هواساز چگونه کار می کند ؟

دستگاه هواساز چگونه کار می کند ؟

پاسخ به این سوال که هواساز چگونه کار می کند ساده است زیرا این دستگاه ساختار ساده ای دارد. هواساز دستگاهی است که از تعدادی کویل حاوی آب سرد و گرم (در برخی هواسازها ، کویل حاوی مبرد به صورت مستقیم dx)، فن ، تعدادی فیلتر ، رطوبت زن ، کانال ها و محفظه های تامین و توزیع هوای سرد و گرم تشکیل شده است. طرز کار هواساز و چیلر و غیره به این صورت است که آب سرد در دستگاه هایی مانند چیلر یا مینی چیلر و آب گرم در بویلر یا پکیج به وجود آمده و از طریق لوله کشی به هواساز تهویه منتقل می شود. در هواساز تهویه ، یک فن بزرگ یا چند فن کوچک قرار دارد که هوا را از روی (اطراف) کویل ها دمیده و هوا را پس از سرد یا گرم کردن در ساختمان توزیع می کند. در فصل گرم که آب سرد در کویل ها جاری است، به آن هواساز سرمایشی و در فصل سرد که آب گرم در کویل ها جریان دارد، به آن هواساز گرمایشی گفته می شود.

برای اینکه بدانید که دقیقا هواساز چگونه کار می کند کافی است که اجزا و نحوه ارتباط سیستم در شکل زیر را با دقت بررسی کنید.

هواساز متصل به بویلر و چیلر

در برخی مدل ها از هواساز با کویل dx (به جای کویل آب سرد) استفاده می شود. منظور از dx این است که چیلر به صورت مستقیم (بدون سیال واسطه آب) به کویل حاوی مبرد هواساز متصل می شود که در این صورت به کویل ، اواپراتور نیز گفته می شود. در واقع در اتصال dx یا همان مستقیم به جای اینکه چیلر ، آب را سرد کند و به هواساز بفرستد، مبرد (گاز فریون) چیلر مستقیما به کویل هواساز انتقال داده می شود تا مبرد مستقیما با جاری شدن در کویل بتواند دمای هوای اطراف کویل (هوایی که توسط فن به حرکت در می آید) را کاهش دهد. طرز کار هواساز در این حالت نیز مشابه کویل آب سرد است.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها در این متن ⇐ چیلر

هواساز و تصفیه هوا (فیلتراسیون)

طرز کار هواساز از نظر تصفیه هوا به سیستم فیلتراسیون آن بستگی دارد. به طور استاندارد در هواساز تهویه از فیلترهای قابل شستشو آلومینیومی استفاده می شود که با توجه به نوع کاربری، هر نوع فیلتری (مانند فیلترهای قابل شستشو ، کیسه ای ، هپا و …) را می توان روی آن نصب نمود. هیچ ضرورتی ندارد که در همه موارد از فیلترهای گران قیمت مثل HEPA (هپا) و ULPA (اولپا) استفاده شود و این فیلترها فقط در موارد کاملا بهداشتی (مثل بیمارستان) بر روی دستگاه نصب می شود.

تنظیم رطوبت در دستگاه هواساز تهویه

در فصل گرم سال که هواساز تهویه در حالت سرمایش کار می کند، بخار آب موجود در هوا با گذر از سطح کویل آن و برخورد با سطح سرد فلزی کویل، به آب مایع تبدیل شده و بعد از چکیدن و جمع شدن در محفظه زیرین هواساز، از یک مجرا خارج می شود. بدین ترتیب رطوبت هوا گرفته می شود. دقیقا مشابه یک کولر گازی ولی در ابعادی بسیار بزرگتر. اگر بنا بر این باشد که رطوبت هوا افزایش نیز یابد، باید در مسیر عبور هوا از هواساز تهویه از وسایل رطوب زنی مانند افشانک های تزریق کننده آب در هوا استفاده و رطوبت (بخار آب) موجود در هوا را افزایش داد. طرز کار هواساز با و بدون رطوبت زن تفاوتی چندانی با هم ندارد و فقط اگر استفاده از رطوبت زن ضرورت داشته باشد مقداری به طول دستگاه اضافه شده و تجهیزات آن بر روی دستگاه نصب می شود.

هواساز مجهز به رطوبت زن و رطوبت گیر

طرز کار هواساز از نظر نحوه تامین هوا

طرز کار هواساز به نحوه تامین هوا نیز وابسته است. معمولا هواسازها در بیرون از ساختمان نصب می شوند که عمل تامین هوا را به سه شکل انجام می دهند که با توجه به نوع کاربری یکی از آنها انتخاب می شود.

1 . تامین صد در صد هوا به صورت تازه از بیرون و ارسال آن به داخل ساختمان (فول فرش Full Fresh)

2 . گردش صد در صدی هوای داخل (سیرکوله کردن) و عدم تامین هوای تازه از بیرون

3 . تامین بخشی از هوا از بیرون و بخشی نیز از هوای برگشتی داخل ساختمان و ترکیب آن دو در محفظه اختلاط (Mixing box)

ساختار و قطعات هواساز

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انوای هواسازها و انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در صنعت تهویه مطبوع مانند چیلر ، مینی چیلر ، روف تاپ پکیج و ..‌. است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و متناسب با نیازهای مشتری و به طور خاص برای هر پروژه طراحی و ساخته می شوند و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالب مرتبط ⇓

کاتالوگ هواساز

دستگاه هواساز آپارتمانی

ساخت دستگاه هواساز

فرآیند فروش دستگاه هواساز

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 18 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + 13 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت