مینی چیلر آپارتمانی

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست ؟

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم دستگاهی که در محیطی باز (مانند بام یا حیاط یا تراس) نصب و وظیفه آن سرد و گرم کردن آب و ارسال آن به لوله های فن کویل های داخل ساختمان است. در واقع مینی چیلر آپارتمانی (نوع تراکمی) هم قابلیت سرد کردن آب (در تابستان) و هم گرم کردن آب (در زمستان) را با مصرف انرژی الکتریسیته دارد. ولی موضوع مهمی که مطرح می شود این است که در کشور ایران به دلیل کمتر بودن قیمت مصرف گاز نسبت به برق ، بهتر است که در زمستان به جای استفاده از برق برای گرمایش ، از گاز شهری برای گرمایش استفاده شود. به همین دلیل مینی چیلر آپارتمانی معمولا به صورت سرمایشی (فقط سرد کننده آب) طراحی و ساخته می شود و برای گرمایش ، یا از یک موتورخانه (بویلر) برای کل واحدهای آپارتمان و یا از یک پکیج دیواری یا زمینی به ازای هر واحد استفاده می شود. پکیج یا بویلر ، آب را گرم کرده و به لوله های فن کویل های درون ساختمان ارسال می کنند تا عمل گرمایش هوای اتاق ها و سالن ها توسط فن کویل ها انجام گیرد.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

حال سوالی که پرسیده می شود این است که فن کویل ها چگونه دمای هوا را کاهش یا افزایش می دهند؟ پاسخ ساده است. شما رادیاتوری را در نظر بگیرید که وقتی آب داغ در آن جاری می شود ، چطور محیط اطراف خود را گرم می کند. در فن کویل هم دقیقا به همین شکل است و با این تفاوت که کویل آن که آب در آن جاری می شود از فلز مس ساخته می شود تا حرارت را با سرعت بیشتری انتقال دهد و نیز اینکه در کنار کویل ، یک فن برقی نصب می گردد تا فن هوای محیط اطراف را با سرعت از روی کویل عبور دهد و توان سرمایشی و گرمایشی سیستم افزایش یابد. در شکل زیر اجزای فن کویل ها به خوبی نشان داده شده است. حال فن کویل ها به هر شکلی که باشند (ایستاده ، سقفی ، دیواری و …) همگی ساختاری به این شکل دارند.

فن کویل

در برخی پروژه ها به جای چند فن کویل از یک هواساز مرکزی استفاده می شود که هوای تازه با دما و رطوبت تنظیم شده را با کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان ارسال می کند. اگر بخواهیم که ساختار یک دستگاه هواساز را به طور ساده شرح دهیم ، این دستگاه مثل یک فن کویل با ابعاد بزرگ است که دارای کویل و فن بوده و به جای اینکه از چند فن کویل استفاده کنیم ، یک هواساز بزرگ به طور مرکزی در ساختمان قرار می دهیم و آن را به مینی چیلر (یا چیلر) و پکیج (یا بویلر موتورخانه) وصل می کنیم و وقتی هوا در هواساز ، سرد یا گرم شد ، با کانال ، هوای سرد یا گرم را در ساختمان توزیع می کنیم. اگر ساختمان مسکونی یا اداری باشد بهتر است که از فن کویل ها استفاده کنیم و اگر ساختمان یک سالن بزرگ باشد (مثل سالن همایش یا سوله یا ساختمان تجاری یا هر نوع کاربری دیگری) به جای فن کویل ها از یک هواساز استفاده می کنیم. البته در برخی از پروژه ها نیز هم از فن کویل ها و هم هواساز استفاده می شود که هواساز نیز با لوله کشی به مینی چیلر آپارتمانی و پکیج (یا بویلر) متصل می گردد.

چیلر ، هواساز و کویل آب سرد

در شکل زیر نیز قطعات و ساختار درونی یک هواساز نشان داده شده است.

ساختار و قطعات هواساز

کاربرد این سیستم :

از مینی چیلر که نمونه کوچک شده چیلر هوا خنک محسوب می شود به همراه بویلر یا پکیج و نیز چند واحد فن کویل برای سرمایش ، گرمایش ، تنظیم رطوبت و فیلتراسیون هوای واحدهای آپارتمانی ، ویلایی ، سالن ها ، ساختمان های اداری ، تجاری ، ورزشی و … معمولا از متراژ 250 تا 500 متر (به ازای هر مینی چیلر) استفاده می شود. نکته اینکه برای متراژهای کمتر از 250 متر مربع هم می توان از مینی چیلر استفاده کرد ولی بهتر است که برای کمتر از 250 متر مربع از چند کولر گازی به جای مینی چیلر و فن کویل ها استفاده شود. در ضمن بهتر است که برق ساختمان حتما سه فاز باشد و مینی چیلری که خریداری می کنید با برق سه فاز کار کند و نه برق تک فاز. مینی چیلر آپارتمانی بسیار کم حجم و سبک (نسبت به چیلر) بوده و مانند سیستم های کانالی به کانال کشی و هزینه های آن نیازی ندارد و تنها با لوله کشی به فن کویل ها متصل می شود.

به جز مینی چیلر آپارتمانی چه گزینه های دیگری برای انتخاب داریم ؟

1 . چند اسپلیت (کولر گازی)

اگر به جای اینکه در هر اتاق و سالن یک فن کویل قرار دهیم و همه را با لوله کشی به مینی چیلر آپارتمان وصل کنیم ، به ازای هر اتاق و سالن یک کولر گازی قرار دهیم با انبوهی از لوله کشی های مسی و انبوهی از یونیت های خارج از ساختمان مواجه می شویم که ضمن تحمیل هزینه های سنگین اجرا و نامناسب شدن نمای ساختمان ، هزینه مصرف برق کل سیستم نیز افزایش می یابد. البته پیشنهاد ما این است که برای مساحت های کمتر از 250 متر مربع که معمولا برق تک فاز دارند از چند کولر گازی و برای بیشتر از 250 متر مربع که برق سه فاز دارند از مینی چیلر و فن کویل ها (یا چیلر و فن کویل ها) استفاده کنید.

2 . داکت اسپلیت

این روزها این دستگاه بسیار بر سر زبان ها افتاده است. این دستگاه نیز مزایای خود را دارد ولی باید بدانیم که در چه نوع کاربری استفاده از آن منطقی است. بزرگترین مانع پیش روی این دستگاه برای استفاده در آپارتمان ها ، هتل ها و واحدهای اداری این است که این دستگاه مثل یک کولر گازی بزرگ به صورت مرکزی عمل می کند و یونیت داخلی بزرگ آن که زیر سقف کاذب پنهان می شود ، هوا را سرد یا گرم کرده و با کانال به همه اتاق ها و سالن ها می فرستد. پس همه اتاق ها همزمان و با یک دما خنک یا گرم می شوند و کاربر هر اتاق نمی تواند روی دمای هوای اتاقش مستقلا کنترلی داشته باشد. همچنین در آپارتمان ها که باید سکوت حاکم باشد ، صدای فن بزرگ یونیت داخلی از کانال ها منتقل شده و به گوش می رسد که به مرور زمان و با مستهلک شدن دستگاه و نیز اجرای غیر اصولی ، این صدا می تواند آزار دهنده باشد. بنابرین پیشنهاد ما این است که از این دستگاه در آپارتمان ها استفاده نکنید. داکت اسپلیت بیشتر مناسب کاربری های دارای سالن های بزرگ (بدون اتاق یا با اتاق های کم) است تا بتوان کل سالن را یکنواخت سرد یا گرم کرد. در شکل زیر یک دستگاه داکت اسپلیت شرکت لنوکس نشان داده شده است.

داکت اسپلیت لنوکس

3 . کولر آبی

خب قطعا با مشکلات و همچنین مزایای کولرهای آبی در آپارتمان ها آشنایی دارید و نیازی به توضیحات اضافه نیست.

4 . چیلر مرکزی

به جای استفاده از چند دستگاه مینی چیلر آپارتمانی (به ازای هر واحد یک دستگاه) می توان از یک چیلر بزرگتر برای کل واحدها بهره برد. اگر این کار را انجام دهیم ، قیمت اولیه یک چیلر مرکزی کمتر از مجموع قیمت مینی چیلرهای آپارتمانی خواهد شد. همچنین جانمایی و نصب یک چیلر مرکزی آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود. در حالت مرکزی ، مصرف برق دستگاه به صورت مشاع بین واحدها تقسیم می شود ولی در مینی چیلرها هزینه مصرف انرژی هر دستگاه جداگانه محاسبه می شود. برای گرمایش هم در موتورخانه یک بویلر (دیگ آب گرم) قرار داده می شود و با پمپ ، آبگرم به فن کویل ها پمپاژ می شود.

موتورخانه فن کویل

قیمت سیستم :

قیمت مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم نسبت به قیمت مینی چیلر آپارتمانی فقط سرد کننده ، بیشتر است و علت آن نیز استفاده از تجهیزات جانبی بیشتر در دستگاه است. معمولا قیمت ها با توجه به مسائل و نیازهای مختلف هر ساختمانی ، متغیر بوده و دستگاه ساخته شده ممکن است دارای ویژگی هایی باشد که در سایر ساختمان ها به آن ویژگی ها نیازی نباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ها ، متن قیمت مینی چیلر را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از کمپرسورهای اسکرال در مینی چیلر آپارتمانی Apartment Mini Chiller

1 . مصرف کمتر انرژی به ازای کارکرد یکسان نسبت به کمپرسورهای دیگر مانند پیستونی و اسکرو

2 . وجود قطعات اصطکاکی و رفت و برگشتی کمتر نسبت به سایر کمپرسورها و در نتیجه طول عمر بالاتر و نیز کارکرد کاملا آرام و بدون لرزش (کم صداترین نوع در میان کمپرسورها)

3 . به علت اینکه کمپرسور به کمترین میزان نگهداری نسبت به سایر کمپرسورها نیاز دارد، هزینه های نگهداری آن نیز بسیار کمتر است.

کمپرسور اسکرال مینی چیلر

دیگر مزایای مینی چیلر آپارتمانی عبارتند از :

1 . هزینه مصرف انرژی هر واحد از آپارتمان یا ساختمان اداری و تجاری و … به صورت جداگانه محاسبه می شود.

2 . مینی چیلر به خوبی توانایی کار در قسمت های حاره ای یا خشک ایران را دارد و به خاطر هوا خنک بودن به کولینگ تاور (برج خنک کننده) نیازی ندارد.

3 . با متصل کردن آن به فن کویل های داخل ساختمان، دمای هر اتاق و سالنی را می توان به صورت جداگانه و مستقل از سایر اتاق ها تنظیم کرد.

4 . قابلیت اتصال جریان آبگرم به فن کویل ها در زمستان و تبدیل سیستم به یک سیستم کامل سرمایشی و گرمایشی

5 . الکتروموتور محرک آنها هم قابلیت کارکرد با برق تک فاز و هم سه فاز را دارند.

طراحی ، تولید ، فروش و نصب مینی چیلر آپارتمانی

برای طراحی مینی چیلرهای یک ساختمان ، ابتدا پروژه توسط مهندسان متخصص در زمینه تهویه مطبوع مورد بازدید قرار گرفته و برای تعیین ظرفیت آن اطلاعاتی مانند شرایط آب و هوایی ، حداقل و حداکثر دما در طول سال ، میزان رطوبت ، ساختار و مصالح ساختمان ، بار حرارتی افراد ، روشنایی و تجهیزات تولید کننده حرارت و … جمع آوری و محاسبه می شود تا ظرفیت دقیق آن تعیین شود. زیرا ظرفیت های کمتر از نیاز موجب نارضایتی و ظرفیت بیشتر از حد نیاز نیز موجب افزایش مصرف انرژی و قیمت مینی چیلر آپارتمانی می شود. پس از آن، طراحی مورد نظر صورت گرفته و مینی چیلر با ظرفیت مناسب ساخته و نصب می شود.

مینی چیلر آپارتمانی

گروه تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع متنوعی از دستگاه های حرارتی و برودتی مانند انواع چیلر ، هواساز ، ایرواشر ، مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم و … و متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز است. کلیه محصولات ما مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت مینی چیلر آپارتمانی (خانگی) و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع و انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

برای آشنایی با ویژگی ها و کاتالوگ مینی چیلرهای ما به صفحه مینی چیلر هوا خنک مراجعه نمایید.

مطالعه بیشتر ⇐ مینی چیلر چیست ؟

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر هوایی

آیا مینی چیلرهای آپارتمانی به صورت تک فاز هم ساخته می شوند؟

بله می توان مینی چیلرهای آپارتمانی را تا 4 تن تبرید به صورت تک فاز طراحی و تولید کرد و در آپارتمان هایی که در تامین برق سه فاز مشکل دارند ، استفاده نمود ولی ما اصلا چنین کاری را توصیه نمی کنیم و برای آپارتمان های با برق تک فاز که اغلب متراژ آنها کمتر از 250 متر مربع است بهتر است که فقط از کولر گازی استفاده کنید و برای متراژهای بالا که برق سه فاز دارند از مینی چیلر سه فاز استفاده کنید.

آیا سیستم مینی چیلر آپارتمانی و فن کویل ، رطوبت را نیز کاهش می دهد؟

بله قطعا. اگر دقت کرده باشید در کولرهای گازی ، قطرات آب شکل گرفته در سطح کویل یونیت دیواری (که با تقطیر بخار آب موجود در هوا شکل می گیرد) کم کم چکه کرده و در سینی کف یونیت جمع شده و با یک لوله تخلیه می شود که دقیقا همین اتفاق در فن کویل ها نیز رخ می دهد.

آیا مینی چیلرهای آپارتمانی مصرف برق زیادی دارند؟

خیر اصلا این طور نیست. این دستگاه هم مشابه کولر گازی یا داکت اسپلیت و … دارای کمپرسور بوده و مصرف برق آنها تقریبا به یک اندازه است. از طرفی چون می توان در صورت عدم نیاز ، تعدادی از فن کویل ها را خاموش کرد ، از این نظر مصرف برق سیستم کاهش هم پیدا می کند و چون در ساخت آنها از کمپرسورهای اسکرال استفاده می شود ، این کمپرسورها کم مصرف ترین نوع کمپرسورها هستند.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 29 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و عرض ادب
  آپارتمانی خریداری کردیم -۱۴۰متر -که از سیستم داکت اسپلیت استفاده شده. واحد ما در طبقه اخر هست. آیا امکان جایگزینی مینی چیلر با داکت اسپلیت هست؟ این سیستم سروصدایی نداره؟ نیاز به لوله کشی روکار دارد یا خیر؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. بله این امکان وجود دارد. دستگاه مینی چیلر را می توانید بر روی بام نصب کنید (و یا در تراس) و با لوله کشی آب آن را به فن کویل ها متصل نمایید. صدای کار فن کویل ها بسیار کم (تقریبا مثل یونیت های دیواری کولرهای گازی بی صدا) است. به ازای هر اتاق یک فن کویل و به ازای سالن هم معمولا دو دستگاه فن کویل در نظر گرفته می شود و همه آنها را می توان با لوله کشی روکار به مینی چیلر (برای سرمایش) و به پکیج (برای گرمایش) متصل نمود. البته لوله ها را می توان از داخل کانال های تعبیه شده برای داکت سپلیت نیز عبور داد. بزرگرترین مزیتی که ایجاد می شود این است که هر کس می تواند دمای هوای اتاق خود را جداگانه و با هر میزان دمای دلخواه مدیریت کند (بدون اینکه تاثیری بر کار سایر فن کویل ها داشته باشد) و یا فن کویل اتاق خود را به کل خاموش نماید. بدین ترتیب دقیقا به اندازه نیاز مصرف کننده انرژی مصرف می شود و اتلافات انرژی به حداقل ممکن می رسد.

   پاسخ
 • سلام هزینه نصب مینی چیلر یک واحد آپارتمان 150 متری چقدر میشه؟ بهترین سیستم سرمایش چی چی هست مینی چیلر یا اسپیلت های جداگانه برای هر اتاق؟ ممنون

  پاسخ
  • درود بر شما. برای این متراژی که فرمودید از هر دو این سیستم ها می توان بهره برد. اگر از اسپلیت استفاده کنید باید به ازای هر اتاق و نیز سالن پذیرایی یک دستگاه جداگانه در نظر بگیرید. هر کدام یک مسیر لوله کشی مسی جداگانه نیاز دارد که هزینه آن را نیز در فاکتور نهایی در نظر بگیرید. همچنین برای گرمایش معمولا از رادیاتورهای متصل به پکیج استفاده می شود که هزینه خرید رادیاتورها را نیز مد نظر داشته باشید. در سیستم مینی چیلر و فن کویل به ازای کل واحد یک مینی چیلر در نظر گرفته می شود که به تعدادی فن کویل (به ازای هر اتاق و سالن یک فن کویل) متصل می شود که در اینجا لوله کشی بین آنها از جنس مس نیست و از جنس لوله کشی ساده آب است. برای گرمایش هم نیازی به تهیه رادیاتور نیست و آبگرم پکیج به فن کویل ها متصل می شود. در کل برای این متراژ از هر دو می توان استفاده کرد و هر دو سیستم های خوبی هستند و باید از نظر قیمتی آنها را مقایسه بفرمایید. ولی برای متراژهای بالاتر (مثلا 200 متر مربع و بالاتر) استفاده از مینی چیلر و فن کویل ها (یا همان چیلر و فن کویل ها) گزینه مناسب تری خواهد بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × یک =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت