سیستم های تهویه مطبوع ساختمان

مزایا و معایب 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها

انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری و صنعتی را از نظر نوع مولد می توان به 4 بخش مختلف و از نظر توزیع هوای سرد و گرم نیز به 2 بخش کلی تقسیم بندی نمود که هر کدام از آنها دارای زیر مجموعه های متعددی هستند (در کل حدودا 14 نوع مختلف) که در ادامه آنها را معرفی و برخی از مهمترین مزایا و معایب آنها را مرور می کنیم.

4 بخش اصلی از 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها عبارتند از :

1 . سیستم های مولد گرما

2 . سیستم های مولد سرما

3 . سیستم های مولد دو فصلی

4 . سیستم های نیمه مولد دو فصلی

انواع سیستم های تهویه مطبوع

حال به زیر مجموعه های هر یک از آنها می پردازیم.

1 . انواع سیستم های تهویه مطبوع مولد گرما

3 نوع از 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها مربوط به سیستم های صرفا گرمایشی (مولد گرما) می شود.

1 . 1 . دیگ ها

دیگ آب گرم

دیگ آب داغ

دیگ بخار

دیگ ها (بویلر ها) در موتورخانه نصب می شوند و پس از افزایش دمای آب یا ایجاد بخار داغ ، آب گرم یا بخار را با لوله کشی به واحدهای مصرف کننده داخل ساختمان مانند رادیاتور ، فن کویل ، سیستم گرمایش از کف ، هواساز و … ارسال می کنند تا در این واحدها عمل گرمایش هوا انجام شود.

بویلر

1 . 2 . کوره هوای گرم

کوره هوای گرم سیستمی تقریبا منسوخ شده است که هوا را گرم و با کانال در قسمت های مختلف ساختمان توزیع می کند و معمولا در ساختمان های با فضای یکپارچه (مانند سوله های صنعتی یا ساختمان های تجاری با فضای بزرگ و یکپارچه) کاربرد دارد. در کوره هوای گرم توسط یک مشعل گازسوز یا گازوئیل سوز ، هوا گرم شده و با کانال کشی به درون ساختمان منتقل می گردد. انواع گوناگون مشعل جزو تجهیزات مکمل مولدهای گرمایی محسوب می شود. مانند مشعل اتمسفریک، فن دار، گازی، دوگانه سوز و …

1 . 3 . سیستم گرمایش تابشی (پنل تشعشعی که معمولا به صورت سقفی و در اماکن صنعتی نصب می شود)

واحد تشعشعی شعله مستقیم

واحد تشعشعی غیر مستقیم

از جمله مهمترین مزایا و برتری های این سیستم این است که به صورت موضعی می توان یک یا چند قسمت مورد نیاز از یک سالن بزرگ را با این روش گرم کرد ولی از جمله مهمترین معایب آن می توان به صرفا گرمایشی بودن آن، عدم توان در تامین هوای تازه و سیرکولاسیون آن در این سیستم و عدم تنظیم رطوبت و پاک سازی هوا در آن اشاره کرد. 

گرمایش سالن های بزرگ صنعتی

2 . انواع سیستم های تهویه مطبوع مولد سرما در ساختمان ها

2 نوع از 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها مربوط به سیستم های صرفا سرمایشی (مولد سرما) می شود.

2 . 1 . چیلرها

2 . 1 . 1 . چیلر تراکمی (بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند)

تقسیم بندی چیلرهای تراکمی از نظر کمپرسور :

چیلر تراکمی رفت و برگشتی (پیستونی)

چیلر تراکمی اسکرو

چیلر تراکمی سانتریفیوژ

چیلر تراکمی اسکرال

تقسیم بندی از نظر نوع کندانسور :

چیلر تراکمی آب خنک (کندانسور آبی)

چیلر تراکمی هوا خنک (کندانسور هوایی)

نکته : دستگاه هایی مانند کولر گازی نیز بخاطر عملکرد بر پایه سیکل تبرید تراکمی جزو این دسته قرار می گیرند. با این تفاوت که چیلر جزو سیستم های مرکزی (ساختمان های متوسط تا بزرگ) و کولر گازی جزو سیستم های محلی (اتاق های با متراژ کم) است.

نکته : چیلر دستگاهی برای سرد کردن آب است. پس از اینکه آب در چیلر سرد شد با پمپ به یونیت های داخل ساختمان مانند فن کویل ها پمپاژ می شود تا فن کویل ها عمل کاهش دمای هوا را انجام دهند. ما در این مقاله سعی می کنیم که 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها را با توضیحی کوتاه درباره هر یک نام ببریم و برای پی بردن به مزایا و معایب آنها پیشنهاد ما این است که مقاله مربوط به هر یک از این دستگاه ها را مطالعه و آنها را نسبت به هم مقایسه کنید.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای تراکمی آب خنک در متن ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

 

چیلر

2 . 1 . 2 . چیلر جذبی (بر پایه سیکل جذبی کار می کند)

تقسیم بندی چیلرهای جذبی از نظر نوع ماده جاذب :

لیتیوم بروماید (یک مرحله ای ، دو مرحله ای ، شعله مستقیم)

آمونیاک

سلیکاژل

تقسیم بندی از نظر نوع مولد :

با ژنراتور بخار

با ژنراتور آب داغ

با ژنراتور آب گرم

با ژنراتور شعله مستقیم

نکته : منظور از ژنراتور در واقع مولد مورد نیاز برای کارکرد سیکل جذبی است. در واقع در این دستگاه از یک مولد گرمایی استفاده می شود تا سیکل این دستگاه کار کرده و سرمایش مورد نیاز را ایجاد کند.

2 . 2 . خنک کننده های تبخیری

کولر آبی

3 . انواع سیستم های مولد چهار فصلی (هم سرمایش هم گرمایش)

2 نوع از 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها شامل سیستم هایی می شود که کلیه تجهیزات مربوط به سرمایش و گرمایش فقط در یک سیستم یکپارچه وجود دارد و به سیستم های دیگر نیازی نیست. یعنی اینکه این دستگاه ها صرفا سرمایشی یا صرفا گرمایشی نیستند و می توانند هم به عنوان دستگاهی گرمایشی و هم سرمایشی استفاده شوند.

3 . 1 . نوع تراکمی (بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند)

پمپ حرارتی گازسوز GHP

پمپ حرارتی الکتریکی VRF

دستگاه اسپلیت (کولر گازی) و داکت اسپلیت

این دستگاه ها نیز همانند چیلر بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کنند (یعنی دارای کمپرسور و قطعات سیکل تبرید مانند کندانسور و اواپراتور هستند) و در یک سیستم یکپارچه و به همراه فن کویل های نصب شده در ساختمان ، عمل سرمایش و گرمایش هوای داخل ساختمان را انجام می دهند. هر یک از این سیستم ها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند که توضیحات مربوط به آنها بسیار زیاد است که در مقالات زیر می توانید در مورد هر کدام از آنها مطالعه کنید و به تفاوت های اساسی و موارد کاربرد آنها پی ببرید.

مطالعه بیشتر درباره طرز کار و ویژگی های دستگاه GHP در صفحه ⇐ دستگاه GHP

آشنایی با اجزا و مزایا و معایب دستگاه VRF در صفحه ⇐ دستگاه VRF

آشنایی با نحوه کار و موارد کاربرد دستگاه داکت اسپلیت در صفحه ⇐ دستگاه داکت اسپلیت

فروش سیستم های تهویه مطبوع

3 . 2 . ترکیب نوع تبخیری و کوره هوای گرم

دستگاه اکونوپک

دستگاه اکونوپک دارای سیستم سرمایش تبخیری (مانند کولر آبی) و سیستم گرمایش شبیه کوره هوای گرم در یک دستگاه یکپارچه است.

اکونوپک

4 . انواع سیستم های تهویه مطبوع نیمه مولد چهار فصلی

منظور از نیمه مولد این است که وظیفه اصلی این دستگاه ها معمولا سرمایش (سرمایش تبخیری شبیه کولر آبی) است که با تعبیه یک کویل آبگرم در آن و اتصال آن به دستگاه های مولد گرما مانند بویلر (دیگ آبگرم) یا پکیج گازسوز و … می توان سیستم گرمایش ساختمان را نیز در همان دستگاه تعبیه نمود. 2 نوع دیگر از 14 نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها از نوع نیمه مولد چهار فصلی است که عبارتند از :

4 . 1 . نوع تبخیری

دستگاه زنت سرمایشی به همراه کویل آبگرم

دستگاه ایرواشر سرمایشی به همراه کویل آبگرم

دستگاه زنت و ایرواشر هر دو بر پایه سیستم تبخیری (شبیه کولر آبی) عمل سرمایش هوا را انجام می دهند و برای گرمایش کافی است که یک یا تعدادی کویل مخصوص آبگرم درون آن جاسازی شود تا آبگرم موتورخانه یا پکیج به کویل پمپاژ شده و با چرخش فن جاسازی شده در پشت کویل ، عمل گرمایش هوا نیز در همین دستگاه ها انجام شود. این دستگاه ها نیز مزایا و معایب و نیز کاربردهای ویژه ای دارند که برای شناخت بهتر آن پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و مزایا و معایب ایرواشرها در این متن ⇐ ایرواشر

زنت

4  . 2 . نوع تراکمی

دستگاه روفتاپ پکیج (پکیج یونیت) به همراه کویل آبگرم

روفتاپ پکیج از دو بخش چیلر و هواساز در یک دستگاه یکپارچه تشکیل می شود. چیلر وظیفه سرمایش هوا را بر عهده دارد. کویل آبگرم موجود در قسمت هواساز این دستگاه نیز به آبگرم پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه نیاز دارد تا عمل گرمایش هوا را انجام دهد.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه روفتاپ پکیج در این متن ⇐ روفتاپ پکیج

پکیج پشت بامی

تا اینجا به انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان از نظر نوع مولد (ایجاد کننده آب سرد یا گرم یا مبرد آماده تبخیر) اشاره کردیم. دستگاه های دیگری نیز در سیستم های تهویه مطبوع وجود دارند که وظیفه آنها تولید (مولد) سرما و گرما نیست بلکه وظیفه آنها انتقال و توزیع حرارت و برودت تولیدی در مولدها به داخل فضای تهویه شونده است که در زیر به برخی از مهمترین و پرکاربردترین آنها اشاره می کنیم.

تجهیزات تک فصلی برای توزیع گرمایش در محیط داخل :

1 . یونیت هیتر (فن دار)

دستگاهی است شامل کویل پر پیچ و خم و فن که آب گرم تولیدی در مولد (پکیج گازسوز یا بویلر) ، درون آن جریان داشته و توسط فن ، هوای عبوری از اطراف کویل گرم شده و به درون محیط ارسال می شود. این دستگاه اغلب در سوله هایی که ارتفاع سقف بلندی دارند کاربرد دارد چونکه فن با توان بالایی دارند که قادر است حجم زیادی از هوا را پس از تنظیم دما، پرتاب کند.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

2 . لوله های گرمایش از کف

لوله های گرمایش از کف هم فقط مسئولیت گرم کردن هوا را بر عهده دارند و به دو شکل واحدی یا مرکزی به پکیج یا موتورخانه متصل می شوند.

گرمایش از کف

3 . رادیاتور (بدون فن)

رادیاتورها یا شوفاژها هم می توانند به صورت واحدی به پکیج و یا به صورت مرکزی به موتورخانه متصل شوند و سیستمی فقط گرمایشی هستند.

سیستم موتورخانه شوفاژ

تجهیزات چهار فصلی برای توزیع گرمایش و سرمایش در محیط داخل :

1 . فن کویل

2 . هواساز (با قابلیت فیلتراسیون ، رطوبت زنی و رطوبت گیری)

این دستگاه ها (فن کویل ها و هواسازها) هم برای توزیع هوای سرد و هم گرم استفاده می شوند. در تابستان، آب سرد در آنها جاری می شود و در زمستان، آب گرم. این 2 نوع هم از جمله پرکاربردترین انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها هستند که هر یک کاربرد و مزایا و معایب خاص خود را دارد که در متن های زیر می توانید به طور کامل ساختار و ویژگی های آنها را مطالعه و مقایسه کنید.

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها در این متن ⇐ فن کویل

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار هواسازها در این متن ⇐ هواساز

چیلر ، هواساز و فن کویل

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان و سوله از جمله انواع چیلر ، اکونوپک ، هواساز ، زنت ، ایرواشر ، یونیت هیتر و … در ظرفیت های متنوع و مطابق با درخواست ها و نیازهای هر مشتری است. کلیه محصولات ما به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی ، شناخت ویژگی ها ، مزایا و معایب هر کدام ، انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان

بهترین نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان کدام دستگاه است؟

پاسخ این سوال به عوامل مختلفی از جمله نوع کاربری دستگاه ، بحث بودجه مورد نظر برای تهیه دستگاه ، انرژی های مصرفی آن (برق ، گاز و آب) ، شرایط آب و هوایی محل نصب و … بستگی دارد که مهندسان متخصص در این زمینه می توانند مناسب ترین دستگاه را برای هر پروژه پیشنهاد دهند.

کدام نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان کمترین مصرف برق را دارد؟

به طور کلی اکثر دستگاه های سرمایشی که با مصرف انرژی الکتریسیته کار می کنند به 2 نوع کمپرسور دار و بدون کمپرسور دسته بندی می شوند که انواع بدون کمپرسور (مثل کولر آبی ، دستگاه زنت و ایرواشر) کمترین مصرف برق را دارند ولی فقط در برخی کاربری ها می توان از این دستگاه ها استفاده کرد.

ارزان ترین دستگاه برای تهویه کدام دستگاه است؟

دستگاه های ایرواشر و زنت (کولرهای آبی صنعتی) نسبت به سایر دستگاه ها قیمت کمتری دارند و در پروژه هایی که امکان نصب آنها وجود داشته باشد ، به عنوان یه گزینه مناسب از نظر قیمت و هزینه مصرف انرژی مد نظر قرار داده می شوند.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 17 میانگین: 3.1]
اشتراک گذاری :

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده + 8 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت