کولینگ تاور (برج خنک کننده)

کولینگ تاور چیست ؟

کولینگ تاور Cooling Tower یا برج خنک کننده دستگاهی است که حرارت غیر قابل استفاده و مازاد آب موجود در سیستم های تهویه مطبوع برودتی و یا دستگاه های صنعتی را گرفته و آن را به هوای اتمسفر منتقل می کند. انواع کولینگ تاور نیز به طور کلی به 2 گروه عمده مدار باز و مدار بسته (که نام دیگر آن خشک یا هوا خنک است) تقسیم می شود که در ادامه طرز کار ، اجزا ، ساختار و مزایا و معایب هر یک را بررسی می کنیم و آنها را از نظر کارایی و قیمت مقایسه می کنیم.

انواع آن کدام اند و هر یک از آنها چه ویژگی هایی دارد ؟

1 . کولینگ تاور مدار باز و طرز کار آن

در شکل زیر طرز کار این سیستم و نحوه ورود آب داغ به دستگاه ، تماس هوا با آب و خروج آب خنک شده از پایین دستگاه نشان داده شده است. آبی که در دستگاهی صنعتی مانند یک چیلر و یا هر فرآیند و سیستم صنعتی دیگر داغ می شود از قسمت بالای برج بر روی بستری به نام پکینگ افشانده می شود و بر روی این بستر، هوا با آب داغ تماس مستقیم پیدا می کند تا حرارت آب داغ به هوا منتقل شود.

کولینگ تاور

اجزای اصلی دستگاه کولینگ تاور مدار باز عبارت اند از :

1 . فن و موتور الکتریکی آن (نوع محوری و گریز از مرکز)

2 . پکینگ ها (Film packing or Splash packing) جهت کاهش سرعت آب و افزایش سطح تماس بین آب و هوا

3 . حوضچه یا تشتک که محل جمع آوری آب خنک شده در پایین برج است.

4 . قطره گیر (Drift Eliminator) که بین فن و پکینگ نصب شده و وظیفه آن جلوگیری از خروج ذرات آب از بالای برج است.

5 . سیستم توزیع کننده آب داغ از قسمت بالای برج شامل لوله ها و نازل های پاشش آب

کولینگ تاور مدار باز (برج خنک کننده مدار باز) با اسامی دیگری چون کولینگ تاور مرطوب یا تبخیری یا تر نیز نامگذاری می شود و همگی به یک نوع اشاره دارند. در واقع علت اینکه به آن مدار باز گفته می شود این است که آب داغ که برای خنک کاری به برج پمپاژ می شود در فضایی باز درون برج جریان پیدا کرده و با هوای اتمسفر تماس مستقیم پیدا می کند تا گرمای خود را به هوای اتمسفر دهد و چون با برخورد آب داغ با هوا ، قسمتی از آب تبخیر می شود به آن برج تبخیری یا مرطوب نیز گفته می شود.

بررسی مزایا و معایب آن در مقایسه با نوع مدار بسته :

بدیهی است که در این سیستم راندمان خنک کاری به خاطر تماس مستقیم آب با هوا بالاست و این مورد از جمله مزایا و برتری های آن نسبت به نوع مدار بسته (که در ادامه طرز کار آن را شرح می دهیم) است ولی چون بخشی از آب تبخیر می شود باید آب جایگزین به مدار سیستم تزریق شود و در این نوع از کولینگ تاور ها مصرف آب وجود دارد. در ضمن چون آب دارای املاح است ، این املاح در دستگاه رسوب کرده و هم به تجهیزاتی برای تصفیه آب و جداسازی املاح آن (با سختی گیر) نیاز دارد (مگر اینکه کیفیت آب بسیار بالا باشد) و هم اینکه به سرویس دوره ای مرتب نیاز دارد و این موارد از معایب آن محسوب می شود و هر گاه بخواهیم قیمت این سیستم را برآورد کنیم باید هم قیمت دستگاه کولینگ تاور را در نظر بگیریم و هم قیمت سختی گیر.

این نوع از کولینگ تاور ها از نظر فرم بدنه به دو دسته مکعبی و گرد (مدور) و از نظر جنس بدنه نیز به انواع فایبرگلاس و گالوانیزه تقسیم بندی می شوند که نمونه هایی از آنها را که در شرکت ما طراحی و ساخته شده اند را در شکل زیر مشاهده می کنید.

طراحی ، تولید ، قیمت و فروش برج های خنک کننده

2 . کولینگ تاور مدار بسته یا خشک یا همان هوا خنک

کولینگ تاور مدار بسته (برج خنک کننده مدار بسته) با اسامی دیگری چون کولینگ تاور هوا خنک یا خشک یا درای کولر نیز شناخته می شود. علت نامگذاری این نوع از کولینگ تاور ها به مدار بسته این است که آب داغ در مسیری بسته و بدون تماس مستقیم با هوا ، حرارت خود را به هوای اتمسفر می دهد و طرز کار آن دقیقا مثل یک رادیاتور خودرو است و چون در آن هیچ بخشی از آب داغ تبخیر نمی شود به آن برج خشک یا همان درای کولر نیز گفته می شود. حرارت مازاد آب داغ (یا هر سیال داغ دیگری) که در لوله های (کویل) این دستگاه جریان می یابد ، گرمای خود را از جداره لوله ها به هوایی که توسط فن دمیده می شود ، منتقل می کند.

مبدل حرارتی هوا خنک V شکل

اجزای اصلی کولینگ تاور مدار بسته عبارتند از :

1 . ورودی آب داغ یا هر سیال داغ دیگر به لوله های کویل

2 . کویل (لوله های خم خورده پره دار)

3 . فن

4 . ورودی هوای اتمسفر جهت خنک کاری

5 . خروجی آب یا هر سیال دیگر خنک شده از دستگاه

برج خنک کننده خشک

بررسی مزایا و معایب آن در مقایسه با نوع مدار باز :

1 . چون در این نوع از کولینگ تاور ها ، سیال در مسیری کاملا بسته حرکت می کند و با هوا یا هر سیال دیگری برخورد مستقیم ندارد ، به جای آب داغ هر نوع سیال داغ دیگری را می توان در آن جاری و خنک نمود.

2 . همانطور که توضیح دادیم در کولینگ تاور مدار بسته تماسی بین هوا و آب وجود ندارد و بنابرین در این نوع از کولینگ تاور ها هیچ مصرف آبی را شاهد نخواهیم بود و نیازی به تزریق آب جایگزین در مدار این دستگاه نیست.

3 . بر خلاف نوع مدار باز که به سختی گیر و سرویس های دوره ای نیاز داشت در این نوع چون مصرف آب نداریم و آب در مداری بسته قرار دارد بنابرین نه به سختی گیر نیاز است و نه به سرویس های دوره ای مرتب و پرهزینه و فقط کافیست گرد و غبار سطح کویل پاکسازی شود. بنابرین قیمت کولینگ تاور خشک فقط شامل خود دستگاه می شود و این در حالیست که برای نوع مدار باز باید سختی گیر نیز خریداری شود.

4 . بر خلاف نوع مدار باز که نمی توان در آب و هوای شرجی از آن استفاده کرد از نوع هوا خنک یا همان مدار بسته در آب و هوای شرجی هم می توان استفاده نمود.

5 . در کنار این مزایا و برتری هایی که توضیح دادیم این دستگاه نسبت به نوع مدار باز راندمان کمتری دارد.

مطالعه بیشتر درباره این نوع از برج های خنک کننده در این مقاله ⇐ برج خنک کننده خشک

مشخصات فنی و ویژگی های دستگاه کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس ساخته شده در شرکت ما :

1 . کولینگ تاور فایبرگلاس ما در ظرفیت های 10 تا 1200 تن تبرید ساخته می شود.

2 . دارای شکل و ترکیب بسیار موزون و استفاده از مواد اولیه استاندارد

3 . بدنه دستگاه کولینگ تاور از جنس فایبرگلاس با کیفیت بالا و ضخامت مناسب و تقویت شده با پلی استر

4 . مقاوم در برابر اشعه های UV و رطوبت

5 . مجموعه فن دستگاه از نوع اکسیال و به صورت Airfoil (شکل آیرودینامیکی پره ها و وزن ناچیز آن عملکرد بهینه و بی سر و صدایی را مهیا می کند.)

6 . سیستم انتقال قدرت از الکتروموتور به فن توسط پولی و یا گیربکس (الکتروموتور این دستگاه ها از نوع فلنج دار و ساخت شرکت های معتبر اروپایی یا ایرانی دمنده با درجه حفاظت IP55 است.)

7 . اتصال تمامی بدنه و قسمت های مختلف برج توسط پیچ و مهره گالوانیزه

8 . سطوح خیس شونده یا پکینگ ها از جنس PVC با ضخامت 300 تا 350 میکرون با گام های متفاوت

9 . نازل های دستگاه از نوع پلاستیکی و فشار پشت آنها 3 تا 5 psi

10 . پوشش حوضچه جمع آوری آب برج خنک کننده با رنگ اپوکسی پوشش به منظور جلوگیری از خوردگی

11 . در صورت درخواست مشتری نصب تجهیزات اضافی مانند اینورتر نمودن موتور الکتریکی ، نصب صداگیر بر روی دستگاه و …

برج خنک کننده

جدول مشخصات فنی :

در جدول زیر ابعاد دستگاه و مشخصات لوله های متصل به آن برای چند مدل از برج های خنک کن شرکت ما ارائه شده است که راهنمایی اولیه برای تخمین حدودی دستگاه مورد نیاز می باشد. مشخصات دقیق هر دستگاه با توجه به شرایط آب و هوایی محل نصب ، نیازهای اساسی هر پروژه و درخواست های مشتری تعیین می شود.

برای انتخاب برج خنک کننده حداقل به اطلاعات زیر نیاز داریم :

1 . دبی آب عبوری در گردش برج خنک کننده

2 . اختلاف دمای آب ورودی و خروجی در آن

3 . اختلاف دمای هوای مرطوب محیط و آب خروجی

کاتالوگ کولینگ تاور های مدار باز فایبرگلاس شرکت ما :

کاتالوگ برج خنک کننده - کولینگ تاور

ساخت و فروش و استعلام قیمت انواع آن

تمامی مراحل طراحی و ساخت انواع برج های خنک کننده ، مبدل های حرارتی هوا خنک و پوسته و لوله ، انواع چیلرها و سایر دستگاه های خنک کننده سیالات ، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری در شرکت ما انجام و کلیه محصولات به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های خنک کننده ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت کولینگ تاور ها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇐ قیمت برج خنک کننده

بررسی نقش آنها در چیلرها در این مقاله ⇐ برج خنک کننده چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 15 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 5 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت