شاخص EER و SEER چیست ؟

شاخص EER چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

در پاسخ به سوال EER چیست می توان گفت که EER مخفف کلمات Energy Efficiency Ratio است که به معنای نسبت راندمان انرژی برای دستگاه های خنک کننده است. تعریف EER از نگاهی دیگر بدین شکل است که این شاخص، حاصل تقسیم انرژی خنک کاری دستگاه بر حسب بی تی یو (BTU) بر انرژی الکتریکی ورودی به دستگاه بر حسب وات ساعت (Wh) است. برای اینکه بدانیم این شاخص چگونه اندازه گیری می شود از فرمول زیر برای محاسبه آن استفاده می کنیم. هر چه مقدار EER بیشتر باشد، راندمان دستگاه بالاتر خواهد بود. برای مثال اگر انرژی خنک کاری یک دستگاه سرمایشی ۱۰۰۰۰ BTU باشد و انرژی الکتریکی ورودی به آن ۱۰۰۰ Wh باشد، مقدار EER برابر ۱۰ خواهد بود.

EER چیست ؟

(برای اینکه بدانید BTU چیست و چگونه محاسبه و اندازه گیری می شود، پیشنهاد می کنیم که مقاله BTU چیست ؟ را مطالعه بفرمایید.)

هر چه مقدار EER بیشتر باشد، در بلند مدت موجب کاهش هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شود. برای اندازه گیری شاخص EER تغییرات دمایی در طول یک فصل در نظر گرفته نمی شود و اندازه گیری آن در شرایط دمایی ثابت (۳۵ درجه سانتی گراد برای دمای بیرون ساختمان و ۲۶ درجه سانتی گراد برای دمای داخل ساختمان) با رطوبت نسبی ۵۰ درصد انجام می شود.

مقدار EER

اکنون که به سوال شاخص EER چیست پاسخ دادیم، سوال مهم دیگری که مطرح می شود این است که شاخص SEER چیست و چگونه اندازه گیری می شود و چه تفاوت هایی بین EER و SEER وجود دارد که برای اندازه گیری راندمان در دماهای مختلف از شاخص دیگری تحت عنوان SEER استفاده می شود.

شاخص SEER چیست و چگونه محاسبه و اندازه گیری می شود؟

در پاسخ به سوال SEER چیست می توان گفت که همانند EER اندازه گیری می شود ولی با این تفاوت که دمای داخل ساختمان ثابت در نظر گرفته شده و دمای هوا در خارج از ساختمان بین ۱۵ تا ۳۷ درجه سانتی گراد (برای کل فصل) در نظر گرفته می شود.

SEER چیست ؟

شاخص SEER عمومیت و کاربرد بیشتری دارد زیرا با در نظر گرفتن منطقه نصب دستگاه تعیین می شود. بنابرین این دو شاخص معمولا برای اندازه گیری راندمان دستگاه های سرمایشی استفاده می شود و تفاوت EER و SEER فقط در نحوه اندازه گیری دما و در نظر گرفتن یا نگرفتن تغییرات دمایی در طول یک فصل از سال است.

شاخص SEER

بازگشت هزینه و درصد کاهش مصرف انرژی دستگاه :

نمودار زیر مقادیر مختلف SEER و درصد کاهش مصرف انرژی توسط دستگاه در طول یک سال را نشان می دهد. برای مثال دستگاهی که مقدار SEER آن ۲۱ است، حدود ۶۲ درصد و دستگاهی که مقدار SEER آن ۱۰ است، حدود ۲۰ درصد موجب کاهش مصرف انرژی می شود.

مقدار SEER

چارت زیر درصد کاهش مصرف انرژی سالانه یک دستگاه سرمایشی را بر حسب مقدار SEER دستگاه نشان می دهد. مبنای محاسبه عدد ۸ است. یعنی اگر SEER دستگاهی بالاتر از ۸ باشد ، برای مثال اگر SEER برابر ۱۶ باشد ، دستگاه به طور میانگین ۵۰ درصد نسبت به دستگاهی که SEER آن ۸ است انرژی کمتر مصرف می کند و هر چه مقدار SEER از ۸ کمتر باشد ، نشان از بهینه نبودن دستگاه بوده و مصرف آن افزایش می یابد. نکته اینکه شاخص SEER مقدار ماکزیمم راندمان را نشان می دهد (همانند حداقل مصرف سوخت یک اتومبیل در بزرگراه) و نسبت به شرایط و پارامترهای مختلف این عدد در واقعیت کمتر می شود.

نمودار SEER دستگاه سرمایشی

نکات مهم درباره شاخص های EER و SEER و نحوه اندازه گیری و افزایش آن :

۱ . ساده ترین راه برای مقایسه میزان مصرف انرژی بین چند دستگاه این است که شاخص EER یا SEER آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

۲ . معمولا EER برای دستگاه های واحدی و SEER برای دستگاه های مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد.

۳ . مقدار SEER دستگاه های مدرن باید بین ۱۳ تا ۲۲ باشد.

۴ . همانطور که اشاره شد این شاخص ها مقدار ماکزیمم راندمان دستگاه را نشان می دهد. در حالت عملی عوامل مختلفی از جمله نصب غیر صحیح و غیر اصولی دستگاه ، سایز نبودن کانال های هوا و لوله ها و دیگر عوامل اجرایی و نیز شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه باعث کاهش مقدار EER و SEER سیستم می شود.

مهمترین عوامل موثر بر افزایش EER و SEER دستگاه عبارتند از :

۱ . استفاده از کمپرسورها و فن های کندانسور اینورتر (دور متغیر)

۲ . تک مداره یا چند مداره بودن دستگاه (سیستم های تک مداره غیر اینورتر همواره با ماکزیمم توان کار می کنند ولی سیستم های دو یا چند مداره متناسب با مقدار بار درخواستی ، کمپرسورها را یک به یک وارد مدار کاری می کنند.)

۳ . محاسبه ، سایزینگ مناسب ، جنس و کیفیت تجهیزات مورد استفاده

۴ . عایق کاری مناسب تجهیزات برای جلوگیری از اتلاف حرارت در دستگاه

۵ . استفاده از سیستم کنترلر بهینه و هوشمند (PLC)

۶ . استفاده از تکنولوژی های مدرن در فن ها ، موتورهای الکتریکی ، فین های کندانسور ، اجزای اواپراتور و …

پس از اینکه به پرسش مهم شاخص EER و SEER چیست و چگونه اندازه گیری می شود پاسخ دادیم، سوال مهمی که مطرح می شود این است که تفاوت COP و EER چیست که برای شناخت ضریب عملکرد یا همان COP یک دستگاه پیشنهاد می کنیم که مقاله COP چیست را مطالعه بفرمایید. با مطالعه این مقاله به تفاوت این دو پی خواهید برد.

مطالعه بیشتر ⇓

مصرف برق داکت اسپلیت

سیستم های جدید سرمایش و گرمایش

انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 6 میانگین: 4.2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.