق با نیاز درخواستی باشد و بدین ترتیب hot gas bypass نیز حذف می گردد.

کمپرسور چیلر تراکمی اینورتر

مقایسه چیلر دور متغیر با نوع دور ثابت در ظرفیت ۱۰ تن تبرید

در نمودار زیر، خط سبز رنگ بیانگر عملکرد چیلر دور متغیر و خط قرمز بیانگر عملکرد چیلر دور ثابت است. خط افقی درصد زیر بار قرار گرفتن دستگاه (Load Percentage) نسبت به ظرفیت کل (Full Capacity) و خط عمودی درصد توان مصرفی (Power Use) توسط موتور الکتریکی کمپرسور نسبت به توان کل (Full Load Power) را نشان می دهد.

برای مثال وقتی بار مورد نیاز ۵۰ درصد بار کل باشد (Load Percentage = 50) توان مصرفی چیلر اینورتر ، ۳۵ درصد توان کل و توان مصرفی چیلر غیر اینورتر ، ۸۹ درصد توان کل خواهد بود و این بدان معناست که ۵۴ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

مقایسه چیلر دور متغیر با چیلر دور ثابت

اینورتر نمودن موتور الکتریکی کمپرسور باعث افزایش قیمت چیلر دور متغیر نسبت به دور ثابت می شود ولی در عوض چیلر یا مینی چیلر اینورتر حداقل ۳۰ درصد انرژی الکتریکی کمتری مصرف می کند که اگر در رقم سالانه هزینه مصرف برق آن ضرب شود، عدد قابل توجهی بدست خواهد آمد. چیلرها در اکثر زمان های کاری با ۴۰ تا ۷۰درصد توان کل کار می کنند که همین امر ضرورت متغیر نمودن موتور الکتریکی آن را نشان می دهد.

صرف نظر از نوع کمپرسور (اسکرو ، پیستونی ، سانتریفیوژ و یا اسکرال) می توان از موتور الکتریکی مجهز به تکنولوژی سرعت متغیر (اینورتر) استفاده نمود.

دیگر مزایای چیلر و مینی چیلر دور متغیر

۱ . علاوه بر کاهش مصرف انرژی در چیلرها و مینی چیلر دور متغیر ، به علت جلوگیری از کارکرد کمپرسور در دور حداکثری ، از بالا رفتن حرارت قطعات و فرسایش آنها جلوگیری شده و هزینه های خرابی دستگاه در آینده کمتر می شود.

۲ . در چیلر تراکمی اینورتر ، استارت به آرامی زده شده و هرگز آمپر صد درصدی از مدار برق کشیده نمی شود.

۳ . مزیت دیگر استفاده از چیلر دور متغیر ، کاهش صدای کارکرد دستگاه و در نتیجه کاهش هزینه های مربوط به عایق کاری صوتی (در صورت نیاز) است.

انواع مینی چیلر

چیلر اینورتر

گروه ماخ طراح و سازنده انواع چیلرها و مینی چیلر اینورتر با مدار PLC پیشرفته و نیز دور ثابت و انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی در طرح ها و ظرفیت های گوناگون است. محصولات ما پس از بررسی درخواست ها و نیازهای هر مشتری به طور خاص طراحی و ساخته شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مینی چیلر، چیلر اینورتر و غیر اینورتر و نیز سایر دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

انواع چیلر

ساخت چیلر

مینی چیلر

اصول کاری چیلر تراکمی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست