رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی

در این متن به انواع و ساختار رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی پرداخته شده است. رطوبت سازها یا رطوبت زن ها باید در جاهایی نصب شوند که هوا بتواند بخار را جذب کند و درجه حرارت هوایی که رطوبت زده می شود بیشتر از درجه حرارت نقطه شبنم فضایی باشد که رطوبت زنی می گردد. وقتی به هوای تازه و یا مخلوط هوای رفت و برگشت رطوبت می زنید ، برای اینکه هوا بتواند رطوبت را جذب کند شاید لازم باشد هوا پیش گرم شود.

در شکل زیر موقعیت رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی نشان داده است. چنانچه با ساختار دستگاه هواساز آشنایی ندارید ابتدا پیشنهاد می کنیم که مقاله هواساز چگونه کار می کند ؟ را مطالعه بفرمایید.

رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی

رطوبت ساز صنعتی

انواع رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی

1 . رطوبت ساز صنعتی دارای تشتک گرم یا heated pan humidifier

محدوده ظرفیت این نوع رطوبت ساز ها بسیار وسیع است. تشتک این نوع رطوبت ساز را می توان توسط یک مبدل حرارتی که با بخار یا آب گرم کننده تغذیه می شود گرم کرد. این رطوبت ساز صنعتی می تواند مستقیما در زیر کانال و یا در محلی مجزا نصب شود و توسط یک شلنگ ، بخار تولید شده را منتقل نماید. در هر دو حالت باید یک منیفولد برای توزیع بخار در نظر گرفته شود.

تمام رطوبت زن های نوع تشتکی باید دارای وسیله تنظیم مقدار آب و سیستم تخلیه یا شستشو باشند. اگر از آب خام استفاده می کنید باید رطوبت زن به صورت دوره ای تمیز و رسوب زدایی شود. همچنین باید دقت کرد که در هنگام کار نکردن سیستم ، تمام آب درون آن تخلیه گردد تا از احتمال رشد باکتری در آب ساکن جلوگیری شده باشد.

رطوبت ساز نوع Pan یا تشتکی

2 . رطوبت ساز با تزریق مستقیم بخار

این دستگاه دارای طرح ها و ظرفیت های متفاوت است. با افزودن مستقیم بخار به هوا می توان فرآیند رطوبت زنی را ساده کرد. بخار مورد استفاده در این نوع رطوبت زن توسط یک دیگ بخار کم فشار تولید خواهد شد.

رطوبت زن ها باید در محلی نصب شوند که هوا قبل از تماس با وسایلی چون کویل ، دمپر و تیغه منحرف کننده بتواند بخار تغذیه را جذب کند. در غیر این صورت احتمال دارد در داخل کانال تقطیر رخ دهد. چون در این نوع رطوبت زن ، بخار تولید شده در دیگ بخار مستقیما به درون فضا یا کانال توزیع تزریق می شود.

رطوبت ساز با تزریق مستقیم بخار

3 . رطوبت ساز های الکتریکی خودکفا از نظر تولید بخار یا electrically heated steam humidifier

در این نوع رطوبت ساز صنعتی ، آب معمولی شهر توسط انرژی الکتریکی تولید شده به وسیله الکترودها یا گرمکن های مقاومتی تبدیل به بخار می گردد. تولید بخار در فشار اتمسفریک انجام می شود. این بخار از طریق یک منیفولد به درون سیستم کانال تغذیه می شود. در برخی از انواع این رطوبت زن های صنعتی ، بخار توسط یک فن مستقیما به درون فضای مورد نظر تخلیه می گردد.

4 . رطوبت ساز های پودر کننده

در این نوع رطوبت ساز صنعتی ، باید تصفیه آب مد نظر باشد و برای حذف غبار از هوای رطوبت زده شده از فیلترهای مناسب استفاده کرد. با توجه به نوع کاربری و کیفیت آب ، برای حذف مواد معدنی می توان از سیستم اسمز معکوس RO یا تصفیه آب به روش یون گیری DI استفاده کرد. در عین حال باید توجه داشت که قسمت های خیس دستگاه بتواند در مقابل اثرات خورندگی آب DI یا RO مقاومت داشته باشد.

رطوبت زن های پودرکننده به سه گروه اصلی تقسیم می شوند :

الف . رطوبت زن التراسونیک که در آن از یک مبدل پیزوالکتریک که در درون آب فاقد املاح معدنی غوطه ور است استفاده می شود. توسط این مبدل ، سیگنال های الکتریکی مکانیکی با فرکانس زیاد به نوسانات با فرکانس زیاد تبدیل می گردد.

رطوبت زن التراسونیک

ب . رطوبت زن های گزیر از مرکز که در آن از یک دیسک با سرعت زیاد استفاده می شود. به این ترتیب آب به سمت لبه دیسک خواهد لغزید و به روی صفحه پرتاب می شود و تولید ابر (مه) می کند. این مه به درون جریان هوا وارد خواهد شد.

ج . رطوبت زن با افشانک های هوای فشرده

آب و هوای فشرده در داخل افشانک مخلوط می شوند و به درون یک تشدید کننده تخلیه می گردند تا یک مه رقیق در نوک افشانک ایجاد گردد.

5 . رطوبت ساز های دارای بستر مرطوب

در رطوبت زن های با بستر صلب از یک هسته متخلخل استفاده می شود. هوا بر روی این بستر گردش می کند و همزمان با آن ، هوا به درون مجرا می وزد. این رطوبت زن ها آدیاباتیک هستند و همزمان با رطوبت زنی ، هوا سرد نیز می شود. غالبا این نوع رطوبت زن برای دو منظور (رطوبت زنی در زمستان و سرمایش در تابستان) استفاده می گردند. نرخ تبخیر متناسب با درجه حرارت ، رطوبت و سرعت هوا تغییر می کند.

در این متن سعی نمودیم تا انواع رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی را بررسی کنیم. برای آشنایی با انواع رطوبت ساز خانگی می توانید این متن ⇐ رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی را مطالعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، فرآیند رطوبت زنی و رطوبت زدایی ، انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه برای ساختمان خود و استعلام قیمت محصولات با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

کاتالوگ هواساز

خرید هواساز

هواساز صنعتی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت